29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Žijeme v iluzi demokracie

Demokracie je základním stavebním kamenem západního světa. Všichni bijí na poplach kvůli jejímu oslabování pod útoky populistů a autoritářských politiků. Pláčou ale na špatném hrobě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 22.2.2019 12:46

Kartelová dohoda států

Pokud stát naší velikosti chce hodit do globalizace vidle - se zlou se potáže - oligarchové vlastnící korporace, které mají 3x větší obrat než Česko nechají tuto "neposlušnou divizi" finančně vykrvácet.

Když velcí hráči typu Trupmpa mluví o clech - to je teprve křik, ale proč není křik o bariérách do Číny, Indie a jinam ?

Mylím, že škodlivé organizace typu OSN nebo MMF by měly alespoň jednou kopnout proti oligarchům a NAŘÍDIT něco jako minimální dovozní clo pro každý stát a na všechno v takové výši, aby zisk a tím i síla megakorporací poklesly na úroveň kdy se vlády budou schopny s nimi domluvit.

O. Uživatel 22.2.2019 13:04

Uživatel požádal o vymazání
J. Kanioková 21.2.2019 21:11

"Světová demokracie" ... ha ha ha ha ha

utopie

V. Podracký 21.2.2019 20:39

Autor má většinou pravdu

O ekonomických věcech si nerozhodujeme a tím pádem rozhodujeme jen velmi málo. Tím pádem zvolené orgány mají malou pravomoc. Zásadní věci už neovlivní. Museli bychom se uzavřít a být větším celkem. Třeba Visegrád. Celá EU je příliš velká, budou v ní rozhodovat jen velké národy a malé budou jen poslouchat.

M. Mikulec 21.2.2019 21:19

Re: Autor má většinou pravdu

Ano, o to přece jde. Po Maastrichtu a Lisabonské smlouvě jde o to úplně odstřihnout malé země a jejich voliče od rozhodování. Ostatně tak malá země ani nejsme, spíše střední: a stejně nás ti velcí odrbou. Báječná dotačně-buzerační EU už ani z principu nepředstírá demokracii.

J. Jurax 21.2.2019 16:42

Autor moc čte utopické romány. Ale z jeho zde načrtnuté vize by se s pravděpodobností hraničící s jistotou vyklubala pochmurná dystopie.

J. Kanioková 21.2.2019 21:13

Ano, souhlas

J. Skála 21.2.2019 15:49

Prosím vás,

je tady vůbec někdo, kdo by s tím

politologem, spolupracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů, Asociace

pro mezinárodní otázky a ředitelem Evropského bezpečnostního žurnálu

souhlasil? Ať tady není jako kůl v plotě!

P. Zinga 21.2.2019 13:14

Bože, globální environmentální kolaps!

Větší blbost jsem zde na NP dnes nečetl.

A , co chtěl vlastně básník říci? Že máme volit eurohujery či obráceně?

Nejsem si jist, že EU je tím pravým ochráncem obětí globalismu.Spíš naopak.

P. Zinga 21.2.2019 13:20

Re: Bože, globální environmentální kolaps!

Hergot, možná má autor pravdu, že nám hrozí ...mentální kolaps. Náznaky jsou znatelné všude kolem.

B. Rameš 21.2.2019 10:44

Demokracie není posvátná kráva,

je to jen metoda řízení nějaké množiny lidí pomocí většinového rozhodnutí. Když si většina lidí odhlasuje, že se budou zabíjet židé, křesťané, nevěřící, homosexuálové, heterosexuálové, ti, co nosí žlutou čepičku nebo ti, kteří ji nenosí s modrým proužkem, je to rozhodnutí demokratické.

M. Dvořák 21.2.2019 10:53

Re: Demokracie není posvátná kráva,

Vlastně první demokracie světa, Athénská, byla demokracií otrokářskou. Máte pravdu.

R. Gramblička 21.2.2019 11:47

Re: Demokracie není posvátná kráva,

ano, je to tak

J. Vintr 21.2.2019 15:47

Re: Demokracie není posvátná kráva,

U demokracie jsou nejdůležitější počáteční pravidla jejího nastavení, která hlavně stanoví omezení, kam až může jít moc státu. Pokud na začátku nestojí dobré úmysly, tak jsou formální "demokratické" postupy jen fraškou, která se dá hrát i v totalitní diktatuře. Jak jsme to ostatně sami zažili.

K. Janyška 21.2.2019 10:10

DEMARCHIE.

Znovu a znovu se ukazuje jakým omylem je používaný model tzv. liberální většinové demokracie. Přivádí k moci i zločince a lidi všelijak nehodné. Nemohu v této souvislosti neuvést to, že Babiš měl v roce 2013 majetek 40 miliard a dnes, po 4 letém ministrování financí, má 88 miliard. Čert prostě kálí, až mi z té slušnosti je zle, na větší hromadu, jak se říká, když se mu dokonce pomůže, tak ještě víc..

Proto mistr Hayek navrhuje demarchii, která zařídí institucionálně a institucionální vládu jediného práva pravého, práva evolučního, soukromého, které řídí lidský svět ve skutečnosti a které máme všichni v myslích odmalička, kdy jsme ho nasáli od rodičů a okolí. Má výhradně zákazový charakter.

Není pravda, že má platit - lid si to přeje, ať to má. Lid je totiž obří skupina v této věci nevzdělanců, která neví o soustavě používané demokracie nic, vůbec nic. Zato je plně řízen a to 24 hodin denně, právě právem soukromým.

Demarchie je popsána plně v Hayekově světovém majstrštyku Právo, zákonodárství a svoboda a spočívá v tom, že Senát je navolený coby zástupce ročníků, ne politických stran. Ty by měly do Senátu zákaz vstupu stejně jako dnes ho mají jednotlivci do sněmovny. Dosáhlo by se tak potřebného mentálního obsazení, coby vyhledavače tzv. práva právníků v mnohdy až zločinných blafech, které mu pošle sněmovna. Senát by měl samozřejmě vyšší kompetence, než ona a systému by prakticky vládl.

K. Janyška 21.2.2019 10:10

Re: DEMARCHIE.

Ve spořádaném lidském světě totiž platí: Zatímco se nám zdá, že jsme ve svých životech vedeni svými zájmy, není tomu tak. Plně nás ovládá, pokud nejsme krimonogenní nebo mentálně postižení, mínění o tom co je správné. A tímto míněním důsledky z plnění našich zájmů nejprve testujeme a pak se teprve rozhodneme o jejich realizaci. A správa věcí veřejných, které dnes říkáme demokracie, musí této vazbě odpovída a být její analogií.

Samozřejmě, že zmíněná 400 stránková publikace věc popisuje do takové hloubky a souvislostí, že je velmi složité se v ní vyznat.

J. Schwarz 21.2.2019 10:07

Tak tohle

je blábol století! Autor zřejmě chodí moc často do kina!

R. Langer 21.2.2019 8:03

Páni!

Mohle byste upřesnit, pane autore, co je to podle vás "bezpečná planeta" a "světová demokracie"? Nic proti, ale upřímně, mě oba ty pojmy jaksi smrdí. Smrdí totalitou.

J. Dostál 21.2.2019 7:47

Jasný logický rozpor

je mezi poslední větou článku a třetí větou odzadu.

Tak jak to tedy vlastně je? Můžu já svým jedním hlasem ovlivnit rozhodnutí ve světové demokracii? Ne? Tak pak je těžké světovou demokracii nazývat demokracií.

O. Uživatel 21.2.2019 8:17

Uživatel požádal o vymazání
I. Schlägel 21.2.2019 8:28

Re: Jasný logický rozpor

Máte pravdu. Navíc svým hlasem můžete nejefektivněji ovlivnit rozhodování ve své rodině, v pracovním kolektivu, případně ve své obci. Hůře se vlastním hlasem ovlivňují záležitosti celorepublikové, nicméně stále to relativně efektivně funguje. Co svým hlasem neovlivníte téměř vůbec, je inkubátor geniálních nápadů v Evropském parlamentu a Evropské komisi. Nulový dopad mého jednoho hlasu se týká takových osvícených institucí, jako je OSN. Co z toho vyplývá je snad zřejmé i negramotnému absolventovi "školy života".

P. Kersch 21.2.2019 12:39

Re: Jasný logický rozpor

p. Dostálovi a pod.: Ale můžete ovlivňovat svým "jediným" hlasem rozhodnutí v demokracii. Předpokládejme, že jste průměrný člověk. Ne, neurážejte se hned, berte to statisticky. Takových lidí jako jste Vy jsou miliony. Protože průměrných hodnot je vždycky nejvíc - od toho jsou průměry. Názorů na řešení určitého důležitého (!) problému je vždycky mnohem méně než hlasatelů těch názorů. Takže odtud pochází ta síla, která mění, řeší, zamítá, a přeje.

Když ti průměrové sedí doma a čumí na televizní zprávy a nadávají a přitom tlumí hlas, aby je nikdo nepovolaný neslyšel - tak pak platí, že jejich hlasy nemají žádný vliv.

O. Uživatel 21.2.2019 7:46

Uživatel požádal o vymazání
R. Gramblička 21.2.2019 6:57

Copak to asi je

ta "opravdová demokracie"

To mně nepřestává udivovat, co všechno si lze pod pojmem demokracie představit a co všechno se na to nabaluje. Nějak se pod tím ztrácí ten původní význam - vláda většiny skrze svobodně volené zastupitele.

F. Houžňák 21.2.2019 6:53

Pryč s vykonstruovanými geografickými hranicemi,

vzhůru ke světové demokracii, aby nám ta do Čech přinesla tu demokracii pravou, správnou, pokrokovou. Jako první krok musíme poslouchat Němce a Francouze na slovo. To nám říká moudrý politolog.

P. Dvořák 21.2.2019 5:25

Když slyším slovo "demokracie",

vždy si ihned položím otázku:

Demokracie pro koho?

Demokracie naruby je nám předváděná všemi těmi BFLMPSVZ aktivitami.

V. Kotas 21.2.2019 6:25

Re: Když slyším slovo "demokracie",

Jakou asi demokracii mohli zavádět ti, co v ní nikdy nežili a byli to většinou obraceči kabátů/novodobí svazáci.

J. Skála 21.2.2019 3:31

Od prvních do posledních slov

jen nevěřícně koukám a kroutím hlaou. Ten člověk to opravdu myslí vážně?

J. Vintr 21.2.2019 8:45

Re: Od prvních do posledních slov

Ten člověk především vůbec nemyslí. Jen papouškuje naučené fráze.