23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Kauza Kovář

Na přelomu tisíciletí jsem studoval historii na Ústavu světových dějin (ÚSD) FF UK. Konzervativní styl pojetí historiografie i studia samotného, který na ÚSD, resp. v semináři prof. Skřivana tehdy převládal, mi plně vyhovoval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 19.2.2019 21:20

Nestarejte se více o vědu,

v jejímž jméně by vás rádi spoutali! Tato věda musí zahynouti se světem, který ji stvořil a ji obsluhuje, a na jejím místě vznikne věda nová, rozumná a živá. Bakunin r.1869 mládeži ruské.

Jeden z uznávaných filosofů českých napsal nedávno, volně cituji, že Palackému na prvním místě nebylo hledání pravdy, ale posílení českého nacionalismu. Na Západě jsou ve smyslu Bakuninových tezí jistě mnohem dále než my. Tedy "my" ve smyslu národní sounáležitosti - je ještě korektní taková spojení používat? Ale to jen na okraj. Vývoji se bránit nelze a každý známe ze svého okolí studenty a stážisty, kteří jsou po návratu ze západních universit zcela změněni, nesrozumitelní, nepřístupní věcnému a logickému dialogu a rychle pohrdaví k jinému názoru. Nasáli atmosféru, zachytili čerstvý vítr, je to přirozené. Jim patří budoucnost, o tom nepochybujme.

Odhlédněme od věcí obecných a zkusme se podívat na tvorbu západních epigonů Bakuninových. Televise nám výsledky té tvorby v podobě různých dokumentů nabízí v míře vrchovaté. Zůstaňme u historie. Jen pár příkladů z mnoha, jak mě právě napadají.

a) Bitva o Atlantik. Hlasatel říká, že německá letadla bombardovala spojenecké lodě a k tomu je záběr na dvojplošník s otevřeným střelištěm na přídi, z něhož se vyklání střelec a manipuluje kulometem. Hlasatel říká, že Britové nasadili proti ponorkám letadla a k tomu záběr na sevřenou letku Hurricanů. b) Jsme v Itálii v roce 1944, Spojenci se vylodili u Anzia. Afrobritská hlasatelka jde v Anziu po pláži a říká, že odtud Spojenci rychle postupovali dál. c) Bitva u Jutska, potopení Queen Mary. Jiná afrobritská hlasatelka spolu s čínskobritským kolegou jsou v nějakém sále s desítkami modelů lodí. Proč se Queen Mary potopila, vždyť měla přepážky navržené tak, aby určité zaplavení vydržela, diví se oba. Jsou v nějakém výzkumáku, velká nádrž a v ní model té lodi. Technici zaplavují oddíly a zkoušejí, kolik loď vydrží. Páni, no to je prostě neuvěřitelné, vidíš to co já? Ti konstruktéři

J. Kraus 19.2.2019 21:23

dokončení

museli být úplně mimo, když do tohohle pustili lidi. A kolik jich zahynulo, no skoro všichni. A ta ubohá matka toho Johna, ta už se z toho nikdy nevzpamatovala, ukazují nějaké fotky. Ten Beatty, schválně je všechny poslal na jatka. Ve finále vidíme jeho pomník na Trafalgar Square - no prostě fuj, to musí každý pochopit. d) Jsme v Egyptě, Théby, vidíme obří sochy, evidentně poničené dělostřelbou. To udělali první křesťané, říká hlasatelka. Po chvíli jiná socha, i tu zničili křesťané.

Dokument končí, jdou titulky, jména desítek lidí, nakonec logo BBC. Několik stran by se takhle mohlo popsat. Autoři, zřejmě polovzdělaní, považují diváka za úplně nevzdělaného a podávají mu to jako dítěti. Ano, i my jsme byli dětmi, ale postupně jsme pronikali do světa dospělých, chápali a rozuměli. Dnes není kam pronikat. Arogantní polovzdělanci nejsou schopni poskytnout několika větami celkový obraz, třeba té bitvy o Atlantik. Chytají se detailů, které okopírovali od svých předchůdců a v nichž se neumějí orientovat a přidat nic nového, tedy kromě ideologie. Obarvené staré dokumenty jsou ale výborné a též některé počítačové animace. Mimochodem, je trochu trapné to zde uvádět, Queen Mary se rychle potopila po zásahu předního muničního skladiště a následné explosi, která rozlomila loď. Následovalo zesílení pancéřování horních palub většiny lodí.

Krátce a pro úplnost ještě ke slovu psanému. Jsme v Číně v roce 878, kdy během pár dní lid vyvraždil vše nečínské, „často strašlivým způsobem, se vším svým zvláštním nadáním a vynalézavostí v ukrutnostech, kdy seraily arabských a perských kupců byly ztečeny statisícovými davy a v ulicích měst se odehrály nepopsatelné násilnosti, jež byly výsměchem vnějšímu přátelství a toleranci, pod jehož slupkou se stupňovala smrtelná nenávist“. Bylo těch vyvražděných na dvě stě tisíc a nastala mnohasetletá isolace Číny od zbytku světa. Tohle ovšem v takřka tisícistránkových Dějinách Číny od J.F.Fairbanka chybí.

Opravdu si to Bakunin takhle představoval?

J. Jurax 19.2.2019 23:00

Ad ty dokumenty třeba o letadlech či bitvě o Anglii nebo o Atlantik etc. ... celkem pochybuju, že by na tom vážně participovali historikové a určitě ne na obrazové stránce.

V obrazovém doprovodu k bitvě o Anglii probleskuje Savoia SM.79 Sparviero nebo P-47 Thundebolt a taky Morane MS-406, při operaci Overlord je na obrazovce Westland Whirlwind nebo taky tank Matilda Ml. II, komentátor hovoří o začátku roku 1942 a žních německých ponorek. u amerického pobřeží a film ukazuje ponorku typ XXI, kterou pro charakteristický tvar věže pozná každý kluk co lepí modely (byla operačně nasazena v roce 1945), komentátor hovoří o prvních dnech plánu Barbarossa a na obrazovce se valí PzKpfv V Panter nebo T-34/85, kdežto na nebi je Bf-109G s charakteristickými boulemi na motorovém krytu skrývajícími závěry kulometů MG 131 a tak dál a podobně. Při líčení jakékoliv námořní bitvy druhé světové války, kde bylo něco většího potopeno, se často objeví téměř profláklé záběry potápějícího rakousko-uherského dreadnoughtu Szent Istvan z roku 1918. Dokument o přepadení Polska je doprovozen obrázky z německého hraného filmu, kde němečtí orli sestřeluji dvojplošníky B-534 byvšího čs. letectva, které patřičně pomalované hrají hornoplošné PZL P-11.

Ono je jistě vic, jeden holt všechno nepochytá a taky všemu nerozumím. Ovšem historik tomuhle se věnující by to vědět měl.

No a v našich podmínkách přibývá skoro pravidelně naprosto katastrofální překlad - překladatel patrně anglicky umí, ale naprosto nerozumí problematice o níž dokument pojednává a nezná odborné termíny. I když nevylučuju, když vidím amatérismus v obrazové části dokumentů, že podobně odflinknutý je i komentář.

J. Jurax 19.2.2019 23:16

Ještě - "Bitva o Atlantik. Hlasatel říká, že německá letadla bombardovala spojenecké lodě a k tomu je záběr na dvojplošník s otevřeným střelištěm na přídi, z něhož se vyklání střelec a manipuluje kulometem."

Ten dvojplošník s otevřeným střelištěm v přídi - pokud byl plovákový - mohl být He-59. Vznikl v roce 1931 jako torpédový a průzkumný bombardér. Bojové byl nasazen ve Španělsku, za bitvy o Anglii byl už jako zastaralý užíván jen k výcviku a jako záchranný k záchraně do moře sestřelených letců.

P. Klíma 19.2.2019 19:40

Výborný článek, děkuji za informace!

V. Braun 19.2.2019 19:38

Zasvěcený článek?

Tak historik rozhodně nejsem a situaci na FF UK neznám. Zaujalo mne ovšem, že autor článku, který se na začátku článku sám přiznává, že studoval před 15 lety a pak s fakultou ztratil kontakt, má úplně jasno.

O. Slejsarová 19.2.2019 16:53

Autorovi článku si dovoluji doporučit rozhovor s prof. Lomovou na DVTV.

B. Rameš 19.2.2019 11:21

Téma dějepravy bylo pro mne uzavřeno

epigramem S.J.Leca "Dějiny nás učí, jak je falšovat". Zažil jsem dozvuky krátkého probuzení šedesátých let, lámání hřbetů normalizace, blátivé bezčasí reálného socialismu, schizofrenní křeče perestrojky, pád komunistické moci a vše, co následovalo. Mohu jen říci: pane Lecu, není co dodat.

Což neznamená, že by si páni profesoři FF UK měli činit prasárny a (v souvislosti s jinde zmíněným titulovým tématem) potvrzuje fakt, že žádný titul neudělá z gaunera slušného člověka.

M. Zima 19.2.2019 8:29

Poprava českého dějepisectví?

České dějepisectví se oddělalo samo, když po 30 let údajné svobody šaškovalo podle komunistické balalajky a nedokázalo předložit dostupná fakta ke kritickým českým obdobím. Jestliže dnes sem tam o moderních dějinách něco pronikne na veřejnost, není to zásluhou armády českých historiků, ale pár jedinců, především mladších ročníků s vysokou, pro staré ostřílené interprety na objednávku neznámou vlastní iniciativou a pár novinářů. Jinak se na mršení obrazu českých dějin stále ještě podílí aliance složená ze staré gardy a vyložených diletantů, která přiznává jenom to, co se opravdu už provalilo jinde. Úkoly historiků, jako objasňování souvislostí, jsou v mediích (ČT) degradovány na spontánní, zmatené výkřiky u stolu ovládaného mistrem slabomyslného dotazu Kučerou. Daný stav má za následek, že dokumentární rekonstrukce s nezaujatou snahou o faktografickou věrnost defacto zcela chybí a jsou nahrazovány tendenčními uměleckými díly "na tema, podle", což ideologicky stále ještě lépe vyhovuje a plní úkol.

BTW : A co se týká v článku popisovaných osobních diferencí, "znám" pouze prof. Kvačka. Zapamatoval jsem si ho patrně kvůli jménu, "kwatschen" znamená kecat a právě v tom v ČT exceloval.

J. Pokoutný 19.2.2019 8:28

Autor článku v Obscuře

je, řekl bych klasický aktivista, pozřevší světové moudro a získavší úžasný vhled již po 7! letech pobytu na FF UK, z toho 5 jako student, nepochybuji, že pedagogy velice oblíbený. Domnívám se, že za svůj rozhled a hlubokou znalost problematik by měl být neprodleně jmenován alespoň vedoucím katedry a ještě lépe děkanem!.

P. Lenc 19.2.2019 9:46

Re: Autor článku v Obscuře

Tak tak, mladý progresivní, prostě další blb co má "tu vejšku"...

Z. Lapil 19.2.2019 11:10

Re: Autor článku v Obscuře

Jak vás tak čtu - možná by nebylo od věci podívat se na JEHO diplomku.

J. Schwarz 19.2.2019 8:26

Tento případ

pěkně ilustruje kontraproduktivnost dnešního volání po " posílení investic do vzdělání". Díky štědrému financování škol státem se na těchto udrží pitomci, kteří následně tyto instituce přizpůsobí obrazu svému. O vzdělání nejvíc žvaní samotní představitelé škol / konflikt zájmů! /, politici a úředníci. Ti následně zaměstnají absolventy zbytečných oborů ve státní správě nebo podpoří dotací neziskovku, která je zaměstná. Tak bobtná neproduktivní, parazitická sféra jejíž příslušníci žvaní o nutnosti lepšího výběru daní a rozvoji "veřejných služeb"...Podobný přístup dávno působí rozvrat západních univerzit, kde už věda nikoho ani nezajímá, hlavní je " správný politický přístup". Ale to jsme tu už měli...

M. Marek 19.2.2019 8:03

Vy budete

asi trochu konzervativní. Moderní je nemučit děti psacím písmem, nic po nich nepožadovat ( všechno už je na internetu, knihy raději ne) a obdivovat profesora s transparentem "Jsem buzna".

P. Lenc 19.2.2019 9:44

Re: Vy budete

Naprosto přesné pane Marku.Musím i když bohužel tleskat!