19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Z periferie republiky

Některé danosti platí, ať si o nich kdokoliv myslí cokoliv. Též danosti geografické. Třeba taková Hajnalova linie. Podle této teorie se v přístupu ke sňatkům, staromládenectví a modelu rodiny Evropa dělí na dvě části podél linie Petrohrad–Terst.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 20.2.2019 14:48

Co není řešitelné penězi není řešitelné vůbec

Dnešní státní správa omezila všechny "páky moci" na jedinou a to jsou prachy. Co se nevyřeší přilitím peněz nelze řešit vůbec. A vzhledem k tomu jak dlouho a kam se lijí peníze zdá se, že že problémy (vy)řešitelné litím peněz už prakticky zmizely. Např stav ghett kde 100% lidí žije ze sociálních dávek se taky nevyřeší zvýšením dávek na dvojnásobek.

M. Prokop 18.2.2019 22:01

Re: podpora periferií znamená přerozdělování - které je

Souhlas.

Jenže to by znamenalo změnit celý daňový systém, u nás založený na přerozdělování hlavního zdroje, DPH.

K. Janyška 18.2.2019 17:06

Re: Nijak. Když tam lidé žít chtít nebudou, bude tam prázdno.

Já bych s tím štěstím moc nešermoval, to je kategorie mnonastěnná, ale chtějí se mít prostě lépe a za lepším jdou... Dzp.

R. Brzák 18.2.2019 11:33

Re: Nijak. Když tam lidé žít chtít nebudou, bude tam prázdno.

Lidé chtějí žít tam, kde se mají naději, že se jim tam bude žít dobře. Chtějí být šťastní. Cesta ke štěstí je ale pro každého jedince jiná - aby ji nalézal, potřebuje mít svobodu činit svá rozhodnutí a přijímat plnou odpovědnost za jejich dopady. Je to ale stát, který odebírá z životů občanů odpovědnost a zároveň omezuje jejich svobodu. Periferie mohou prosperovat jen tehdy, když tam budou lidé, kteří tam budou moci svobodně (a odpovědně) rozhodovat o svém životě. Máme-li umožnit jejich rozvoj, musíme decentralizovat moc (čehož je základem je "lokalizace" daní - peníze jsou moc). Pak nebudou mít lidé potřebu hledat svou prosperitu v centrech tak intenzivně, jak je tomu dnes.

R. Brzák 18.2.2019 11:28

podpora periferií znamená přerozdělování - které je

přirozeně základem korupce a neefektivity. Ano, budou tací, kteří na něm zbohatnou. Ale regionu to nepomůže, protože to nebudou lidé s tvořivou myslí a pracovitou rukou - nýbrž regionální šíbři napojení na politiky a úředníky (a ti poslední zmiňovaní).

Přitom je řešení velice snadné - a nevyžadující žádné nové úředníky ani peníze z centra. Daňová decentralizace (a tedy i mocenská). V regionu, ve kterém není koncentrován kapitál, by si měli občané regionu sami rozhodnout, jak vysoké daně budou platit do svého regionálního rozpočtu na služby, které požadují od státu. V podstatě napodobit švýcarské kantony.

Má to mnoho souvislostí - ale tou hlavní bude, že více peněz zůstane občanovi v periférii, ten bude své peníze s péčí hospodáře znovu investovat - a rozmnožovat tak kapitál svůj a své domoviny. Druhý efekt je vznik "daňového ráje" uvnitř státu. Prostě se bude každá firma snažit odvádět své daně třeba ve Šluknovském výběžku, umístí tam své ředitelství, zaměstná související služby. Což povede ke snížení cen nemovitostí třeba v Praze...atd atd.

K. Janyška 18.2.2019 8:58

Nijak. Když tam lidé žít chtít nebudou, bude tam prázdno.

To je celosvětový jev... Dzp.