24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Problém je o pár pater výše

Největší kůrovcová kalamita v novodobých dějinách naší země, o jejíchž důsledcích se v poslední době, také v souvislosti s blížícím se jarem, opět intenzivně diskutuje, může být startovací plochou k zásadním změnám v našem lesnictví. Bude-li k tomu ale dostatek politické vůle, a nejen té.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 11.3.2019 20:34

Re: Problém je o pár pater víše.

Pane Zingo mýlíte se v mnohém a asi zároven rád. Uvedu příklady proč:

---- Hypotéza je ověřitelné - nikoliv vágně pochybovačné tvrzení - viz definice.

---- Jednoznačná je třeba matematika - nikoliv nic. Její sestra fyzika umí věrohodně vyprávět třeba o tom jak interagijí které molekuly s elektromagneticjkým zářením a matematika toto pravděpodobnostně vyčísluje.

---- Máte sice pravdu ve výroku .."vyšší teplota způsobuje větší odpařování z oceánů a tudíž silnější tvorbu mraků: někde ta voda pak spadnout musí" ... ale mylně pomíjíte, že to někde může být geograficky jinde jak dříve. Tedy, že proces může vést ke změně rozložení podnebních pásem a potažmo ke změně lesních porostů. To se ale právě začíná dít.

P. Zinga 11.3.2019 17:49

Re: Babiš potřebuje dříví těžit a těží. Nic více ho, Slováka,

Janyško, blbnete, ale s tím Brabcem s Vámi souhlasím, že je škodnou. Jako jeho celé ministerstvo až do poslední vsi.

P. Zinga 11.3.2019 17:48

Re: Problém je o pár pater víše.

Vliv CO2 na klima je neověřená hypotéza.Naopak je dokázán příznivý vliv CO2 v atmosféře na rozvoj biosféry.Svět je zelenější, než před 30 lety. Navíc: vyšší teplota způsobuje větší odpařování z oceánů a tudíž silnější tvorbu mraků: někde ta voda pak spadnout musí.

Vidíte: nic není jednoznačné, pouze to, že klimaalarmismus nemá s ekologíí nic společného.

M. Valenta 11.3.2019 14:41

Re: "navíc se klima na planetě teprve začíná měnit."

Ale ne během několika let. To je novinka a dost blbá. Při tomhle tempu ohřevu vyskočí z hrnce i ta pověstná žába, ale kdepak "klimatolog" Kremlík a spol. Zadky mají už vařený, ale pořád jsou v klidu.

P. Rada 11.3.2019 14:23

Re: "navíc se klima na planetě teprve začíná měnit."

Ano po celé relativně velmi ustáleném období interglaciálu se teploty také měnily ale globálně a shlazeno na 30let v toleranci +- 0.5C za 10tis let. Za poslední století ale vystoupily už o stupen a gradien změny dál roste.

Takže jste jste si s komplexu vybral ten kousek pravdy který se Vám líbí a co si pamatuji tak ho opakujete jako mantru.

Jiným kouskem té pravdy, který je ale daleko podstatnější pro situaci v našich lesích je dokonce anomální rychlost změny která se na planetě takto globálně nevyskytla už 55 milionů let a fakt výrazné závislosti porostů na podnebí který si může obvěřit kdejaký cestovatel.

M. Prokop 11.3.2019 12:39

"navíc se klima na planetě teprve začíná měnit."

Klima se mění, co Země Zemí jest.

Víše i ňýže.

:-P

J. Svoboda 11.3.2019 10:52

Agrofert v lesích těží a jedinou snahou Bureše

je ze státních peněz vyrovnat nízkou cenu dřeva. Takže těžit, těžit, těžit a čerpat za to dotace. Kůrovec je zlaté tele a všechno ostatní je divadýlko.

Pěkný den.

K. Janyška 11.3.2019 9:38

Babiš potřebuje dříví těžit a těží. Nic více ho, Slováka,

na České republice nezajímá. Babiš rovná se kůrovec. Jeho ministr životního prostředí tam sedí 6 let... Dzp.

P. Rada 11.3.2019 9:36

Problém je o pár pater víše.

Paradoxně se mu ale agrární analytik vesměs vyhnul i když o něj trochu škobrtnul:

..."V komentářích k tématu ..... rezonují pojmy jako „selhání“, „nečinnost“, „zisk“, „klimatická změna“, ....hledající viníky současného stavu v minulosti ....místo aby se pozornost soustředila do vizí a strategií pro budoucnost"....

Dnešní klimatická změna je sice důsledkem minulosti ale zároven teprve se rozvíjející fenomén a dnešní imise dál predikují budoucnost na několikanásobně delší dobu jakou je těžební zralost nebo dokonce i potenciální život jednosho stromu velikána.

Pokud by např letos vytrvalo chladné a deštivé počasí, kdy by mnozí lidé jak ještě před desetiletími hořekovali, že jim uprostřed prázdnin "propršela dovolená" a pokud by se tedy zvrátila situace s anomálním nedostatkem podzemní vody alespon na obvyklý průměr let před koncem minulého tisíciletí - pak by byl záhy zkončil problém s kůrovcem a pokud by to vydrželo alespon celé století - zas by se smrk u nás mohl stát velmi efektivní ekonomickou dřevinou.

Opak je ale nejspíše pravdou a navíc se klima na planetě teprve začíná měnit. Je to vidět s toho, že gradienty změn teprve narůstají. Problém je tedy opravdu někde o pár pater výše. Konkrétněji u těch, kteří měli a mají největší měrné kumulativní imise CO2. Pravidelně jsou to země s dnes nejvyším průmyslovým potenciálem mezi které ČR patří ale i malé zemičky které skrze ropu dosahují enormníh vlivu. CO2 se totiž v biosféře s hlediska bilance chová jako inertní plyn jehož koncentrace může zůstat po celá tisíciletí i déle na stálé úrovni. Klimatické podmínky kam nyní geohistoricky jakoby skokem skokem směřujeme budou nejspíše už daleko ustálenější ale zároven, pokud vůbec, sotva vhodné pro lesy toho typu jak jsme je doposud znali.

A. Hrbek 11.3.2019 8:09

Zásadní změny

lze dosáhnout u státních lesů jedině tím, že se jim navrátí zodpovědnost za komplexní péči od sázení a po konečný výrobek s nejvyšší hodnotou a že se znovu postupně vybaví potřebnými zařízeními a personálem.

Jinak pane analytiku - u lesního hospodářství jde u těžby, podobně jako u lidí, záleží i na věkové struktuře. Zvětšují se objem mladých stromků, což je dobré, ale výrazně klesá objem těžitelných stromů.