19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Na shledanou v Moři jasu

Vesmír už nikoho nebaví, ale tahle událost by si přece jen zasloužila větší pozornost. V pátek zahájila cestu k Měsíci izraelská sonda Beresheet. Poletí tam mnohem déle, než trojice cestovatelů z Vernova románu Do Měsíce, podle plánu by měla přistát v Moři jasu jedenáctého dubna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. M. 28.2.2019 21:43

Přepis

Zase nechápu, proč se v českém textu užívá anglického přepisu hebrejského písma. Čeština je přece fonetická a kdo má tohle číst, takže Berešít.

(Mimochodem to znamená Na počátku a počíná jím Bible Starého Zákona - "Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi." Současně se tak jmenuje 1. kniha Mojžíšova.)

J. Jurax 28.2.2019 14:14

No jo, napřed se kopírují pokročilejší, pak se okopírované rozvíjí a nakonec se může stát, že pokročilejší jsou překonáni. Aspoň v něčem a třeba i jen dočasně nebo taky nafurt.

Jako příklad mne napadá letectví v Japonsku před druhou světovou válkou nebo výroba aut v Japonsku či Jižní Koreji od padesátých let minulého století.

No a Čína je dnes ve fázi rozvíjení okopírovaného.

A. Pakosta 28.2.2019 11:06

Re: upřesnění k článku

...takže to bylo tak, jak autor napsal - stát Izrael vznikl PO rozpadu Osmanské říše, nikoli předtím. O to, jak dlouhá doba uběhla od rozpadu po vznik, v článku vůbec nejde, což jste ale nepochopil, viděno prizmatem Vašeho "upřesnění".

J. Lepka 28.2.2019 10:51

Ještě k dialogu pana Li a pana Kohna.

Židé jsou už stovky let na špičce světové vědy, umění a obchodu. Čína, aspoň ta současná, těží z ukradených patentů celého světa a je jen otázkou, zda se jejímu vedení podaří udržet si doma tu část inteligence, která je nesporně vědecky na úrovni a která by ji mohla ve světové technologické špičce stabilizovat. Zatím, jak se zdá, se vydala cestou imperiálních, vpravdě komunistických výbojů a většinu potenciálu utápí ve vojenských výdajích. Samozřejmě v tom nejsou sami, ale je dost rozdíl, jestli armáda technologický pokrok táhne nebo potápí a tady mám pocit, že z ideologických důvodů jen kopíruje starší pokusy i úspěchy bývalých velmocí.

M. Šejna 28.2.2019 10:35

upřesnění k článku

Osmanská říše se rozpadla v roce 1922. Izrael vznikl až 14.května 1948.

V. Dosoudil 28.2.2019 8:20

Přeji

rovněž hladké přistání a další zasloužené úspěchy Izraeli. Chce to hodně tvrdé práce schopných a snaživých, prestiž potom přijde sama. Mne vesmír pořád baví. Píše se o kdejaké blbině, vesmír zůstává vzadu.