18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EVROPA: Brexit v tradici demokracie a nezávislosti

„Kde vidíte parlament, vidíte kus Anglie, neboť Anglie zrodila parlamentarismus. Kde potkáte politickou demokracii, nalézáte kus anglického duchovního teritoria, neboť vytyčila ideály demokracie. A všude, kde platí ideály osobní svobody a důstojnosti, tolerance, úcty k individualitě a nedotknutelnosti lidských práv, tam je kulturní dědictví Anglie.” (Karel Čapek)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Sidlichovsky 10.2.2019 10:23

Re: Vládnout si sami

Snad za vzpomínku ještě stojí vystopení tehdejšího stínovového ministra vnitra Andrew Rosindella.

Rosindell: "Mluvím s lidmi ve svém volebním obvodu a všichni chtějí referendum".

"Upřímně věřím, že český president Vacvlav Klaus udělá něco pro Británii a pro celou Evropu a vydrží tak dlouho, abychom mohli mít naše referendum po parlamentních volbách".

Ale byl to osamocený hlas.

J. Kanioková 10.2.2019 14:27

Ano, ano, ano, máte pravdu !!!

J. Kanioková 10.2.2019 14:38

Byl to děs, co tu propuklo....Z té doby -

Kvůli LS a EU se strhla nejen u nás nenávistná protiklausovská hysterie. Stačí si přečíst titulky článků a blogů: "Zrůdný gauner, terorista a sprostý vyděrač Klaus; Klaus hraje s Evropou poker, karty má ale falešné; Evropské bahno pohlcuje Klause; Soudruh Klaus v Moskvě; Velezrádce Klaus, nebo nebeská kráva Gajdůšková; Já píšu Vám, graždanin Klaus; Václav Klaus a KGB; Parlament by měl napravit svoji chybu volby a měl by Klause zbavit pravomoci...”

Taky hlavně p. Hnízdil, který se svou partou usiloval, aby byl Klaus zbaven příčetnosti !

M. Mikulec 9.2.2019 18:00

Zajimalo by mě,

jak se dá zjistit pravda o brexitu, když se nemůže procedit přes levicová probruselska masmedia. Jak správně píše pan Tomsky, vláda za peníze daňových poplatníků natiskla letáky do každé domácnosti, aby je přesvědčila zůstat v EU. Přesto i přes veškerou masmedialni probruselskou masaz se voliči rozhodli odejít z EU. Dopadlo to nejlíp, jak mohlo. Kdyby si s tím rozhodnutím (nejen) bruselští politici nevytreli....rohozku.

M. Pivoda 9.2.2019 17:08

Britské impérium už neexistuje

Vzpomínka: Je to už dost let, co jsem se na pláži u moře setkal s Britským dělníkem a delší dobu jsem s ním diskutoval. Velmi přátelské setkání, dokonce mi pak poslali nějaký dárek. Nicméně jsem tehdy nabyl dojmu, že takové názory bych od českého dělníka slyšet nemohl.

Dnes: Já mám totiž nepříjemný pocit, že cca 2% britských voličů, kteří před dvěma lety rozhodli referendum o Brexitu, se stále domnívá, že Britské impérium stále existuje. Jenže to už je vzdálená historie. A nezmění to ani nedávná apel britské královny Alžběty II v Britském Parlamentu.

Závěr: Plně respektuji vyjádřenou vůli britských voličů, ale nejsem si vůbec jistý, zda jsou všichni v kontaktu s dnešní realitou.

A určitě netuší jaká doba teprve přichází, protože to netuší ani platní čeští voliči, kteří diskutují zde na Neviditelném psovi. A zuřivě se tomu novému poznání brání.

F. Houžňák 9.2.2019 18:01

A v čem jste tenkrát byl instalován?

Na baterie, nebo jste za sebou tahal kabel?

J. Kulheim 9.2.2019 18:15

Re: Britské impérium už neexistuje

Britští občané, kteří hlasovali pro odchod z EU preferovali suverenitu svého státu, před dirigismem přicházejícím z Bruselu.

Je to o hierarchii lidských hodnot. Člověk, který se cítí doma, tam kde se narodil a chce, aby jeho potomci si mohli rozhodovat o svém osudu, preferuje státní suverenitu a individuální svobodu, před jakýmikoliv momentálními výhodami. Svobodu lze lehce a rychle ztratit, ale těžko získat zpět. To známe z historie a ukazuje nám to i vyjednávání mezi VB a EU.

Lidé, kteří preferují momentální výhody nebo chtějí ovkádat, to těžko chápou nebo vůbec nejsou schopni pochopit. Oni žijí hlavně dneškem a zítra nějak bude.

Abych se přiznal, já vůbec nechápu, proč dělat překážky. Vždyť oni si chtějí spravovat svoji zemi podle svého gusta. Nemají zájem o moudrosti, které přicházejí od nevolených, neznámých, nedohledatelných úředníků, kteří nenesou odpovědnost trestně právní ani politickou.

M. Pivoda 9.2.2019 18:47

Priority vnímaného nebezpečí se v čase mění

Američtí indiáni měli velmi dobrý důvod, aby byli důslední proti Američanům, kteří je v předcházejícím století téměř zcela vyhubili. Nicméně v době ohrožení USA během druhé světové války, Indiáni Američany (své původní nepřátele) podpořili. A docela významně je podpořili (viz níže). Proč? Jejich priority vnímaného nebezpečí se v čase změnily.

A code talker was a person employed by the military during wartime to utilize a little-known language as a means of secret communication. The term is now usually associated with United States service members during the world wars who used their knowledge of Native American languages as a basis to transmit coded messages. In particular, there were approximately 400 to 500 Native Americans in the United States Marine Corps whose primary job was to transmit secret tactical messages. Code talkers transmitted messages over military telephone or radio communications nets using formally or informally developed codes built upon their native languages. The code talkers improved the speed of encryption and decryption of communications in front line operations during World War II. --- https://en.wikipedia.org/wiki/Code_talker

J. Kulheim 9.2.2019 19:44

Re: Priority vnímaného nebezpečí se v čase mění

Mezní situace spojují.

Psal jsem o tom, že každý máme jiné pořadí lidských hodnot.Ten, kdo má na prvním místě svobodu jednotlivce, bude vždycky hlasovat pro svobodu postarat se sám o sebe a svou rodinu. Ti, kteří potřebují k životu opatrovatelský stát preferují dirigismus.

Já úředníky z Bruselu k ničemu nepotřebuji. Toho kdo mne žene do svého ráje bičem nenávidím.

L. Písařík 9.2.2019 20:04

Re: Priority vnímaného nebezpečí se v čase mění

Lépe to ani napsat nešlo.

J. Jurax 10.2.2019 12:20

Ano, američtí Indiáni skutečně nelegální imigraci hodně podcenili.

A to, co tu citujete světově anglicky je u nás obecně známo i prostému lidu, neboť je o tom film Kód Navajo ... :-)

Z. Lapil 10.2.2019 12:05

Re: Britské impérium už neexistuje

Jo, já vím, umělá inteligence na obzoru. Všechny nás budou živit počítače a v důsledku toho umřeme hlady.

M. Pivoda 10.2.2019 17:44

Pro Z. Lapila

Vaše argumentace má logiku podbnou této historické události: Když Prokop Diviš sestrojil první bleskosvod, sedláci ho označili za "povětrnostní mašinu" a rozbili. Obávali se sucha a hladu.

To, co je na blízkém obzoru, jsou velké společenské změny. Technologický pokrok ty změny urychlí.

Z. Lapil 10.2.2019 18:24

Re: Pro Z. Lapila

Možná. Jenže jak ty změny popisujete vy, tak z toho mám dojem, že Lenin konečně dostal do ruky perpetuum mobile: každému podle jeho potřeb.

M. Pivoda 10.2.2019 18:43

Z. Lapil má zálibu v minulosti, já naopak v budoucnosti

To, co řekl Lenin mne vůbec nevzrušuje.

Technologickému pokroku a budoucnosti rozumí nejlépe Ray Kurzweil (jeden z technických ředitelů Google), jehož předpovědi se naplňují s pravděpodobností 86%.

Dále pak: Finsko se rozhodlo pro proškolení svého obyvatelstva v umělé inteligenci (začnou s 1% a postupně to budou rozšiřovat). Před několika dny se k proškolení obyvatelstva rozhodlo i sousední Švédsko.

A Česko? Neviditelný pes propadá nadšení, pokud se v návrhu českého zákona objeví nějaká gramatická chyba. Viz chybný přechodník, který tak nedávno nadchnul majitele blogu Neviditelný pes.

M. Prokop 9.2.2019 15:24

Dost přesné.

Pro kontinentální byrokratické socialisty zřejmě nepochopitelné.

O. Uživatel 9.2.2019 15:39

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 9.2.2019 16:05

Re: Dost přesné.

Nejenom Corbynem, ono se jich i v GB našlo dříve i v současnosti více. Ale vybíjejí se hlavně v ekonomice, v politice už méně, tam si to ani nemohou dovolit.

U nás i v EU spousta. Stačí ta šílenství, co by zavádí Maláčová, Valachová, o komunistech ani nemluvě, v EU Die Linke, Melenchon, při troše snahy Vám vyšťourám v každé zemi minimálně jednu stranu a několik lidí. I v kočovném parlamentu.

O. Uživatel 9.2.2019 16:10

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 9.2.2019 21:44

Re: Dost přesné.

To si právě nejsem jist. Když nevidím jasnou vládní většinu, držící u kormidla jasnou vládu a opozici, toužící tu vládu svrhnout a vládnout místo ní, tam mám takový pocit, že symbolizuje něco, co zdaleka není.

Taková maskovací síť skutečného vládnutí.

S. Netzer 9.2.2019 16:15

Re: Dost přesné.

Nebo kreatury z opačného extrému politického spektra: "Депутат Бундестага Пётр Быстрон: Мы проведём перестройку Евросоюза и пригласим в него Россию - https://www.kp.ru/daily/26930.4/3979967/

P. Han 9.2.2019 21:29

Re: Dost přesné.

Ruské fake news? Nojo, co se dá taky od vás čekat...

M. Pivoda 9.2.2019 12:55

Plebiscit hloupému lidu nepovolovat!

Tomský píše: "Angličané prý podlehli demagogii a plebiscit neměl být hloupému lidu vůbec povolen, ..."

A co konkrétního udělali Britové ve prospěch toho, aby jejich lid nebyl hloupý, aby byl k úkonu plebiscitu kompetntní?

Když ve svém státě neuděláte vůbec nic, když zavedete absolutní svobodu, pak se vám může stát, že mnoho vašich lidí bude stále věřit tomu, že země je plochá, že lidé na Měsíci nikdy nepřistáli, že ...

P. Zinga 9.2.2019 13:59

Re: Plebiscit hloupému lidu nepovolovat!

Pivodo, dnes znova jste prokázal svou příslušnost: kde stojí, že Tomský považuje britský lid za hloupý? Je to v uvozovkách, což značí, že cituje lidi Vašeho kalibru.

O. Uživatel 9.2.2019 15:43

Uživatel požádal o vymazání
M. Mikulec 9.2.2019 14:21

Re: Plebiscit hloupému lidu nepovolovat!

Pivoda musí mít všechno německy nadiktovane bez alternativy. On plebiscit nepotřebuje. Stejně jako politici není schopen odpovědět na jednoduchou otázku odpovědi Ano nebo Ne.

V. Pavelka 9.2.2019 14:22

Re: Plebiscit hloupému lidu nepovolovat!

Pivoda přečtěte si to pořádně , co a jak píše Tomský , Sprostě jste to PŘEKROUTIL!!

P. Grigar 9.2.2019 15:04

Dámo a pánové, zachovejte chladnou hlavu..

..a odložte kordy. Sporná věta v úvodu příspěvku p.Pivody je souhrnem postojů našich, českých médií, nikoli myšlenkou p.Tomského či Pivody. Faketm zůstává, že základem každého plebiscitu musí být precizní seznámení veřejnosti s problémem, o kterém má být rozhodováno, včetně definování případných následků rozhodnutí. Britové možná tento přístup zanedbali, ale jejich parlament, i přes veškeré různice, chtíc/nechtíc respektuje vůli lidu. Nám je možnost přímého rozhodování upírána, raději ani nebudu spekulovat, jak by se zachoval náš parlament v případě referenda, které by politikům nešlo pod fousy.

V. Pavelka 9.2.2019 17:41

Re: Dámo a pánové, zachovejte chladnou hlavu..

Zpovykanost, je průvodním jevem referend.

F. Houžňák 9.2.2019 18:03

Chtě nechtě, parlament je gramatického rodu

mužského a ne ženského jako u vás.