26.4.2019 | Svátek má OtoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Mají Poláci na svědomí životy Židů?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 50, poslední: 22.2. 2019 20:45, přehled diskusí

Re: Principy kolektivní viny:
Autor: K. Machala Datum: 22.2.2019 20:45

Přesně tak, děkuji!

Re: Zajímavé, že proti vztahování "kolektivní viny":
Autor: K. Machala Datum: 22.2.2019 20:36

Ale dělá. A nejvíc podivné je tvrzení, že si nacisti vybrali polské území proto, že Poláci nebudou protestovat - Poláci po okupaci na svém území nic neřídili a nemohli proti ničemu protestovat, to je úplně naivní věta. Pokud se nějací Poláci účastnili protižidovských akcí, pak lze argumentovat, že toho se účastnili samozřejmě i někteří Židé (a dodnes i někteří v Izraeli zaujímají protiizraelské a proarabské postoje, i takoví existují). A pak bylo opravdu hodně Poláků, kteří Židy v době okupace zachraňovali, přestože jim šlo o krk. A to v izraelské debatě jaksi není. A proč to vytahují zrovna teď? Snad aby macronomerkelistická a sorosovská skupinka, která přímo může za to, že antisemitismus v západní EU narůstá, měla radost z toho, že pozorost patří Polsku, i když Židé za posledních deset let utíkali z Francie v počtu desítek tisíc? A tam žádná kritika z Izraele nezní, kupodivu. Bojkoty izraelských výrobků nenajdete v Polsku, ale v západní části EU tyto nápady jsou. Takže okopávat největší spojence v Evropě je hloupé.

kolektivní vina jako vyšitá plus historické nepravdy:
Autor: K. Machala Datum: 22.2.2019 20:27

Tak nekvalitní až hodně ujetý článek bych tedy od paní autorky nečekal. Už tam chybí jenom doplnit něco ve smyslu, že Poláci možná nacistický režim na svém území přímo řídili nebo nějaký podobný úlet. Opravdu si někdo může myslet, že Poláci na území zabraném nacisty mohli proti čemukoliv protestovat, o čemkoliv rozhodovat nebo se na tom podílet?

A všichni dnešní Poláci za cokoliv spáchaného nacisty nebo i některými jejich pomahači (třeba polské národnost) samozřejmě můžou, že? Tak jako všichni Češi za vraždění Němců po válce, nebo snad všichni Izraelci za... doplňme si cokoliv. Kolektivní vina je absurdní nesmysl.

Pokud tohle je v Izraeli převažující názor, pak děláte radost všem islamizátorům a sorosovcům Evropy, skvělým způsobem a v nejvhodnější dobu drolíte sílící konzervativní skupinku států a komu to jest dobré, cui bono? Těm největším nepřátelům Izraele určitě, mimochodem. V EU sílí antisemitismus dovážený z okolí Izraele, a izraelští publicisté bojují proti... opačné straně. To dává logický smysl asi jako boj za svobodu cenzurou.

Tak nevím, jestli jsem divný já,:
Autor: P. Moravec 089 Datum: 22.2.2019 10:24

ale připadá mi, že většina diskutujících článek jakoby ani nečetla. Paní Zbavitelová uvádí počty, výzkumy polských (!) historiků, výsledek průzkumu z roku 2013, při němž 90% dotázaných projevilo nevoli vůči židům, otřesné události jako upálení 340 židů v Jedwabne (tuším, že celých rodin...), číslo 200 000 (!) zavražděných židů Poláky, pogromy na zubožených židech, navrátivších se z koncentráku a diskuse se točí kolem osobních pocitů jednotlivců, jestli to nezavání kolektivní vinou či jestli to ten Katz a Netanjahu nepřehnali... Ano - Poláci mají vinu na vraždění židů více, než kterýkoliv jiný, srovnatelný národ. Čísla a výzkumy hovoří jasnou řečí, ať se to komu líbí či ne. Pravda je taková, jaká je.

:
Autor: J. Jurax Datum: 22.2.2019 0:25

Poslední protižidovský pogrom s oběťmi na životech u nás byl v prosinci 1918 v moravském Holešově.

:
Autor: J. Jurax Datum: 22.2.2019 0:12

No, katolická církev nesporně svůj podíl má, ale že přímo stojí za hilsneriádou, dreyfusiádou i vznikem nacismu (!!!) je vpravdě veliká peachovina.

:
Autor: J. Jurax Datum: 22.2.2019 0:04

No, mormoni to nebyli ...

Re: No, ten projev izraelského ministra zahraničí byl:
Autor: I. Štípek Datum: 21.2.2019 21:31

Vidím to podobně.

Ano.:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.2.2019 20:59

No, ten projev izraelského ministra zahraničí byl:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.2.2019 20:54

hnusný, a vyloženě schválně provokativní. Ne, že bych považovala Poláky za andělíčky, ale tento paušální odsudek si nezaslouží. Proto jsou z toho Poláci hodně naštvaní, a ten Katzův jedovatý projev jde v TVP pořád dokola.

A kdekdo to posuzuje jako cílenou součást předvolební agitky v Izraeli.

No, a po válce se směl v Norsku usídlit jenom Žid,:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 20:29

který tam žil už před válkou. Valnou většinu norských Židů Němci vyvraždili, a tak se jich Norové zbavili a mohli zároveň říkat, že oni nic. Dokonce norská vláda odmítla repatriovat i norské Židy, tedy odmítla jim zaplatit zpáteční cestu z koncentráků, jak to platila všem ostatním. Podívejte se na anglickou Wikipedii, heslo The_Holocaust_in_Norway, tam je to s tím dědictvím zevrubně popsané, hledejte v textu "inheritance". Norové jsou holt "nordická rasa" stejně jako Němci.

Re: To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: M. Martinelli Datum: 21.2.2019 19:37

pane Houžňák, že se tím hlupákem vůbec zabýváte...

Re: Úplně stejní byli Norové,:
Autor: M. Martinelli Datum: 21.2.2019 19:31

jestli to je pravda, tak to byla strašná špína...

Proboha co to jo ? :
Autor: J. Cyrany Datum: 21.2.2019 16:44

Ta argumentace , proč si Němci Polsko vybrali jako místo pro své tábory , kde vraždili Židy a další . Za prvé to byla čistě pragmatická úvaha(na území Polska byla jedna z největších populací Židů) a z toho plynoucí záležitost logistiky. Že neprotestovali ? A kde na lampárně ? Co takový Generální gouvernement ?

Re: Principy kolektivní viny:
Autor: J. Krásenský Datum: 21.2.2019 15:36

A proč v Polsku žilo nejvíce Židů? Protože se v Polsku cítili bezpečněji než ve zbytku Evropy. O tom "týrání a vraždění" Židů před německou okupací byste se měl více rozepsat, abyste tu nebyl za lháře.

Židé byli pronásledováni odjakživa.:
Autor: L. Severa Datum: 21.2.2019 14:26

Ve středověku měli vyhrazenou svoji bránu, nesměli provozovat řemesla (proto obchodovali), jako dítko jsem chodil o Velikonocích oznamovat poledne a dodnes si pamatuji říkanku:" .... Jidáš ho zradil, Židé ho jali ukřižovali ...." Před válkou jsem často slyšel slovní spojení "smradlavý Žid" a také často se hovořilo o "polských pogromech". I spisovatelé si přisazovali - J. Verne, Baar a j. Nevím proč- závist, hromosvod při neúspěších ? Před válkou jsem poznal dost Židů, takže opravdu nevím proč ten cejch.

Re: To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: M. Valenta Datum: 21.2.2019 14:04

Tentokrát souhlas s Vámi.

Re: Antisemitismus:
Autor: J. Rechnovský Datum: 21.2.2019 14:03

Antisemitismus v Polsku (především východním) existoval minimálně od 19. století. Patologickou reakcí mnoha Polských Židů byla pak vstřícnost k bolševickým okupantům po září 1939. Stálo by za to zdokumentovat i podíl Polských Židů na násilné bolševizaci východního Polska, spojené s vražděním a konfiskací majetku etnických Poláků...

Nic není černobílé. Myslím, že Israel nemaluje svatozář všem Židům. Očekává jen od Poláků historickou pravdu.

Re: To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: R. Gramblička Datum: 21.2.2019 13:35

píšete nesmysly

Už zase:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:28

lžete?

Úplně stejní byli Norové,:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:26

přeživším Židům, kterým Němci vyvraždili celou rodinu, napočítali dědické daně tak, že majetek prvního zavražděného příbuzného zdědil druhý zavražděný příbuzný, pak třetí, až do toho desátého, a ten přeživší byl ten jedenáctý a tomu napočítali dědické daně za těch deset, takže mu sebrali všecko.

Re: Pár poznámek:
Autor: J. Poláček 507 Datum: 21.2.2019 13:23

Vidím to podobně.

To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:22

usmívat, aby si Žid nezadělal u Grambličky na problémy. Protože pak je Kohn, co přežil koncentrák, podezřelý, jakto, že to přežil, když to jiní nepřežili? Asi to je pěkná svině, ten Kohn.

Náš polský známý Waldemar říká o Polácích:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:20

"my jsme často pěkné svině". Jako Polák asi ví proč, i když jinak se o všem vyjadřuje velmi střízlivě a rozvážně.

Re: Principy kolektivní viny:
Autor: D. Bystriansky Datum: 21.2.2019 12:57

Je to tak, pane Krásenský. Paní "Zbavitelová" objektivní pohled nepřinesla, ale velmi pokřivený.

Dnes jde především o majetek těch, co nezanechali právoplatné dědice a majetek tak přešel na stát. K vyloudění tohoto majetku se roztáčí kolotoč účelových lží a polopravd. Oběti holocaustu by se divili, kdo všechno by chtěl dědit jejich majetek!

Re: Hele lidi:
Autor: F. Kusák Datum: 21.2.2019 12:57

Židy byly také. Jediný způsob, jak se s tím vypořádat, je seriózní vědecký přístup a přiznání jisté odpovědnosti. Snažíme se o to my, třeba ve vztahu k českým Němcům, nebo Rakušané, co by významní aktéři třetí říše. Život není přeci černobílý.

Re: V nadpisu by měl být místo otazníku vykřičník.:
Autor: J. Vintr Datum: 21.2.2019 12:55

Tak tohle máte hodně popletené.

Zajímavé, že proti vztahování "kolektivní viny":
Autor: J. Vintr Datum: 21.2.2019 12:54

na Poláky (i když to paní Zbavitelová vůbec nedělá) se tady lidé ohrazují, zatímco kolektivní vina Němců se vesměs bere jako samozřejmost.

Re: Hele lidi:
Autor: F. Kusák Datum: 21.2.2019 12:52

Myslím, že mýlíte. Češi nikdy nelikvidovali Židy (myslím v moderní historii), ale jistý antisemitizmus tady byl. O tom nelze pochybovat a důkazů je dost a útoky na Ž

Re: Antisemitismus:
Autor: R. Gramblička Datum: 21.2.2019 12:25

Přesně tak, máte naprostou pravdu. Židé si touhle ublížeností a potřebou plísnit všechny kolem zadělávají na budoucí problémy.