20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co si to děláme?

Milý čtenáři, včerejší příspěvek týkající se bydlení v Berlíně mě přivedl k tomu, napsat pár slov na téma bydlení a koncentrace lidí obecně. Mám totiž dojem, že svět jako celek v tomhle směru trochu zešílel, ale není si toho úplně jasně vědom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 23.1.2019 20:34

Výborná úvaha

J. Ticháček 23.1.2019 19:53

Já bych řekl, že je to naopak.

(Potěšil mne Trutnov na prvním místě. Nejsme náhodou pradávní kamarádi?)

Jde spíše o to, že čím dál tím kvalitnější technologie uvolní pracovní místa na venkově. A aniž bych chtěl býti marxistou, ten venkov je pro jakoukoli civilizaci tou nejdůležitější složkou. I nejchytřejší z intelektuálů potřebuje čas od času něčím naplnit žaludek. Schopnost venkovanů krmit své okolí jaksi vzrůstá. Dokonce bych se odvážil napsat, že produktivita venkova vzrůstá přímo úměrně tomu, kolika lidí ten venkov nakrmí.

Od doby, kdy bylo potřeba pár vesnic, aby se jakž takž najedl majitel panství jsme se dostali do stavu, kdy ten majitel panství dokázal přesvědčit nádeníky k něčemu rozumnějším. A ejhle, najednou nebyla potřeba stovka lidí, aby uživila rytíře, další stovka na jeho ženu, a teď děcka. Zbylí lidé dělali pluhy a motyky. A i pitomá motyka udělá víc práce, nežli ostrá větev. A máme tady další volné kapacity. To už si i sebepitomější feudál, nebo otrokář položí otázku: na můj oběd musí pracovat deset lidí, a já jich mám sto. Oni mi užírajï z mého talíře. A šup, máme nové společenské zřízení. Táhněte se živit sami. A máma s tátou vám kdykoli mohou poslat máslo, šunku, nebo husu. Ani teď? Pėt venkovanů dokáže nakrmit pêt tisíc Pražáků. Jenže ta pětice venkovanů to neudělá deset let, ale padesát let. A po večerech nevyrábějí vesničany, ale Pražáky.

A hádejte co?: Ti Pražáci si vydêlávajï službami, psaním, přemýšlením, ... jsou to intelektuálové. A málokterého z nich občas napadne se zamyslet nad tím, že nežijí ze své práce, že nežijí z duchaplných hovorů, ale že žíjí díky tomu, že jim jakýsi póvl přichystá něco do huby.

M. Mikulec 23.1.2019 21:04

Re: Já bych řekl, že je to naopak.

A neustále koušou ruku, která je živí.

K. Machala 23.1.2019 17:39

skvělý článek, ale lze to snadno řešit

Není to totiž trhem a nejde to spravit jenom příkazy a zákazy na volném soukromém trhu, ale i jinak - pár změnami v politice státu (což jsou příkazy, zákazy a regulace tak jako tak).

Tak třeba: debyrokratizovat a zbavit se té přehršle úředníků, kteří produkují minusové hodnoty (jsou převážně v Praze a platí na ně i poplatníci odjinud, čili odsávají peníze do Prahy)

Nebo: návrh STAN, který jinak moc nepodporuji kvůli přehnané eurofilii: přehodit pár úřadů typu statistický do jiných měst země, rozhodně nebudovat vládní čtvrť na nejdražším pozemcích v republice jako chce Babiš

Návrhů by bylo stovky, snad o tom napíšu článek nebo další knihu, až budu mít vyděláno na daň z nabytí nemovitosti, na kterou momentálně vydělat musím, aby ti úředníci měli co rozdělovat potřebným, např. i konkurenci a rekreačním hnízdům. :)

M. Mikulec 23.1.2019 17:50

Re: skvělý článek, ale lze to snadno řešit

Možná i nepotřebným. Oni vědí nejlépe, co s našimi penězi.:-)

K. Machala 23.1.2019 21:20

Re: skvělý článek, ale lze to snadno řešit

Přesně - to "potřebným" by bylo bývalo lepší dát do uvozovek.

M. Mikulec 23.1.2019 13:26

I ti nestastnici

se toužili upálit v Praze, aby byli v televizi.

I. Schlägel 23.1.2019 13:16

Co rozdíl v platech mezi Ostravou a Prahou?

Je nějak významný?

M. Prokop 23.1.2019 13:32

Re: Co rozdíl v platech mezi Ostravou a Prahou?

V platech i nezaměstnanosti. Jednu dobu byl dost značný, teď bych musel hledat.

J. Vintr 23.1.2019 12:32

Lidé se nechovají racionálně

ale jsou z velké části ovládáni instinkty. Jenže původní živočišné instikty v dnešním světě mnohdy člověku moc dobře neposlouží. Přehnané sdružování do většího houfu, který našim prapředkům umožňovalo lépe odolávat vlkům a nepřátelským sousedům, dnes přináší víc komplikací než užitku.

K. Salajka 23.1.2019 11:43

osídlení

Myslím, že koncentrace není samovolný nebo neřízený proces. Develotři mají rozdělené všechny pozemky v Praze, představa že by nechali ladem části, které jsou označené jako park, náměstí nebo parkoviště bez zástavby je přímo děsí. Nemůžou připustit existenci lokality s levnějšími byty - okamžitě je vykoupí. V podstatě je drahota důsledkem monopolu několika firem na prodej bytů. Velká část kupujících např. na Stodůlkách v Praze, ale i jinde, prodá byt v Moskvě a za něj si koupí 3 byty v Praze. Ty nejsou na bydlení ale na ubytování.

Myslím, že rozumná nejmenší velikost osídlení je 3 - 5 tis. obyatel, s dojezdovou vzdáleností nejvýše hodinu do města nad 40 tis. obyvatel, za předpokladu slušné veřejné dopravy. Pokud má taková obec školu, školku, poštu a objekty pro staré a nemocné lidi, uživí i lékaře.Určitě ba se dal vymyslet nějaký způsob jak zlepšit infrastrukturu v menších lokalitách, aby se tam dobře žilo. Pak by se ulevilo i velkoměstu.

14 není problém dojíždět za prací. Zácpy podle statistiky dnes vznikají zejména v Praze, Českých Budějovicích a Brně, jinde zpravidla jen jako důsledek aktuálních staveb. Řešení není zrychlení ale rozšíření dopravní sítě. Kde bude brát pasažéry hyperloop, který pojede mezi Bratislavou a Prahou 30 min. To pojede dvakrát denně. A na obou stranách se k němu lidé budou probíjet tramvají 45 min. ? K čemu vlak, který převeze vysokou rychlostí Němce z Vídně do Drážďan a po cestě vyplivne pár lidí v Praze?

M. Prokop 23.1.2019 13:35

Re: osídlení

Je-li bytů dost, developeři je nevykoupí, pak existuje taky konkurence. Žádný monopol není.

Problém Prahy je hlavně nedostatek bytů, trochu zhoršovaný Airbnb.

P. Portwyn 23.1.2019 14:46

Re: osídlení

Plánovači dopravy ovšem sedí taky v Praze, takže jim je celkem jedno, jestli někdo vystoupí v Čáslavi...

K. Janyška 23.1.2019 9:31

To samo.

Čeká to na neosobní reakci... Dzp.

R. Gramblička 23.1.2019 10:56

Re: To samo.

Myslíte Sama Sata, toho Japonce, co cpe pracky do všeho? Zrovna mám rozečtenou výživnou knížku Matta Ridleyho: Evoluce všeho, kde se v jedné kapitole věnoval i spontánnímu růstu měst. Došel k závěru, že lidi se do velkoměst stěhují proto, že v součtu (nebo i v průměru) jim to zvyšuje kvalitu života. Samozřejmě že to plodí i různé problémy, nicméně výhody převažují, jinak by to lidi nedělali

P. Lenc 23.1.2019 11:15

Re: To samo.

Máte sice pravdu, ale jen do první velké krize.

R. Gramblička 23.1.2019 12:25

Re: To samo.

Proč? Krizí, malých i velkých bylo v historii hafo, nicméně na dlouhodobý trend stěhování lidí z venkova do měst to zásadní vliv nikdy nemělo

P. Lenc 23.1.2019 13:49

Re: To samo.

Ano, ale nikdy v historii nemělo tolik mladých takové obří půjčky.

R. Gramblička 23.1.2019 16:03

Re: To samo.

No a? Rozveďte to trochu, člověče, co tím vlastně chcete říct

K. Janyška 23.1.2019 15:17

Re: To samo.

Je to tak a kompozitivní teorie to popisuje. Je to stejná motiv jako migrace necivilizovanců za lepším. A je to myslím dokonce každému jasné...Dzp.

M. Mikulec 23.1.2019 9:16

V Praze

totiž muže byt zaměstnán kdekdo. Tak proto. Bylo by fajn přestěhovat hlavní město. To říkám už mnoho let. Vyčistil by se vzduch, ušetřily nervy, peníze a zdraví. Do přečtení tohoto článku jsem měla jiné kandidáty na hlavní město. Ale Ostrava- proč ne? I letiště ma.

R. Dubravský 23.1.2019 9:05

Za mne

Já jsem přesídlil do Prahy daleko po čtyřicítce a z jednoduchého důvodu. Na Ostravsku (placená) práce prostě není. I se všemi nevýhodami života v přeplněném velkoměstě mi nic jiného nezbývá.

Ten "Bakalův" byt v Havířově není nijak zvlášť levnější, než obdobný v Praze. Do hypotetického zaměstnání bych dojížděl 20-30km, stejně jako v Praze. Nejspíš autem po ucpaných silnicích, protože hromadná doprava je funkčně nepoužitelná, stejně jako v Praze.

Podle mého názoru cesta z toho ven je v masivním rozšíření práce z domova. Takovým způsobem, jak dnes pracují programátoři, by již při současných možnostech komunikací mohla pracovat většina administrativních a technických profesí. Úspory na dojíždění a stěhovaní by byly obrovské.

P. Jášek 23.1.2019 8:26

To by

se dalo vyřešit infrastrukturou.

Rychlovlaky Ostrava - Praha 45 min.

Atd, Plzeň, Brno....

Dokud nebudou budeme zaostalý "Východ"!

M. Mikulec 23.1.2019 9:18

Re: To by

Nedalo: lidi to mají v hlavách: kdo nemá sídlo firmy v Praze, jako by nebyl. Tak ať si užijí své zácpy. Jistě, vyřešil by to soukromý vrtulníku, bublina. :-)

A. Pakosta 23.1.2019 9:36

Re: To by

Poznámka k těm rychlovlakům - Praha Ostrava za 45 minut odpovídá rychlosti zhruba 530 km/h - to je REKORDNÍ rychlost francouzského TGV, které dosáhl na kratičkém úseku trati, a Vy to berete jako běžnou provozní rychlost! Tím jste naprosto mimo realitu, i dvojnásobný čas - hodina a půl - by byl sen!

(Pindolíno to dneska jede tři hodiny)

J. Berger 23.1.2019 7:42

Velice zajimava uvaha

Tato uvaha me velice zaujala. Je to zajimavy fenomen. Myslim si, ze jde do jiste miry o touhu po urcitem Image. Je rozdil, kdyz reknete, ze bydlite v Rokycanech nebo ze bydlite v Praze. Lide jsou schopni si za toto priplatit dost penez. Proc si lide kupuji Mercedes a ne nejakou levnejsi znacku auta. I kdyz ta levnejsi znacka vam poskytne ty same nebo i lepsi uzitne vlastnosti o tretinu ceny levneji. Mozna jde take o jakysi "konkurencni boj" se vrstevniky, se kterymi clovek v malem meste, vesnici vyrustal. "... on to dotahl az do Prahy, do Nemecka, do Ameriky... " . Jedna se o odliseni a vytvoreni pocitu (nemusi to byt fakticky pravda), ze clovek to dotahl dal nez ti ostatni. Samozrejme, ze ve vetsich mestech jsou vetsi moznosti ziskat lepsi praci, lepsi kulturni vyziti atd. Jestli to vyvazi naklady na to vynalozene je otazkou. Myslim si, ze je to lidska prirozenost - dosahnout neceho lepsiho (i kdyz treba ne fakticky), mit neco lepsiho, bydlet na lepsim miste atd.

V. Vlach 23.1.2019 9:02

Re: Velice zajimava uvaha

Sebenalhávání, sebeukájení a poté i skrytá umíněnost a tvrdohlavost jakožto věčná náplast na svoji de facto malost.

Jakoby puberta vrostla i do pozdějších let a jakékoli argumenty zněly jak z archaického fatalismu....

A na samém konci hrdinné sentence o lidské přirozenosti - lepší vs. horší atd, ale hlavně pitoreskní čím líp tím hůř a čím huř tím líp, gard obrácený či nikoli, horizont či vertikála, dejte mi pokoj, jiný huž to nebude.

...

R. Tichý 23.1.2019 7:03

Myslim, ze to je zejmena o lenosti. Ve velkomeste nemusite planovat vubec nic, krome penez na najem. Vse ostatni se taridi temer obratem, 24/7.

V. Kříž 23.1.2019 5:12

Lumíci, prchající do měst

nejsou jen výsledkem "spontánního stavu", "reflexivně obhajovaného" pravicovými liberály. Úbytek lokálního, respektive národního patriotismu, pro který bylo morální povinností, aby se člověk, který uspěl jinde, vrátil mezi své a pracoval na pozvednutí jejich materiální i duchovní úrovně, je výsledkem neoliberálního pojetí globalismu. Krátkozraká snaha konzumovat se obrací proti zájmům celku i jednotlivce. Není jisté, do jaké míry vznikla tato situace spontánně a do jaké je rafinovanou snahou nových ideologů nenápadně rozvracet zbytky starého řádu. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Otázkou zůstává, zda jsme blbí nebo navedení.

Dík za skvěle vyargumentovanou úvahu.

V. Braun 23.1.2019 5:50

Re: Lumíci, prchající do měst

Nějak jsem v článku ty argumenty nenašel, jen podiv nd tím, proč se vlastně lidi stěhují, když je to pro ně o tolik horší. Jinými slovy, v článku asi nějak chybí druhá strana mince.

Mohu ji doplnit alespoň za sebe, protože jsem jeden z těch co se ze školy v Praze již nevrátil na samotu u lesa ne zase tak daleko od jednoho místa v článku jmenovaném. Pro mě to jednoznačně byly daleko rozmanitější možnosti pracovních příležitostí, a také na danou dobu, internet možná existoval někde v laboratoři ale ne v praxi, přístup k informacím.

Jinak pane Kříži, můžete nějak podložit vaši konspirativní poznámku o "rafinované snaze nových ideologů"? Docela by mne zajímaly vaše argumenty, máte li nějaké, jak tito ideologové uměle zařizují bobtnání měst po celé zeměkouli, včetně megapolí třetího světa. Děkuji.