24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Euro jako automobilŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 8.2. 2019 21:47, přehled diskusí

Metafory a realita:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 15:59

Když už jsme u těch metafor přirovnávající ekonomiku k automobilu. Ekonomové mohou sice silně šlapat na plynový pedál, ale proces účinného spalování v motoru tím dnes už ovliňují jen velmi málo.

Ten motor je totiž třeba inovovat a tomu ekonomové (pohledem do ekonomických výkazů) jaksi nemohou rozumět. To jim samozřejmě nevyčítám. Já se jen pozastavuji na jejich arogancí a tupostí mas českých pracujících, kteří si myslí, že by je měli řídit právě toto ekonomové a zajistit jim "světlé zítřky".

Divadelní dramaturg Václav Havel koncem roku 1989 volal po nějakém dobrém českém ekonomovi. Rudá Rita mu tehdy dohodila arogantního bankovního úředníka Václava Klause. A ten se skutečně ujal vesla a tak dlouho vzýval Neviditelnou ruku trhu, až dostal české národní hospodářství do stavu montovny.

Dnes už i politička, německá kancléřka, hovoří o potřebě přezbrojit německý automobilový průmysl. Proč? Protože "šílencovi" Elonu Muskovi se skutečně podařil husarský kousek: přiměl velké automobilky k přechodu na elektromobilitu. Wolkswagen investuje do toho směru 44 miliard Eur! Jak na to může zareagovat česká montovna?

Re: Metafory a realita:
Autor: M. Prokop Datum: 8.2.2019 17:35

Já jen pevně doufám, že "česká montovna" nebude reagovat tak pitomě, aby se vám to líbilo.

A zaplať pánbůh za Klause, který věděl nejen co, ale i jak. Proto zřejmě máte z ekonomů takový mindrák.

Re: Metafory a realita:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 17:52

Nejlepší výsledky mívají akce proaktivní, nikoliv reaktivní.

Takovou příležitost už ale česká montovna minula.

Re: Metafory a realita:
Autor: R. Langer Datum: 8.2.2019 17:54

Jo, třeba komoušská revoluce, to je také proaktivní akce jako hrom. A podle toho ty výsledky také dopadnou, ty naše malá hloupoučká UI. ;-)

Re: Metafory a realita:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.2.2019 18:51

A příležitostí ubývá? Může se stát, že jednoho dne budou příležitosti rozebrány a už nebude žádná?

To je vynikající otázka R. Chodovského:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 19:23

Odpověď je samozřejmě taková, že příležitosti jsou vždycky. Jenže jak dlouho chcete opět čekat než se ty příležitosti zrealizují? Já si pamatuji, že před cca 30 lety existoval v Česku jeden volební slogan tohoto znění: "Volte Komárka, za korunu bude Marka". Uplynulo cca 30 let - a opět máme vyhlídky na čekání dalších 30 let?

Izrael si minulý měsíc (na MIT Technology Review) stěžoval, že velké nadnárodní firmy přeplácí až dvojnásobně izraelský talent k tomu, aby se z nich stali dobře placení zaměstnanci zahraničních firem a nikoliv izraelští podnikatelé, kteří svými rostoucími firmami změní izraelskou ekonomiku.

Před několika málo lety v pořadu ČT Hyde Park, se chválil překabátěný český komunista Karel Rais, (tehdy ve funkci rektora VUT Brno, po funkci děkana Podnikatelské fakulty VUT Brno), že z absolventů VUT Brno se stávají zaměstnanci zahraničních firem. Toto vydával za český úspěch. !!!

Jak dlouho tedy opět chce R. Chodovský čekat, až "za korunu bude Marka"?

Re: To je vynikající otázka R. Chodovského:
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.2.2019 20:44

Čím to je, že Pivoda blábolí v oboru, o němž nemá ponětí (ekonomie), a hrdě se při tom tváří jako znalec?

Jestli jste, Pivodo, žvanil takové blbosti i v oboru umělé inteligence před pomalu půl stoletím, pak se nedivím, že vás vyhodili... :-P

Anonyme 475:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 20:55

Já jsem byl vyhozen z VUT Brno (září 1991) v situaci, kdy už pro mne tam nebyl důvod zůstat. Projekt tzv. umělé inteligence byl tam tou dobou už definitivně pohřben.

Mezi parchanty, kteří ten projekt české umělé inteligence pohřbili patří nejen Jiří Zlatuška, ale také komunista Karel Rais. Takový projekt mohl být konkrétním zdrojem (jeden ze zdrojů) dnešní české konkurenceschopnosti. Takže žvanění odborníků na jakousi abstraktní ekonomii je docela úsměvné.

A co říká ekonom na 13 trilionů USD do roku 2030?:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 21:47

Artificial intelligence (AI) is poised to transform every industry, just as electricity did 100 years ago. It will create $13 trillion of GDP growth by 2030, according to McKinsey, most of which will be in non-internet sectors including manufacturing, agriculture, energy, logistics, and education. The rise of AI presents an opportunity for executives in every industry to differentiate and defend their businesses. But implementing a company-wide AI strategy is challenging, especially for legacy enterprises.

Re: Metafory a realita:
Autor: J. Svoboda Datum: 8.2.2019 20:03

Pro nezúčastněné strany dialogu je třeba připsat, komu a co se má nebo nemá líbit. Domnívám se, že elektromobilita je hrozný nesmysl. Současné "nápady" Ministerstva dopravy, zvýhodňovat elektromobily je zločin. Zdaleka není jasné, jakým směrem se elektromobilita bude ubírat. Zvýhodňováním je bráněno možná vhodnější technologiím.

Různí lidé mají z ekonomů mindrák oprávněně! Míní-li Zeman navrhnout Babiše na Nobelovu cenu za ekonomii, je povinností rozumných lidí, dívat se na ekonomy s nedůvěrou.

Teď s Klausem většinou souhlasím. Ale on věděl, proč vyhlašuje svou abolici, která se mi hrubě nelíbila. Čeho, kromě podpory kriminálníků tím prosím dosáhl? Proč už není kauza Rath skončena? Nezněla tak výmluva o důvodech abolice?

Pro Josefa Svobodu:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 21:26

Elektromobilita nastoupí ať už si to Josef Svoboda přeje či nikoliv. Technologické vývojové trendy nelze zastavit. Lze je jen zpomalit.

Ve hře jsou ale i jiné technologie než elektromobilita. Nejvýznamnější je tzv. umělá inteligence (na jejíž aplikacích jsem pracoval před 30 lety). Vsunu níže jednu poznámku jako samostatný vstup, ale jen v jazyce anglické. Nejsem zde placen jako tlumočník.

K české minulosti už zde diskutovat nebudu. Minulost už změnit nelze, budoucnost snad ano.

Zde je ten slíbený vstup: snaha Číny o nadvládu:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 21:28

It believes it can leapfrog the US in military AI technology. The Pentagon is, of course, also rushing to make use of artificial intelligence, in both non-weapons and weapons systems. But it has faced challenges because the relevant technology increasingly comes from the private sector—and those firms are often wary of an employee backlash. There are fewer barriers to such collaborations in China. Additionally, the US has to spend time and money on maintaining and upgrading its existing mature systems, while China can focus instead on wielding AI to build entirely new systems.

Re: Metafory a realita:
Autor: R. Langer Datum: 8.2.2019 17:52

No, už aby ti "experti" přezbrojili, na to se fakt těším, ty naše malá hloupoučká UI. :-D

Ohledně stavu Romana Langera:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 19:37

Já nevím, jak se léčí podrážděný žlučník. Takže na komentáře postiženého Romana Langera zde nereaguji.

Re: Metafory a realita:
Autor: J. Schwarz Datum: 8.2.2019 18:34

Drahý pane Pivodo, české hospodářství dostali do stavu montovny až sociální demokraté v čele se Špidlou. Klaus je v tom opravdu nevinně, ten spíš razil "českou cestu". Ikdyž ta taky vypadala jako podraz - stát totiž nemohl prodávat majetek cizincům, ale soukromník už ano. Takže se pamatuju na případy, kdy soukromník - čech vcelku levně koupil a obratem prodal cizinci - za desetinásobek. Bylo to samozřejmě "v souladu se zákonem"...

Pro Jana Schwarze:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2019 19:30

Tím, že ve svém diskusním příspěvku nejmenuji ostatní neznamená, že bych jejich "přínos" také neviděl.

J. Schwarz dále píše: "... stát totiž nemohl prodávat majetek cizincům, ale soukromník už ano ..."

A toto byl právě předpoklad toho, jak v Česku proběhla Sametová revoluce 1989. Ta změna by jinak nemohla být nekrvavá. Krvi zabránilo plánované překabátění největších českých komunistů na největší české kapitalisty. A divadelní dramatik, Václav Havel, v tomto procesu sehrál roli jen tzv. užitečného idiota.

Re: Pro Jana Schwarze:
Autor: M. Prokop Datum: 8.2.2019 21:00

Na rozdíl od Pivody, idiota neužitečného. :-P

Euro je zcela mylným směnným prostředkem pro národní státy :
Autor: K. Janyška Datum: 8.2.2019 9:43

a politickým nástrojem výstavby IV.říše německé. Ostatní řeči se nechte pro nevzdělance a polety... Dzp.

Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: P. Zinga Datum: 8.2.2019 9:42

Včetně mě. "Teorie prosakování" v praxi... Nikdy tomu nebylo jinak, vždy šly peníze-v rozporu s gravitací (kapilární efekt?) ze zdola nahoru.

Draghi je prase, chrochtající blahem, že ho chválí globální koncerny. Národní banky, namísto toho, aby sledovali stabilitu cen,jak jim nařizuje zákon, plánují inflaci a jsou nešťastné, když se jim nepovede plánované výše dosáhnout. Znáte lepší důkaz zvrhlosti doby?

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: V. Braun Datum: 8.2.2019 9:48

Je to divné, ale celkové snižování cen, deflace, ekonomice rozhodně neprospívá, na rozdíl od mírné inflace, podtrhuji slovo mírné.

Snižování cen probíhá nepřímo zejména technologicky - lepší parametry výrobků za stejné ceny. Bohužel to neplatí pro základní potřeby jako bydlení a potraviny, pak je otázka jak zajistit aby příjmy nejchudších rostly alespoň o tu inflaci.

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.2.2019 10:06

Existuje nějaký argument podporující myšlenku v prvním odstavci Vašeho příspěvku? Nebo je to tvrzení, které se předem pokládá za platné, a nedoporučuje se o něm diskutovat.

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: J. Uzel Datum: 8.2.2019 10:50

Inflace snižuje dluhy státu a okrádá drobné střadatele.

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.2.2019 11:07

Dluhy snižuje všem.

Ale to není argument svědčící o prospěšnosti vzhledem k ekonomice. Čím je mírná inflace prospěšná pro ekonomiku? A čím deflace ekonomice škodí? Stačí pár argumentů, nebo příklad.

Inflace se nám pěkně rozjíždí, co to udělá s hospodářstvím:
Autor: J. Chaloupka Datum: 8.2.2019 12:39

jsme viděli v 80. tých letech na Balkáně. Skončilo to válkou ostatně jako i naposled v Evropě. A bohužel to opravdu tak skončí. Jen nevíme zatím kdy.

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: P. Zinga Datum: 8.2.2019 11:19

Okrádá nás , co jsme si dle všech ekonomických pouček něco uspořili. Dost na to, aby měl člověk na přilepšenou v důchodu, ale zase ne tolik, aby je mohl investovat. Protože potřebuje mít pohotovostní rezervu. A teď mu z té rezervy to prase každý rok 2% ubere.

Odborníci (na Západě, u nás to je samozřejmě jiné)říkají, že sto tisíc Euro "po ruce" je nutné mít, zbytek investovat.

Ostatně, stejný problém mají i důchodové fondy a jejich klienti.

Tuhle měla banka problém, když přemluvila důchodkyni k investici, která by jí byla vyplacena v jejím 124. roku života.

Stačí, pane Chodovský?

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.2.2019 11:40

To má být argument pro prospěšnost inflace?

Proto musíme investovat do čehokoliv, co nejsou peníze.:
Autor: J. Chaloupka Datum: 8.2.2019 12:41

Vždyť peníze jsou jen papírky nebo dokonce jen čísla v PC, za něž, jak věříme, nám někdo něco dá. Ale co když ta důvěra skončí? Pak je lepší rum ve sklepě, než peníze v jakékoliv bance.

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: V. Braun Datum: 8.2.2019 16:50

Jistě, argumentů je dost, na netu je spousta článků, jeden jednodušší je třeba zde

https://money.usnews.com/money/blogs/flowchart/2010/07/16/why-deflation-is-worse-than-inflation

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.2.2019 16:55

Děkuji za článek a ten argument je jaký?

Přečetl jste si to?

Re: Především to je vyvlastnění širokých vrstev.:
Autor: V. Braun Datum: 8.2.2019 16:58

Přečtěte si ho sám, případně si najděte i další zdroje. Děkuji.