24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Pryč s Ježíšem i TGMŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 10.2. 2019 20:48, přehled diskusí

Svatý Pavel, šel na to lépe, :
Autor: D. Polanský Datum: 10.2.2019 10:53

užíval si bohatství, prostitutek, likvidoval křesťany a když si všeho toho užil začal se kát a stal se vzorným křesťanem. Takže lumpačte a když už nebudete moci, dejte se na pokání.

Re: Svatý Pavel, šel na to lépe, :
Autor: J. Sova Datum: 10.2.2019 11:05

Prostitutek těžko. Podle jeho vztahu k ženám a dalších indicií se dá soudit, že byl teplouš.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 10.2.2019 17:23

Velice originální názor, i když poplatný době. Takže vlastně originální není, to byl jen takový frk. Úplně žasnu, z čeho všeho dnes lidi určitého typu dokáží poznat, že někdo, kdo žil před staletími byl gay. K smíchu.

Jaké z toho plyne poučení?:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2019 21:44

Ve svobodné společnosti držet hubu!

Ale stejně by mne zajímalo, co by se stalo, kdyby se podobně, ale v obráceném gardu, tedy že s klackem v ruce hledal zlotřilého bělocha chtěje ho umlátit, vyznal třeba Denzel Washington nebo Will Smith.

Kulturní elity?:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 9.2.2019 20:06

Výroky jakýchkoliv elit mne zajímají pouze v souvislosti s jejich oborem. Ostatně - kdyby se nenašel pokaždé někdo "vyvolený" kdo se snaží zviditelnit na čemkoliv se dá, o čem by novináři psali?

Re: Kulturní elity?:
Autor: J. Vlček Datum: 10.2.2019 13:47

To jste řekla velice správně. Hlavně v té první větě.

Co platí v nebi, neplatí na zemi.:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.2.2019 13:17

Ježíš: „Bude v nebi větší radost nad jedním hříšníkem, který činí pokání, než nad devadesáti devíti spravedlivými, kteří pokání nepotřebují.“

Bohužel,:
Autor: P. Lenc Datum: 9.2.2019 11:04

ony ty "elity" vždy dovedly Evropu ke katastrofám.Komunismus, italský fašismus nebo nacismus byl vytvořen intelektuální elitou.Kam to došlo víme.Dnes máme novou intelektuální elitu která si říká "liberální",ve skutečnosti to je mix nacismu, komunismu a zelené ideologie, neomarxismus.V čem se tato ideologie poučila je, že k ovládnutí společnosti nepoužívá krvavou revoluci, ale daleko zákeřnější salámovou metodu oklešťování svobod pod různou, vždy "věrohodnou" záminkou., Obávám se, že čas demokratické Evropy se krátí, možná EU volby v případě, že znovu zvítězí dosavadní politická garnitura to budou ne-li poslední, tak jedny z posledních svobodných voleb.

Re: Bohužel,:
Autor: J. Schwarz Datum: 9.2.2019 11:52

Bohužel "novým fašistům" - tedy takzvaným "liberálním elitám " se za pomoci technologií podařilo dost lidí přesvědčit že vzestup životní úrovně je jejich zásluhou. A protože finanční toky ovládají právě "elity" / státy shrabují přes 50% toho, co lidé vytvoří / mají dost peněz na to lidi uplatit. To nebylo před osmdesáti lety pravda a tak tehdy na to museli jít násilím. Naštěstí se jim nedaří ovládnou všechno, přepočítali se s Čínou / tady kalkulovali že s technikou číňané převezmou i ideologii / i s Ruskem / sankce Rusku pomohly stát se soběstačným v potravinách, dokonce se stát významným světovým vývozcem obilí /.

Re: Bohužel,:
Autor: M. Prokop Datum: 10.2.2019 18:03

Demokratická ideologie by Číňanům spíš prospěla (o Tibeťanech a Ujgurech ani nemluvě) a Rusko se stalo soběstačným v základních potravinách už před embargem, prostě jen nástupem sice pokřiveného, ale přece jenom trochu kapitalismu. O jeho politických eskapádách typu Podněstří, Gruzie a Ukrajina také lépe pomlčet.

Diktatury a polodiktatury nejsou vhodným protikladem k "liberálním elitám".

Re: Bohužel,:
Autor: V. Kotas Datum: 9.2.2019 11:53

Tak jest.

Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: L. Harvánek Datum: 9.2.2019 11:03

Mám pocit, že si někdo hodně ideologicky vykládá Lukášovo evangelium o tom, že v Nebi je větší radost nad jedním polepšeným hříšníkem než nad 99 spravedlivými.

Tak za prvé: spravedliví si celým svým způsobem života zasloužili dostat se tam, kam se toužit dostali. Proto je zde čeká věčná radost a v Nebi z jejich příchodu radost samozřejmě mají.

A za druhé: člověk, který skoro celý život porušoval pravidla, choval se nevhodně (tedy hřešil), se rozhodl se polepšit a stát se spravedlivým. Dalo mu to hodně práce, přemáhání se a odříkání, aby svého cíle dosáhl. Není tedy na místě jeho snahu něčím ocenit? Proto evangelista Lukáš říká to, co říká.

A ta třetí: tohle všechno bychom si měli uvědomit i ostatní smrtelníci a podle toho jednat. Vážit si těch, kteří žijí životem spravedlivých, dodržují přijatá pravidla a neporušují je. Když ale někdo uklouzne, měl by dostat příležitost k nápravě, jeho cesta k ní určitě nebude snadná a jednoduchá.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Sova Datum: 9.2.2019 11:46

Ani spravedliví, ani napravení hříšníci nemají jistou, že se dostanou do nebe. Na skutcích přece nezáleží.

Řím 9,11: Aby však zůstalo v platnosti Boží vyvolení, o kterém bylo předem rozhodnuto a které nezávisí na skutcích, nýbrž na tom, kdo povolává ... Mojžíšovi řekl: ‚Smiluji se, nad kým se smiluji, a slituji se, nad kým se slituji.‘ Nezáleží tedy na tom, kdo chce, ani na tom, kdo se namáhá, ale na Bohu, který se smilovává... Smilovává se tedy, nad kým chce, a koho chce, činí zatvrzelým.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.2.2019 12:09

čili u vás křesťanů to, zda-li se dostanete do nebe, nezávisí na vás, ale na libovůli vašeho boha? Hm, skvělá motivace :-P

To u nás katolíků neplatí,:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.2.2019 15:08

s touhle kritikou se obracejte výhradně na evangelíky.

Re: To u nás katolíků neplatí,:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.2.2019 16:13

pro mně za mně...

Mínil jste:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.2.2019 17:16

pravděpodobně "pro mě za mě".

Re: Mínil jste:
Autor: M. Prokop Datum: 10.2.2019 20:48

Pro mne za mne.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 15:57

Já bych to řekl takhle - jak se někteří houbičkáři přesvědčili na vlastní kosti, nezáleží na tom, jestli jsou přesvědčení, že umí lítat.

To tvrzení jen říká, že nikdy nedokážeme přesně vyhodnotit všechny aspekty. Nikoliv, že je to otázka libovůle. Ale tak prostě dáváme si pozor, kam šlapeme, kam strkáme ruce, a většinou to stačí. Občas ne.

Kdo to chápe jako otázku libovůle, chová se podle mě jako houbičkář, přesvědčený, že JEHO Bůh zachrání. Si namele.

Kromě toho je takové tvrzení praktické (ať už je či není pravdivé) - člověk sebe a své okolí zbytečně neutýrá k smrti snahou o naprostou dokonalost. Prostě to berete tak, že ve všem je nějaký prvek nejistoty. A není snad?

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.2.2019 16:11

"většinou to stačí, občas ne" to by jste mohl tvrdit pouze v případě, pokud byste znal seznamy těch, kdož jsou v nebi. Jelikož ale nikdo z věřících nemá šajnu, kdo je v nebi a kdo ne (nemají to jak zjistit, můžou pouze věřit) je takové tvrzení bezpředmětné

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 16:16

Myslel jsem to jako metaforu k běžnému životu. Většinou stačí dávat si pozor, ale občas vás stejně srazí opilý řidič, potopí se s vámi loď, nebo na vás spadne střecha stadiónu. Nemáte to stejně plně v rukách.

Přesto se nedá říct, že nemáte motivaci dávat si pozor.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Sova Datum: 9.2.2019 17:27

Je to skvělá motivace k určitému jednání. V životě co nejvíc hřešit a před smrtí se kát. Takový člověk má přijetí do nebe velmi pravděpodobné. Bůh dává přednost napraveným hříšníkům.

Křesťané se tím také řídí. Vyhledejte si míru zločinnosti ve státech s větším počtem křesťanů.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 14:01

Jistě, že nemají jistotu a tak je to v pořádku.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Schwarz Datum: 9.2.2019 11:54

Pravidla jsou dílem nedokonalá, dílem formalistická a "spravedlivý" , který se jich úzkostlivě drží bývá nejhorším padouchem.

Re: Pryč s Ježíšem i TGM:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 13:59

Zde se ale bavíme o soudu lidském, nikoliv Božím. A kdo ví, jak obstojí před Vševědoucím ti, co dnes veřejně haní a odsuzují.

Podle mě se nejedná o celý život spravedlivé.

Celý život spravedliví nejsou v tomto případě podle mě vůbec přítomni.

Něco udělali soudruzi z mainstreamu špatně:
Autor: J. Ráž Datum: 9.2.2019 9:55

Utvrzuje mne v tom i fakt, že lidé, kteří se ve zdejších diskuzích vyjadřují standardně názorově zcela odlišně,jako jsou např.pánové L. Novák 475 a P. Dvořák, tak u tohoto článku se shodnou.

Zažil jsem dobu, když někoho nazvali hlasatelé tehdejšího politického mainstreamu intelektuálem, elitářem, či aktivistou, byl to pokus o společenské odsouzení skutečné elity národa, kterým však i přes bolševickou dehonestaci zůstal respekt naprosté většiny občanů. Dnes s údivem zjišťuji, že když někdo s politického mainstreamu hovoří o intelektuálech nebo někoho nazve příslušníkem elity nebo aktivistou, nemám pocit, že se jedná skutečně o příslušníky elity národa a o nějakém respektu většiny občanů k této "elitě" bych se neodvážil vyjadřovat.

Re: Něco udělali soudruzi z mainstreamu špatně:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 14:03

Zde nejde úplně o soudruhy z mainstreamu. Jedná se o dav, hysterii a veřejné lynčování.

Ano pryč se všemi rudočernými světa. A násilí k tomu :
Autor: K. Janyška Datum: 9.2.2019 9:49

není třeba. Tam totiž spěje vývoj lidského světa sám od sebe. Civilizace obchodem a neustále se rozšiřující jeho spontánní řád mají právě pro lidstvo takové důsledky. Všechno spěje k lepšímu a nemůže jinak... Dzp.

Ano.:
Autor: V. Pokorný Datum: 9.2.2019 9:47

podle mne správný názor pana Petráčka na tu samozvanou tzv. elitářskou sebranku. V Česku je ta tlupa známa, mimo jiné,také pod souhrnným označením lepšolidé nebo kavárna.

A pravdoláskovníci:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.2.2019 23:09