26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Mají Poláci na svědomí životy Židů?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 50, poslední: 22.2. 2019 20:45, přehled diskusí

kolektivní vina jako vyšitá plus historické nepravdy:
Autor: K. Machala Datum: 22.2.2019 20:27

Tak nekvalitní až hodně ujetý článek bych tedy od paní autorky nečekal. Už tam chybí jenom doplnit něco ve smyslu, že Poláci možná nacistický režim na svém území přímo řídili nebo nějaký podobný úlet. Opravdu si někdo může myslet, že Poláci na území zabraném nacisty mohli proti čemukoliv protestovat, o čemkoliv rozhodovat nebo se na tom podílet?

A všichni dnešní Poláci za cokoliv spáchaného nacisty nebo i některými jejich pomahači (třeba polské národnost) samozřejmě můžou, že? Tak jako všichni Češi za vraždění Němců po válce, nebo snad všichni Izraelci za... doplňme si cokoliv. Kolektivní vina je absurdní nesmysl.

Pokud tohle je v Izraeli převažující názor, pak děláte radost všem islamizátorům a sorosovcům Evropy, skvělým způsobem a v nejvhodnější dobu drolíte sílící konzervativní skupinku států a komu to jest dobré, cui bono? Těm největším nepřátelům Izraele určitě, mimochodem. V EU sílí antisemitismus dovážený z okolí Izraele, a izraelští publicisté bojují proti... opačné straně. To dává logický smysl asi jako boj za svobodu cenzurou.

Tak nevím, jestli jsem divný já,:
Autor: P. Moravec 089 Datum: 22.2.2019 10:24

ale připadá mi, že většina diskutujících článek jakoby ani nečetla. Paní Zbavitelová uvádí počty, výzkumy polských (!) historiků, výsledek průzkumu z roku 2013, při němž 90% dotázaných projevilo nevoli vůči židům, otřesné události jako upálení 340 židů v Jedwabne (tuším, že celých rodin...), číslo 200 000 (!) zavražděných židů Poláky, pogromy na zubožených židech, navrátivších se z koncentráku a diskuse se točí kolem osobních pocitů jednotlivců, jestli to nezavání kolektivní vinou či jestli to ten Katz a Netanjahu nepřehnali... Ano - Poláci mají vinu na vraždění židů více, než kterýkoliv jiný, srovnatelný národ. Čísla a výzkumy hovoří jasnou řečí, ať se to komu líbí či ne. Pravda je taková, jaká je.

No, ten projev izraelského ministra zahraničí byl:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.2.2019 20:54

hnusný, a vyloženě schválně provokativní. Ne, že bych považovala Poláky za andělíčky, ale tento paušální odsudek si nezaslouží. Proto jsou z toho Poláci hodně naštvaní, a ten Katzův jedovatý projev jde v TVP pořád dokola.

A kdekdo to posuzuje jako cílenou součást předvolební agitky v Izraeli.

Re: No, ten projev izraelského ministra zahraničí byl:
Autor: I. Štípek Datum: 21.2.2019 21:31

Vidím to podobně.

Proboha co to jo ? :
Autor: J. Cyrany Datum: 21.2.2019 16:44

Ta argumentace , proč si Němci Polsko vybrali jako místo pro své tábory , kde vraždili Židy a další . Za prvé to byla čistě pragmatická úvaha(na území Polska byla jedna z největších populací Židů) a z toho plynoucí záležitost logistiky. Že neprotestovali ? A kde na lampárně ? Co takový Generální gouvernement ?

Židé byli pronásledováni odjakživa.:
Autor: L. Severa Datum: 21.2.2019 14:26

Ve středověku měli vyhrazenou svoji bránu, nesměli provozovat řemesla (proto obchodovali), jako dítko jsem chodil o Velikonocích oznamovat poledne a dodnes si pamatuji říkanku:" .... Jidáš ho zradil, Židé ho jali ukřižovali ...." Před válkou jsem často slyšel slovní spojení "smradlavý Žid" a také často se hovořilo o "polských pogromech". I spisovatelé si přisazovali - J. Verne, Baar a j. Nevím proč- závist, hromosvod při neúspěších ? Před válkou jsem poznal dost Židů, takže opravdu nevím proč ten cejch.

Náš polský známý Waldemar říká o Polácích:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:20

"my jsme často pěkné svině". Jako Polák asi ví proč, i když jinak se o všem vyjadřuje velmi střízlivě a rozvážně.

Zajímavé, že proti vztahování "kolektivní viny":
Autor: J. Vintr Datum: 21.2.2019 12:54

na Poláky (i když to paní Zbavitelová vůbec nedělá) se tady lidé ohrazují, zatímco kolektivní vina Němců se vesměs bere jako samozřejmost.

Re: Zajímavé, že proti vztahování "kolektivní viny":
Autor: K. Machala Datum: 22.2.2019 20:36

Ale dělá. A nejvíc podivné je tvrzení, že si nacisti vybrali polské území proto, že Poláci nebudou protestovat - Poláci po okupaci na svém území nic neřídili a nemohli proti ničemu protestovat, to je úplně naivní věta. Pokud se nějací Poláci účastnili protižidovských akcí, pak lze argumentovat, že toho se účastnili samozřejmě i někteří Židé (a dodnes i někteří v Izraeli zaujímají protiizraelské a proarabské postoje, i takoví existují). A pak bylo opravdu hodně Poláků, kteří Židy v době okupace zachraňovali, přestože jim šlo o krk. A to v izraelské debatě jaksi není. A proč to vytahují zrovna teď? Snad aby macronomerkelistická a sorosovská skupinka, která přímo může za to, že antisemitismus v západní EU narůstá, měla radost z toho, že pozorost patří Polsku, i když Židé za posledních deset let utíkali z Francie v počtu desítek tisíc? A tam žádná kritika z Izraele nezní, kupodivu. Bojkoty izraelských výrobků nenajdete v Polsku, ale v západní části EU tyto nápady jsou. Takže okopávat největší spojence v Evropě je hloupé.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 21.2.2019 11:34

Poláci jsou nejak moc vztahovacni, řekl bych. Podle tisíců svědectví se nedá popřít, že určité části poláků holokaust nevadil a menší část ho dokonce aktivně podporovala. Říct to ale neni házení všech do jednoho pytle, což ani autorka nedělá a připomíná tisíce poláků naopak vyznamenanych za záchranu židů. (K té vztahovacnosti - zrovna se objevila zpráva, že Polsko uvažuje nad kontrolou českého piva v jakési podivné reakci na kontrolu polského hovězího, které může být nebezpečné.) Prostě mi u Poláků nekdy jaksi chybi sebereflexe. A co se týče vyhlazovacich táborů, jistě, bylo logiaticky výhodné vybudovat je na polském území, takzvaně blízko u zdroje, zároveň nacisti nemuseli mit obavy z toho, že by s tím mělo obyvatelstvo okupovaného státu nějaké problémy a dělalo potíže. Ostatně snaha o zamlcovani podílu poláků na holokaustu je právě dědictvím této skutečnosti. Historie varšavského ghetta je také vypovídající. Na potlačení povstání se prý podílela i polská policie.

Antisemitismus:
Autor: Z. Klouček Datum: 21.2.2019 11:28

nebyl jen záležitostí Němců a Poláků a není minulostí - viz nyní např. Francie. A není pochyb o tom, že to, co se vůči Židům dělo, bylo strašné. Domnívám se ale, že přes to všechno by neměl vznikat dojem, že Židé jsou nedotknutelní a mají nárok na nějakou zvláštní ochranu či jiné postavení než ostatní národy. Takový dojem by mohl být novým, sekundárním zdrojem antisemitismu.

Re: Antisemitismus:
Autor: R. Gramblička Datum: 21.2.2019 12:25

Přesně tak, máte naprostou pravdu. Židé si touhle ublížeností a potřebou plísnit všechny kolem zadělávají na budoucí problémy.

To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:22

usmívat, aby si Žid nezadělal u Grambličky na problémy. Protože pak je Kohn, co přežil koncentrák, podezřelý, jakto, že to přežil, když to jiní nepřežili? Asi to je pěkná svině, ten Kohn.

Re: To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: R. Gramblička Datum: 21.2.2019 13:35

píšete nesmysly

Re: To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: M. Valenta Datum: 21.2.2019 14:04

Tentokrát souhlas s Vámi.

Re: To je pravda, i v plynové komoře je třeba se:
Autor: M. Martinelli Datum: 21.2.2019 19:37

pane Houžňák, že se tím hlupákem vůbec zabýváte...

Re: Antisemitismus:
Autor: J. Rechnovský Datum: 21.2.2019 14:03

Antisemitismus v Polsku (především východním) existoval minimálně od 19. století. Patologickou reakcí mnoha Polských Židů byla pak vstřícnost k bolševickým okupantům po září 1939. Stálo by za to zdokumentovat i podíl Polských Židů na násilné bolševizaci východního Polska, spojené s vražděním a konfiskací majetku etnických Poláků...

Nic není černobílé. Myslím, že Israel nemaluje svatozář všem Židům. Očekává jen od Poláků historickou pravdu.

Pár poznámek:
Autor: J. Novotný Datum: 21.2.2019 10:45

1. Nacisté zřídili vyhlazovací tábory tak, aby to bylo logisticky výhodné. Tedy pokud bylo v Polsku 3m židů, tak je logicky zřizovali tam. Poznámka autorky o tom, že to bylo kvůli nežidovskému obyvatelstvu Polska je hloupá a urážlivá, pro poláky.

2. Pokud by Německo nepřeválcovalo Polsko tanky, tak by také nebyly ty vyhlazovací tábory. To je asi to nejpodstatnější.

3. excesy, které dělali Poláci na židech v době správy Němci byly důsledkem vedení okupovaného území. Zrůdy jsou v každém národě a bez kontroly by to dopadlo všude stejně. Němci je ještě naopak aktivně podporovali. Pokud by Polsko mělo svou fungující vládu, tyto excesy by byly vyšetřovány a trestány - možná ne nejefektivněji, ale bylo by tomu tak. A už vůbec nemluvím o občanech okupovaného Polska německého původu.

Re: Pár poznámek:
Autor: J. Poláček 507 Datum: 21.2.2019 13:23

Vidím to podobně.

Ano.:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.2.2019 20:59

Holt západní Evropa :
Autor: P. Zinga Datum: 21.2.2019 10:31

je z toho venku, že? Stačilo ty vlastní poslat do Polska...

Židé byly vražděni pouze na Východě? A co masakr v Norimberku, schválený "otcem vlasti" Karlem IV? A co masakry v Německu během křížových výprav? Všude se našli fanatici, ponejvíce podporování křesťanskou církví: Zabili jste našeho Krista.

Nemyslím si, že Židé jsou beránci Boží, jsou stejní, jako my. Akorát vlivem prostředí jako národ odolnější a -přiznejme si to-i schopnější.

Co tě nezabije, to tě posílí.

Ano, Hitler byl pro Poláky velikým zklamáním: doufali, že s ním potáhnou na Východ. A myšlenka, že Němci za ně vyřeší jejich "problém" se Židy, byla pro mnohé lákavá.

Re: Holt západní Evropa :
Autor: S. Netzer Datum: 21.2.2019 11:03

"Křesťanskou církví"? Kterou?

:
Autor: J. Jurax Datum: 22.2.2019 0:04

No, mormoni to nebyli ...

Re: Holt západní Evropa :
Autor: P. Lenc Datum: 21.2.2019 11:23

Ano pane Zingo.Článek je pravdivý a vyvážený.

Buďme spravedliví:
Autor: J. Ptáček Datum: 21.2.2019 10:10

Řada Poláků má na svědomí životy Židů, jistěže ne všichni. A nejsou v tom sami. Většina kulturtrégrů Němců, dodnes vzoru pro méněcenné podlidi, je kapitola sama pro sebe, stejně jako Rakušáků (krásná kniha Dáma ve zlatém), ale v obrovské míře i Maďaři (pravdivý maďarský film profesor Hannibal) nebo jinak mně milí Slováci (oskarový Obchod na korze).A co třeba ctnostní Švýcaři. Ti, před nacisty utíkající Židy, nejprve okradli převedením majetku do švýcarského "bezpečí" a pak je demokraticky vydali nacistům na jistou smrt. A po válce ti co koncentráky přežili, nedostali od Švýcarů nic, protože potřebné papíry o uložení cenností koncentráky nepřežily. A co Východ? Rusové i Ukrajinci likvidovali Židy nejen před válkou a za války, ale i po ní. V roce 1947 popravy židovských lékařů v Leningradě. Slavný malíř Marc Chagall by mohl vyprávět. Holt všichni neměli v čele Masaryka.

Úplně stejní byli Norové,:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 13:26

přeživším Židům, kterým Němci vyvraždili celou rodinu, napočítali dědické daně tak, že majetek prvního zavražděného příbuzného zdědil druhý zavražděný příbuzný, pak třetí, až do toho desátého, a ten přeživší byl ten jedenáctý a tomu napočítali dědické daně za těch deset, takže mu sebrali všecko.

Re: Úplně stejní byli Norové,:
Autor: M. Martinelli Datum: 21.2.2019 19:31

jestli to je pravda, tak to byla strašná špína...

No, a po válce se směl v Norsku usídlit jenom Žid,:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 20:29

který tam žil už před válkou. Valnou většinu norských Židů Němci vyvraždili, a tak se jich Norové zbavili a mohli zároveň říkat, že oni nic. Dokonce norská vláda odmítla repatriovat i norské Židy, tedy odmítla jim zaplatit zpáteční cestu z koncentráků, jak to platila všem ostatním. Podívejte se na anglickou Wikipedii, heslo The_Holocaust_in_Norway, tam je to s tím dědictvím zevrubně popsané, hledejte v textu "inheritance". Norové jsou holt "nordická rasa" stejně jako Němci.

U polských hranic jsem prožil celý život a tipuji, že ano. :
Autor: K. Janyška Datum: 21.2.2019 10:06

Náboženský fanatismus křesťanů i židů udělal v té době své. A bohužel, pokračuje.. Dzp.

V nadpisu by měl být místo otazníku vykřičník.:
Autor: J. Lepka Datum: 21.2.2019 9:25

samozřejmě základní podíl viny má katolická církev ve své nesnášenlivosti vůči konkurenci a která cca od středověku orientovala své ovečky na tohoto vnitřního nepřítele. Stačí se podívat na její jednání v průběhu staletí a je evidentní, že stojí za hilsneriádou, dreyfusiádou i vznikem nacismu ( tedy objektivně, na tom se podepsali i protestanti, bezmyšlenkovitě převzavší katolickou protižidovskou rétoriku).