24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Meze respektuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 10.2. 2019 21:13, přehled diskusí

Je velice pikantní,:
Autor: I. Koreň Datum: 10.2.2019 16:57

že zrovna zástupce veřejného ochránce práv (a možná budoucí ombudsman) zpochybňuje soudní potvrzení lidského práva nějakého člověka, které nějaká instituce (zde vazební věznice) odmítla respektovat. Celý úřad ombudsmana včetně jeho zástupce platíme totiž právě za to, aby prosazoval dodržování práv lidí institucemi.

Pan Křeček samozřejmě má právo na svůj názor a se soudním rozhodnutím může nesouhlasit. Ukazuje tím ale, že by se sice hodil na právníka správy věznic, ale ne na ombudsmana.

Pro úplnost - nevím, za co byl dotyčný vzatý do vazby a ani s ním nijak nesympatizuju. Jedná se mi jen o podstatu funkce ombudsmana a to, že pan Křeček stojí na opačné straně, než kde ombudsman má stát.

Jsem opravdu zvědavý, zda nakonec bude zvolen - doufám že ne.

Re: Je velice pikantní,:
Autor: M. Prokop Datum: 10.2.2019 17:58

Ombudsman má dohlížet na dodržování zákonů úředníky. Ne prosazovat kdejakou kravinu.

Re: Je velice pikantní,:
Autor: I. Koreň Datum: 10.2.2019 21:13

Jistěže nechci, aby ombudsman prosazoval kdejakou kravinu.

Jeho práce je ale v tom, lidem a úřadům poradit, v jakých případech je úřední praxe v pořádku a kdy není. V tomhle případě už ale rozhodl soud, že praxe vazební věznice v pořádku není, proto nechápu, proč to pan Křeček dodatečně zpochybňuje.

Přesnějí, považuju to od zástupce ombudsmana za nepatřičné.

Re: Je velice pikantní,:
Autor: J. Strakoš Datum: 10.2.2019 18:43

Ale kdež, tady došlo k těžkému nepochopení - ombudsman má dohlížet na to, aby jste úředníky nebyl šikanován. To, že si někdo usmyslí, že má právo, neznamená, že se jej ombudsman automaticky bude zastávat.

Když to dovedu do absurdna - budu přesvědčen, že mohu jíst jen červené potraviny (červená řepa, červené papriky, rajčata). Lidé budou krčit rameny, klepat na čelo, ale to je asi tak všechno. Mám právo si takto o sobě rozhodnout. Druhá věc je, že začnu toto právo tavit v povinnost ostatních - tedy jídelna bude muset servírovat alespoň jedno takové jídlo, jinak je zažaluji. Má mě snad ombudsman ihned podporovat a na jídelnu tlačit?

Re: Je velice pikantní,:
Autor: I. Koreň Datum: 10.2.2019 21:08

"To, že si někdo usmyslí, že má právo, neznamená, že se jej ombudsman automaticky bude zastávat." Samozřejmě, v tom se shodneme. Ombudsman jistě dostává spoustu podnětů a počítám, že většina jsou plané poplachy. V takových případech předpokládám, že stěžovatelům poradí, aby rozhodnutí úřadu přijali a úřad nežalovali. Ale v tomhle případě to šlo k soudu a soud rozhodl, že právo porušeno bylo. To je jiná kvalita, soudce přece ví, na co právo podle zákonů je a na co ne - nakonec tohle rozhodovat je jeho práce. Proč to pan Křeček zpochybňuje?

I jako laik vím, že člověk ve vazbě je až do případného odsouzení považován za nevinného. Kromě omezení pohybu a zabránění ovlivňování svědků nemá být v této fázi za nic trestán ani ZBYTEČNĚ omezován. Nevidím proto důvod, proč někomu nevyjít vstříc s veganským jídlem, pokud je to technicky aspoň trochu proveditelné - což určitě je.

Jak jsem napsal předtím, chápu, že pan Křeček může mít jiný názor, ale jako zaměstnanec úřadu ombudsmana by měl hájit zájmy stěžovatelů nebo jim vysvětlit, že nemají pravdu, a ne jít veřejně proti nim a zpochybňovat jejich práva - navíc v tomto případě uznaná soudem.

Je potěšitelné,...:
Autor: J. Vlček Datum: 10.2.2019 14:16

...že když už ne ombudsmanka, tak alespoň její zástupce je rozumný člověk. Díky, pane Křečku, za váš článek.

Vězně i soudce dostáje.:
Autor: P. Zinga Datum: 10.2.2019 11:03

Tam je sena dost. A soudci ještě kruh do nosu a tlustý řetěz: i zbllý vůl může být nebezpečný.

Quod licet Jovi:
Autor: P. Kubáč Datum: 9.2.2019 22:42

Mezi veganem z věznice a vegany z Břeclavi je poněkud rozdíl. Ten z věznice je pražský feťák z lepších kruhů - "pan anarchista", zatímco ti Břeclavští byť vegani jsou pořád jen vidláci z venkova.

Uzná soud i právo na stravovací odlišnosti kanibalů?:
Autor: J. Pražák Datum: 9.2.2019 17:07

Slupky od brambor by se snad ve vězeňské kuchyni našly. Nad nimi může meditovat, zda není odsouzen pro porušení práv někoho jiného. V neděli i nad plátkem suchého chleba.

No, dalo by se to vyřešit tím, že by dotyčnému:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.2.2019 15:43

krasoduchovi servírovali syrové neoloupané brambory. Jak je ovšem známo, "lidská práva" mají jenom kriminálníci, takže by se tomu zase bránil.

A co takhle Listina lidských povinností? Nic?:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.2.2019 13:50

Zatím ji nikdo nenapsal, ale ve škole /pravda socialistické/ jsme se učili, že neexistuje právo bez povinnosti. Tak jak je to dnes?

Re: A co takhle Listina lidských povinností? Nic?:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 14:23

Máme povinnosti sepsané. Namátkou povinnost platit daň z příjmu a odevzdávat daňové přiznání. Platit sociální a zdravotní. Platit ČT konsesionářské poplatky (vše za určitých podmínek, samozřejmě). Povinnost ohlásit trestný čin. Povinnost podle možností pomoci v nouzi (opět to má podmínky).

Máme povinnou školní docházku. Máme určité podmínky pro povinné očkování (nevím přesně aktuální stav). Povinnost zacházet určitým způsobem s doklady.

Povinnost (určitého) oblečení (minimálně nemůžete chodit po ulici nahý, snad s výjimkou aktivistů a umělců)...

To je co mě napadne během chvilky.

dobré:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 13:40

Dobré zamyšlení. Existuje důvod, proč se vyhýbat porušení zákona, vedoucího k omezení/zbavení svobody.

Kromě autorem vyjmenovaných také existují jídla halal či košer. Členové Haré krishna se vyhýbají kromě masa též cibuli a česneku.

Chceme-li debatovat na toto téma, mohli bychom se zamyslet (nemusíme, můžeme), zda je nutné omezit svobodu všem stejně, bez rozdílu závažnosti trestného činu (liší se hlavně dobou). A časem snad přibudou další civilizované možnosti pro mírnější prohřešky.

Re: dobré:
Autor: M. Jandáková Datum: 9.2.2019 14:29

Ve vazbě by mohlo být umožněno dohodnout s kuchyní, s ohledem na respekt ke "svědomí" zadrženého, uzpůsobit mu stravu "v rámci jejích možností".

Asi není možné vycházet z předpokladu, že je možné zajistit mu vhodnou stravu denně, není v hotelu - jídlo se vaří v nějaké centrální vyvařovně. Lze však jeho právu "vyhovět v rámci možností". Nekonzumuje-li zadržený cibuli, těžko bude centrální vyvařovna připravovat kvůli němu další jídlo, když připravuje omáčku, jejímž základem cibule je. Mohl by ale dostat "alternativní balíček", třeba kus-kus s trochou čerstvé zeleniny, řekněme dvakrát v týdnu. )

Re: dobré:
Autor: M. Jandáková Datum: 9.2.2019 14:34

Myslím "maximálně" dvakrát v týdnu. Stačil by na to předpis. Podle mě by měl i strážce zákona, myslím ombudsman, brát v úvahu reálné možnosti, uvnitř kterých právo zadrženého vymezí a které, v rámci možností, bude vymáhat. Podle mě by na to stačil předpis. (?)

Re: dobré:
Autor: Z. Lapil Datum: 10.2.2019 15:12

Možná nejjednodušší by bylo dotyčnému "vrátit stravné" a umožnit mu stravování z vlastních zdrojů. Netuším, moc-li je složité kontrolovat bábovku, jestli v ní není zapečený mobil nebo pilník.

podle mne:
Autor: Č. Berka Datum: 9.2.2019 13:04

pokud se jednalo skutečně o dobu, kdy byl ve vazbě, tak ten člověk ještě není za nic odsouzen. Veganská strava není žádný luxus, ale naopak dobrovolné SEBEOMEZENÍ. Uvařit hrst rýže, čočky, nakrájet zelí nebo mrkev nemůže být pro žádnou kuchyni problém. Když tuhle stravu zvládnou vařit v kriminálech v Indii či dokonce i v evropských zemích, zvládne to i vězeň, vařící ve vězeňské kuchyni. Veganství je na úrovni náboženské víry a víra je u nás obecně respektována- nejvíce katolická. Diskutéři tady místo racia dávají průchod své škodolibosti. Trochu se divím, že se zástupce ombudsmanky tak zastává instituce vůči občanovi.To, za co byl ten člověk ve vazbě namá žádnou souvislost s tím, co má kuchyně vařit.

:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2019 13:23

Nesouhlas.

Ten člověk není v restauraci, nýbrž ve vazbě.

Když prohlásím za svou víru stravu bůčkově pivní - nic než bůček a pivo - je to na stejné úrovni jako víra veganská. Co myslíte, jak na to popatří soud?

Re: :
Autor: Š. Hašek Datum: 9.2.2019 13:28

Přesně!

Ten člověk má nárok na zdravou stravu dle norem. Normou se myslí ovšem nikoliv extrabuřty. Masíčko může nechat a požádat o přídavek ovesných vloček, mrkve dušené.

Re: podle mne:
Autor: J. Anděl Datum: 9.2.2019 13:45

Máte (-li) pravdu, vazba by měla být opravdu něco jiného, to jsem přehlédl.

Re: podle mne:
Autor: M. Jandáková Datum: 9.2.2019 14:41

Já jsem pochopila, že se jedná o neodsouzeného člověka. Má poznámka níže, o "úhořích", byla mířena na bezbřehost, se kterou se dnes lidská práva vymáhají.

Žvaníte, protože dobře víte, že by pak zase:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.2.2019 15:46

protestoval proti tomu, že jeho strava není dostatečně pestrá. Já bych mu dával normální vězeňskou stravu, poloviční porci, a k tomu vždycky pár syrových neoloupaných brambor. Co by si z toho vybral, by byla jeho věc.

Re: podle mne:
Autor: M. Prokop Datum: 9.2.2019 16:24

"Uvařit hrst rýže, čočky, nakrájet zelí nebo mrkev nemůže být pro žádnou kuchyni problém."

Ne. Jen větší nároky na čas, lidi, nádobí. A, v podstatě zbytečně.

Pokud by to bylo vzato do důsledků, bude kuchyň vařit jen jídla na objednávku, místo levnějších hotovek.

Kriminál není hotel.

Re: podle mne:
Autor: V. Braun Datum: 9.2.2019 19:36

Děkuji za příspěvek, chěl jsem napsat něco podobného a vidím, že vy jste to již udělal.

Re: podle mne:
Autor: P. Zinga Datum: 10.2.2019 11:06

Já věřím, pane Berko, že jste magor.

Re: podle mne:
Autor: Z. Lapil Datum: 10.2.2019 15:06

Čistě formálně: pravdu začnete mít ve chvíli, kdy bude registrována nějaká "veganská náboženská společnost", podobně jako je registrováno Ústředí muslimských obcí nebo třeba Theravádový buddhismus (neptejte se mě, co to je, ale nevymyslel jsem si to: http://www3.mkcr.cz/cns_internet/; fakt je, že od června 2018 je to zřejmě jen prázdná schránka).

Otázka je, moc-li je reálná vaše představa "uvařit čočku a nakrájet mrkev není nic složitého". "Hromadné jídelny" jistě mají nějaké předpisy na téma "zdravá strava" a živě si představuju, jak moc "jednoduché" je při zákazu živočišných produktů dodržet obsah živočišných bílkovin. Prosím - nechytejte mě za slovo, to je jen příklad.

Re: podle mne:
Autor: Č. Berka Datum: 10.2.2019 16:56

No vidíte, tolik problémů, které soud svým rozhodnutím vyřeší ;-) . Myslíte, že budeme první na světě, kteří řeší takovýto "problém"? Tady se lidi nějak bojí, že by vězňům, kteří vaří ve vězeňské kuchyni přibyla práce ...

Re: podle mne:
Autor: Z. Lapil Datum: 10.2.2019 18:21

:-)

Nicméně: jste si jist, že ve vězeňské kuchyni vaří vězni? Tedy ve velkém? Protože kuchař musí mít papíry na čistotu.

A poctivěji vzato: je celkem jedno, jestli pomocná síla já nevím škrábe brambory nebo mrkev, ale víc práce má ten šéf, co musí vymyslet jídelníček, objednat, zadat práci té pomocné síle, nasměrovat jídlo těm pravým lidem...

Ve vězení jsem nebyl, ale byl jsem na vojně a to nejpodstatnější, co si odtamtud pamatuju, je administrativa. Teď se živím jako projektant a věřte nevěřte - už mě taky potkala reklamace, že technická zpráva končí v polovině stránky. Takže upřímně chápu každého, kdo si nechce nechat sypat písek do dobře zaběhnutého soukolí.

Re: podle mne:
Autor: J. Strakoš Datum: 10.2.2019 18:47

Takže stačí založit církev, kde každoddení modlitby musí být zajištěny volným pohybem na čerstvém vzduchu a v podstatě mě nemohou držet zavřeného?

Souhlas s autorem.:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.2.2019 12:00

V. Vondruška, historik, spisovatel - "Hovořím o nejhroznější zbrani hromadného ničení, která je ve svých důsledcích strašnější než atomová bomba. I když to zní možná paradoxně, tou strašnou zbraní jsou "lidská práva"."