28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Bacha, sníh a mráz!

Rádi se smějeme historkám, které šíří lidé po návratu třeba z Británie. Že když v Londýně napadly tři centimetry sněhu, byl přerušen provoz metra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 6.2.2019 12:52

Nejkomičtější částí diskuse je dialog Šejna-Rada,

to by se dalo tesat.

P. Rada 6.2.2019 14:00

Re: Částí diskuse je dialog Šejna-Rada..

"Tesat" není třeba. Dat je dost jen chtít - mít odvahu? - porozumět. Tragikomické pak je, že se pan Houžnák zas objetoval komentovat své neporozumění co se se světem děje.

Data k diskusi tedy máte i s ukázkou kde je hledat a znovu opakuji odkaz na několikastránkový popis prehistorie ze kterého je patrné, že i dnešní mířa CO2 přec 400ppm odpovídala dobám bez letní severní polární čepičky na planetě kdy se ještě nevyskytovaly propady do opakovaných dob ledových ve čtvrtohotách. To co přijde proto bude o zásadní proměně podnebních pásem s dopady na produkci biosféry a tedy úživnost i pro lidstvo.

Do období před 3 a více miliony let dnes už směřujeme řádově rychleji jak i v konci podledního glaciálu a tedy žel tak rychle, že je otázkou které formy života takový skok ustojí i kdyby se podařilo nějakou nadějnou a celosvětově přijatelnou geoinženýrskou metodou dopady oddálit:

https://skepticalscience.com/co2-lags-temperature-intermediate.htm

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

M. Šejna 6.2.2019 14:02

nic nového pod sluncem

idiotům občas připadají komické věci, kterým vůbec nerozumějí.

F. Houžňák 6.2.2019 15:03

To je pravda, ale sám musíte uznat,

že dialog vás dvou nemá chybu.

P. Rada 6.2.2019 16:36

Re: To je pravda, ale sám musíte uznat,

Chyby v dialogu nastat mohou. Od toho aby omylů bylo posléze méně a přibyko porozumění přeci dialog je.

Jsou ale lidé, kteří nemají co věcného dodat ale komentováním torpedují téma co jen mohou - jde jim totiž o uznání "jejich pravdy" i když ta je daleko mimo mísu.

F. Houžňák 6.2.2019 16:40

Že ten "Rada" je taky jenom nepovedená

implementace umělé inteligence, přiznejte se!

P. Rada 6.2.2019 17:03

Re: "Rada".

se přiznává spíše k rozpakům nad metodami geoinženýringu na který výše dával odkaz jako o možné metodě k udržení klimatického vývoje.

Možná je totiž taky už už pozdě.

Pana Houžnáka naopak zřejmě baví si jakkoli nad čímkol pokecat, zviditelnovat se .... a po nás potopa. Že?

O těchto zdánlivě rozličných aspektech ale to je. Někteří prostě nevědí co se s nimi ve společně sdíleném světě děje ale dětsky se dál pokřikováním a blábolením baví... Je to sice lidský přístup ale v důsledcích pro druh který se samolibě nazval rozumným spíše zároven tragický.

Nápad s umělou inteligencí ale beru. Kdejaká počítačová hra je o tom co se stane když dojdou zdroje - natož když se toho mění najednou jako nikdy. Na včasnou prognozu pak ani umělá inteligence nemusí stačit.

F. Houžňák 6.2.2019 17:21

Potopa akorát po "Radovi",

po "nás" ne.

J. Vintr 6.2.2019 11:44

Podobná teplotní anomálie

jaká nastala před devadesáti lety, by dnes byla katastrofou. Většina lidí je plně odkázána na dálkové vytápění nebo dodávky plynu a elektřiny, takže v případě jeich poruchy by asi zmrzli. A největší katastrofou by to bylo pro země, které vsadily na "zelenou" energetiku.

P. Rada 6.2.2019 12:38

Re: Podobná teplotní anomálie

Katastrofy opravdu mohou nastat a to tím spíše čím centralizovanější a výkonnější systém bude. Např Praha má dnes vlastních el zdrojů jen asi 15% v její chod tak závisí na několika málo vedeních VVN které může námraza, tornádo či terorista relativně snadno poškodit a blackout je pak nenevyhnutelný. Bývalé vnitřní zdroje totiž město vytěsnilo, kde kdo diskutuje o investicích v dalším Temelíně - ale riziko velkého kopalsu tak roste.

Pokud jde o "zelenou energetiku" tak jestli máme na mysli to samé, tak ta se ale naopak vyznačuje velkou diverzitou zdrojů, důrazem na úspory a využíváním těch lokálních.

Praha se ale také o "zelenou energetiku" začíná opírat. Třeba tím, že v ní převažují velké budovy s dlouhou tepelnou setrvačností a přibývá v ní těch nízkoenergtických až dokonce pasivních budov.

Takové pražské metro je pro mě s hlediska nároků na vytápění jedním s nejběžnějších příkladů "zelenosti". Lze jej ale přesto pro všudepřítomnou lidskou hloupost zatopit vodou , odstřihnout od proudu atd.

Na jakou energetiku asi sází pan Vintr?

J. Vintr 6.2.2019 14:07

Re: Podobná teplotní anomálie

Tak například současná vlna mrazů kompletně odstavila solární i větrné elektrárny na severu USA a ani vodní elektrárny asi v takových mrazech moc nefungují. Hloupé evropské země, které kvůli blbnutí s GO přešly ve větší míře na tyto zdroje, by to škaredě odskákaly.

P. Rada 6.2.2019 16:45

Re: Podobná teplotní anomálie

Ano vlny dynamičtějšího počasí mohou odstavovat kde co a protože dynamika nejspíš poroste porostou všestranně i rizika.

Letní vedra také např vloni odstavily vnitrokontinentální francouzkou JE pro nedostatrk vody k chlazení a už se také stalo, že JE musela být v USA odstavena pro riziko tornád....

Takto ale neargumentuji proti výstavbě JE. Pokud by byl dořešen jejich palivový cyklus efektivním způsobem, považoval bych to za součást energetického mixu a to i při obecných rizicích odstavů a celkově za jedem s pozitivních vývojových směrů.

J. Vintr 6.2.2019 18:12

Re: Podobná teplotní anomálie

Jenže řada věcí, mimo jiné i v energetice se děje čistě z ideologických důvodů pod vlivem pitomého oteplovacího náboženství. A ohrožuje to stabilitu lidské společnosti a liské životy

J. Jurax 6.2.2019 19:55

Lokální zdroje energie v Praze, a ještě zelené ... ehm ...

O. Istvanfy 6.2.2019 21:54

Re:

Čoby nie. Napr. malá vodná elekráreň na každom splachovacom záchode.

F. Houžňák 6.2.2019 12:51

Němci, jak se teď usnesli, že vypnou uhelné elektrárny,

se zatím nevyjádřili, teda ti "experti", co seděli v uhelné komisi, čím nahradí dálkové teplo, produkované dotyčnými elektrárnami. Asi to nevědí.

R. Langer 6.2.2019 12:56

Re: Němci, jak se teď usnesli, že vypnou uhelné elektrárny,

Ale jo, nahradí ho teplem z plynových elektráren. ;-)

V. Petr 6.2.2019 15:04

ALE všechny plynové elektrárny jsou závislé na Rusku!

J. Vintr 6.2.2019 15:18

Re: ALE všechny plynové elektrárny jsou závislé na Rusku!

Němci jsou momentálně závislí na Rusku hlavně skrze východoněmeckou svazačku Merkelovou...

P. Rada 6.2.2019 17:34

Re: ALE všechny plynové elektrárny jsou závislé na Rusku!

Zkuste si porovnat závislost na Rusku v různých zemích ale vzhledem k množství odtud odebíraného plynu a ropy a dalších surovin na osobu. O doslovné závislost se ale jedná až tehdy když není jiné volby.

Právě Němci ale i další západoevropané přitom rozvíjejí domácí a navíc obnovitelnénergetické zdroje daleko rychleji jak češi kteří zůstávají jakýmxi energetickým skanzenem Evropy.

https://oze.tzb-info.cz/klimaticke-zmeny/16820-evropsky-impuls-pro-dalsi-rozvoj-obnovitelnych-zdroju

Růst provázaností až závislostí na světovém obchodu je přitom zřejmý s různých úhlů pro všecny zůčastněné:

https://www.info.cz/evropska-unie/zavislost-evropy-na-ruskem-plynu-narusta-pro-kreml-je-energetika-politicky-nastroj-rika-tichy-32209.html

M. Šejna 6.2.2019 10:50

rok 1929

rok 1929 byl opravdu unikátní. Mimořádně studený únor byl vyšperkován nejen absolutním mrazovým rekordem na území Česka (11.února 1929 bylo v Litvínovicích u Českých Budějovic -42,2°C).

V říjnu 1929 přišla do Čech vlna veder a v těch samých Litvínovicích byl zaznamenán absolutní český teplotní rekord pro říjen. Dne 4.10.1929 tam naměřili +30,3°C (v Klementinu bylo tehdy +27°C).

Z uvedeného je vidět, že teplotní extrémy a extrémní meteorologické jevy se vyskytují i mimo období "globálního oteplování".

V. Petr 6.2.2019 11:00

Připomněl bych též pověstný Velký hurikán uprostřed

Malé doby ledové (1780), dodnes považovaný za nejhorší v historii. Když tehdy k ostrovu Barbados připlula první britská loď, domníval se její kapitán, že ostrov postihlo zemětřesení.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atlantick%C3%A1_hurik%C3%A1nov%C3%A1_sez%C3%B3na_1780

P. Rada 6.2.2019 12:20

Re: Připomněl bych též pověstný Velký hurikán uprostřed

Ano lokální katastrofy byly a budou. Je vždy možné se k jednotlivostem upnout - třeba jen proto aby nebyl vidět nepříjemný celkový trend. Takto si můžeme sami sobě nalhávat, že nestárneme, nic se neděje a dít nemůže...- že?

Zkuste se ale podívat na výskyt katastrof třeba i celosvěto formátu jako Toba podívat s nadhledu globání situace. Kde asi na následující křivce tak významnou katastrofu hledat?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:All_palaeotemps.png

To co můžete na té teplotní křivce najít je ale relativně vyrovnané globální klima bez očividného vlivu milankovičových parametrů před více jak 3miliony. Tomu ale odpovídá už dnešní koncentrace CO2 v atmosféře.

P. Rada 6.2.2019 11:18

Re: rok 1929 versus 65milionů let zpět.

Ano takovéto unikátnosti si připomínat lze a je dobře orozuět tomu proč mohou vznikat.

Absolutní unikátností za více jak 60 milionů let je ale dokonce o několik řádů větší součastný gradient globálního oteplovacího trendu.

M. Šejna 6.2.2019 11:32

pane Rado

zapomínáte na konce dob ledových. Poslední výrazný teplotní skok nastal v období zvaném "Mladší Dryas" před asi 12.tisíci lety:

pubs.usgs.gov/pp/p1386a/images/gallery-2/full-res/pp1386a2-fig35.jpg

J. Kavalír 6.2.2019 11:35

Re: pane Rado

To ale byla jednorázová katastrofická událost (protržení jezera Agassis) srovnatelná např. s výbuchem supervulkánu.

P. Rada 6.2.2019 11:55

Re: pane Rado

Ano taková Toba znamenala ještě strmější pokles - ale jen na škále roku - nikoliv desetiletí a více.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tobsk%C3%A1_katastrofa

M. Šejna 6.2.2019 12:09

pane Kavalíre

tři tísíce let před Mladším dryasem skončila poslední doba ledová podobným teplotním skokem. Zhruba 12°C během asi 300 let (podle vrtů z Grónska)

P. Rada 6.2.2019 13:42

Re: pane Kavalíre

Zdroj jste neuvadl. Data uvedená v Skepticalscience vypadají docela jinak:

https://static.skepticalscience.com/pics/ShakunFig2a.jpg

https://skepticalscience.com/co2-lags-temperature-intermediate.htm

P. Rada 6.2.2019 11:45

Re: pane Šejno použijme data.

Konce dob ledových podle nich vykazovaly více jak řádově menší oteplovací trend.

Porovnejte si přepočtem na stený základ dnešní cca 0.15C ročně nebo dlouhodoběji včetně pozvolného nástupu z počátku minulého století i 1C/ za posledních tisíc let - s 5C/ pár tisíciletí. Co Vám vychází?