29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EURO: Dvacet let zanikání

Společná evropská měna oslavila nedávno dvacet let. Kdybychom vzali doslova její kritiky, tak šlo o dvacet let zanikání. Už by tu s námi dávno a dávno neměla být. A přesto – stále tady je a popravdě to na brzký konec nevypadá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 30.1.2019 9:24

Re: Hmm. Ale...

Jenže já měl dojem, že píšete: společná měna vyžaduje "bohatostní" podobnost. Což odmítám už proto, že Bill Gates a poslední americký žebrák mají společnou měnu a nějak nemyslím, že by to mohlo fungovat jen tehdy, kdyby Gates tomu žebrákovi přispíval. Naopak - společná měna jim oběma přesně poví, jak na tom vzájemně jsou.

S tímhle vaším příspěvkem souhlas: společná měna vyžaduje společnou komunikaci. Jestli nutně společný "národní" jazyk, o tom bych pochyboval, ale to je technický detail. Máte naprostou pravdu, že cizozemci jsou podezřelí všude, zvlášť když jde o prachy :-).

J. Jurax 30.1.2019 0:08

Re:

Musíte zvolit takovou, aby bylo ... :-)

K. Pavlik 30.1.2019 0:03

Re:

Svete div se, placeni kartou neni zadarmo.

J. Jurax 29.1.2019 22:38

Když jede Čech do Vídně, má ssebou platební kartu a nějaké euro, aby měl drobné na veřejné toalety etc. si vybere v prvním bankomatu, na který narazí, a jinak platí kartou.

J. Kanioková 29.1.2019 21:09

Nesouhlasím s článkem

J. Kanioková 29.1.2019 21:05

BLBOST !

K. Machala 29.1.2019 20:44

Re: Většina politiků je

Přesně tak to je! Díky.

K. Machala 29.1.2019 20:42

Re: Hmm. Ale...

Máte pravdu, ale nikde jsem nepsal, že měna má něco vyrovnávat. Měna dnešního typu vyžaduje, aby nestejný dopad vyrovnávala rozpočtová politika (jako třeba u dolaru v USA) a/nebo aby byla ekonomika natolik liberalizovaná (ceny, mzdy, deregulace), že si to najde svoje cenové hladiny rychle samo bez krizí. Druhé je v Evropě dneška utopie. A tak musí být to první a to vyžaduje jeden velký rozpočet (ne tak velký, jako je rozpočet EU, výrazně větší, EU má na poměru potenciálního státu pidirozpočet) a ten zase společnou politickou reprezentaci a ta společný stát. Když má být demokratický, nevidím možnost, jak by to šlo v mnohonárodním společenství, kde se nedá přes hranice diskutovat ani o jaderných elektrárnách, natožpak o migraci. Prostě ta média v Rakousku nebo Německu, natožpak ve Francii váš názor neuveřejní, jste pro ně cizí, nebudou se vás ptát, budou se ptát domácích, jsou tak nastavená. Takže neexistence společného jazyka, společné diskuse a politického národa znamená nemožnost demokratického společného státu, nemožnost velkého společného rozpočtu a tedy eura. Skřípe to a bude skřípat, dokud se to nerozpadne nebo nespojí (proto ta imigrace tlačená i nám). Hlavně jde ale o toto: měna dnešního typu nemůže existovat dlouhodobě bez společného rozpočtu. Dotace Babišům to nevyřeší. Jsou to hlavně ty velké položky - rozdílné důchody, sociální politiky atd.

K. Machala 29.1.2019 20:30

Re: Hmm. Ale...

Přesně. Zdá si přitom, že to nechápou nejen ti občané těch zemí, že euro bez toho jednoho státu nemůže dlouhodobě přežít, ale ani ti, co tam u nás chtějí vlézt (do eura, aniž by si uvědomovali, že v Praze se pak nebude už rozhodovat o ničem, ani o té migrační politice, bude to regionální město jako za dob Rakouska-Uherska). Osobně to nechci, jeden stát s mnoha národy a jazyky nebude dobře fungovat a určitě ne demokraticky (demokracie potřebuje společnou diskusi v celém státě a ta je bez jednotícího jazyka obtížná). Už ani tak společné téma jako jsou jaderné elektrárny nebylo možno vydiskutovat ani mezi Českem a Rakouskem (argumenty druhé strany prostě nepronikaly jazykovou bariérou), natožpak celoevropsky. S Německem nejde diskutovat o imigraci z neevropských zemí, protože tam prostě do médií Neněmec pronikne jenom obtížně, mají hranice v hlavách, i když pořád používají termín "evropské" "společné", myslí tím "podle not Německa". Takže spojení do jednoho státu by šlo jenom nedemokraticky a to já nechci.

M. Prokop 29.1.2019 18:11

Re: Euro má spíše politické výhody,

Vy asi moc neznáte modernější způsoby platby ....

V. Kain 29.1.2019 17:50

Re: A autor

No to jistě.Kampak asi soudruh chodí a ke komu na školení,že nás tady oblbuje vynikajícím projektem jako je společná měna?

K. Pavlik 29.1.2019 17:47

Re: Euro má spíše politické výhody,

No kdyz jede Slovak do Vidne tak proste plati stejnou menou jako doma - ani ve Vidni nebo v Bratislave nemaji problemy se smenarnami.Cech v lepsim pripade(ktery asi nenastane) plati +3%,navstevnici z USA 5 dolaru plus 2.5% (nastesti ty penize muzou pouzit i jinde).

M. Prokop 29.1.2019 16:49

Re: Už jsme ho měli dávno mít.

Pan Lapil ovšem tvrdí, že by nikdo nepůjčil. A vida, půjčil a půjčuje dál.

M. Prokop 29.1.2019 16:47

Re: Jedna věc je jistá:

Frantíci chtějí velet a Němci to mají platit. Němce ukecali hlavně Frantíci.

M. Mikulec 29.1.2019 16:20

Jedna věc je jistá:

Euro bylo založeno proto, aby udrželo Německo na řetězu. To se evidentně nepovidlo. Německo se sjednotilo a utrhlo ze řetězu, smlouvy-nesmlouvy.

Z. Lapil 29.1.2019 14:21

Re: Už jsme ho měli dávno mít.

To nejsou půjčky, to je něco mezi almužnou a darem.

P. Dvořák 29.1.2019 14:12

Re: Jižní Amerika se dá v něčem srovnat s EU.

Na rozdíl od Evropské unie.

R. Langer 29.1.2019 13:58

Re: Už jsme ho měli dávno mít.

Ta teze platí, jenom Řecko ještě nezaplatilo. Ale zaplatí...

R. Langer 29.1.2019 13:56

Re: Hm, možná že

No však vždyť to píšu pořád dokola, pokud budou stejné jako ty Slovenské a naše, pak to bude v pořádku. Takhle to v pořádku není, a nebude.

Z. Koutecký 29.1.2019 12:32

Re: Hmm. Ale...

Pane Machalo,vystihl jste to přesně. Konečným cílem celého vývojového procesu EU je vznik jednoho evropského státu. S tím se přece řada vrcholných politiků EU nijak netají. Metoda k dosažení tohoto cíle je salámová, jinak to ani nelze. Postupně jsou přenášeny kompetence jednotlivých států do centra, jak se o tom píše např. v Bílé knize Evropské Komise již v roce 2016 nebo jak o předání suverenity hovořila nedávno v Berlíně paní Merkelová. Jednotná měna je samozřejmě jedním ze základních předpokladů, aby takový stát fungoval. V souvislosti s rozpory kolem rozpočtu Itálie se rovněž začalo uvažovat o jednotném rozpočtu, prozatím pro státy eurozóny, i když zatím s určitými omezeními. Faktem rovněž je, že řada členských států EU není zřejmě výhledem na ztrátu suverenity nijak nadšena a celý proces vázne.Největšími propagátory jednoho evropského státu jsou samozřejmě Německo a Francie, které se zřejmě rozhodly celý proces urychlit (být vysokorychlostní) a zajistit si vedoucí postavení i mezi těmi státy, kteří se k nim přidají.

M. Prokop 29.1.2019 12:15

Re: Už jsme ho měli dávno mít.

Jak vaše teze platila v případě Řecka?

Z. Lapil 29.1.2019 12:01

Re: Už jsme ho měli dávno mít.

Euro je měna jako každá jiná. Když rozhazujete a hodláte rozhazovat i nadále, tak vám nikdo nepůjčí ani Euro, ani korunu, ani libru ani dolar americký, kanadský či australský.

Z. Lapil 29.1.2019 11:52

Re: Hmm. Ale...

Měna není od toho, aby něco vyrovnávala. Měna je od toho, abych věděl, jak jsem na tom: mám tisícovku nebo milión?

Samostatná měna má tu výhodu, že - přes proklamace stability a nezávislosti - je možné s ní manipulovat (rozkazem, jako za bolševika, nebo skrze trh, jako minulých pár let ČNB) a tak předstírat, že milión není úplně přesně 1000x1000.

Za socialismu se časem ukázalo, že oficiálně cizí (západní) měnu nekoupíte, leda třikrát dráž u veksláků a za cenu porušení zákona. Za kapitalismu se ukázalo, že existuje taky něco jako inflace (italský film z konce války: kuře za 300 lir????. Český Silvestr z roku 1967: 1500lir? To jsou dva svetry! Já měl někdy v r. 1990 za patnáct stovek zmrzlinu do kornoutu).

Koneckonců - chcete-li něco vyrovnávat dotacemi (jak jinak?), tak je celkem jedno, jestli dotyčný kraj/město/fabriku/Babiše dotujete tak či onak potištěnými stát/papírky.

F. Kusák 29.1.2019 11:13

Euro má spíše politické výhody,

těch ekonomických moc není. Nějak mi nedochází, jak je možné, aby státy svévolně emitovaly dluhopisy a ECB tyto dluhopisy kupovala a tím uměle udržovala likviditu v těchto státech. Samozřejmě za to ručí všechny členské státy, tedy i ty, které nepoužívají euro. A takových podivností bychom našli více. Monetární politika je velmi složitá věc, nejsem zde žádný odborník, přečtu si raději názory specialistů. Jejich na internetu mnoho.

M. Prokop 29.1.2019 10:45

Re: Jak bylo Euro zachráněno

Přes zemědělskou politiku EU. Masivně. A ještě to Frantíkům nestačí.

M. Prokop 29.1.2019 10:43

Re: Už jsme ho měli dávno mít.

Euro je měna pro UKÁZNĚNĚJŠÍ. Klidně bychom ho mohli mít, kdyby ho neměl jih Evropy včetně Francie. Takhle raději ne.

M. Prokop 29.1.2019 10:41

Re: Hm, možná že

To není Eurem, to je politika. Ty stejné platy jsou na dluh.

Krásně to kdysi srovnal Kohout: https://www.penize.cz/svetova-ekonomika/301393-atheny-vs-sofie-recko-trikrat-bohatsi-nez-bulharsko

R. Langer 29.1.2019 10:39

Re: Hm, možná že

Kromě toho, všiml jsem si, že ceny v supermarketu v Praze a v Horní Dolní jsou stejné - vlastně ne, v Praze jsou ty ceny NIŽŠÍ. Průměrné platy ani nájmy pochopitelně ne, ale co to s tím má společného, mohl byste to upřesnit? Tady fakt nejde o to, že NĚKDO má v Praze vysoký plat. Kromě toho, jak vysoký si asi myslíte že má v Praze plat ta prodavačka v tom supermarketu?

M. Prokop 29.1.2019 10:39

Re: Hm, možná že

To jistě.

Bohužel neumožňuje různé nastavení parametrů, takže kvůli příliš levným penězům (které potřebovaly hlavně Německo a Francie) se do problémů dostaly Irsko a Španělsko.

R. Langer 29.1.2019 10:38

Re: Hm, možná že

To jste nepochopil, já píši pravý opak toho že stejná měna neumožňuje rozdílné ceny, platy a pod. Naopak, ona neumožňuje STEJNÉ platy a ceny při rozdílné ekonomické výkonnosti. A to se týká toho Řecka, Itálie a Španělska. Jejich ekonomická situace jim s Eurem umožňuje platy a ceny takové, jako na Slovensku a u nás. A pokud se něco nezmění, dopadne to ekonomickým krachem.