26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠKOLSTVÍ: Mravnost v pedagogiceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 15.3. 2019 7:14, přehled diskusí

Mám obavy, že jak teď zvyšují učitelům:
Autor: D. Polanský Datum: 14.3.2019 17:36

platy, bude to pro ně už učitelství jenom dobrý kšeft a hlavně při obsazovaní míst se naplno uplatní protekce.

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 23:06

Natolik se zase učitelům platy nezvýšily.

Já bych se na Komenského vykašlal.:
Autor: J. Ticháček Datum: 14.3.2019 17:02

Alespoň v těchto souvislostech. On své spisy psal v době, kdy učitel děti vychovával. Rodiče mu děti přivedli, případně poslali, a kantor té doby je měl v péči několik let. Měl tedy na starosti nejen výuku, ale i výchovu.

Dnes je situace poněkud odlišná. Učitel má děti něco naučit. Ne je vychovávat. Výchova je starostí jejich rodičů.

- až na pár výjimek internátních škol, které v našem prostředí nemají nijak zvláštní zastoupení, ve kterých bydlí v jedné koleji žáci i pedagogové

Re: Já bych se na Komenského vykašlal.:
Autor: J. Ticháček Datum: 14.3.2019 17:08

Omlouvám se, během editace jsem příspěvek odeslal. Místo vymazání a nahrazení posledního odstavce mi ujel palec. Poslední odstavec měl zmínit britské internátní školy, ve kterých jsou učitelé zároveň vychovateli, spolu s dětmi bydlí i se svými rodinami a rodiče jim děti svěřují na mnohem delší dobu, nežli je u nás zvykem.

Re: Já bych se na Komenského vykašlal.:
Autor: S. Lorenc Datum: 14.3.2019 20:18

To je právě ten omyl, jak je zmíněno v článku – viz citace z Peroutky. Škola nesmí rezignovat na výchovu, to se člověk dočte nejen v Komenském, ale i v současných skriptech. Ale o tom je celý ten článek :-)

Aha, takže říkáte, že nikdo, no, to je docela hubený:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.3.2019 15:01

výsledek vašeho tažení. Vymýšlet si falešná obvinění, která se pak při podrobnějším zkoumání rozpadnou, to umí každý, zjevně i vy. A "Americká organizace obětí pedofilie kněží kritizuje kardinála Duku", no, to jsou ti praví, kteří přesně do poslední podrobnosti vědí, co se v Čechách kdy dělo, děje a dít bude. Ani pořádně nevěděli, jak se Duka jmenuje, ale dožadovali se, že budou určovat, co Duka smí a nesmí. Nakonec Duka to, jak jste se jistě dočetl, popsal docela přesně, o co všem těmhle obviňovačům jde. Jenom si pamatuju, jak minulý týden ukazovali v televizi nějakého kněze, který před pěti lety dostal podmínku za údajné zneužívání nějakého dítka, a teď rozsudek zrušili, protože zjistili, že si to to ubohé zneužívané dítko celé vymyslelo. Vy jste to neviděl?

Re: Aha, takže říkáte, že nikdo, no, to je docela hubený:
Autor: I. Vermis Datum: 14.3.2019 15:23

No jasně, když někdo někoho křivě obviní, tak se tím půjde chlubit, že?

"Lidé rádi věří tomu, čemu věřit chtějí." © G. I. Caesar

Jistě, to se ještě nikdy v dějinách nestalo,:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.3.2019 15:34

že byl křivý svědek usvědčen na základě jiných faktů. To se nemusíte ničím chlubit a vyhmátnou vás. Je vidět, že ztrácíte soudnost. Za mých maldých let jsme se takových jako vy ptali "Blbej, nebo navedenej?", neznáte?

Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Tachovsky Datum: 14.3.2019 14:01

Co je na normalnim sexu nemravneho ? Po celou historii a ve vsech kulturach byl povazovan za nedilnou soucast zivota. To az nase "temna mati cirkev" (K. H. Borovsky) z nej udelala neco spatneho.

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Vlček Datum: 14.3.2019 14:17

Pane Tachovsky, autor někde zavrhuje sex jako takový?

Na sexu pochopitelně není nic špatného a zavrženíhodného, ale nemusí to být něco, čím se budou zabývat děti školou povinné a rozptylovat svoji soustředěnost na normální výuku. Nebo byste snad uvítal výzdobu školních zařízení pornografickými obrázky?

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Tachovsky Datum: 14.3.2019 14:23

Psal o veselych studentkach pedagogocke fakulty. to jsou uz dospele zeny. Jinak si nedelejte starosti, pubertalni deti sexualita rozptyli tak jako tak. Na to skolu nepotrebuji a s tim skola nic neudela.

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Vlček Datum: 14.3.2019 14:29

Takže, podle vás je zcela normální, když si to ty veselé dospělé studentky rozdají se spolužáky třeba na školních lavicích, tak jste to myslel?

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Tachovsky Datum: 14.3.2019 14:33

Vy asi budete nejaky tupy. O skole jsem nenapsal ani slovo.

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Vlček Datum: 14.3.2019 14:44

Pak mám dojem, že tupý jste naopak vy, neboť tématem článku nebyl sex a jeho nemravnost, ale naopak mravnost a pedagogika. Nevím, proč by vám měl autor cokoliv vysvětlovat o nemravnosti sexu jako takového.

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 23:12

Sex je nemravný?

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 23:09

Nakonec proč ne? Nezáviďte jim ... :-)

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: S. Lorenc Datum: 14.3.2019 14:39

Rád vysvětlím: na normálním sexu není nemravného nic :-)

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: I. Vermis Datum: 14.3.2019 14:50

Potíž je jen v tom, že různí lidé si pod pojmem "normální sex" představují různé věci...

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: J. Vlček Datum: 14.3.2019 14:59

Pane Vermisi, nemyslíte, že zavádíte diskusi zcela na jinou rovinu a jiné téma? Připomínám, že téma článku byla pedagogika a mravnost. To, že autor mluví o normálním sexu, je jen odpověď na dotaz mimo mísu od pana Tachovskyho.

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: I. Vermis Datum: 14.3.2019 14:53

https://domaci.ihned.cz/c1-66507980-stampach-duka-o-zneuzivani-chlapcu-vedel-nepripusti-chybu-obeti-jsou-u-nas-stovky - ale předmanželský sex jistě Jeho Eminence považuje za nemravný...

Hm, copak z toho Štampach chce asi:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.3.2019 15:03

vyrazit ...

Re: Hm, copak z toho Štampach chce asi:
Autor: I. Vermis Datum: 14.3.2019 15:13

https://www.getsemany.cz/node/799 - copak z toho chtěl asi tak "vyrazit" ten student teologie, který na věc upozornil? Dle jistých diskutérů šlo nepochybně o zarytého ateistu, který se vloudil do církve se záměrem škodit, škodi a škodit!

Aha, nebyl on ten František Merta, "odsouzený:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.3.2019 15:32

za pedofilii", ten, co o něm teď v té televizi říkali, že byl soudně zproštěn viny? Myslím, že ano. No a dotyčný Novák, pokud si pamatuju, se jednoduše mstil za to, že propadl kvůli lenosti u zkoušek. No jo, to jsou ti praví. Nějak se do toho zaplétáte, ve své nenávisti.

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec:
Autor: L. Písařík Datum: 14.3.2019 15:55

Přidám se, bez sexu by zde nikdo nediskutoval.

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 23:15

No, možná jsou tu někteří ze zkumavky ...

Uvažuju a uvědomuju si,:
Autor: Z. Lapil Datum: 14.3.2019 13:21

že my dospělí dětem - svým vlastním, žákům i úplně cizím - vzory JSME. V dobrém i špatném (když budeš chlastat, dopadneš jak tamhleten soused).

Slovo autorita bych v podobném textu nepoužil a také proti rozsahu požadované mravnosti mám námitky, ale to jsou drobné detaily. Napsal bych to hodně podobně, kdybych to uměl.

Pane Lorenci,...:
Autor: J. Vlček Datum: 14.3.2019 11:55

...díky za velice zajímavý a specifický vhled do pedagogické činnosti a jejího vlivu na společnost, prostřednictvím působení na každého jedince, počínaje již maličkým žáčkem ve školní lavici.

Mravnost jak u koho.:
Autor: V. Student Datum: 14.3.2019 11:03

Těch, kteří pracují s druhými a vystupují v roli nepodmíněné autority, patří nejen učitelé. Taky psychologové a různí terapeuti, o psychiatrech nemluvě.

Takže za prvé: nechápu, proč je řeč pouze o pedagozích, kteří jsou ze všech výše jmenovaných skupin placeni nejhůře.

Za druhé: protože je hodně ignorantů (osob ignorujících důležitá fakta), kteří si myslí, že učit může v podstatě každý, tak do pedagogické profese taky žvaní.

A protože pedagogové jsou dnes jediná "humanitní" profese, která svým kritikům neoplácí stejnou mincí, slýcháme co chvíli, a od kdekoho, co všechno dělají pedagogové špatně. NO jak jinak, když poukážete na chyby takových psychologů nebo psychiatrů, brzy se dozvíte o svém nízkém sebevědomí, nezvládnuté agresivitě či paranoidním způsobu myšlení, protože každý přece ví, že v těchto profesích se nechybuje, že?

Takže pedagogové představují takový klidný kout, kde se dá kritizovat bez rizika. V tomto případě příležitosti využil křesťanský autor. Možná v dobré víře, že tím prospěje dobré věci, ale asi by měl vědět, že pedagogové vinu na diskutabilním stavu morálně etického vývoje dnešní mládeže opravdu nenesou.

Re: Mravnost jak u koho.:
Autor: S. Lorenc Datum: 14.3.2019 14:34

Děkuji za doplnění. To, co zmiňujete, ovšem naleznete i v článku. Ten je primárně o pedagogice, tedy výchově, což se ostatních pomáhajících profesí zdaleka tolik netýká.

:
Autor: M. Krčmář Datum: 14.3.2019 15:06

Bohužel,z velké části mohou. Je to dáno několika důvody,já jmenuji jen dva. Za prvé:na peďák jdou převážně ti,co se nedostali na práva,ekonomku atd. Za druhé: nemají přirozenou autoritu, což je docela hezky zachyceno v článku výše. Přidám třetí: každej smrad si může na pedagoga vyskakovat, kterýžto mu nemůže ani odvětit,že je smrad. Řešení:rákosky do škol.