29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Zkušenost z ciziny

Sociální demokraté i odbory žádají zkrácení pracovního týdne. Odpočatý, spokojený zaměstnanec je schopný práci odvést i ve zkráceném čase, říkají. Jak to ale vědí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 31.3.2019 7:33

Re: Co se potvrdilo

Dělníci se v pracovní době rádi flákají, když nejsou placeni úkolem. Představa, že se to změní zkrácením pracovní doby, je směšná. "Nenažranost podnikatelů"? To je nějaký termín ze slovníku komunistického propagandisty? Každý rozumný podnikatel si samozřejmě musí hlídat náklady. No a robotizace, to je jenom heslo, které nic neznamená. Žádná hrozba do budoucnosti, že by bylo možno nahradit lidskou práci...

M. Mařák 29.3.2019 21:56

Re:

Je to socansko-odborářská píč-vina a nejvíce to finančně poškodí tzv. dělnickou třídu stejně jako ve Francii.

J. Jurax 29.3.2019 19:05

Ano, tak se to taky prodává. Ovšem ani zdaleka to neplatí obecně.

J. Jurax 29.3.2019 19:00

Protože čtyři pětiny mzdy - z třiceti hrubého máte rázem čtyřiadvacet, ale ušetříte nanejvýš jednu cestu do práce a zpět ...

M. Mařák 29.3.2019 13:02

Re: Co se potvrdilo

Ano, tak se to prodávalo. Organizace a efektivita práce je mnohem kvalitnější a vyšší než jinde, a tak jde stejná práce vykonat během kratšího času.

M. Mařák 29.3.2019 12:53

Re: ve Francii nemají 4 denní pracovní týden

Nic z toho, co píšete, se nezakládá na pravdě.

J. Kavalír 29.3.2019 11:19

Co se potvrdilo

"Jenže Francie po letech stále čelí poměrně vysoké míře nezaměstnanosti. Nyní dosahuje takřka devíti procent a je zhruba čtyřnásobně vyšší než v Česku. Nenaplňuje se tak představa, že Francouzi se díky kratšímu pracovnímu týdnu mezi sebou o dané množství práce jaksi podělí, a zvýší tak zaměstnanost."

Zato se naplnila představa, že lze stejnou práci vykonat za kratší čas a s nástupem robotizace to bude stále zřejmější. A že se kvůli tomu stěhovaly fabriky za levnější prací? To je jen nenažranost některých podnikatelů. I u nás po plyšáku přesunuli výrobu tužek (KOH-I-NOOR) do Číny, za rok zjistili, že i Číňani už nedělají "za hrst rýže" a pokorně se vrátili.

P. Joch 29.3.2019 10:20

ve Francii nemají 4 denní pracovní týden

Fakt je taky ten, že ve Francii zkrácení počtu hodin nepřešlo na 4+3 pracovní týden, ale dělníkům se zkrátila šichta na 7 hodin a zbytek hákuje každý den klasicky, ale narostla jim dovolená do pro nás nepředstavitelné výšky. Půlku května a prakticky celý srpen jsou ve Francii dovolené, plus vánoce a další svátky.

B. Carina 29.3.2019 7:52

OSN přivedla studii, ve které porovnává "životní spokojenost" obyvatelstva jednotlivých zemí. Přemýšlím, v jakých jednotkách se taková veličina měří.

J. Schwarz 29.3.2019 7:32

Kratší pracovní doba

se firmám nevyplatí ani při zachování hodinové mzdy - musejí totiž zaškolovat víc lidí, logistika rozdělování úkolů je složitější... Zvlášť v případě náročných profesí je i problém najít dost schopných lidí, kteří i za normálních podmínek často pracují mnohem víc než původních 40 hodin...

R. Gramblička 29.3.2019 6:59

Re: Proč nepracovat 6 dnů?

taky netvrdí, že je to hlavní nebo jediný důvod. Lidem zůstává čím dál méně peněz na živobytí, jak povinné odvody státu a tím i životní náklady rostou. To byl ten hlavní důvod, proč vyšli do ulic

M. Mařák 29.3.2019 6:11

Naprostý nesmysl

je autorovo tvrzení, že s přechodem na třiceti pěti hodinový pracovní týden zůstala zaměstnancům stejná mzda jako před tím. Možná jen ve státním sektoru, ale státním zaměstnancům pak mnoho let nezvyšovali mzdu.

Jinak souhlas s tím, že je to socialistická prasárna a Aubry by měla někde drtit kámen na galejích.

J. Strakoš 29.3.2019 5:44

Proč nepracovat 6 dnů?

Ono to nebude zcela černobílé a příčina nespokojenosti ve Francii nebude jen 4-denní pracovní týden. Samozřejmě, že náklady budou dražší, na to člověk nemusí být ekonom. Ale jak je možné, že se našim předkům podařilo vybalancovat 5+2 týden i když dlouhé roky předtím jeli 6+1? Osobně to považuji za velký úspěch a tohoto výdobytku společnosti si každým týdnem užívám. Proč je přechod k 4+3 je skoro nemožný? Jen proto, že si ho neumíme představit?