20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PŘÍRODA: Veverky 2018Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 21.2. 2019 12:53, přehled diskusí

Včera jsem pročetla článek :
Autor: A. Rgova Datum: 21.2.2019 12:53

obdivovala Bagouna i Vaši neustávající práci. Je úžasný jak se ze záchrany jedné veverky stala životní cesta. Velmi náročný koníček. A záslužný. Moc.

Procházela jsem i články na netu o veverkách, zvlášť ten o mýtech z 2015 a pozastavila se nad tvrdošíjnou snahou článků následných o veverce obecné - diplomka, příspěvěk do časopisu atd... tvrdit, že veverky si pochutnají na vejcích či na holátkách.

Je potřeba šířit informaci, že to tak není. Budu o tom mluvit jak jen to půjde. Teď se často chytnu jak končím hovory "horlením" za braní si pejsů z útulku a nemnožení psů i koček.

Změním alespoň na čas téma na potírání mýtů o veverkách.

milé povídání:
Autor: M. Crossette Datum: 20.2.2019 18:46

a neuvěřitelné číslo zachráněných veverek! Jste oba úžasní lidé a opravdu Vás obdivuji. Já vím, mate už v záchranně těch mrňousů letité zkušenosti a víte "jak na to", ale stejně jde vždy o živého tvorečka, který by bez Vaší denní a noční péče nepřežil. Z 85 sirotků (jen za loňský rok) jste jich dokázali 7O udržet na živu - no to je prostě úžasný výkon! Povídání o Babounovi je sladkobolné, ale užil si klučík krásný, i když krátký život.

My tu máme pouze typickou am. šedivku. Tedy mám je ráda, některé mají také troche výraznější zabarvení, ale evropské zrzky jsou opravdu moc krásné. Na Floridě je víc druhů veverek, v jedné přírodní rezervaci jsem viděla čisté bílou a pak jednou z auta zahlédla na sloupu plotu sedět krásnou velkou veverku "Sherman Fox". Bohužel se nedalo zastavit, abych si jí vyfotila, ale byla krásná.

https://tinyurl.com/y5uwqzlt

Re: milé povídání:
Autor: T. Zana Datum: 20.2.2019 19:10

To je krasavice! Je hodně velká?

K nám do domácích lesů prostě patří Veverka Zrzečka - Maričko, pamatuješ na tu knížku?

Re: milé povídání:
Autor: M. Crossette Datum: 20.2.2019 19:49

Zano, tu krásnou knížku znám a pak si pamatuji, že ji v rádiu četl Fr. Filipovský. A myslím, že to byl také on, kdo v rádiu četl o kocourku Modroočkovi (a Zelenoočce) a "jeho člověku" ? Jak se tam kocourek vždy tak krásně divil -"lidiii, to vám bylo něěěcó?" :)

Re: milé povídání:
Autor: M. Crossette Datum: 20.2.2019 20:02

a ještě ta veverka. Je veliká, píší 60-70cm, ale to nevím, jestli je započítán ocás :) Já jí zahlédla jen z auta, ale i tak jsem si v první moment myslela, že tam sedí nějaká zvláštně zbarvená kočka, než mi došlo, že je to veverka.

Re: milé povídání:
Autor: T. Zana Datum: 20.2.2019 22:14

Panečku...

Re: milé povídání:
Autor: Z. Olčava Datum: 21.2.2019 8:48

Jen malá oprava: o Modroočkovi četl Karel Höger.

Milá Katko,:
Autor: D. Ruščáková Datum: 20.2.2019 17:58

když někde potkám veverku, vždycky si na tebe a tvého muže vzpomenu - a na tu vaši dost šílenou (protože nekončící) a přesto úžasnou práci. Co jsem tě poznala (a Pinky:)), tak koukám na veverky jinak.

Mimochodem, u nás jich je velmi málo, je zázrak v lese nějakou zahlédnout. Letos na podzim, po mimořádné úrodě bukvic a žaludů (snad i ořechů) jich bylo vidět trochu víc - bohužel jedna usilovně přebíhala přes silnici kus za naší vesnicí. nepřežila to... Chjo. Vždycky jsem tam dávala pozor, ale holt někdo jiný nedával.

Řekla bych, že duhovým mostem na vás jednou bude čekat celá záplava veverek! (srdíčko)

Ta:
Autor: A. Bytová Datum: 20.2.2019 16:15

fotka Bagounka je úžasná, a vypovídá o mnohém. Spokojené zvířátko, tlapičky rozšafně složené na vypaseném bříšku...

Díky za všechny vevery.

Bývaly tu:
Autor: L. Jakovljevičová Datum: 20.2.2019 14:20

veverky. A nejsou :-( Asi proto, že se na sousední budově usídlily kuny. Ráda bych je vystěhovala, ale jaksi se nedaří. Veverky mám moc ráda, kuny ne!

K Vánocům jsem dostala Veveřáckou kroniku. Moc krásný čtení, i když jsem u něj často slzela. Katko děkuju moc za tu záslužnou práci, co děláte pro veverušky. Obdivuju vás, je to nikdy nekončící práce a hodně sebeobětování. Držím vám palce!

když vidím veverku, vidím tebe a tvého muže....:
Autor: Š. Matyášová Datum: 20.2.2019 14:11

moc si Vás obou vážím a děkuju za všechny veverky a veveřáky, kterým jste pomohli a ještě pomůžete....díky za tenhle příběh, skrze slzy s etu usmívám...Bagoun nikdy nezemře úplně, jeho geny jsou předány a pokračují v jeho dětech a vnoučatech....byl to krásnej kluk a prožil si pěkný 4 roky, díky Vám !!!!!

Katko:
Autor: E. Šusová Datum: 20.2.2019 13:44

I když ten konec není úplně veselý a člověka to dojme-jak psala Vave, tak na druhou stranu je to hezký čtení. Protože člověk ví, že o veverky v širokým dalekým okolí je díky vám postaráno a že i Bagoun si díky vám užil čtyři roky života na plný pecky.

Re: Katko:
Autor: E. Šusová Datum: 20.2.2019 13:47

a dodám, že mě děsně mrzí, že u nás na chalupě veverky nejsou. Už kolikrát jsem přemýšlela, jestli by se nedalo naší zahrady využít k tomu, aby se tam některý váš opečovávánek ubytoval. Ale asi nejspíš ne, jsme na samotě uprostřed polí. Zahrada má sice plochu velikou, šišek, oříšků a dalšího různýho nabízí zahrada dostatek,ale - není tam pro veverku to bezpečný spojení se světem. Je tam sice úvozová cesta, ale ústí ve vesnici . Škoda škoděnka, protože veverky mám moc ráda a jak znám svou drahou polovinu, vyrobil by jim tam spoustu stromových cestiček a krmítek.

Musím přiznat,:
Autor: Z. Vave Datum: 20.2.2019 11:46

že jsem dočetla celá dojatá. Bagoun byl krásný veverčí chlap a díky vám si prožil skvělý život. Vaše práce je obdivuhodná a nesmírně záslužná. Jak píše zana níže, zasloužíte si veškerou myslitelnou podporu.

Bydlím teď uprostřed polí, ale i tady jsem už na veverky narazila v místním lipovém parku. Moje radost z toho byla nesmírná. Veverky působí vždy tak vesele a radostně, že je musí milovat malí velcí.

Re: Musím přiznat,:
Autor: T. Zana Datum: 20.2.2019 13:11

Máš pravdu, jak píše Katka, vzpomínání na Bagouna nemůže být smutné - takový život ny měly mít všechny veverky.

Kolikpak potomků může takový veveřák asi mít...

Veverky:
Autor: Z. Jenny Datum: 20.2.2019 11:11

mám ráda,takže za mně velký dík, že se takto staráte,dobrá práce!

Hlubokosklon!

Hezký článek:
Autor: Z. Maya Datum: 20.2.2019 10:45

U nás jsou jen veverky černý, zrzavou jsem už neviděla ani nepamatuju.

Re: Hezký článek:
Autor: Z. Xerxová Datum: 20.2.2019 13:30

u nás je taky hodně černých - ale vidět jsou i rezavé a tmavěhnědé... Na zahradu chodí černá. Katka vždy uveřejňuje i statistiku barev - od vzácných světlých až po běžné tmavé

A ještě :
Autor: T. Zana Datum: 20.2.2019 9:48

U nás v příměstských lesích veverky vídám. Teda nejjistější to je na Olšanech :-)

Přes tisíc veverek!:
Autor: T. Zana Datum: 20.2.2019 9:46

Záchranná veverčí stanice Linky je zázrak. A její osazenstvo si zaslouží veškerou myslitelnou podporu.

Zaujalo mě, že veverky mohou mít mladé už teď v únoru.

Veverky tu vídám:
Autor: Z. Lika Datum: 20.2.2019 9:02

v parcích, i zrzavé, vždycky se na ně vydržím dívat hodně dlouho. A pro jistotu - spíš jako zaklínání, aby to nebylo potřeba - mám v mobilu číslo na Katčinu záchrannou stanici.

Bagoun byl tedy kus, správný chlapík, je úžasné, jak se ve správné péči zotavil.

K té správné péči - nepokoušejte se mládě zachránit laicky sami - více informací na http://www.veveratka.cz/ (odkaz je i v článku a vedle článku)

Veverky:
Autor: Z. Yga Datum: 20.2.2019 8:32

Veverky, opičky našich lesů, jsou úžasní tvorečci. Jsem ráda, že mají své anděly.

U nás sem tam na veverku narazím, nejčastěji v zámeckém parku. V lese je to horší - bohužel, Lesy české republiky se u nás chovají jako zlatokopové na klondajku a proto vypadají, jak vypadají - a pro lesní zvěř je to pohroma.

Vůbec nevím, kam bych měla volat, pokud bych narazila na veverku, která by potřebovala pomoc, jsa až od slovensko-rakouských hranic.

Mám radost,:
Autor: Z. Matylda Datum: 20.2.2019 7:46

že veverky mají takové zachránce a můžou se vracet do přírody. Vlastně u nás jsem jich moc neviděla a to jsme venkov (Židlochovicko), asi to bude tím, že lesů tu moc nemáme a kdy tak převážně akátové...

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 20.2.2019 6:44

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Děláte obdivuhodnou, každodenní, namáhavou práci (byť je to koníček). Ty stovky veverek vrácených do přírody jsou neuvěřitelně krásný výsledek