24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Seznamování s Guadalcanalem

V bitvách v ostrovním terénu a zabíjení na obou stranách víc škodila příroda než člověk: baktérie víc než baterie, anopheles víc než artiléie, průjem víc než šrapnel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 6.3.2019 9:25

Re: Boje u Chalchin Golu byly jen omezeným konfliktem

Jistěže to byl omezený konflikt. S VVV, ba ani s většími bitvami byl nesrovnatelný - ale Japonce poučil, že Sověti jsou bojovníci, kteří jim dokážou dát pokouřit. Američany podcenovali - stejně jako Američani podceňovali "šikmooké, kteří nedokážou dobře mířit".

J. Lancik 5.3.2019 20:23

Re: Snaha o národnostné urážky ako argument

Este, ze su Moravak. Jen se Cajzli a Slovaciska perte.

V. Liptovský 5.3.2019 17:37

Snaha o národnostné urážky ako argument

Všimol som si na českých diskusiách, že len čo sa tam objaví slovensky píšuci diskutér, prvým argumentom inonázorových Čechov je snaha národnostne ho uraziť... A potom sa Česi čudovali, že Slováci s nimi nechceli žiť v jednom štáte. S takýmito snahami som sa na slovenských diskusiách nestretol - ak sa tam objaví Čech, jeho národnosť si nikto ani nevšimne... No, možno mala pravdu tá britská historička, ktorú českí pseudointelektuáli tak odsudzovali, keď napísala, že Česi sú najväčší nacionalisti na svete... Ja sa pýtam, či nie skôr šovinisti?

V. Novák 5.3.2019 17:10

Re: Pekná znôška amerických fantasmagórií...

No, Ulč možná nelže, ale blbostě "tára"- co se dá dělat...

V. Liptovský 5.3.2019 16:59

Vážený pán Nováček,

podľa čoho súdite, že som Slovák? Hádam nie podľa jazyka?

Po prvé: Nikto nepovedal že profesor Ulč je "lhář!.

Po druhé: Čo s tým má skutočnosť, že má osemdesiat? Ja mám možno deväťdesiat...

Po tretie: Čo mám spoločné s Husákom, Babišom a Vašáryovou?

Po štvrté: Podľa vášho názoru majú len Česi názor na pravdu a názor?Po piate: Trepete nezmysly a to je podstatné...

J. Jurax 5.3.2019 16:27

K těm ztrátám je dobré reflektovat třeba https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Počet_obětí_druhé_světové_války

B. Novacek 5.3.2019 16:22

Re: Pekná znôška amerických fantasmagórií...

Panečku...! Mám vždycky radost, když se ukáže další Slovák a zase nám říká, co a hlavně jak dělat, třeba i jak diskutovat. Není pro něj problém říct o osmdesátiletém prof. Ulčovi, že je lhář a snáší zamerikanizované blbosti...paráda! A je fajn, že se jejich řady zase rozšířily a po Husákovi, Babišovi a M. Vašáryové přišel se svou troškou do mlejna i Liptovský...bůh zaplať, že to není Mikuláš! Tak, pane Lepko-šup šup!..."Oponujte k veci, nie úplne nesúvisiacou hlúposťou..."

:)

V. Liptovský 5.3.2019 16:06

Rudoarmejci boli ak Kaukazci a stredoázijci...

Zrejme máte pravdu - žiaľ, bolo to "oko za oko", alebo "aký požičaj, taký vráť". Ale presa len záležalo, aký bol človek. Červená armáda sa skladala z mnohých národností, ktoré sa správali odlišne, takže slovo "Rusi" je príliš nevýstižné. V našej rodine sa traduje historka, že keď sa v noci priplazil sovietsky predvoj, zobrali prasa... Starý otec sa po príchode ďalších išiel sťažovať veliteľovi. Ten povedal "ukážte ho, kto to bol". Starý otec ukázal. A to nemal robiť. Veliteľ sa spýtal, či je to pravda. Vojak prisvedčil. Veliteľ sa rozčúlil a hrozilo, že ho za rabovku postavia s stene. Stará mama začala prosiť, že nech si prasa nechajú, že už sa nesťažujeme. Napokon veliteľ prijal šalamúnske rozhodnutie: Vojak má prasa vrátiť! No, to už bolo dávno zjedené. Napokon o dva dni vojak priniesol iné prasa. A kde ho asi vzal? Znie to humorne, ale "to jsou ti paradoxy".

V. Petr 5.3.2019 15:49

Boje u Chalchin Golu byly jen omezeným konfliktem

a Rusové tajm, podle vlastních údajů, zabili víc Japonců, než jich bylo vůbec do boje nasazeno.

Rudá armáda ale měla značnou převahu v technice a to Japonce vystrašilo.

V. Petr 5.3.2019 15:45

To trvalo až do Postupimi a bylo to hloupé.

V Postupimi byly Japoncům stanoveny jasné podmínky a Američané Japoncům ještě ustoupili v tom, že souhlasili se zachováním vlády císaře. Císař osobně, po poradě se svými poradci, to celé nakonec odsouhlasil a prosadil proti vůli fanatických důstojníků. Údajně se poradců zeptal "Jsou to opravdu ty nejlepší podmínky, které můžeme dostat?" Odpověď zněla "Ano - za dané situace."

V. Petr 5.3.2019 15:40

Tak pozor, ono záleželo KOHO a kde ti rudoarmějci znásilnili

Ve Východním Prusku (tam i ve VRAŽDĚNÍ) a i později v dobytém Německu měli prakticky VOLNOU RUKU, pokud oběť nebyla nezletilá. Ovšem se např. stalo, že tam znásilnili skupinu českých žen, která se vracela domů z koncentračního tábora!!! za což byli skutečně zastřeleni. Jinde to bylo "něco mezi."

Pověstnými se znásilňováním stali též Marokánci, sloužící ve francouzské armádě (viz též film Horalka).

Američané to většinou neměli zapotřebí, byli totiž bohatí a tak se ochotné ženy našly...

V. Liptovský 5.3.2019 14:40

Re: Zprostředkování míru

Ani pamäti amerických vojakov nič nepíšu o znásilňovaní miestnych žien na dobytom území... Hoci nezaujatí komentátori píšu o tom, že to nebolo v menšej miere (najmä zo strany Afroameričanov)... Ale pozor - ak sa červenoarmejci toho dopúšťali, na oslobodených územiach išli k stene... Na dobytých? Oko za oko...? Komu veriť? Ak ste čítali, údajne znásilnili Květu Fialovú. Sama potvrdila, že išli k stene...

V. Liptovský 5.3.2019 13:09

Re: Zprostředkování míru

S tým obsadením Sibíri Japoncami až po Ural ste to poriadne prehnali... Asi ste na Sibíri neboli, ani ste neleteli do Vladivostoku... Ako by sa tam Japonci presúvali, ako by zabezpečili logistiku... To je obrovské územie, tisíce kilometrov prakticky pustého územia, tajga a večne zamrznutá pôda, bez zdrojov pre armádu, nepriechodné... Aj Japoncom išlo predtým len o Primorsko... A vlastne, nič by tam nezískali také, čo by mohli okamžite využívať pre prebiehajúcu vojnu. Len územie... Zrejme pochopili a vrhli sa na územia s okamžitými zdrojmi... A Rusom stačilo by zničiť železničnú magistrálu, to mohli pomerne ľahko, stačilo pustiť pár lokomotív s pluhmi, ktoré lámu pražce... Oprava? Ako tam presunúť materiál, koľajnice, štrk... Naivita.

V. Liptovský 5.3.2019 12:57

Re: Pekná znôška amerických fantasmagórií...

Vy zrejme áno - s Trumanom... Gratulujem... Napíšte spomienky... Oponujte k veci, nie úplne nesúvisiacou hlúposťou...

V. Novák 5.3.2019 12:44

Re: Zprostředkování míru

Stalin měl i větší důvod k nedůvěře Spojencům - Operaci Unthinkable. Což ovšem nazabránilo RA splnit závazek z Jalty.

K nátlaku na Japonce samozřejmě přesunutí jednotek z Evropy nestačilo, protože Japonci nevěřili v možnost dostatečně rychlého přesunu obrněných jednotek do oblasti rozmístění Kuantungské armády. Při přechodu přes Velký Chingan se taky ukázalo, že americké Shermany s úzkými pásy musely být vlečeny na lanech, zatímco T-34 to s problémy zvládaly.

Povídání o vykrvácení Američanů je směšné. Stalin věděl, jak zanedbatelné ztráty mají a pokud by je chtěm nechat vykrvácet musel by je nechat bojovat v pozemních bitvách. Tedy vykašlat se na Kuantungskou armádu a jen zdálky pozorovat, jak Američani bojují (poprvé) bitvy srovnatelné s těmi na východní frontě.

V. Novák 5.3.2019 12:32

Re: No, Hitler po Pearl Haboru vyhlásil válku USA v naději,

Japonci lavírovali mezi "Jižní oblastí zdrojů" - což byly evropské kolonie na jihu - a "Severní oblastí zdrojů" - tedy Sibiří. Protože když se pokusili o tu severní, Žukov jim naklepal u Chalchyn Golu, obrátili se na jih, k čemuž potřebovali zničit americkou Pacifickou flotilu.

Po celou válku se děsili toho, že by se SSSR obrátil proti nim - a byli až tak hodní, že nechali bez povšimnutí americké lodě pod sovětskou obchodní vlajkou zásobovat SSSR.

A na japonskou kapitulaci mělo větší vliv sovětské vyhlášení války 9. srpna 1945 než atomové bombardování - měst zničených i důkladněji než Hirošima a Nagasaki měli desítky, mrtvých v těch městech bylo podobně a o dlouhém umírání na nemoc z ozáření vědělo leda pár desítek (amerických) vědců.

V. Novák 5.3.2019 12:25

Re: Zprostředkování míru

A USA požadovaly bezpodmínečnou kapitulaci Japonského císařství, podobně, jako u Německa.

I. Širůček 5.3.2019 11:24

Re: Zprostředkování míru

Paměti rudoarmějců také nepíší o znásilňování žen na osvobozeném území...

V. Petr 5.3.2019 11:16

No, Hitler po Pearl Haboru vyhlásil válku USA v naději,

že Japonci na oplátku vyhlásí válku SSSR. Oni to ze sobeckých důvodů, soustředili se jen na vlastní cíle bez ohledu na globální dopady, neudělali a Hitler pak pronesl na jejich adresu ke svému okolí řeč, plnou nadávek.

Vyhlášení války USA je považovánu za jeden z Hitlerových omylů, tak jako spojenectví s Mussolinim, za kterého pak musel tahat kaštany z ohně.

J. Lepka 5.3.2019 11:13

Re: Zprostředkování míru

Tam na sebe narazily xenofobní a nerealistické požadavky jak Stalina, tak Japonců, Stalin jako obvykle pokukoval po územních ziscích a tomu všemu přizpůsobil své jednání, Japonci zase nemohli zkousnout americké požadavky na bezpodmínečnou kapitulaci. Pravděpodobně došlo k povícero neformálních jednání mezi japonskou a ruskou stranou ohledně poválečného vývoje, ale nejsou doklady, o oficiální dohodě či jednání vůbec. Jedno je zřejmé, Stalin opět lavíroval, dílem kvůli pocitu o "zradě" při, podle něho pozdním, otevření II. evropské fronty (D day) a formálním lpění na slibu, že tři měsíce po skončení války v Evropě vypoví válku Japonsku. Samozřejmě na protijaponský nátlak stačilo přesunout vojáky z Evropy, což bylo nepřijatelné gesto důvěry vůči již skoro bývalým spojencům a tlačit Japonce k ústupkům, místo toho chtěl nechat Američany vykrvácet. Nicméně je docela možné, že i počítal s celosvětovou odezvou na jadernou zbraň, nezapomínejme na jeho špionážní aktivity, kdy byl do důsledku informován, co se dělo na britské i americké straně projektu Tube Alloys.

J. Lepka 5.3.2019 10:57

Re: Pekná znôška amerických fantasmagórií...

Zato vy jste byl evidentně u toho a sám jste se Stalinem hovořil, že?

R. Tesařík 5.3.2019 10:44

Re: Zprostředkování míru

No, paměti jsou vždy subjektivní.

F. Navrátil 5.3.2019 10:20

Re: Zprostředkování míru

Velení Dálněvýchodnímu vojenskému okruhu převzal v roce 1941 generál Apanasenko, o kterém se toho mnoho neví. Neměl školní vzdělání, v jednání byl vulgární a tvrdý. Ale současně nepřipustil zasahování komisařů do velení, chránil své podřízené a nebál se převzít odpovědnost. Měl vojenské analytické myšlení a dokonale vystihl možnosti obrany Sibiře. Byl jedním z mála velitelů, který dokázal tvrdě oponovat Stalinovi. Kádrové jednotky poslal na obranu Moskvy a ponechal na Sibiři jen radiové spojovací uzly. Z místních zdrojů sestavil, vycvičil a vyzbrojil novou armádu. Stalin po dvou letech splnil jeho přání a dovolil mu velet na frontě. Apanasenko padl v roce 1943 v bitvě u Kurska. Japonci uzavřeli v roce 1941 mírovou smlouvu se Sovětským svazem, protože si dobře uvědomovali, že nemají dost sil na válku proti Číně, USA, Velké Británii a současně Sovětskému svazu. V roce 1945 skutečně sondovali v Moskvě možnost zprostředkování nějakého příměří v Pacifiku, ale v té době již spojenci dojednali, že do tří měsíců po ukončení války v Evropě Sovětský svaz vyhlásí válku Japonsku.

J. Kraus 5.3.2019 9:37

Zprostředkování míru

Zprostředkování míru s Američany přes Sověty? To čtu poprvé. A není to moc logické. Proč ne třeba přes slušné a spolehlivé Švédy? Mezi záhady WWII patří i to, proč Japonci po Stalingradu, kdy Sověti stáhli z Dálného východu takřka vše, ten sovětský Dálný východ neobsadili. Mohli dojít až k Uralu a cestou obsadit továrny, dodávající valnou většinu sovětské výzbroje a výstroje. Sibiřskou magistrálu mohli zajistit pomocí leteckých výsadků. Podobně po 8.5.1945, kdy Sověti masivně vše přesouvali ze západu na východ proti Japonsku, mohli včas obsadit aspoň jejich nástupní prostory.

Těsně po válce vyšla u nás knížka z pera amerického válečného zpravodaje, který byl na Guadalcanalu od začátku do konce a popsal dění víc ze široka. Po japonském vyklizení ostrova nalézali Američané, tedy kromě míst bojů, neporušenou krajinu s dobrými cestami, živými vesnicemi a třeba s velkou plochou plnou odstavených náklaďáků. Ono vůbec se z těch těsně po válce a v malém nákladu vydaných knížek leckdy dá dovědět víc než z masové produkce pozdější, kdy autoři opisují jeden od druhého. Třeba admirál Halsey, i podle tehdejších měřítek psychopat, podobně jako Montgomery. Halsey ku prospěchu věci, Montgomery spíše ne, ale bez jejich tvrdé ruky by vše mohlo dopadnout jinak.

A kamikadze zloději a smilníci? Paměti japonských letců vypovídají o něčem jiném. Snad byly výjimky bez vnitřního řádu, kterým nevadí sebezneuctění, a ty pak vítězná propaganda rozmázla.

A pochopitelně, díky za článek.

M. Klas 5.3.2019 8:34

Díky!

Děkuji za hezké popovídání - ostatně jako vždy. Oni to tam Američané tenkrát vůbec neměli jednoduché, Japonci bojovali až do konce a nevzdávali se. V Pacifiku byla válka krutá a bez pardonu.

V. Liptovský 5.3.2019 7:52

Pekná znôška amerických fantasmagórií...

Viniť sovietov za to, že Američania použili v Japonsku atómové bomby, na to už musí byť človek poriadne "poamerikanizovaný" (zblbnutý). Atď... atď...