29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Reforma Evropské unie není možná

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 14.2.2019 15:35

Vystúpenie je absolútne nereálne...

Vystúpenie jediného štátu ako je Česko je úplne mimo realitu. Brusel by si Českú republiku "podal" s oveľa väčším gustom ako Veľkú Britániu. Nakoniec uvidíme, aký bude vývoj v Británii.

Ďalej sa mi zdá trochu zbabelé z Únie vystupovať. Keď už sme raz v tomto spolku, čo ťahajú čertove volky. tak by sme sa mali pokúsiť ju zmeniť zvnútra. Na jednej lodi s nami sú krajiny V4-ky, Rakúsko, Taliansko.

Mali by sme to robiť tak, ako mnohí komunisti po roku 89 zdôvodňovali svoje členstvo v KSČ: stranu (vraj) chceli rozložiť zvnútra... :-)

J. Kostelanský 14.2.2019 15:26

EÚ sa rozpadne alebo sa vráti k EHS

Osobne si myslím, že sa EÚ buď rozpadne alebo sa vráti k princípom EHS, ktoré platili do 80. rokov. Ono je ale v podstate to isté.

EÚ to má nahnuté už prakticky všade, s výnimkou vždy disciplinovaných Nemcov. Takže ide o to, kedy a či vôbec nemeckí voliči dostanú konečne rozum... Priemerní Nemci sú stále ochromení spomienkami na obe vojny a pre nich je EÚ synonymom mieru v Európe. Rozpad EÚ pre nich znamená vojnu. Samozrejme je to aj ovocie 70.ročnej "prevýchovy" západných Nemcov.

Ak má byť v budúcnosti pokoj v Európe, tak zákonite sa musí ešte urobiť poriadok so spoločnou menou euro. A to je možné len vtedy, keď v nej zostanú krajiny, ktorým táto mena nerobí ekonomické problémy. Takže von by mali ísť Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko aj Grécko. Paradoxne Slovensku a pobaltským krajinám euro nevadí, skôr naopak.

J. Svoboda 14.2.2019 14:53

Re: vystoupit, ale kam

Co je to za "ekonomickou soběstačnost", když k ní potřebujete dalších deset, vesměs nevýznamných států? O smyslu zbytku celého vašeho konstruktu je zbytečné vůbec hovořit...

J. Svoboda 14.2.2019 14:50

Re: S Unií...

Nic společného nevidím. Sovětský svaz byl držen pohromadě pouze násilím a Kremlem vnucenou ideologickou doktrínou. Rozpadl se kvůli bídě a hospodářskému propadávání, nikoli kvůli družbě internacionálního proletariátu... :-DD

V. Novák 14.2.2019 14:45

Člověče nešťastná, z čeho odvozuete co odvozujete?

Mimochodem - irské referendum se opakovalo, což ví každý, tedy asi až na vás...

A pokud jde o závěr vaší enigmatické reakce - mohl byste ho přeložit do jazyka poněkud podobnějšího češtině?

P. Götze 14.2.2019 14:18

Re:

pane Novaku, zakladni veci v ustave nezmenite ! Proto ustavni soud existuje. Lisabonska smlouva by nikdy neprosla, protoze vsechna referenda je odmitla. Proto se euroustava prejmenovala na lisabonskou smlouvu a referenda uz nikdy nikdo neopakoval. Vsichni to dobre vime, teda asi az na vas. Tohle uz jsme tady vsechno meli a kazdemu je jasne, ze tyhle veci uz nikdo nikdy nedovoli. mozna to nevidite vy, ale to ja jako se tvarit, ze ve dne je tma a v noci sviti slunce.

J. Chaloupka 14.2.2019 13:56

Copak Merklová, ta má důchod na dohled, ale Macron

je poměrně mladý. U toho musíme čekat, že ho bude sponzorovat nějaká velká banka.

A. Nový 14.2.2019 13:42

:-))

Sice študovaný blb, ale jak říkáte, přímo inteligent.

M. Krčmář 14.2.2019 13:40

Konečně někdo konstruktivní, navrhuji variantu severní,a jak budem u móře,šup to commonwealth.

V. Novák 14.2.2019 13:37

Proto jsou diplomati "úctyhodní gentlemani, kteří lžou v zájmu svého státu" a "když diplomat řekne "ano", znamená to "může být", když diplomat řekne "může být", znamená to "ne" a když diplomat řekne "ne", znamená to, že není diplomat".

I v přesném jazyce se dá mlžit.

O. Tůma 14.2.2019 13:29

Re: vystoupit, ale kam

ČR nemůže vystoupit samostatně: musela by vystoupit celá V4, protože jen ta má dohromady ekonomickou soběstačnost*.

Společně s ní by ale ideálně ještě musely vystoupit státy, které by nám udělaly koridor ke světovým oceánům kvůli mezinárodnímu obchodu - protože se dá čekat že EU by nás trestala podobně jako Rusko Ukrajinu u Kerče, tzn. někokiladenními "celními prohlídkami" při proplouvání vodami jejích členských států, zadržováním lodí a zboží apod. Už teď takto šikanují např. Němci české zbrojaře a zadržují jim zboží v Hamburku, ač mají papíry v pořádku.

Tzn. nabízí se možnosti:

- "Euxitu severozápadního" (V4+Švédsko→Atlantik),

- "Euxitu severovýchodního" (V4+Pobaltí→Rusko→Pacifik)

- "Euxitu jižního" (V4+Chorvatsko→Adriatik→Středozemní→cokoli)

- "Euxitu východního" (V4+Ukrajina→Černé→Středozemní→cokoli)

Praktická realizace by mohla vypadat např. tak, že by parlament schválil ústavní zákon znění:

"V okamžiku kdy Polsko, Maďarsko a Slovensko (dále "státy V4") podají žádost o vystoupení z EU, má vláda povinnost podat bezodkladně žádost o vystoupení ČR z EU a reálně vystoupit k okamžiku reálného vystoupení států V4.

Dále má vláda povinnost zajistit, že ČR po vystoupení z EU nebude podléhat Soudnímu dvoru EU a nebude mít povinnost udržovat ani přijímat Směrnice ani přímo účinné Regulace EU."

J. Vlček 14.2.2019 13:06

Re:

Paní Netzerová konečně našla spojence a nástupce za pana Rudolfa. Ten v porovnání s panem Richterem byl přímo inteligent.

V. Novák 14.2.2019 12:50

To je ovšem to jediné, co s tím můžete dělat.

V. Novák 14.2.2019 12:49

V Nederlandu zase referendum přehlasovali poslanci... A v Katalánsku organizátory referenda zase drží v base a hrozí jim až 24 let natvrdo.

Ale to, že mají leckde po Evropě blbé zákony o referendu, třeba ten irský, který umožňuje o stejné otázce hlasovat skoro okamžitě znova, ukazuje na potřebu vylepšit zákony, ne že je referendum jako demokratický nástroj špatné. A nám bylo obecné referendum zcela upřeno, tak bychom s tím měli něco dělat.

Volba prezidenta není o nic více referendem, než volby do PS nebo Senátu. A to, že nedopadla podle vašich představ, neznamená, že volba je špatně - třeba jsou špatně vaše představy...

P. Urban 14.2.2019 12:44

Re: Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Vezmu-li v úvahu, jak často tu reagujete na různá témata, tak jste toho na základě faktů a logiky zatím moc nezodpověděl.

O to snadněji se samozřejmě tvrdí, že je to možné.

Z. Lapil 14.2.2019 12:42

Re:

Možná znáte Stopařova průvodce a jeho babylónskou/tlumočnickou rybku. Ta zajistila, že člověk PŘESNĚ rozuměl, co mu ten druhý říká, a "způsobila tak více válek a utrpení, než cokoliv jiného ve známém vesmíru".

R. Langer 14.2.2019 12:36

Re: Reforma EU možná je. Když se zahodí Lisabonská smlouva

Mrkněte na Venezuelu. :-(

M. Krčmář 14.2.2019 12:35

Nojo, vystoupit,ale kam?

M. Krčmář 14.2.2019 12:33

Nojo,to chce víc referendumů, však s nimi máme zkušenosti, když to v Irsku nevyšlo napoprvé,udělalo se druhé,a dělala by se tak dlouho, dokud by to neklaplo, popřípadě se jím vláda prostě nebude řídit,viz Francie. Nebo to naše, presidentské,to nám teda "vyšlo".

R. Langer 14.2.2019 12:31

Re:

O té vyjadřovací schopnosti esperanta větší než u češtiny si dovolím značně pochybovat.

Z. Lapil 14.2.2019 12:23

Re: EU-EHS a v prvopočátku Unie uhlí a železa byla..."

Problém imigranti/Schengen nejsou volné vnitřní hranice, problémem je volná VNĚJŠÍ hranice.

Z. Koutecký 14.2.2019 12:20

Re: Reforma EU dle přání pana Matějky není možná

Do jisté míry máte, pane Braune, pravdu. Dosud skutečně mohou členské státy do jisté míry komplikovat, či zdržovat realizaci záměrů EU. Proto také paní Merkelová, pan Macron a další politici stále častěji zdůrazňují nutnost přenést i zbývající podstatné kompetence členských států na EU a vytvořit tak nějakou formu jednotného Evropského státu se společnou Ústavou, centrální vládou, Parlamentem, armádou a dalšími vrcholnými institucemi. Kdo bude mít v tomto státu rozhodující slovo je, v důsledku zásady proporcionality, zřejmé. Německo se svými ekonomickými satelity a s Francií svázanou s ním smlouvou z Cách, mají, s ohledem na počet obyvatel, většinu přes 50%.Tady není o čem dumat. Žádná reforma odporující tomuto cíli nemá prostě šanci.

Z. Lapil 14.2.2019 12:19

Re: EU-EHS a v prvopočátku Unie uhlí a železa byla..."

Jestli to třeba nebude tím, že - nemajíce tam tak vlezlou vládu - nemají na koho nadávat.

Z. Lapil 14.2.2019 12:16

Re: Reforma EU dle přání pana Matějky není možná

Takže Španělsko není v EU? Protože to má nezaměstnanost 15%. Řecko 19%, Itálie 10,9%. Pravda, Francie se k těm 10% blíží zespoda. V červnu 2018 měla eurozóna nezaměstnanost 8,3%, celá EU 6,9% (neboli čím více Eura, tím větší nezaměstnanost). Česká republika 2,4%. Vše podle Eurostatu v červnu 2018.

Vízum do Vídně taky nebude tak horké - osobně jsem byl v Rakousku bez víza 6.1.1990 a v Chorvatsku dokonce na občanku v době, kdy v EU ještě nebylo.

Neboli váš příspěvek na tato dvě témata vypadá jako blábol.

Euro za 50,- Kč moc komentovat nebudu, toho je evropská centrální banka schopná dosáhnout. Když ale koukám, jak moc EU vymýšlí obezličky, aby se nedalo normálně pracovat a obchodovat (od ekologie dovedené ad absurdum až po všelijaká cla a předpisy předpokládající, že co Evropan, to nesvéprávný blb), tak bych spíš z hlediska obchodu a výroby věřil na Česko ve funkci jakési příruční Číny. Zvlášť když si zjistím, že Euro spadlo z nějakých 36,- Kč v roce 2000 na dnešních bratru 25,-Kč za kousek.

Jen tak pro pobavení: lineární interpolací (10,-Kč za dvacet let) mi z toho vychází, že někdy v r. 2065 bude Euro zadarmo.

K. Janyška 14.2.2019 12:10

Re: Ano, i takhle se to dá chápat

Jste nějak mimo mísu. Tak to není... Dzp.

K. Janyška 14.2.2019 12:09

Re: Možné je vše, co dovolí spontánní síly

Ale to, co píšii nemá s filosofií co dělat.

-----------------------------------------------

Nejvážnějším důsledkem rozštěpení toho, co bylo druhdy společnou oblastí zkoumání, na úzké specializace je, že to zanechalo zemi nikoho, nejasný předmět, někdy nazývaný "sociální filosofie". Některé z hlavních sporů uvnitř těchto speciálních disciplín mají ve skutečnosti příčinu v rozdílných názorech na problémy, které nejsou vlastní žádné z nich a nejsou tudíž žádnou z nich systematicky studovány, a které jsou proto považovány za "filosofické". Slouží to často za omluvu mlčenlivého zaujetí postoje, o kterém se předpokládá, že buď nevyžaduje racionální odůvodnění nebo ho ani není schopen. A přece jsou tyto zásadní problémy, na kterých zcela závisejí nejenom interpretace faktů, nýbrž také politické postoje, otázkami, které mohou a musejí být zodpovězeny na základě faktů a logiky. Jsou "filosofické" jen v tom smyslu, že jistá široce, avšak mylně zastávaná, přesvědčení jsou dána vlivem filosofické tradice, která předpokládá falešné odpovědi na otázky schopné přesného vědeckého pojednání...

F.A.Hayek byl vědec, ne filosof... Dzp.

V. Novák 14.2.2019 12:01

Jo - k Richterovi se hodíte.

S. Netzer 14.2.2019 11:45

Re: Účast Netzer a Richtera v diskuzi

Poctila jste mě, naštvaná soudružko.

M. Valenta 14.2.2019 11:34

Re: S Unií...

Společné rysy máme kde s kým, i s prvoky.

P. Urban 14.2.2019 11:31

Opět souhlasím

ale snahy jsou jedna věc a skutečné výsledky věc druhá. Ano, mnoho činovníků EU by chtělo vládnout evropskému superstátu. Ale to je totéž, jako být třeba řeckořímským zápasníkem bez svalů. Můžete se jako takový zápasník chovat, ale nikdo rozumný to nebude brát vážně.