20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Globální oteplování není náš problém

Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy a Evropa, která produkuje pouhých 10 % světového CO2 nemá šanci na oteplování nic změnit, i kdyby se pro samé úspory hospodářsky zničila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 28.1.2019 16:22

Oteplování?

Elementární poučka z termodynamiky praví, že když se oteplí, nebude třeba tolik topit, bude méně CO2 a asi se ochladí, pokud za to může ten CO2. To zatím pokusem ve velkém rozsahu nikdo neprokázal. Psal jsem jinde - 2 velké skleníky, uzavřené, jeden s normální atmosférou, druhy se zvýšením o 50 ppm. CO2 na m3 a měřit a vyhodnotit. A ten pokus vést nejméně 2 roky.

L. Novák 28.1.2019 18:23

Re: Oteplování?

Akvaristi, co mají pěkná vodními rostlinami zarostlá akvária, si do nich "foukají" CO2, aby jim rostliny dobře rostly. A fakt, rostou a bují... :-)

Jenom zelení magoři považují CO2 za škodlivý plyn... :-D

P. Rada 28.1.2019 19:18

Re: Oteplování?

Kde kdo s pěstitelů rostlin na prodej jim sytí atmosféru CO2, dopuje supstrát živinami... jen aby ryche narostli a vypadali při prodeji co možná báječě.

Co na tom, že rekamou "zmagořenému" kupujícímu brzo skolabují?

Podobně bylo vloni nejvíce CO2 v atmosféře Česka oproti celé civilizační historii. Jen právě "magoři" ale předpokádali, že biosféře se bude dařit. Opak byl a je pravdě blíže.

Jak čtu diskusi tak fosilně spitým "magodům" realita k vystřízlivění nestačila a přidávají další a další hloupé úvahy na téma jak je prospěšné, že koncentrace CO2 v planetární atmosféře rostou.

M. Prokop 28.1.2019 21:30

Re: Oteplování?

To je česky?

L. Novák 28.1.2019 21:34

Re: Oteplování?

To je blábolení psychicky narušeného zeleného magora. :-D

J. Jurax 28.1.2019 21:22

Re: Oteplování?

Podobný pokus probíhá na Bílém Kříži v Beskydech - viz http://abicko.avcr.cz/2012/10/17/

L. Novák 28.1.2019 21:38

Re: Oteplování?

Články o výzkumu na jehličnanech a dalších rostlinách by se určitě daly najít i v časopise Živa, Vesmír...

R. Vacek 28.1.2019 16:07

Vědci se shodnou

že je potřeba něco dělat. A to jak proto, aby se zabránilo oteplení, tak i proto, aby se omezila globální změna klimatu. A tím spíš je něco dělat, kdyby nedejbože přišlo ochlazení.

A ještě se shodnou, že to bude drahé.

M. Prokop 28.1.2019 16:23

Re: Vědci se shodnou

Hlavně aby byly granty, na tom se shodnou. Ať už se bude bojovat proti oteplení nebo proti planetární zimě.

Ś. Svobodová 28.1.2019 18:14

Re: Vědci se shodnou

Ano. Celý ten klimatický panel je jen banda šamanů dojících věřící. Dejte jim peníze a budou bubnovat za déšť i za sucho, co je libo.

P. Rada 28.1.2019 19:32

Re: Vědci se shodnou

Ochlazení přijít může. Pokud jej vyvolá sopka - pak třeba na několik let. Pokud jaderná zima - pak dokonce na několik desetiletí, meteorit kilometrových rozměrů na celá staletí...

O všech těchto variantách věda apekuluje, proměřuje, znovu a znovu testuje hypotézy... a vše proto aby v úhrnu mohla udělat co možná věrohdný pravděpodobnostní odhad. Ten dnes např zní, že pokud nezůstanou fosily pod zemí bude s civilizací jak ji známe takřka jistě konec. Jak se ale lidé ve své emotivitě budou dál rozhodovat a co všechno ve své rozvojové dětskosti ještě za výtržnosti i rozumné kousky na úlanetě udělají asi neví nikdo.

Pokud by se ale život civilizací rozvíjel tak snadno jak se nám to donedávna zdálo, je už nyní krajně s podivem, že po něm nikde ve vesmíru nenalézáme žádnou stopu. Vědci jsou proto dokonce na vážkách zdali je inteligence lidí jak ji známe životaschopnou vývojovou cestou nebo zdali tato anomálie častěji vede k urychlení druhového kolapsu.

R. Vacek 28.1.2019 19:55

Re: Vědci se shodnou

Prezentované závěry "vědců" nám poslední desítku let tvrdí stále to samé - musíme něco dělat a bude to stát spoustu peněz. Přitom pokud se podíváme na historická data (sta miliónů let zpět) o globálních teplotách a globálních koncentracích CO2, tak zjistíme, že žijeme v období s nejnižší koncentrací i velmi nízkou teplotou http://1gr.cz/fotky/pes/14/102/pnesd/WAG56a8ae_g4.png . Těžbou fosilních paliv jenom vracíme do oběhu životadárný uhlík, který se z biosféry stále ztrácel (v hlubinách Země jako nerosty - uhličitany). Z návratu koncentrace CO2 k běžným úrovním bude profitovat nejen rostlinstvo, ale následně i další články potravinového řetězce.

L. Novák 28.1.2019 21:50

Re: Vědci se shodnou

No jo, ale to by "Rada" radič poraděnko přišel o kšeft a musel by začít něco pořádného dělat. Třeba pěstovat zeleninu. :-)

V. Petr 28.1.2019 11:38

Spíše, než nestavět silnice bychom měli zkrouhnout

fotovoltaiku a pěstování "biopaliv!!!"

A postavit NĚKOLIK dalších jaderných bloků a tím snížit spotřebu uhlí a devastaci krajiny s jeho těžbou spojenou!

A také konečně začít likvidovat KŮROVCE!

V. Kolman 28.1.2019 11:54

Re: Spíše, než nestavět silnice bychom měli zkrouhnout

Nebál bych se vaši myšlenku pane Vaňuro rozvést ještě dále. Po uvedení dalších bloků jaderných do provozu - začít v domácnostech topit a vařit "na elektřině" a zbavit se tak ošidné závislosti na ruském plynu!

Ovšem, do té doby.......?

P. Rada 28.1.2019 14:32

Re: Spíše, než nestavět silnice bychom měli zkrouhnout

Po uvedení JE a asi i dlouho před tím by se v domácnostech... muselo především začít razantně šetřit aby na investici aby si na násobně drahou energii s dnešních reaktorů oproti jiným zdrojům systém vůbec vydělal.

Pokud by už někdo takovouto cestu odstoupil pak by to klima na planetě sotva změnilo, protože zásoby jaderného paliva jsou i při dnešní spotřebě jen zhruba na století. Jaderní vědci si sice už půlstoletí slibují zdokonalené technologie s uzavřeným palivovým cyklem a vedle nich takové bláboly rádi opakují mnozí další - ale skutek utek a utíká stále dál. Viz trendy poklesů efektivity těžby energií.

Dnes sice oproti minulosti využívá každý člověk v rozvinutém světě zhruba energie na úrovni zhruba stonásobku své bytostné ale využívá ji hlavně na krytí plytkých potřeb a fantazií, že z něj jednou bude jejšště větší monstrum podobné bohům. Podobni bohům zkázy ale už jsme.

M. Prokop 28.1.2019 16:26

Re: Spíše, než nestavět silnice bychom měli zkrouhnout

Pokud by se přestaly dotovat OZE, bylo by i na těch několik jaderek a levnější elektřinu.

Co vše dojde za 100 let, to je čiré věštění. Jak dojde ropa, to už slyším a čtu tak asi půl století - a pořád nic.

P. Rada 28.1.2019 19:49

Re: Spíše, než nestavět silnice bychom měli zkrouhnout

Pane Vanuro lidé občas slyší a čtou jento co chtějí. Rozumným by mohlo dojít, že ropa nikdy nedojde - jen se stane nedostupnou. Vývoj ceny ropy je snad znám dostatečně.

Jiný pohled nabízí vyhodnocení ropných vrcholů jednotlivých zemí. Mnohde k němu už došlo. Ani tam ale zcela vyčerpána nikdy nebyla - jen už nikdo nemá tolik prostředků aby se to při dnes známých technologiích vyplatilo. Viz pokles EROEI. Je dnes i krajním otazníkem zdali a komu se vlastně vyplácí těžit ropné písky - pokud kdosi toleruje devastaci krajiny a takto těžbu subvencuje - pak těžba může pokračovat - a po nás potopa?:

https://www.info.cz/cestovani/kanada-jak-ji-neznate-u-athabaskych-ropnych-pisku-romantickou-prirodu-necekejte-12376.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ropn%C3%BD_zlom

L. Novák 28.1.2019 18:26

Re: Za dotace do OZE už jsme mohli mít JE několik

a z nich levnou elektřinu.

"Rado", blbe jeden zelený, ty tady budeš ty své LŽI o drahých JE vylepovat pořád dokola...

Ś. Svobodová 28.1.2019 11:10

Oteplování?

Autor by si mohl povšimnout, že o oteplování už se tolik nemluví. Mluví se o klimatických změnách. V poslední době se mezi vědci vyrojilo několik hypotéz, že nás naopak čeká prudké ochazování spojené s nyní probíhajícím faktickým poklesem sluneční aktivity a s faktickým zpomalením Golfského proudu.

P. Rada 28.1.2019 11:31

Re: Oteplování?

Pokud dojde např k masivnímu tání Gronských a Labradorských ledovců, změní se na několik desetiletí směr Ggolfského proudu a to ovlivní především západní Evropu.

Průměrné celosvětové teploty ale přesto dál porostou. Na nás spíše dolehne více kontinentální typ počasí s výskytem dlouhodobého sucha. Pro ztráty porostů a tím retenční schopnosti se ale tu a tam přesto mohou projevit nebývalé povodně.

Pro představu co asi u nás nastane se proto přikláním k pojmu "klimatický rozvrat" který už před léty použil fyzik Holan.

http://amper.ped.muni.cz/eave/klima_kolobehy.pdf

"Klimatický rozvrat" zejména na severní polokouli a jejich mírných šířkách lépe vystihuje nový fenomén kdy zde přestanou platit doposud běžné lidové pranostiky ale i nejdokonalejší předpovědní výpočetní systémy je nebudou schopny nahradit v lokálnosti pojetí.

P. Zinga 28.1.2019 15:25

Re: Oteplování?

Pokud, když, asi atd.

Asi, asi, dáme si klobásy.

Ś. Svobodová 28.1.2019 18:08

Re: Oteplování?

Nové věštecké odhady ICP potvrzují "růst" o 0,3°C do roku 20100. Téměř bych se vsadila, že za deset let bude oficiální dokrtínou boj proti ochlazování nejlépe vypouštěním CO2. Což už bylo navrhováno v 70tých letech.

P. Rada 28.1.2019 19:58

Re: Oteplování?

Nevím co míníte větou ..."Nové věštecké odhady ICP potvrzují "růst" o 0,3°C do roku 20100"... Možná jde právě jen o Vaši věštbu.

Věštbám bych se proto raději vyhnul. Naopak IPCC modely uvádějí několik scénářů a ty se všechny v nejbližších desetiletích neliší od růstové trajektorie kterou u nás fakticky naměřili meteorologové:

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1546437271

V. Kolman 28.1.2019 11:34

Re: Oteplování?

"Oteplování", nebo "Klimatické změny". Zamlžovaná debata je o tom, jak dalece se na oněch změnách podílí činnost člověka "moudrého".

Jinak řečeno (bohužel si již nevzpomínám na autora citátu):

"Člověk si myslí, že je gigant a zatím jsi kamaráde úplný houno!"

J. Hajský 28.1.2019 11:44

Re: Oteplování?

Jednoroční dobrovolník Marek:

"Pýcha předchází pád. Všechna sláva polní tráva. Ikarus si spálil křídla. Člověk by chtěl být gigantem, a je hovno, kamaráde."

P. Rada 28.1.2019 14:22

Re: Oteplování?

Zásadně se mýlíte v možnostech člověka devastovat okolí. Za celé stamiliony let existence života je totiž prakticky jediným druhem který je schopen sice nepřímo ale za to to masivně využívat prakticky čistý uhlík, který byl do té doby nedtknutwlně uskladněn miho hlavní uhlíkový cyklus. Podobně využívá jiné suroviny. Atmosféru planety tak s hlediska uhlíku změnil o 40%.

Jiným příkladem je vliv lidí na množství aktivního dusíku - dusičnanů.. - v celé biosféře. Ta ho obsahuje v důsledku výroby umělých hnojiv a spalování za vysokých teplot a tlaků už dvojnásobek toho co kdy na živé planetě bylo.

O tom, že lidé dokáží způsobit jadernou zimu nebo produkovat sloučeniny a radiiizotopy na planetě nikdy neexistující snad není obecných poxchyb. K soudnému dni se hodiny pomyslných ručiček dnes zas přiblížily hned s několika důvodů:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/dve-minuty-do-apokalypsy-lidstvo-je-blizko-zkaze-varuji-hodi/r~c3d479b2208511e98854ac1f6b220ee8/

Pochybuji naopak o tom, že je člověk po sobě toto všechno schopen poklidit nebo alespon zavčas navodit podmínky recyklovatelnosti všech typů "hoven" kterými zamořuje okolí.

J. Brunner 28.1.2019 15:24

Re: Oteplování?

Bohové zkázy jsou lidé vašeho typu.

M. Prokop 28.1.2019 16:27

Re: Oteplování?

A kadeta Bieglera tu máme taky, říká si Rada.

P. Zinga 28.1.2019 11:08

Hladina podzemních vod klesá

hlavně proto, že více dbáme o svou hygienu!

Je rozdíl koupat se jednou (?) týdně či denně. A dokonce i na vesnici se ho*no splachuje do odpadu, namísto, aby se vyvezlo na pole. Půdě chybí organické látky (hnůj), umělá hnojiva to nenahradí: sláma se spaluje či mění v plyn, kejda taky. Nesází se občas vojtěška. Zkrátka: půda vodu neudrží a co ano, to spláchneme do hajzlu.

Já se denně sprchuji a měnit nechci. Takže zbývá retence vody.