25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Italové na Hedvábné stezce

Itálie se jako jediná z velkých evropských i světových ekonomik zapojí do čínského projektu Jeden pás, jedna cesta (anglicky One Belt, One Road, čínsky I-taj i-lu) známého jako Nová hedvábná stezka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 28.3.2019 21:50

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Můžou mluvit svojí řečí kdy chtějí, asi jako křesťané mohou v muslimských zemích provozovat své náboženství.

J. Ráž 28.3.2019 20:16

Re: Diverzifikace obchodních styků

Aha, takže Zeman leze Číně někam, když podporuje vzájemnou obchodní výměnu ale Macron, který nazve čínského prezidenta přítelem a vzápětí s ním uzavře smlouvu, která umožní francouzským firmám uzavřít s čínskou vládou obchody za 5Mld. Euro, se chová zásadově, že ano?

J. Ráž 28.3.2019 20:10

Zatím mi nikdo logicky nevysvětlil

co je na tom špatného, když vrcholný politik kterékoliv země hlásí názor, že pro něj jsou zájmy občanů jeho země na prvním místě.

Osobně čekám, asi marně, že i nějaký český politik jednou řekne a po té, když bude zvolen i splní, že pro něj jsou zájmy občanů České republiky na prvním místě.

J. Kouk 28.3.2019 18:59

Memorandum o porozumeni

Italie podepsala s Cinou memirandum o porozumeni, my diky Karlu Schwarzenbergovi mame memorandum o porozumeni se Saudskou Arábii od roku 2012... Pikantni je, ze 9 z 16 teroristu na dvojcata v USA bylo ze Saudske Arabie a nikomu to nevadi...

J. Pražák 28.3.2019 18:54

Italové mají dobrou vyjednávací pozici

Dluží ohromné částky zejména Německu a Francii (viz saldo na TARGET2). Takže se nemusí nechat omezovat buzeracemi opilce Drunkera a jeho gangu. Může vyjednávat férové smlouvy s Čínou.

A pohádku o férovém obchodování, které by zajišťoval Drunker, by nebrali vážně ani ve školce. Viz jeho předchozí podfuky, když zajistil neférově nízké zdanění nadnárodním firmám v Evropě.

V. Novák 28.3.2019 18:17

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Samozřejmě jim nikdo nebere možnost mluvit svou řečí a dodržovat své zvyky, klidně se mohou plazit kolem Potály a kroutit mlýnky. Dokonce se to líbí, protože to přitahuje turisty. A ti přinášejí peníze.

No - a Číňani obchodují, provozují občerstvení, prodávají suvenýry - a taky vybudovali vlakovou trať, po níž se ti turisti do Tibetu dostanou, aniž by se museli půl roku a víc natřásat na jacích...

Ovšem pokud chce Tibetan vyšší vzdělání - tak halt musí do nějakého většího města a na čínskou vysokou. Techniku mu nikdo tibetsky vykládat nebude.

P. Harabaska 28.3.2019 17:37

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Především ale se*ou na ratlíky, kteří se jen třesou, aby při zaslechnutí slova Čína, čínský vytlačili smrduté hovínko.

K. Salajka 28.3.2019 17:23

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Proč by Číňan měl podporovat nezávislost Tibetu, jen proto, že žije na Tchj- wanu ? Četl jsem, že Navalnyj taky hodnotí zabrání Krymu jako dobrý nápad.

Když jsem tak googlil po internetu- porážka Číny, britský protektorát konec mandžuské dynastie, v 50. letech pak definitivní konec nezávislosti. Přesto si myslím, že Tibet patří Tibeťanům protože jsou původní obyvatelé. Na svém území mají mít právo mluvit svou řečí a dodržovat svoje zvyky. To jim Číňané berou, což je vidět z toho jak běsní nad vlajkou Tibetu.

Dneska upřou vlastní zem Tibeťanům a zítra Čechům, protože jsme patřili pod Rakousko.

Jádro problému je v tom, že" k rozšíření národního vědomí a nacionalismu došlo až s přechodem od agrární k průmyslové společnosti a velkou roli přitom hrálo institucionalizované vzdělávání (Gellner).

V. Novák 28.3.2019 16:57

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Tibet byl po staletí podřízen Číně, nejpozději od 6. dalajlámy schvalovali "převtělence" (nejen dalajlamu) v Číně, ve Lhase vládli dva čínští ambani, atd...

Tibet se odtrhl v době, kdy v Číně pobíhala revoluce, válka s Japonci a občanská válka. Že je Tibet součástí Číny, nepochybují ani politici na Tajwanu - stejně jako Ujgurská oblast. A přibírají k tomu samozřejmě i Vnější Mongolsko - tedy Mongolskou republiku.

Co kdybyste sei přečetl něco o poměrech v Tibetu v dobách předčínských? Knih je dost a nejsou všechny tak tendenční, jako "Historie Tibetu" z LN, napsaná tajemníkem dalajlámy.

K. Salajka 28.3.2019 16:32

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Protože nebyl, uzavřeli Číňané v roce 1951 dohodu "o mírovém osvobození Tibetu" Tibeťané si dohodu přečíst směli, podepsat ji museli. Napřed totiž povraždila čínská armáda tisíce Tibeťanů. Nejvíc mi to připomíná jak nás Rusové osvobodili od kontrarevoluce.

V. Novák 28.3.2019 16:10

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Nebyl.

K. Salajka 28.3.2019 15:21

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Tibet byl samostatný nezávislý stát. Vpád Číny byl totéž jako německá okupace a pak sovětská okupace u nás. Jen při tom povraždili asi čtvrtinu lidí, kolik Němci pořešili za války u nás.

V. Novák 28.3.2019 14:43

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

No jistě - cestovatelé po Tibetu jako Alexandra David-Neelová, Huc a Cabet, Desideri nebo G.C.Cybikov byli čínsko bolševičtí agitátoři - že?

Halt co se nelíbí - to pro vás neexistuje!

V. Novák 28.3.2019 14:31

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Žvaníte.

Němci nás nechtěli přečíslit, ale vystěhovat kamsi na Východ, některé do Auschwitzu, z vhodných a poslušných udělat otroky nad otroky.

Čína Tibeťany někam vyhání? Ne - prostě se tam stěuují Chanové a ač nemají takové výhody jako přslušníci menšin (na ty se nikdy nevztahovala politika jednoho dítěte, třeba, zato dostávají dotace na rozjezd podnikání), vyhrávají ekonomicky. Tibetan vždycky nejradši točili "mlýnky" a podnikat neuměli nikdy.

V. Novák 28.3.2019 14:26

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Zvůle a násilí tibetských mnichů je doložena taky, ne ovšem statisticky - ve středověkém Tibetu (to jest tak do poloviny 20. století) se statistiky nevedly.

V. Novák 28.3.2019 14:23

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Ono stačí si přečíst nějaké cestopisy z doby předčínské - a pokud možno i před Younghusbandovou "expedicí" nebo "misí", jak tu invazi Britové rádi nazývají.

Mohu dodat odkazy.

Tedy pokud by vám to nenarušilo vaše Pevné Přesvědčení, to si nemůži vzít na svědomí...

V. Novák 28.3.2019 14:18

Re: To je jejich věc.

Nemohl.

Už je pozdě...

Nz.

V. Novák 28.3.2019 14:17

Re: Diverzifikace obchodních styků

Když jí to jiné země - resp. jejich politici a manageři dovolí...

Nutil někdo evropské, americké nebo australské firmy zavírat doly, kde se těžily kovy vzácných zemin?Ne - prostě optimalizovaly náklady...

Už Thacherová s tím začala, ta ovšem u uhlí. Diví se někdo, že Británie dneska dováží každé kilo, každý kousek uhlí? A taky ruský plyn?

Kdo potřebuje nemá - ten se prohne. Trh...

M. Prokop 28.3.2019 13:46

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Ekonomický rozmach tam je, to jsem nikdy nepopíral. Což ovšem nijak neomlouvá jejich imperiální výboje.

Zatím Číňani serou i na naše vlezdoprdelisty, třeba na Zemana.

M. Prokop 28.3.2019 13:43

Re: Páni,

Jo, je klidně možné, že po špatném Zemanovi přijde někdo ještě horší. Ani to mne nedonutí Zemana chválit, spíš hanět ty, kdo toho ještě horšího zvolí.

M. Prokop 28.3.2019 13:39

Re: A zatímco rozumní politici na Západě s Číňany

A na české vládní budově ano? Povídejte, přehánějte, kde?

M. Prokop 28.3.2019 13:38

Re: Jó, časy se mění.

Český kolaborant a posluha Zeman (a další) vyvěšují čínskou.

M. Prokop 28.3.2019 13:37

Re: Jó, časy se mění.

Nic vám nebrání.

M. Prokop 28.3.2019 13:36

Re: Diverzifikace obchodních styků

Ano. Diverzifikace ano.

Problém je, Zeman a další lezli a lezou Číňanům do prdele a ty investice i uvolnění obchodu nikde.

J. Lepka 28.3.2019 12:54

Re: Diverzifikace obchodních styků

A proto Čína skupuje strategické zásoby vzácných zemin a šroubuje nahoru ceny komponentů nezbytných v komunikační technice?

J. Lepka 28.3.2019 12:52

Re: Obchod

Už se začíná v Evropě i Amerikách rozšiřovat názor o přesunutí produkce zase zpátky domů, kvalita, zpracování a tak, ale hlavně už čínská pracovní síla není tak levná jako byla. Navíc tlak samotných Číňanů na mzdové ohodnocení stále roste, k tomu rostoucí náklady na tzv. vnitřní bezpečnost, v podstatě rozklad bolševiky řízené společnosti ve zrychlené verzi. A jak to dopadne? Pámbuví, můžeme doufat, že ta válka bude jen občanská a lokální.

J. Lepka 28.3.2019 12:42

Re: Páni,

Já vám nechci brát iluze, ale údajný Macronův obchodní úspěch s Airbusem ještě neznamená, že Čína ty eroplány skutečně odebere.

J. Lepka 28.3.2019 12:38

Re: A zatímco rozumní politici na Západě s Číňany

Kdežto rozumní čeští průmyslníci jim po jednání prošacují kapsy.

J. Lepka 28.3.2019 12:35

Re: Jó, časy se mění.

Už jste si nechat sešikmit oči ?

P. Zinga 28.3.2019 12:35

Re: A zatímco rozumní politici na Západě s Číňany

Pane Prokope, přes 40 let se pobýval na Západě a za celou dobu jsem na vládní budově tibetskou vlajku neviděl.