23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Poklad v mokřadu

Mokřady patřily k nepřátelům člověka a civilizace. Podobně jako lesní masivy. Jestli kdysi k něčemu sloužily, pak k obraně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čížek 25.3.2019 13:21

Hezký článek, jenže ze špatných informací

Problém je v chybných předpokladech podnikatelských záměrů. Politici je od jejich autorů převzali nejspíš v dobré víře. Na ekonomických a na právnických fakultách se hydrologie neučí. Jde o to, že ze zemědělské půdy a z lesa, pokud není lužní, je vždycky menší odpar vody nežli z vodní hladiny. Ještě mnohem větší rozdíl je u mokřadů. U mokřadů a vodních porostů na okraji vodních ploch se ze země odpařuje dvakrát až třikrát více vody nežli z vodní hladiny. Způsobuje to dýchání vodních rostlin, které si blahobyt vody, neustále doplňované k jejich kořenům (říká se tomu "plný zápoj") naplno užívají. Stahují k sobě okolní podzemní vodu, která se jinak pohybuje pod zemí velice pomalu, takže v případě skutečného sucha zůstane k místnímu disponibilnímu použití. K tomu, aby měla i potřebnou kvalitu, je třeba ji chránit před znečištěním například před vodou vsakovanou z domovních čistíren, jejichž budování místo kanalizace na pořádnou čističku odpadních vod, je také oblíbený podnikatelský záměr. Zakopaný pes je v tom, že fungují s účinností odpovídající vládnímu nařízení pouze pokud se jejich vlastník o ně každodenně stará a se i jeho rodina snaží všechny požadavky, předepsané pro jejich provoz plnit. A tak mě napadá, že dá zatraceně velikou fušku, jestli se podaří, aby ten boj proti suchu nebyl nakonec Válkou s mloky.

P. Rada 25.3.2019 13:56

Re: Hezký článek?

Znalosti toho jak to s vodou v krajině vypadá jsou skutečně obecně bídné. Nakonec i autor to předvedel. Takže Vám vesměs dávám zapravdu.

Jen v tom závěru se poněkud mýlíte. Sucho sice některé lidi už znepokojuje ale prakticky nikdo u nás s ním fakticky nebojuje. I autor si všímá jen mokřadů jako by tam voda vznikala..

Těch pár jedinců kteří se snaží postupovat komplexněji má totiž k dispozici prostředky relativně k potůčku tekoucího do pouště - oproti hlavnímu veletoku peněz který představuje národní HDP. Až i hlavní penězovod vyschne pak zbude ta poušt. Jinde ale budou o to srážky vydatnější, dynamičtější... a to zas povede ke splavování půdy.

L. Novák 25.3.2019 22:05

Re: Hezký článek?

Zeptejte se zeleného komunisty "Rada", ten vám dokáže dát odpověď na cokoliv. :-P

P. Rada 25.3.2019 6:28

Pokladem je spíše obecná stabilita.

Vysušování zamokřelých půd bylo sice praxí minulosti ale malý hydrologický cyklus který lze takto ovlivnit neměl nikdy podstatný vliv na celoplošné srážky nad našim územím. Daleko více podnebí ovlivnilo odlesnování a pěstování suchomilných obilovin na podstatně větších plochách. Přesto to nevedlo k tak velkým změnám v teplotách až suchu jaké se stupnuje posledních pět let. V tomto období už k žádným výrazným melioracím nedošlo - zato gradují změny planetárního klimatu.

"Poklad" tedy nejspíše netkví v jednotlivém mokřadu - ten může být jen lokálně významný. Poklad tkví ve stabilitě dokonce celoplanetárního klimatického systému. Stabilita je přitom dokonce nadřazenou formou přírodnímu výběru který formuje druhovou skladbu. Období geoplanetárních nestabilit proto korelují s druhovým úbytkem nejkomplexnějších a nejhmotnějších organismů s douhodobým vývojovým cyklem. S rostlinstva se snadněji na nárůst dynamiky změn přizpůsobují traviny s jednoletým cyklem - kdežto dlouhověké dřeviny se adaptují podstatně obtížněji. U živočichů podobně. Tam kde lesy jednou uschnou s nimi proto může být nadlouho konec.

Jev nedostatku vody v našich potocích, řekách... a růstu srážkovosti jinde ve světě bych proto spíše hledal obecněji. Vláha se nad naše území totiž dostává vzdušným prouděním. Mokřad ji jen může akumulovat. Zvyšování retence je rozhodně pozitivum - takto ale nelze vláhu nad celé území dodat. Podobně situaci vnímají hydrologové:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/smart-city/smart-city-2018/voda-a-sucho/prezentace/danhelka_jan.pdf

F. Svoboda 25.3.2019 10:23

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Blekotání, jako obvykle !!!

Š. Hašek 25.3.2019 11:56

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Čtěte ještě jednou a pozorně/možno si také zakrýt jméno Rada.

Budeme se věnovat akumulaci vody na našem území. Meliorace jsou stejně již většinou ucpané.

Klimatické změny byly vždy, naštěstí jsou pomalé.

R. Langer 25.3.2019 12:16

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

""Poklad" tedy nejspíše netkví v jednotlivém mokřadu - ten může být jen lokálně významný. Poklad tkví ve stabilitě dokonce celoplanetárního klimatického systému. Stabilita je přitom dokonce nadřazenou formou přírodnímu výběru který formuje druhovou skladbu. Období geoplanetárních nestabilit proto korelují s druhovým úbytkem nejkomplexnějších a nejhmotnějších organismů s douhodobým vývojovým cyklem."

Tohle není blekotání? A co to teda je? Zelená Bible? :-P

P. Čížek 25.3.2019 13:29

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Pane Langere, co je Vaše profese? Jste hydrolog? Tak proč napadáte diskutéra který mluví o něčem, čemu evidentně nerozumíte?

L. Novák 25.3.2019 22:04

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Protože "diskutér Rada" je zde známý zelený komunista - fanatik, lhář a manipulátor opakovaně přistižený při základních neznalostech oboru, který komentuje a při lži. To k jeho označení za nedůvěryhodného naprosto postačuje.

P. Rada 25.3.2019 13:32

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Pokud něčemu někdo vůbec nerozumí - pak mu to pochopitelně může připadat jako "blekotání".... nad kterým lze ohrnout nos.

Potíž tkví v tom, že mezi ty nejhmotnější organismy patří i hominidé z nihž někteří se zde zůčastnují.

Má ale cenu v neděli vykládat volovi o úterku - když jde v pondělí na porážku?

P. Rada 25.3.2019 13:41

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Pane Hašku klimatické změny dneška s důvodů sycení atmosféry uhlíkem jsou nejdramatičtější za posledních min 55milionů let!!! Tomu vy říkáte "pomalé"?!

Který strom s životností sto let a více přetrvá v podobě lesa na místě kde se za tu dobu promění podnební pásma?

Kolik lidí se na přeplněné planetě dokáže za století přeskupit do jiných regionů kde jiným už vše patří bez konfliktů až válečného charakteru?

http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

L. Novák 25.3.2019 22:08

Re: Zelený magor a MAŠÍBL Rada

Blbečku "Rado", kolik let jsi na tomto světě, abys mohl s jistotou tvrdit, co se zde událo za posledních 55 milionů let? :-D

J. Schwarz 25.3.2019 14:42

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Pan Rada se, jak je u něho obvyklé, široce rozmáchl. Ale proč jen planetární stabilita, proč ne rovnou stabilita Galaxie nebo celého všehomíra! Nebudeme přece troškařit!

P. Rada 25.3.2019 15:35

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

"Troškařit"? Takováto ironičnost vzhledem k realitě mi přijde spíše jako projev vzpupného hrabivce co se bojí aby nemusel se svými zlozvyky přestat.

I jen ovlivnování té planetární je příliš už proto, že přestěhovat se jinam je naprosto nereálné.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

L. Novák 25.3.2019 22:09

Re: Pokladem je spíše obecná stabilita.

Jsi směšný s těmi odkazy na "Abíčko"... :-D