26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Snění o renesanci EUŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 85, poslední: 14.3. 2019 22:09, přehled diskusí

Proč se dosud udržela při životě EU?:
Autor: M. Pivoda Datum: 14.3.2019 21:08

Proč se dosud udržela při životě EU? Byla to snad ekonomická výhodnost pro členské země? Asi k tomu také přispěla. Ale asi to nebyl dominantní vliv.

Odhaduji, že větším dílem za udržení se EU (na idedálech, na kterých EU kdysi vznikla) může asi skutečnost, že stále žijí pamětníci 2. světové války. Ti mají pádnější argumenty, než ekonomickou výhodnost (velikost EU trhu). Dělá mi proto starost, k čemu by mohlo v Evropě dojít, až ti pamětníci 2. světové války vymřou. Ztratí se životní priority, ztratí se lidská moudrost?

Čech Jiří z Poděbrad objížděl kdysi Evropu a nabádal evropské panovníky aby neválčili, nabádal je k míru. A čehosi skutečně tehdy dosáhl. Jenže jak dlouho fungují taková smluvní ujednání? Pro mírovou stabilitu jsou potřebné silnější stabilizační prostředky než smluvní ujednání.

Už vidím,:
Autor: M. Mikulec Datum: 14.3.2019 20:22

jak se Evropská centrální banka a její bankéři lámou v pase, aby šli co nejvíc na ruku české ekonomice. Muže byt v dnešní době ještě někdo tak hloupý, aby tomu věřil? Buďme rádi za ČNB.

Re: Už vidím,:
Autor: I. Semrád Datum: 14.3.2019 20:33

Evropská centrální banka a její bankéři se budou lámat v pase, aby šli co nejvíc na ruku české ekonomice, teprve až vystoupíme z EU.

To pak bude fukot, paní Mikulcová! Už si držte pro jistotu klobouk!

Re: Už vidím,:
Autor: M. Prokop Datum: 14.3.2019 21:00

Já bych byl za ČNB vděčen.

Nebo bych byl rád, že máme ČNB.

Jen by neškodilo, kdyby občas neblbla.

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 14:11

No jo, mysleli to eurosoudruzi dobře a dopadlo to jako obyčejně.

Teď to chce klid.:
Autor: A. Reček Datum: 14.3.2019 12:35

Počkejme si na výsledek květnových voleb do europarlamentu a pak budeme vědět co a jak.

Re: Teď to chce klid.:
Autor: M. Prokop Datum: 14.3.2019 13:22

Nejspíš dojde k mírnému posunu v prospěch eurorealistických a euroskeptických stran, ne však zásadnímu a nebudou mít většinu.

I kdyby měly, pravomoce oné kočovné šaškárny jsou, zřejmě úmyslně, minimální.

Naprostý souhlas:
Autor: J. Kanioková Datum: 14.3.2019 15:11

Autor nemá pravdu:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.3.2019 10:51

Projekt EU je politický, ale je také v našem zájmu, aby tento projekt prosperoval a měli bychom ho tedy podpořit a ne jenom okopávat, jako to dělají Britové. Příjetím Eura bychom tento projekt podpořili v našem zájmu, navíc by z EURA měli prospěch hlavně obyčejní občané, že by Euro vyloučilo ČNB z ovlivňování kurzu koruny a pod. Navíc Euro žádají podnikatelé. Vědí proč.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: L. Pejchal Datum: 14.3.2019 11:17

Tak autor má bohužel v mnohém pravdu. Zkuste to vzít z čistě ekonomického hlediska. Věc je sice poněkud složitější, ale zjednodušeně nastíním dnešní finanční fungování EU. Italský presidnet ECB Dragi provádí politiku kvalitativního uvolňování. Hezky česky, tiskne miliardy EUR. Co s těmi miliardami provádí ??Inu nakupuje cenné papíry (lépe by odpovídalo říkat bezcenné papíry), konkrétně tedy státní dluhopisy zemí jako je Řecko,Itálie,Španělsko atd.Tyto země tak získávají finanční prostředky na svůj provoz, lépe řečeno na další a další zadlužování. ECB na oplátku získává do svého portfolia více a více takových bezcenných papírků. Vy jste opravdu přesvědčen, že tento koloběh může pokračovat až do nekonečna. Pravdou je, že nemůže.Proto se mluví o reformách, ale ony jsou v nedohlednu.O regulacích, vyhláškách a dalších nesmyslech, které dnešní EU skrz svou komisi chrlí, to už je jen škoda času a slov. EU zkrátka přerostla v novolevicový projekt, který fungovat nemůže a nebude. Slova o podkopávání jsou úsměvná. A naivita určitých lidí bezbřehá.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.3.2019 11:40

Projekt EU není ekonomický, ale hlavně politický od samého počátku a do takového spolku jsme také vstupovali. Tak veškerá vaše ekonomické argumenty nemají smysl. Většina občanů EU tento projekt akceptuje, protože pro jsou důležité fakta, že žijí již po desetiletí v míru a blahobytu jako nikde jinde na světě.

Pochopitelně je třeba reformovat EU a dělat taková opatření, aby tento projekt existoval i nadále, podle vývoje ekonomiky a moderních technologii. V tom nejsme v rozporu a není nutné podkopávat jeho existenci, jak to mnozí činí.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: P. Zinga Datum: 14.3.2019 12:43

Pane Kratochvíle, Vy nejste laik, Vy jste navedenej. Ty canci o míru a blahobytu už nemohu poslouchat.

Nejjistější byl mír, když proti sobě stály dva rovnocenné bloky. A o blahobytu si nechte povídat např. od žlutých vest.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: M. Prokop Datum: 14.3.2019 13:20

Rovnocenné v čem?

Ty, které jsou momentálně k dispozici, se liší v jedné základní věci: Do jednoho chtějí prakticky všichni, druhý i třetí zuby nehty drží, co si v minulosti urval a nestačilo to včas utéci.

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 14:31

No v čem - ve vojenské síle garantující vzájemné zničení přece.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.3.2019 16:50

Pane Zingu, za ty vaše "canci o míru a blahobytu..." bych vás nejraději poslal do nějakého nacistického koncetráku nebo ruského gulagu, aby jste si opravdu užil. My o to nestojíme, tak si tam táhněte sám.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.3.2019 17:18

Ano, to je typické. Posíláním do koncentráků končí každý politický projekt.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: E. Derat Datum: 14.3.2019 17:24

Nemá to cenu, Kratochvíl je nějáký europrosťáček, a ještě sprostý. Což u těchto lidí bývá zvykem.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.3.2019 18:23

Vážený, buďte tak laskavý a nechytejte mi za slovo. Za vaše rozbíječské a štvavé kecy ničím nepodložené, by vás uplynulé režimy do těch koncentráků poslaly. Jen právě díky EU si to dovolujete, protože víte, že se vám nic nestane, jinak byste ze strachu držel hubu. Jako všichni vám podobní.

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: J. Kombercová Datum: 14.3.2019 20:10

Nevyhrožujete, viďte?

Re: Autor nemá pravdu:
Autor: P. Han Datum: 14.3.2019 20:30

No, do těch koncentráků jste posílal právě vy, že?

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 14:29

Ekonomické argumenty mají zásadní smysl. Protože dojde-li ke krachu ekonomiky, budou i ta desetiletí života v míru a relativním blahobytu jen vzdálenou vzpomínkou.

A ECB svým generováním ničím nepodložených peněz na budoucí potíže, ne-li krach, zdatně zadělává. EU pak tento trend svým konáním a neschopností řešit problémy zdatně podporuje.

A reformovat EU se jeví nemožným. Ten starý, neudržovaný a zadlužený barák s nabubřelým neschopným správcem, pompézní fasádou, z níž opadává omítka, protékající střechou, narušenou statikou a podmáčenými základy je třeba zbourat a pak, bude-li vůle zúčastněných, pokusit se vybudovat nový na zdravých základech.

Přesně ! .... 1***:
Autor: J. Kanioková Datum: 14.3.2019 15:16

Re: :
Autor: K. Janovská Datum: 14.3.2019 15:22

když chci zbourat dům, byť starý, zadlužený a podmáčený, musím vědět, jestli všichni nájemníci chtějí společně stavět "nový na zdravých základech". Aby se před stavbou nezhádali tak, že z nového domu nic nebude a ještě po sobě budeme házet cihlama. Taky musím mít rozmyšlené, jak, kde a s kým budu v tom případě bydlet. Nebo skončím jako bezdomovec.

Re: :
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.3.2019 17:19

Nebo počkat až spadne sám.

:
Autor: J. Jurax Datum: 14.3.2019 21:48

No, víte, on příměr s domem má jen omezenou platnost, jako každý příměr. Takže další domýšlení příměru může vést na scestí.

Pane Juraxi,:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.3.2019 16:46

a další diskutující nějak jste si nevšimli, že dnes žijeme v 21.století a ty vaše pseudoekonomické argumenty patří do 19. století. Svět a život za více než 100 let je dále, tak jako se železnice nesnaží opět zavádět parní lokomotivy, po silnicích se asi nebudou prohánět kočáry, tak je to i s ekonomikou. Nevím proč donekonečna sem cpete ekonomiku 19.století s nedotacemi, neviditelnou rukou trhu, krizemi apod. Ekonomika 21.stol. je někde jinde a měli byste to vzít na vědomí.

Kritici EU by měli také předložit nějakou vizi té jejich EU nebo nabídnout co nastane po EU, když po tom tak volají Čekal by nás pouze nekonečný chaos a nepořádek, jako ve VB. Mohli byste trochu respektovat události, nějak se to vyvíjí jinak než podle vašich představ...

EU není žádný neudržovaný a zanedbaný barák, to jen na okraj.

Re: Pane Juraxi,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.3.2019 17:23

Tak tak, žijeme v době kde zítra znamená pozítří, viďte.... Jenže to už jsme zkoušeli, ne?

Re: Pane Chodovský,:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.3.2019 18:31

Jestli narážíte na socialismus, tak bych vám rád připomněl, že ten po sobě žádné dluhy nezanechal. Jako se po něm svým hospodařením obratem zadlužila dnešní demokracie. Tak se uklidněte.

Re: Pane Chodovský,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.3.2019 21:00

Vyděl jste třeba soustruhy ve strojírenské fabrice? A další a další vybavení? Vy jste jenom takový uvědomělý kecálek, bez rozhledu.

Re: Pane Chodovský,:
Autor: M. Prokop Datum: 14.3.2019 21:05

Tak obrovské dluhy, jako zbyly po socialismu, svět do té doby neviděl. Finanční, technické, morální, ekologické.