25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KULTURA: K čemu vlastně slouží muzea?

V obecném povědomí je představa, že jedním ze smyslu existence institucí, jako jsou muzea, je trvale uchování určitých věcí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 14.2.2019 23:52

dokončení

Ale důvodů úpadku důvěry v musea je víc a pokusme se je shrnout. Znehodnocovat musejní sbírky lze z těchto příčin: a) nevědomost a odpor k cizí kultuře - pohraničí po roce 1945 b) nedbalost a lenost - když se o ty bedny padesát let nikdo nezajímal, proč to schovávat, a nějaké nesmysly od popletených starců stačí jen tak hodit na hromadu a později vyvézt c) vlastní obohacení - od devadesátých let zřejmě záležitost nikoli neobvyklá d) politické zadání spojené s odporem profesionálů - u nás snad ne, ale třeba H.J.Zillmer uvádí pěkné příklady záměrného ničení předmětů a artefaktů, které se nehodí do, řekněme současného darwinovsko-korektního obrazu světa.

Přes to všechno jsou musea, i ta polovykradená, jedinečná a nenahraditelná.

J. Kraus 14.2.2019 23:50

Leckteří sběratelé,

amatéři otírající se o nedobytné pevnosti nadřazených profesionálů, jistě by mohli vyprávět příběhy o svých zkušenostech s musei. Neoživujme ale nepříjemné a drásavé vzpomínky a pokusme se podívat nikoli na věci konkrétní, ale na vývoj a souvislosti.

Kdo mohl občas nahlédnout v letech šedesátých do zákulisí jistého okresního musea, pamatuje si dodnes onu zvláštní atmosféru. Pracovníci musea byli lidé spjatí s krajem. Existovala úcta k předkům, jejich dílu, odpovědnost za ně a snaha předat vše dál, třeba i nerozumnému dítěti, a dát mu jakýsi neuvědomělý základ, z něhož později může něco vyrůst. V pohraničí po roce 1945 to asi bylo jinak a možná to předznamenalo další vývoj. Do museí přicházeli lidé zvenčí, neznalí tradice a bez vztahu ke sbírkovým předmětům. Stále ale byl překryv mezi pracovníky odcházejícími do pense a přicházejícími mladými. Od starého vola mladý vůl se učit orá, jak se říkalo. To trvalo do začátku devadesátých let, kdy programově začaly všude vznikat mladé kolektivy, staří byli ostrakizováni a začínalo se od nuly. Stále je řeč o konkrétním museu, ale podle svědectví z druhé a třetí ruky to takhle bylo nejen v museích regionálních, ale třeba i vojenských. Boží oko se nedívá, mravnost neexistuje a hlavní je nedat se chytit. A stačí jeden takový a museum ztratí dobrou pověst. S tímhle se asi současní staří sběratelé, kteří by rádi výsledky své dlouholeté činnosti nějak zachovali, setkávají nejčastěji. "Hlavně ne někam do musea", to je častá věta při setkáních.

J. Jurax 14.2.2019 23:23

Re: Nemohu se vyjádřit

No, do knihoven si chodím půjčovat knížky přes 60 let, začal jsem, veden k tomu rodiči, co jsem se naučil číst.

A pravím, že se mýlíte - tedy aspoň po sametu, kdy pominulo ideologické síto. Klasika zůstává, vyřazují se jenom knihy prakticky zničené nebo opravdu velmi poplatné době diktatury proletariátu. Jinak se ojeté knihy ne vždy valné kvality levně odprodávají.

Ono taky v běžné okresní či městské knihovně nemůžete čekat všechnu produkci beletrie i jen české od konce 19. století.

A fantasy nesmysly - no, víte, moji rodiče měli za nesmysly detektivky - ani Čapek, ani Vachek, ani Agatha Christie či Conan Doyle nebo Chandler je neobměkčili - a scifi třeba Lema nebo bratří Strugackých taky a nelibě nesli, že jsem co pachole takové škváry nosil z knihovny a četl. Ale Vernea a Poea tata uznával - asi je taky četl jako kluk ...

Čtenářský vkus se generacemi mění, nicméně kvalitní přetrvává. A ty fantasy nesmysly s draky - Tolkiena či Sapkovského nebo z našich třeba Šlechtu jste četl?

P. Han 14.2.2019 22:12

Re: Nemohu se vyjádřit

O museích s vámi nebudu polemizovat. Nevím, co je v depozitářích, nevím, kdo koncipoval současnou expozici. Že nesmíte ochmatávat exponáty, mi zase tolik nevadí. A co se týče osvětlení, zkuste si s muzejními pracovníky promluvit, často se koncepce expozice zadává někomu, po kterém se to moc nekontroluje. Je to nešvar, ale bohužel častý. Ovšem máte-li námitky, měl by se jim někdo věnovat.

O knihovnách ovšem, pokud neuvedete konkrétní odstrašující případ, blábolíte velice. Starší knihy se nevyhazují, pokud nejsou zničené tak, že se prostě nedají číst. Což občas bývají, ale nikoliv vimou knihoven. Viděl jsem desítky knih, politých čajem nebo kávou, ani ty se nevyhazovaly, pokud byl text čitelný. Viděl jsem desítky knih s potrhanými stránkami, podtrhaným textem, vpisky a kresbami. Dokud to aspoň trochu jde, jsou opravovány a dále půjčovány. Ty knihy z vaší "zlaté komunistické" éry, kromě marxisticko-leninistických spisů většinou lepené, nikoliv vázané, se po těch letech rozpadají. Řešením je převazba, kdy se ovšem text dostane prakticky až do hřbetu, kniha je pak velmi těžko čitelná. Jinak to ale nejde. Pokud je ovšem taková kniha ještě použitelná, pořád je v katalogu knihovny. Že některá zmizí z regálu, je spíše dáno tím, že od určitého stáří je kniha dostupná pouze prezenčně ve studovně. To, že v regálech vidíte "fantasy nesmysly", je nejspíš způsobeno tím, že o tyto knihy je zájem. Sám si na fantasy moc nepotrpím, ale to, že tento žánr někoho dotáhne ke čtení, mě těší.

J. Kanioková 14.2.2019 19:12

To je mi moc líto i stydno za mé spoluobčany..

ani netuším, kdo tam tehdy šéfoval..

O. Sumava 14.2.2019 17:48

Re: Hrůza a mě budou StB fízlové buzerovat za

Napsal jste to na jiné místo,ale reaguji.Zaměstnanci daně platí,strhává jim je zaměstnavatel z tzv.superhrubé mzdy,/která mimochodem zvyšuje dan na 21procent/o 6 víc,než platí živnostníci,dále jim strhává část odvodů a oboje odesílá.Zbytek odvodů platí zaměstnavatel a vykazuje je jako mzdový náklad a ten si odečítá ze základu daně při svém danovém přiznání.Je to stejné jakoby mu vyplatil částku celou i se všemi odvody a zaměstnanec si to potom platil vše sám.Jsou to prostě mzdové náklady.Pokud toto nevíte a blábolíte o bankách,jste hlupák a asi ten text stejně nepochopíte.

O. Sumava 14.2.2019 17:29

Nemohu se vyjádřit

k tématu článku,využiji diskusi k jiné ztížnosti.Kdysi jsem v jednom muzeu se zájmem prochodil několik hodin i když původně jsem se skryl před deštěm.Nedávno jsem stejné muzeum navštívil znovu.Konečně jsem pochopil,co znamená modernizace.Ve stejných prostorech je vystaven jen zlomek původních exponátů, umístěný ve skleněných bednách,na které nesmí sáhnout ani malé dítě.Na sklech jsou povrchní popisky v černé barvě,velmi špatně čitelné v umístěném protisvětle.Celé muzeum se dalo projít za desítky minut. Nejsou peníze?Nejsou lidi?Ale jde to prezentovat za minuty na videu.Děkuji,nechci.Mimo téma-podobné je to v knihovnách.Starší knihy se vyhazují a v poloprázdných regálech jsou fantasy nesmysly s draky,šlehajícímí ohen.Tomu se říká nová moderní kulturní doba,zlatí komunisti.

M. Krátký 14.2.2019 13:17

Hrůza a mě budou StB fízlové buzerovat za

kontrolní hlášení DPH, poviné zavedení EET, které dotuji z mého starobního důchodu 13,550,-CZK za nepřetržitých 59 let poctivé docházky do práce - z toho posledních 30 let bez nemocenské - to víte, že zaměstnaci jsou 16 x častěji v pracovní neschopnosti než OSVČ ?? Tak už to víte. A že zaměstnanci setrvale žijí v bludu, že taky platí daně a další odvody - nevíte ? - tak se jich zeptejte kam a do které banky ty daně nosí !!! Hezký den

M. Steiner 14.2.2019 11:35

Velmi dobře napsáno

Článek je velmi čtivý. Týká se neprávem opomíjené problematiky. Rozkrádaní cenných nálezů a předmětů z muzejních sbírek. Toto je umožněno především lajdáctvím odpovědných zaměstnanců. Často se nic nezjistí nebo po velké časové prodlevě. Čtenář NP by si tento příspěvek neměl nechat ujít.