20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Z periferie republikyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 20.2. 2019 14:48, přehled diskusí

Co není řešitelné penězi není řešitelné vůbec:
Autor: P. Kubáč Datum: 20.2.2019 14:48

Dnešní státní správa omezila všechny "páky moci" na jedinou a to jsou prachy. Co se nevyřeší přilitím peněz nelze řešit vůbec. A vzhledem k tomu jak dlouho a kam se lijí peníze zdá se, že že problémy (vy)řešitelné litím peněz už prakticky zmizely. Např stav ghett kde 100% lidí žije ze sociálních dávek se taky nevyřeší zvýšením dávek na dvojnásobek.

podpora periferií znamená přerozdělování - které je :
Autor: R. Brzák Datum: 18.2.2019 11:28

přirozeně základem korupce a neefektivity. Ano, budou tací, kteří na něm zbohatnou. Ale regionu to nepomůže, protože to nebudou lidé s tvořivou myslí a pracovitou rukou - nýbrž regionální šíbři napojení na politiky a úředníky (a ti poslední zmiňovaní).

Přitom je řešení velice snadné - a nevyžadující žádné nové úředníky ani peníze z centra. Daňová decentralizace (a tedy i mocenská). V regionu, ve kterém není koncentrován kapitál, by si měli občané regionu sami rozhodnout, jak vysoké daně budou platit do svého regionálního rozpočtu na služby, které požadují od státu. V podstatě napodobit švýcarské kantony.

Má to mnoho souvislostí - ale tou hlavní bude, že více peněz zůstane občanovi v periférii, ten bude své peníze s péčí hospodáře znovu investovat - a rozmnožovat tak kapitál svůj a své domoviny. Druhý efekt je vznik "daňového ráje" uvnitř státu. Prostě se bude každá firma snažit odvádět své daně třeba ve Šluknovském výběžku, umístí tam své ředitelství, zaměstná související služby. Což povede ke snížení cen nemovitostí třeba v Praze...atd atd.

Re: podpora periferií znamená přerozdělování - které je :
Autor: M. Prokop Datum: 18.2.2019 22:01

Souhlas.

Jenže to by znamenalo změnit celý daňový systém, u nás založený na přerozdělování hlavního zdroje, DPH.

Nijak. Když tam lidé žít chtít nebudou, bude tam prázdno. :
Autor: K. Janyška Datum: 18.2.2019 8:58

To je celosvětový jev... Dzp.

Re: Nijak. Když tam lidé žít chtít nebudou, bude tam prázdno. :
Autor: R. Brzák Datum: 18.2.2019 11:33

Lidé chtějí žít tam, kde se mají naději, že se jim tam bude žít dobře. Chtějí být šťastní. Cesta ke štěstí je ale pro každého jedince jiná - aby ji nalézal, potřebuje mít svobodu činit svá rozhodnutí a přijímat plnou odpovědnost za jejich dopady. Je to ale stát, který odebírá z životů občanů odpovědnost a zároveň omezuje jejich svobodu. Periferie mohou prosperovat jen tehdy, když tam budou lidé, kteří tam budou moci svobodně (a odpovědně) rozhodovat o svém životě. Máme-li umožnit jejich rozvoj, musíme decentralizovat moc (čehož je základem je "lokalizace" daní - peníze jsou moc). Pak nebudou mít lidé potřebu hledat svou prosperitu v centrech tak intenzivně, jak je tomu dnes.

Re: Nijak. Když tam lidé žít chtít nebudou, bude tam prázdno. :
Autor: K. Janyška Datum: 18.2.2019 17:06

Já bych s tím štěstím moc nešermoval, to je kategorie mnonastěnná, ale chtějí se mít prostě lépe a za lepším jdou... Dzp.