24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

VĚDA: Grafomanie „umělecká“ a „vědecká“

Z lékařského hlediska může být grafomanie složitý pojem, pod nějž např. spadá chorobný stav mysli, v jehož důsledku postižený vytváří psaním nesrozumitelné, nesmyslné texty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Urbánek 30.1.2019 23:36

GRAFOMÁNIE A TITULOMÁNIE

Autor má v řadě svých tvrzení týkajících se tohoto citlivého tématu pravdu. Přesto si dovolím několik poznámek částečně polemizujících: 1)Myslím, že velká většina (prvních) autorů vědeckých článků opravdu usiluje o to, aby publikovaný literární útvar byl věcně kvalitní a stylisticky pěkný. 2)Uvědomuje si autor plně, že prosadit dílko do impaktovaného časopisu obvykle vůbec nebývá snadné? 3)Souhlasím s názorem,že publikování v oborech humanitních, zejména takzvaně "měkkých", může být o poznání snazší, na straně druhé bychom ovšem k žádnému vědnímu oboru neměli být nespravedliví. 4) Subtéma "Grafománie vědecká" těsně souvisí s navazujícím tématem "Titulománie"; ta je prý enormně rozvinuta například ve Finsku, Maďarsku, České republice, Slovenské republice. Chápu, že titulománie je námětem pro samostatné detailní pojednání. 5) Pokud by zde na téma grafománie diskutovali špičkoví představitelé univerzitní a vědecké sféry, vnímal bych to jako překvapení. Neboli opravdová skromnost se na zeměkouli v roce 2019 nosí pramálo; čest světlým výjimkách. 6)Pane Uhlíři, Váš předmětný článek je záslužný. Přičemž však všichni asi cítíme, že takzvaně "změna k lepšímu?" je v naší vlasti i v zahraničí v nedohlednu. Situace se zdá být neřešitelná. Nemýlím se?

J. Schwarz 30.1.2019 11:59

Re: Tři věci proti

Platí to i pro humanitní vědy? Co pak řeknete na ty počítačemna základě pár desítek pavědeckých termínů a frází vygenerované "vědecké články" které se podařilo udat v impaktovaných "vědeckých" časopisech?

V. Petr 30.1.2019 10:42

Tři věci proti

1) Renomovaný časopis článek nevezme, pokud se redakci zdá, že obsahuje málo výsledků.

2) Při výpočtu "vědeckých výsledků" autora či pracoviště se "body" za článek zpravidla dělí počtem autorů.

3) Pokud autor chce práci resp. výsledky použít pro získání vědeckého stupně, musí pak podíl spoluautorů vymezovat. Přitom u stupně DrSc., který se už neuděluje, musela příslušná doktorská dizertační práce obsahovat pouze výsledky, publikované v mezinárodních časopisech.

Jinak má autor ale z části pravdu.

V. Student 30.1.2019 9:16

Ani nevíte, pane Uhlíři,

jak mi z duše mluvíte! Děkuji.

A. Hrbek 30.1.2019 6:59

Tohle je notoricky známé

již desítky let., Ale co s tím pane autore? Sám jste rozhojnil počet publikací (a případných citací) o další příspěvek.