28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Ideologie vyhrává nad logikou

Když vyhraje ideologie nad logikou, fakty a zdravým rozumem, je to vždy pověstné Pyrrhovo vítězství. A právě takto s neuvěřitelnou vehemencí „vyhrává“ současná Evropská unie. Bohužel poraženými jsme my.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 18.3.2019 8:21

Velice přesně řečeno.

P. Rada 18.3.2019 8:50

Re: Velice přesně řečeno?

Přesnost tendenčnosti až demagogie spočívá leda tak v cíli který je sledován.

Může to být ochrana jednoduché představy, že svět zústane stále takový jako byl a že na činech proto nezáleží a záležet nebude. Tedy obhajování jaksi dětského postoje nezohlednujícího poznání světa a míru vlivnosti.

Š. Hašek 18.3.2019 9:13

Re: Velice přesně řečeno?

Svět nezůstává stejný, v principech ale ano.

Rozhodně se ale (dlouhodobě) nebude ubírat podle určitých plánovačů, kteří zatím dokázali z 90% jen vybrat pro sebe peníze, narušit ideologicky někdy poněkud klikatý vývoj dle nových poznatků, ..... a snížit o jeden den týdně studijní čas nové generace - nové generace, na kterou vždy ta minulá jaksi spoléhala. Samozřejmě nikoliv na generaci, která bude vynikající v pátečním lelkování po náměstí a bude se "svolávat tou hnusnou technikou, se kterou jejich rodiče ničí JEJICH planetu". Ti ňoumové asi předpokládají, že ústup ledovce v Evropě před cca 10 000 - 14 000 lety zavinilo spalování uhlí člověkem.

Děkuji nechci.

P. Rada 18.3.2019 9:55

Re: Velice přesně řečeno?

Nevím které plánovače máte na mysli ale pokud jde o měřítko peněžní které je už dlouhodobě makroekonomicky odtrženo od jakéhokoliv krytí reálným - pak se nedivím, že některé jeho dopady kritizujete.V předpovědi důsledků si při znalosti zákonů a zákonitostí ale můžeme pomoci bud pravděpodobnostní prognozou nebo naopak až geo-historií či kombinací více metod. Lze ale snad oprávněně předpokládat, že fyzikální zákony zůstávají v obou případech platné.

Mohu tedy jen zopakovat téma "Meze růstu", nověji pojaté jako "Meze planetární stability" (http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html) kde se s penězi tolik neoperuje a zkusit připomenout historii i už půlstoletí známý výhled:

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

R. Langer 18.3.2019 11:13

Re: Velice přesně řečeno?

Samé kraviny, prolhaný Zelený sedmilháři. :-P

J. Schwarz 18.3.2019 7:21

Mimochodem, ta

procenta jsou nesmyslná. Jestli celá EU produkuje 10% emisí při populaci 7% celku Země, je furt něco nad průměr. přesto si nemyslím, že přechod na hospodářský model Zimbabwe je řešením čehokoli.

P. Rada 18.3.2019 9:10

Re: Mimochodem, ta

Nemyslnost spočívá v opomíjení podstaty dopadů kterou je dlouhodobá kumulativnost imisí v ovzduší a dlouhodobost dopadů. CO2 uvolněné z fosilního skladu ležícího stamiliony let mimo uhlíkový cyklus už jen tak někdo/něco neodbourá.

Když byly naposled (před 5 miliony let?) koncentrace CO2 nadlouho ustálené na 400ppm tak tomu odpovídaly hladiny oceánů zvýšené oproti dnešku o 25m!

"Nesmyslnost" mi přijde obdobná jako když někdo v energetice porovnává okamžitý výkon ve watech s energií v joulech. Souvislost zde sice také je ale zas opomenutá. ČAS!

Š. Hašek 18.3.2019 9:28

Re: Mimochodem, ta

To je chození kolem horké kaše ........

Mě to vychází pane Rado, i když to udělám jako ve školních pokusech (ideální podmínky), od zítřka se nastěhuje celý štrasbrusel do studené jeskyně a hřát se budeme navzájem, ...........

......... že si to Země udělá podle sebe!!! Ani se to nehne. 300 miliónů "pátečně demonstrujících" od brusele dá asi "na frak těm ostatním milardám". Také proto, že kupuje "zdravější" palmový olej, aby neměli kornatění.

Zkráceno.

Z. Lapil 18.3.2019 19:11

Re: Mimochodem, ta

To taky nebude fungovat. Člověk je tvor teplokrevný a když takových nacpete do jeskyně příliš, nestačíte chladit :-).

R. Lávička 18.3.2019 6:47

Hlavně aby úsporu zaplatili občané . Co třeba znečištění ovzduší leteckou a lodní dopravou? Možná by to také byla zajímavá čísla. Prudký rozvoj znamená strmý nárůst CO2 .Evropa rezignuje na svůj růst.

P. Rada 18.3.2019 9:14

Re:

Dost možná to žití na fosilní dluh všichni jednou zaplatí. Možná dokonce až životem.

Surovinové dluhy se totiž navzájem posilují a celkově vypovídají o růstu entropie systému což je s proncipu s životem dlouhodobě neslučitelný proces.

R. Tichý 18.3.2019 11:12

Fajn, ale znovu si prectete jak a ktere staty ten dluh prohlubuji. I kdyz Evropa(ne) dokonci sebeposkozovani, z globalniho hlediska se nezmeni NIC.

P. Hlosta 18.3.2019 6:35

Smutné konstatování

Je hodně smutné, že třicet roků po Sametu musíme levici socialistického charakteru u nás přesvědčovat, že vládne špatně. Jednak je naprosto při jimi držení moci nepřesvědčíme o ničem a také v Evropském prostoru s nimi nenaděláme naprosto nic.

Nějaký Rada nám tady stabilně předkládá výhody boje s klimatem a přímo si lebedí, že za jeho názory stojí moc levice přímo socialistická. On je urážkou logického myšlení, ale přeci se opírá o podklady dodávané socialistickou mocí, takže se nutně musíme uklidnit, protože vítěz má vždy pravdu. Až by zvítězila pravice, získala moc, pak by snad i pravdu mohla mít. Zatím však, ač je to smutné, nemá ani jedno, ani druhé.

P. Rada 18.3.2019 1:56

Ideologie vyhrává nad logikou.

Toto se příkladně paradoxně podařilo ukázat i panu Matějskovi a navíc na svém vlastním projevu. Nadnesl totiž otázku: ..."Víte totiž, které země tvoří první desítku největších světových producentů emisí CO2?" .... Na kterou si odpověděl výčtem zemí .... Dále už ale pokračoval v hodnocení "chválihodného" cíle ochrany životního prostředí. Tím však jaksi bokem přiznal kriterium hodnocení.

Ideologicky takto sám vyhrál nad logikou tím, že obešel věcnou souvislost míry dopadů CO2 na životní prostředí která je fakticky vázána na nikoliv okamžité ale až na kumulativní imise a navíc s časovým zpožděním.

Konkrétně to znamená, že v přepočtu na obyvatele mají na součastné změně klimatu naprosto největší podíl evropané ... Naopak čínan jednotlivec má na dnešku dokonce řádově menší podíl. Pokud by autor měl na mysli budoucnost tak se sice rozdíl měrného vlivu s časem začne asi snižovat - ale přesto je otázkou, zdali v přepočtu na obyvatele vůbec kdy někdo evropany v kumulativních imisích předhoní.

Tomuto nelichotivému prvenství se ale lze ideologicky vyhnout manévrem přepočtu imisí na daleko lidnatější země nebo navíc odhlédnutím od kumulativního aspektu. Takto dokonale ideologisky ale popření významu logických vazeb předvedl právě autor.

L. Novák 18.3.2019 4:33

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Pravil zelený komunista a magor "Rada", amatérský a fanatický "správce Země" s ideologií vypláchnutou mozkovnou...

B. Baron 18.3.2019 4:36

Rada je zelený b,lb

E. Alter 18.3.2019 4:37

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Dobrá Rada drahá... Citujte prosím aspoň bez pravopisných chyb. Bude to chvályhodné. Co bude podle Vašeho odhadu v daleké budoucnosti neví ani příroda sama. A že rostliny v noci konzumují CO 2 a ve dne produkují 0 2,je asi také k něčemu dobré. A když už jsme u producentů, zkuste "uzemnit" padesát nebo sto největších tankerů a nákladních lodí, plujících pod panamskou nebo jinou krycí vlajkou, aby nepodléhaly limitům, a vyjde vám velmi významné číslo. Stejně tak kdyby prezidenti XY neletěli na setkání s nezletilou aktivistkou vládními speciály (nebo vůbec), také by to mělo význam úspory tisíců běžných aut, že?

P. Rada 18.3.2019 8:27

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Pokud by šlo o odlišení ideologie a logiky presentované panem Fialou. Sotva by jste k tomu potřeboval chválihodnost gramatiky a dokonce by na to neměl mít vliv ani argument v jiném jazyce.

Pokud ovšem sdílíte jeho stanovisko, že vzhledem k životnímu prostředí nezáleží na počtu lidí, měrných imisích a kumulativnosti vlivů - pak se nedivím, že jako posilující argument by vyhovělo všechno včetně gramatiky.

Ideologický postoj také vysvětluje připomínání rozdílu v dýchání rostlin ve dene v noci na pravidelně rotující... planetě a opomíjení dokonce už víc jak lineárně rostoucích koncentrace CO2 v atmosféře. Argumentováním tankery či aktivistkami se sice může týkat problému ale právě zas spíše s té ideologické stránky kterou pokládám za podstatnou.

Děkji tedy za dokreslení ulteraliberálně ideologicky hloupoučkých typů argumentace které pan Fiala a další jemu tleskající zatím neuvedly.

R. Langer 18.3.2019 5:41

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Zase lžeš Zelený sedmilháři? Už toho nech, ty zloději!

P. Kolar 18.3.2019 7:06

Přepočet na počet obyvatelů je nesmysl.

Chce to absolutní hodnotu za zemi. Protože jedna země má jedny zákony, které to ovlivňují.

J. Uzel 18.3.2019 11:25

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Aha, takže Evropani si už svoje předsmrděli, teď jsou na řadě oprávněně Číňani? A kdo potom? A bude nějaké potom?

J. Schwarz 18.3.2019 16:00

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Pane Rado, nepoužíváte čirou náhodou logiku kolektivní viny? Vinit dnešní Němce z nacistických zločinů jistě nechcete, vymáhat po nich reparace taky ne, odsun němců z ČSR neobhajujete ale "Evropany" klidně strčíte do jednoho pytle a napaříte jim "reparace" za vypuštěné CO2... Tak jo, ale ať "zbytek světa" zase zaplatí za to co Evropané vymysleli - od léků na infekční choroby přes zemědělské technologie po elektroniku!

J. Schwarz 18.3.2019 16:05

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

Vůči Evropanům podpásově užíváte princip kolektivní viny. Kdyby to učinil kdokoli jiný vůči jiné skupině, třeba muslimům nebo romům, běsnil byste tady s pěnou u huby.

Z. Lapil 18.3.2019 19:04

Re: Ideologie vyhrává nad logikou.

To nehraje číselně.

Německo má 70 miliónů děleno 7 miliardami = 1% obyvatel Země. Při produkci 2% tedy každý Němec produkuje 2x víc CO2, než by mu příslušelo.

Čína má asi 1,2 miliardy děleno 7 miliardami = 17% obyvatel Země. Krát dvě = 34%.

Což JE víc, než Německo (čili Němci jsou "zlejší"), ale asi tak o pětinu. Což rozhodně není řádově.

Kumulativní aspekt bych sem netahal. Je nejspíš pravda, že Německo za posledních řekněme 100 let vypustilo víc, než Čína, ale minulou produkci nesnížíte, kdybyste se na hlavu postavil. Snižovat můžete jen produkci současnou. A ta je ve vztahu Německo - Čína srovnatelná ( a ve vztahu EU - Čína ve prospěch EU. Nikoliv řádově (několikrát), ale o nějakou tu desetinku dvě tři určitě ano.