24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Nakažlivé chováníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 9.2. 2019 23:16, přehled diskusí

Pane:
Autor: J. Ticháček Datum: 8.2.2019 20:31

Nečtěte Dawkinse. Je mimo Vaše síly. Ten fór stádního chování není v tom, že skupina následuje vůdce, tedy autoritu, ta sranda spočívá v tom, že se každý jedinec pohybuje tam, kam se pohybuje jeho nejbližší soused. Ale nelze z toho vyvozovat sociologické závěry. Psychika a kinetika davu jsou zcela odlišné disciplíny.

Rozdělávání ohně není mem, to si pan autor nějak:
Autor: F. Houžňák Datum: 8.2.2019 20:19

popletl, to je dovednost, skill.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.2.2019 14:19

Nová móda je to, co už lidí zapomněli.

Všechno je mem:
Autor: B. Rameš Datum: 8.2.2019 12:20

chování společnosti i jedince je souboj memů a není před nimi úniku ni obrany. To je krása! Za to, jak vypadáme, mohou geny, za to, jací jsme, pak memy. Takže sami memůžeme, eh, pardon, nemůžeme za nic, všude samý gen a jeho věrný druh mem. Včetně tohoto tvrzení, jež je pochopitelně memem.

Pro 25%: toto je ironie.

Re: Všechno je mem:
Autor: R. Langer Datum: 8.2.2019 17:08

Amem!

Něco o chování.:
Autor: J. Milota Datum: 8.2.2019 11:33

Právě včera večer (7.2.) jedna TV (nevím už zda NOVA či ČT) vysílala reportáž z ústecké čtvrti Předlice. Z vybydlených paneláků vyhazují rovnou z oken členové jistého etnika výkaly rovnou z oken. Tato situace trvá už několik let a úklid platí město. Samozřejmě, že obyvatelé paneláku neplatí žádné poplatky za odvoz odpadu. Toto masové znečišťování životního prostředí není nijak postihováno. Vzpomínám na zprávu z webu, kdy jakási školačka sedící na lavičce, pohodila obal od sušenky. Tento zločin neunikl bdělé kameře městské policie, strážníci odvlekli zločince na služebnu . Dál už nevím, jak to probíhalo. Takže velký čurbes-žádný postih, nicotný prohřešek-brutální postih.A ještě k tomu, jak jsou lidé podobní zvířatům. Nebo lépe, jakje to s učenlivostí zvířat a některých "human" etnik.

Pokračování

Re: Něco o chování.:
Autor: J. Milota Datum: 8.2.2019 11:41

Pokračování.

Uvádím pravdivý příběh (asi rok nazpátek) . Králičí máma krátce po porodu zemřela a zůstalo po ní několik (asi 5) sirotků-králíčků. Parta mladíků (kolem 20 let) se jich ujala a pomocí dudlíků a mlíčka je zachránila. Jednoho z králíčků se ujal i můj vnuk (21), pořídil mu vlastnoruční domeček. Králíček se naučil pít z napáječky a naučil se chodit dělat potřebu jen dohygienického koutku. A tak si říkám, co se naučí němá tvář, nedokážou se naučit "obyvatelé" paneláku v Předlicích. A ještě dodávám, v médiích byly zmíněny případy exekucí uvalených na děti, odcházející z dětského domova, protože za ně rodiče neplatili poplatky za odvoz odpadu. A platí ti předličtí vůbec nějaké poplatky, nebo dokonce daně...

Re: Něco o chování.:
Autor: M. Mikulec Datum: 8.2.2019 11:58

Neplatí žádné poplatky. Úředníci se boji, aby je nezakuchli, tak je tolerují a pak se mstí na slušných platících. Za peníze daňových poplatníků jim obec zatepli dům, načež oni vytlucou okna, takže mnohaset tisícovka investice byla nanic. Neziskovky by je měly skripnout a ne jim hustit do hlav, co mají práv a žádné povinnosti. To začalo s Havlem a jeho multikulti pomatenosti. Kauzální Maticni také začala kvůli neplatičům odpadu: pak firma přestala odpad vyvážet, premnozili se potkani, a radnice nechala postavit zeď, aby nebylo víc ohrožování i okolí. Pak přijeli aktivisti doslova z celého světa nadávat usteckym radním do rasistů.

Re: Něco o chování.:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.2.2019 15:42

Podle vašeho příspěvku to vypadá, že Havel může za to, že cikáni vytloukají okna a neplatí poplatky. O Havlovi běhá spousta memů, ale pravdu tenhle berete vážně?

Re: Něco o chování.:
Autor: J. Kombercová Datum: 8.2.2019 16:07

Pravda je, že tehdy pan prezident Havel jakési angažmá měl, dodal celé situaci váhy, i paní Rowlingová se zapojila... předřečník má v podstatě pravdu.

Re: Něco o chování.:
Autor: M. Mikulec Datum: 8.2.2019 17:17

Vy jste ani nepochopil, že Havla obyčejní lidé, co chodí do práce a vychovávají své děti ke slušnosti a lásce k domovu, nudili: to byly přece čecháčci. Jeho,umělce, přitahovali lidé z okraje společnosti, no a jsme u cikánů.

Re: Něco o chování.:
Autor: M. Mikulec Datum: 8.2.2019 17:19

Omlouvám se: byli. :-)

Re: Něco o chování.:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.2.2019 11:57

Aha, tak nudili. Je to totéž, co nezajímali? Protože pak by nemohl napsat Moc bezmocných ani Slovo o slovu. A vlastně ani Audienci.

Na komunistech mě vždycky fascinovalo, jak přesně vědí, co si kdo myslí. Nechtějte, abych zrovna vás řadil mezi podobné lidi.

Re: Něco o chování.:
Autor: M. Mikulec Datum: 9.2.2019 21:01

Pěstujte si kult Havlovy osobnosti,jak je libo. Je mi to jedno. Osobní zkušenost nikomu z paměti nevygumujete. Píšete jak Pražák , nebo se pletu? Vlastně je mi to také jedno. :-))

Re: Něco o chování.:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.2.2019 23:08

Kult osobnosti? Já? To bych nerad.

Osobní zkušenost z paměti nikomu gumovat nehodlám. Někdy také čtu a byl jsem i v divadle. Je-li důsledkem toho, že píšu jak Pražák... Inu - každej jsme nějakej. Pravil Werich, znáte? Taky tuším Pražák.

I když kdo ví, jak to bylo s jeho vztahem k prostému lidu, když dokázal říct toto: "o, jo, ... já tak ... já jdu životem a trousím moudrost. ... Já jdu třeba a lidi jdou třeba, spěchaj do práce nebo tak a já sám procházím ... se třeba parkem ... jdu a pohlédnu vzhůru a vidím ... nebe šedé, proti němuž rýsují se jak spjaté ruce černé větve buků i stromů jiných opadaných ... hle, jakoby spínaly své větve, prosíce nebe o lepší počasí, jež již dávno se dostaviti mělo ... však hle - kdo to třepotá se tam, zda vlajčička či co? Ne, list poslední. Hle - a vánek zesílil a padá list a já jej pozoruji. ... Je to buk."

Viz http://ufo.fme.vutbr.cz/jwmh/werich5.html.

Re: Něco o chování.:
Autor: M. Mikulec Datum: 9.2.2019 23:16

Tak se s tím zalkněte. Poslouchate jen sebe a nevíte nic.

Re: Něco o chování.:
Autor: J. Kombercová Datum: 8.2.2019 16:04

Nova.

Loni stál město, potažmo daňové poplatníky, úklid toho vnitrobloku, kde odpad sahal do výše prvního patra, tři miliony Kč. A jak jsme oba viděli, slušný nový základ na další horu už je hotový.

Re: Něco o chování.:
Autor: R. Langer Datum: 8.2.2019 17:12

Já bych to prostě neuklízel, a oplotil to.

Pane Rollere,:
Autor: Z. Vydra Datum: 8.2.2019 11:30

jsem patrně tak o generaci starší než Vy,takže ještě pamatuji i dobu, kdy nám naši předkové vštěpovali zásadu "s poctivostí nejdál dojdeš" a společnost zachvacovala pandemie memu slušnosti. Dnes, v naší moderní konzumní společnosti, kdy platí spíše zásada "s poctivostí leda pojdeš", nákaza tímto memem už nehrozí. Mem slušnosti a poctivosti nahradil mem individualismu a úspěšnosti.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.2.2019 14:24

S poctivostí nejdál dojdeš. Ale nepoctivec tam bude dřív.

Tak tohle bylo:
Autor: J. Schwarz Datum: 8.2.2019 10:42

určitě převzato z "Palety ptákovin"...

O nakazlivosti:
Autor: M. Mikulec Datum: 8.2.2019 10:14

bych zrovna nemluvila. Ledaže inklizivni vzdělání ma skutečně v lidech od malička potlačit a zničit přirozené vyhodnocení reality. Češi jsou celkem národ individualistu, a vesměs jsou na světě za sebe. V porovnání s jinými národy, více stmelenymi třeba patriotismem. Proto jsou také tak euroskepticti a zdrave kritizují stádni EU.

Re: O nakazlivosti:
Autor: K. Janyška Datum: 8.2.2019 15:10

Jsme velmi civilizovaní, v tom to je... Dzp.

A co je to kompozitivní teorie, víte ? A co je to proces :
Autor: K. Janyška Datum: 8.2.2019 9:40

civilizace obchodem a spontánní řád lidského světa, víte ? Nevíte ? Pak nevíte nic... Dzp.

Popravy a manifestace byly kvůli represi, ne nakažlivosti:
Autor: O. Tůma Datum: 8.2.2019 9:36

Nakažlivé jednání je takové, kdy se jedinec sám přidá k davu. V popisovaných případech ale funguje zcela jiná dynamika.

Ve válkách je odmítnutí participace na popravách trestáno rovnou smrtí. Je např. zdokumentován případ vojáčka z Jugoslávie, který stál před soudem v Haagu. Když byla válka, neměl obživu, tak se nechal za žold najmout do jedné z armád. A jednou je přivezli na pole kde byl vybuldozerovaný příkop a autobusy tam začali svážet nepřátelské civilisty. Vojáček zašel za velitele, že s tím nechce mít co do činění - a velitel mu jasně řekl, že potom ať odevzdá zbraň a skončí v tom příkopě spolu s popravenými civilisty.

Nebo jiný případ: v Iráku přepadli britskou jednotku a zabili jednoho člena. Britové zajali pár podezřelých. Pozdě v noci se četa tajně zvedla a šla si "to vyřídit" - podezřelého mučit. Jeden vojín, 18letý chlapec, nechtěl. Tak mu spolubojovník otevřeně řekl, že v tom případě ať si příště na bojišti hlídá záda, protože bude sám za sebe a "něco by se mu mohlo stát". Dost jasná výhrůžka smrtí když nebude spolupachatelem. Pak podezřelého umučili, byl samozřejmě průšvih, a hodili to právě na toho chudáka co nechtěl.

A za komunistů ten kdo nezvedl ruku pro vyloučení "reakčního živlu" nebo popravu Horákové si zadělal na problémy, takže každý došel k názoru že "bude-li vyčnívat, jemu nepomůže a sobě ublíží."

Prostě o "nakažlivosti chování" se dá mluvit jen tam, kde má člověk svobodu volby a je někde sám za sebe. Když je zavřený s jinými lidmi a každý posuzuje, jak se zachoval, neříká se tomu "nakažlivost" ale "nátlak" - a skutečným viníkem není ten, kdo nespáchal harakiri za pravdu, nýbrž ten, kdo jej silou represe a trestu donutil se zachovat špatně.

Re: Popravy a manifestace byly kvůli represi, ne nakažlivosti:
Autor: R. Langer Datum: 8.2.2019 17:16

Dobře rozebráno.

tak ty husy s tím orlem:
Autor: J. Kalina Datum: 8.2.2019 9:30

kdyby pouze platilo, že si orel vybere tu nejblběji se chovající husu a tu uloví, celkem by o nic nešlo. Ta nebo ona husa. Půvab spočívá v tom, že se mu při stejném chování všech v hejnu sníží efektivita lovu. Prostě uloví méně hus. To samé u ryb a jejich predátorů. Zrovna u ryb je vidět jak se to pěkně diferencuje: zatímco jedni se snaží hejno rozehnat a lovit jednotlivé ryby neb z hejna mají mžitky před očima, jiní mají tak velkou tlamu, že jim hejno naopak vyhovuje neb to berou hromadně.

Druhý článek o slušnosti za dva dny:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 8.2.2019 9:14

Někdo vypustil nový mem? :-)

V Číně dělají i jiné prasárny:
Autor: M. Malovec Datum: 8.2.2019 8:28

třeba blbě přišívají knoflíky, blbě šijí kapsy, zipy stojí za prd. Nevím, zda je jiná volba.

.:
Autor: M. Jandáková Datum: 8.2.2019 1:05

"Slušnost" je víc, než "chováním". Je "vychováním". "Slušnost" definuje každá kultura jiným způsobem, takže "lidstvo by mělo být v budoucnosti nakaženo slušností" té nejsilnější. Jenže to by platilo za předpokladu, že nad lidstvem a jeho zglobalizovanou komunikací nebude nikdo bdít. )