29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Reforma Evropské unie není možná

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 14.2.2019 11:30

Esperanto je pokus JEDNOHO poněkud naivního Zamenhofa, který se domníval, že když se lidé domluví, nebudou války. Ke své smůle se dožil Velké války, která ukázala, že lidi nemusí vůbec mít možnost si porozumět, i kdyby mluvili všichni stejným jazykem.

Vyjadřovací schopnosti esperanta jsou větší než u češtiny a většiny evropských národních jazyků.

A je-li "pouze" nástrojem k přenosu informací napříč státy nejen mezi jednotlivci bez reflexe místní historie a mentality, je to jeho výhoda jako netrálního jazyka nevnucujícího žádnou jazykovou a kulturní nadřazenost. Neponěmčuje, neporušťuje ani neanglizuje. Nezavádí jazykový imerialismus, protože nepředstavuje žádné "impérium", byť sebemenší.

P. Urban 14.2.2019 11:28

Jak klesl?

Můžete být konkrétní? Ty abstrakce, které cituje pan Matějka, se hlasování nijak netýkají.

P. Urban 14.2.2019 11:23

Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Co to je, se bohužel zjistí až dodatečně. Pro predikce budoucnosti tudíž nezbývá, než používat metody filozoficky méně hodnotné.

T. Hraj 14.2.2019 11:23

Re: To je pravda

Význam práva hlasovat dramaticky klesl právě schválením Lisabonské smlouvy. Z malých se stali neviditelní.

P. Urban 14.2.2019 11:22

Ano, i takhle se to dá chápat

Místo zájmů SSSR budeme používat termín "spontánní síly SSSR". Bude to sice totéž, ale zní to tak nějak filozoficky lépe.

V. Novák 14.2.2019 11:19

Nejde o změnu základních pravidel EU a Lisabonská smlouva ukázala, že změny dělat lze. Například z jednomyslného rozhodování na hlasování dvojitou kvalifikovanou většinou.

I v naší Ústavě (EU žádnou nemá) se změny provádějí a ÚS jim někdy zabrání a někdy ne.

P. Urban 14.2.2019 11:18

Reformovat se dá všechno, je-li vůle

I Sovětský svaz. Jak víme my pamětníci.

Otázka je, jak taková reforma dopadne. Žoldáci (když už používáme této terminologie) úplného rozpadu EU mají důvod k mírnému optimismu. Co ale přijde potom? Pokud nejsme schopni čelit ani měkkým tlakům EU, jak budeme čelit tlakům tvrdým?

T. Hraj 14.2.2019 11:13

Re:

Přesně tak (odstavce 2 a 3)!

A stejně je to i s Lisabonskou smlouvou. Ano, je to zdánlivě pouhý papír, ale změnit ten papír (tj. reformovat EU) znamená změnit o 180° mind set (krásně česky) celé EU. Ten mind set má ale, jak je v článku naznačováno, velmi hluboké kořeny. Změnit ho je skoro jako začít mluvit zcela jiným jazykem. Teoreticky to možné je...

Jo, a esperanto je podle mne obludný pokus sociálních inženýrů, kteří nechápou, že (přirozený) jazyk je mnohem více, než puze nástroj k přenosu informací mezi jednotlivci. Je totiž reflexí místní historie, mentality a vůbec pulsujícím médiem geneze kulturní identity národa.

K. Janyška 14.2.2019 11:11

Blbé na to všem je, že všichni melou o jakýchsi reromách

a vůbec netuší co je a co není možné... Dzp.

K. Janyška 14.2.2019 11:09

Re: Smlouvy EU se dodržují

Na zájmech vůbec nezáleží. Viz SSSR a hlavně ČSSR. To samo, to spontánní síly, ne lidé. Akorát pomalu a lidi to pak jen zúřadují... Dzp.

P. Götze 14.2.2019 11:09

Re:

To neni tak uplne pravda. Asi tak, jako nemuzete jen tak vymenit ceskou ustavu, zabrani vam tomu ustavni soud. Tak stejne nemuzete jen tak zmenit zakladni pravidla EU, zabrani vam tomu evropsky soud. Proste to uz neni tak jednoduche. To uz je jednodussi si predstavit prosty rozpad.

P. Urban 14.2.2019 11:09

To je pravda

ale možnost toho tlaku je ovlivněna i právem či neprávem hlasovat v EU. Záleží samozřejmě na významu toho, co se na úrovni EU odhlasuje. Ten význam je sice často přeceňován, ale přece jenom to jistý význam je.

Proti zásadním věcem, o kterých píše článek, by to mnoho neznamenalo. Jenže ty zásadní věci fungují více v teorii, než v praxi. A to autor článku přehlédl.

K. Janyška 14.2.2019 11:07

Re: Reforma EU možná je. Když se zahodí Lisabonská smlouva

Nikdo. Bylo to teoretizování k článku.

Naštěstí to samo. Lidská mysl nedovolí socialismus. Ani ten maskovaný bůhvíjakými hohulibými názvy... Dzp.

J. Tachovsky 14.2.2019 11:02

Re: Dobrý nápad

Zadne velke prusery nedelame.

T. Hraj 14.2.2019 10:58

Re: EU je skutečně vybavena mocí, jak autor popisuje.

Naše členství v EU nám nezajišťuje možnost ovlivňovat její směřování o nic lépe, než naše případné nečlenství. Eventuelním jazýčkem na vahách se stáváme nikoli díky ohledům EU na naše členství, ale díky reálnému politickému tlaku, který jsme schopni při naší velikosti (a v tom či onom zájmovém spojenectví s jinými) vytvořit.

V. Novák 14.2.2019 10:57

Učit esperanto není vůbec špatný nápad. Je to jazyk poměrně jednoduchý, logický, jeho slovní zásoba snadno rozšiřitelná a rovněž logická.

Ovšem jazyk nelze ani zrušit, ani uměle udržet, ani snadno novelizovat, jak se přesvědčili jazykoví puristé se svými slabosilnými břinkotruhlami. Jazyky mohou vymizet, pokud o ně jejich uživatelé nemají zájem - viz lužická srbština - a neudrží se ani za vynaložení velkých prostředků (tatáž).

Nedají se ani uměle a násilím odstranit (jedině snad odstraněním jejich uživatelů), jak se přesvědčili Angličané ve Walesu nebo Irsku a Francouzi v Bretani - a snažili se hodně. Ti i ti.

V. Petr 14.2.2019 10:56

Zvůle exekutorů opravdu nepřišla z EU, toto je domácí

"tvořivost."

Jinak ovšem máte pravdu.

V. Novák 14.2.2019 10:49

EP volíme my.

Členy EK schvaluje námi volený EP. Neschválí - komisařem bude někdo jiný.

Cestu vidím v rozšíření demokracie a především referend. I kdyby u opravdu důležitého referenda (jako to brexitové) platilo, že výskedek mus být potvrzen opakovaným po... 2? 3? letech.

Ale skutečných referend, ne nizozemského typu...

T. Hraj 14.2.2019 10:48

Re:

Reforma je možná.

Jazyky jsou jen jazyky - jsou to písmenka a slova, která se dají zrušit, novelizovat. Celá EU může mluvit jednotným jazykem. Stačí od teď učit ve školách pouze esperanto. Jednotlivé národní jazyky nejsou zákon ani slovo boží.

M. Prokop 14.2.2019 10:47

Re: Velké státy převálcovaly malé

Hlavně tu vůli ...

Vzpomínám si na Topolánka ...

M. Prokop 14.2.2019 10:46

Re: S Unií...

Jisté společné rysy jsou. Což je právě to k zamyšlení, aby EU nedopadla jak ten Sovětský svaz.

J. Fridrich 14.2.2019 10:45

Re: EU-EHS a v prvopočátku Unie uhlí a železa byla založena "

Tak jen dvě malé opravy - " Všichni nejsou špatní, to nepodsouvejte " - já nic nikomu nepodsouvám, ani nemluvím o všech.. A za druhé - co vy nemáte rád je vaše věc a v demokratické společnosti to neznamená, že to my ostatní nebudeme mít rádi také..

Tak asi tak.

J. Vlček 14.2.2019 10:45

Re: Velké státy převálcovaly malé

Zatím můžeme jen doufat, pane Urbane, ve schopnosti a vůli našich politiků, umět v takto nastavených podmínkách v EU fungovat, bez újmy zájmů našeho státu.

M. Prokop 14.2.2019 10:44

Re: Souhlasím

Není, ale mnohdy se tak chová a snaží se ke státnímu útvaru směřovat.

M. Prokop 14.2.2019 10:42

Re:

Ano, teoreticky možná je.

Na to ostatní "nejsou lidi" - viz níže.

M. Prokop 14.2.2019 10:41

Re: Účast Netzer a Richtera v diskuzi

V Bruseli, Paříži a Berlíně zatím vůle není vidět. Spíš vůle k opačnému procesu, utužování integrace a byrokracie. Dle hesla, "nejde to silou, musí to jít větší silou".

V. Novák 14.2.2019 10:41

Reforma je možná.

Smlouva je jen smlouva - je to papír, který se dá vypovědět, zrušit, novelizovat,...

Není to přírodní zákon ani Slovo Boží.

P. Urban 14.2.2019 10:37

Smlouvy EU se dodržují

pokud to není v rozporu se zásadními zájmy velkých členů či bloků členů malých (třeba V4).

Za těchto okolností není zas tak důležité, jestli je smlouva Lisabonská nebo zákazová. Respektování principů v praxi nezajistí tak jako tak.

J. Vlček 14.2.2019 10:34

Re: S Unií...

Já ji, pane Svobodo, nesrovnávám, jen poukazuji, kam vede cesta takového molocha jakým EU je, když dělá vše tak jak dělá. Cíl je podobný jaký dosáhl Sovětský svaz. Krach politiky a následný rozpad. Nic víc, nic míň.

P. Urban 14.2.2019 10:33

Velké státy převálcovaly malé

a vnutily jim své představy.

Jak to v praxi funguje, ukázal názorně osud přistěhovaleckých kvót. K žádnému převálcování nedošlo.

To na jednu stranu potvrzuje pochybnosti o funkčnosti EU dle představ architektů Lisabonské smlouvy. Na druhou stranu to znamená, že ten lisabonský chomout nemusíme brát moc vážně. A využívat oné "první myšlenky" spolupracujících států, která může - nebo nemusí - fungovat do jisté míry nezávisle na bruselském vládnutí a jeho dokumentech.