26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Na mostě ZápaduŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 17.2. 2019 23:23, přehled diskusí

Petráček jindy celkem rozumný:
Autor: R. Fiala Datum: 17.2.2019 23:23

tady jakoby zblbnul. Polsko, jež je i pro nás obtížný soused, je prounijní, protože z EU už léta tyje. Především díky německému sousedovi, což mu nebrání, aby za trpaslíka Kaczyńského opět nevytáhlo protiněmeckou kartu. Dokonce po Němcích žádá jakési dodatečné reparace, snaží se drze zmařit stavbu Nord Streamu 2 atd. Jeho hlavní animozita je zaměřena k Rusku, s nímž "díky Stalinovi" přímo hraničí, což je dost nebezpečné. Horlivě se zapojuje do všech protiruských akcí ačkoli na ně ekonomicky, politicky ani vojensky nemá. Za Majdanu se stavělo jako bratrský ochránce Ukrajiny, což ovšem z výše zmíněných a především historických důvodů bylo dost vratké. Vsadil bych se, že příliš vřelé vztahy nemají Poláci ani s kdysi nejbližší Litvou. Plné zuby miliónového polského přívalu mají zřejmě i Angličané aj. A tak se Poláci snaží přimknout k USA a to zrovna v době, kdy ti za Trumpa nasadili vyloženě protievropský a protiunijní kurs. Američany však zajímá na kom by mohli vydělat a ne koho dalšího podporovat, přičemž Polsko jim může nabídnout jen prostor pro vojenskou základnu. Takže dávat Poláky nám či komukoli jinému za příklad je zejména za současné geopolitické konstelace zcela zcestné, ba absurdní.

Poláci mají rozum, vlastní zkušenost - a jak je vidět - i :
Autor: J. Fridrich Datum: 17.2.2019 6:51

Poláci mají rozum, vlastní zkušenost - a jak je vidět - i lepší znalosti historie - a také zažili více toho " dobra " od svého východního " Velkého Bratra ". Naše soudruhy nenávratně poškodila komunistická vize světa - na Západě jsou lidé zlí - na Východě hodní. Toto zhoubné vidění a chápání světa vložili do hlaviček těchto naivních školáčků naše zdatné soužky učitelky na základkách - a jak je vidět, někteří mimozemšt'ané s tím vydrží do konce života..

Na ten " zlý " Západ odešli po II. svět. válce desetitisíce lidí, kteří chtěli normálně svobodně žít - a tady to nešlo, byl to zadrátovaný koncentrák. U nás si mnoho lidí neuvědomuje, jaká je - hlavně v USA skladba obyvatelstva ? Tam žijí a pracují miliony lidí všech barev pleti, vyznání, národností, názorů - a že to všechno funguje - a že jsou na špici pokroku na této planetě. Ono je třeba si do Ameriky zajet, projet ji a poznat ji. Stojí to za to. Lidé jsou tam až překvapivě přátelští. V naší zemi - a hlavně na těchto anonymních diskuzích to lidé ale nechtějí ani slyšet.

Re: Poláci mají rozum, vlastní zkušenost - a jak je vidět - i :
Autor: M. Prokop Datum: 17.2.2019 21:04

Do USA historicky odcházeli ti schopnější a podnikavější. To se na mentalitě nutně musí projevit.

Možná je to tím, že Poláci mají jinou historii a jiné:
Autor: J. Chaloupka Datum: 16.2.2019 16:54

historické zkušenosti.

Vyslankyně USA v Polsku :
Autor: J. Kanioková Datum: 16.2.2019 16:28

úspěšně převzala strategii vměšování a hrozeb! - http://www.spiegel.de/politik/ausland/polen-us-botschafterin-georgette-mosbacher-mischt-sich-in-die-politik-ein-a-1248301.html

Varšavské paradoxy!:
Autor: D. Bystriansky Datum: 16.2.2019 14:22

Varšavská konference o BV se nesla v duchu předvolební kampaně premiéra Netanjahu a jeho urážení Poláků. Pompeo připomněl finanční požadavky americké židovské lobby a reportérka z MSNBC rovnou fantazírovala o boji povstalců Varšavského gheta proti polské vládě a nacistům. Němci se smíchem popadají za břicha.

Tak vydělali Poláci na konferenci o BV.

Pak by ovšem Polsko stálo za prd,:
Autor: K. Janyška Datum: 16.2.2019 11:47

jako astatní. Tzv. Brusel je nutno rozkopat na kousky mírovou cestou, než to udělají spontánní síly a bude zle... Dzp.

:
Autor: J. Vocilka Datum: 16.2.2019 15:04

A co pak ?

Vocilka

Re: :
Autor: K. Janyška Datum: 16.2.2019 16:34

Nic, národní státy si poradí lépe, než nadnárodní zločinecká organizace za ně. Ona má své úkoly z Nilderbergu, ne úkoly národních států... Dzp.

Re: :
Autor: K. Janyška Datum: 16.2.2019 19:13

...z Bilderbergu...

Včera jsem četla :
Autor: M. Mikulec Datum: 16.2.2019 10:29

o čem jednal M. Pompeo v Budapešti s ministrem zahraničí Peterem Szijjarto. Ten se nedá. Už dříve prohlásil, ze když se pere východ se západem, naše malé země uprostřed to odnesou nejvíc. Rusko staví v Maďarsku jadernou elektrárnu a je pro nás důležité obchodovat s nim. Totéž s Čínou. Každy s nimi chce obchodovat, ale když to děla Maďarsko nebo Česká Republika, je to něco fuj? Podívejte se na Němce, to jsou největší pokrytci, co chtějí sankce a pod povrchem dělají s Ruskem kšefty za miliardy.

Re: Včera jsem četla :
Autor: J. Vlček Datum: 16.2.2019 11:17

Správná poznámka, paní Mikulecová.

Re: Včera jsem četla :
Autor: J. Svoboda Datum: 16.2.2019 11:31

Rusko nebo Čína jsou diktátorské země s imperiálními ambicemi. Obchodovat nám s nimi nikdo nebrání, i když ve výsledku je to pro naši zem za dané situace jako hledat vodu na poušti. Maďarská elektrárna od Rusů smrdí pěkným průšvihem, najděte si více informací než těch z novinek nebo parlistů. Opravdovými, právně odpovědnými a solventními jsou pouze země západního okruhu, my se máme věnovat našim evropským partnerům a ne kulhajícím diktaturám. Zákazu obchodování Čechů s kýmkoliv na světě jsem si skutečně nevšiml, vy si evidentně pletete sankce vůči určitým vysoce postaveným ruským oligarchům, mafiánům a zaměřené na těžební nebo jiné vyspělé technikys obchodem s běžným zbožím, které zakazují tito mafiáni dovážet do Ruska, ale to je věc Kremlu, izvinítě. Jste dost mimo.

Re: Včera jsem četla :
Autor: M. Mikulec Datum: 16.2.2019 11:39

Když se vám to hodí, tak nejsme v EU, která uvalila na Rusko sankce a pokračuje v tom. Nechcete vidět realitu a dvojí metr.

Re: Včera jsem četla :
Autor: P. Pavel Datum: 16.2.2019 18:13

Namáhala jste se vůbec přečíst co je výše uvedeno?

Re: Včera jsem četla :
Autor: M. Prokop Datum: 17.2.2019 21:06

Nesmysl.

Skeptik Peroutka:
Autor: J. Ptáček Datum: 16.2.2019 10:14

"Budeme zkrátka ve sféře ruského vlivu. Doufejme, že to nebude tak, jako když člověk miluje hezkou ženu a musí si vzít ošklivou".

Přesněji a s vtipem, jemu vlastním, to vyjádřil Ferdinand Peroutka 17. května 1945. Lepší definici neznám. Je v učebnicích dějepisu?

Oslavovaným:
Autor: K. Salajka Datum: 16.2.2019 8:15

rozdělením Československa jsme snížili svůj ekonomický ale i strategický význam. Ze zemí V 4 jedině Polsko zvlášť po odchodu Velké Británie posiluje svojí váhu v EU. Je ohrožené základnou v Kaliningradu sousedí s Běloruskem, kde se Putin právě mlsně olizuje nad Lukašenkem. Další sousedi jsou Litva a destabilizovaná Ukrajina.

Měli bychom se zajímat o Polsko i jindy,než když k nám dovezou od nich flaksy. Poláci si ještě pamatují, jak se na jejich rozdělení dohodli Ribentrop s Molotovem. My už ani nevíme, proč jsme ty dobráky Němce vyhnali.

Re: Oslavovaným:
Autor: M. Mikulec Datum: 16.2.2019 11:29

No vidíte, a v té skvěle EU se chce osamostatnit i Katalánsko nebo Skotsko. :-) O ostatních jen nevíme, protože to mainstream tutla. Belgie pokud vím také není vzorem stability.

Re: Oslavovaným:
Autor: J. Svoboda Datum: 16.2.2019 11:36

Katalánsko, Skotsko ani Belgie nehodlají vystoupit z Evropské unie, vy brepto. Belgie pokud jde o demokracii, svobodu občanů, bohatství a kulturní vyspělost je přímo vzorem stability, pokud myslíte politickou otázku a tření mezi Franky a Valony, ta už je v podstatě belgickým folklórem. Vznik "nezávislých" lidových republik za použití granátů a střelby tady rozhodně nehrozí. EU se osvědčila a osvědčuje.

Re: Oslavovaným:
Autor: D. Bystriansky Datum: 16.2.2019 13:32

Vy jste, vlastní znalostí historie belgického bohatství, demokracie, svobody občanů a jejich kulturní vyspělosti, nepolíbený brepta. Něco si o té belgické "skvělé historii", potocích krve a rabování v koloniích nastudujte.:-)))

Ostatně se to týká celé "bohaté" Západní Evropy.

Re: Oslavovaným:
Autor: M. Mikulec Datum: 16.2.2019 17:34

Ty s polským jménem tu blbě plácáš. Nic k věci by nebylo, jako vždycky...

Re: Oslavovaným:
Autor: D. Bystriansky Datum: 16.2.2019 20:18

???

Autor přikládá:
Autor: Z. Rychlý Datum: 16.2.2019 5:16

cestě ministra zahraničí po různých zemích (shodou okolností V4) hlubší smysl a spřádá z toho mírně konspirativní teorie. Mírně plácá.