18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

FEJETON: Český cirkus

V Českém rozhlasu vysílali ve středu rozhovor Michaela Rozsypala s ekonomem Tomášem Sedláčkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Mayer 24.1.2019 18:54

Umělá inteligence

Nevšiml jsem si, že by v EU existoval nějaký problém, vyvolaný umělou inteligencí. Zato problémů s přirozenou blbostí je hodně.

V. Podracký 24.1.2019 17:36

Globalizace je přitažlivý omyl

jako byl komunismus. Intelektuálové, se vždy rádi zabývali takovými omyly. Dělnická třída také měla zvítězit a velmi to tak vypadalo, protže ona to byla, která vytvářela hodnoty. Jak to dopadlo? Tak dopadne jakákoliv nepřirozenost, všechno to, co není založeno na přirozených principech. Kapitalismus zvítězil, protože je založen na přirozené soutěži mezi lidmi. Globalismus nemá žádný přirozeně rostlý tradiční řád. Je založen jen na lidských nedokonalých výmyslech jako komunismus.

M. Mikulec 24.1.2019 21:42

Re: Globalizace je přitažlivý omyl

Globalismus jsou takové celosvětové metastazy.

M. Mikulec 24.1.2019 15:52

Ano, pane Neffe,

Svět je globalizovany a vy jste s tím spokojen. Kvůli globalizaci zanikají místní výroby, život na venkově a ve větších městech. Kvůli důsledkům globalizace protestují Žluté vesty. Nesmíme všude vidět jen hlavní města, protože tam sídlí média. Na vesnici Žluté vesty nerozbili výlohy jediného obchůdku, který jim tam zbyl. Kvůli globalizaci šel klan Clintonu při volbách do kytek a vyhrál Donald Trump. Kvůli globálnímu byznysu, který se radostně a lehce vyhýbá placeni dani, dvou vlády z kůže své obyvatelstvo: někde ty peníze musí vzít, ze?

Dává vám to už smysl?

J. Jelínek 24.1.2019 16:23

Re: Ano, pane Neffe,

A kdypak asi ta zlá globalizace nastala? Obávám se, že v "okamžiku", kdy se první lovci a sběrači vydali z Afriky na potulky. Já mám globalizaci rád.

B. Rameš 24.1.2019 12:24

Jo. Centrální mozek lidstva.

A pak ho postaví nakřivo... (sry jako, znáte Návštěvníky, že?).

F. Navrátil 24.1.2019 9:38

Sedláčku, řekni nějaký vtip!

Sedláček je ekonomickou estrádní hvězdou České televize. Jeho logické vývody jsou proslulé mechanistickým pohledem na složité ekonomické a společenské jevy. To se některým jednoduchým propagandistům velice líbí. Pokud není schopen překročit meze empiriokriticismu, nepochopí probíhající procesy a jejich vývoj.

J. Jelínek 24.1.2019 10:32

Re: Sedláčku, řekni nějaký vtip!

Bylo by lze s vámi souhlasit do puntíku. Pokud byste ovšem nahradil slovo Sedláček slovem Soukup a ČT Burrandovem. Jinak je to z vaší strany jen křečovitý blábol diletanta.

F. Navrátil 24.1.2019 12:44

Re: Sedláčku, řekni nějaký vtip!

Moje hodnocení platí i pro Soukupa a dokonce by řekl, že jeho ekonomické zkratky jsou primitivní. Kdyby se dali se Sedláčkem dohromady, byli by Pat a Mat naší ekonomické scény. V ekonomické oblasti jsem pracoval a podnikal v rodinné firmě. Na ekonomiku se dívám z reálného hlediska a ne podle frází nabiflovaných z učebnice politické ekonomie socialismu.

J. Jelínek 24.1.2019 16:25

Re: Sedláčku, řekni nějaký vtip!

Víte jaký je rozdíl mezi ekonomikou a ekonomií?

J. Kanioková 24.1.2019 20:08

Jste troll

R. Woloszczuk 24.1.2019 9:37

Historie se opakuje?

To už tady jednou bylo :-) Vymýšlíme umělou inteligenci, která bude racionální a bude se rozhodovat výhradně na základě dat... Jenže NĚKDO jí musí říct co je správné a co ne. Můžeme přesně stanovit algoritmy, že je lepší autonomní auto nabourat do zdi a zabít pasažera, než vjet do skupiny školáků. Nikdy ale nejsme (my iracionální lidé) přesně a spolehlivě popsat všechny možnosti a eventaulaity.

NEBO můžeme do umělé inteligence vložit schopnost ROZPOZNAT co je DOBÉ a co ZLÉ - pak ale hrozí, že ji budeme muset vyhnat z ráje a nechat ji ať se stará sama o sebe, bez našeho zásahu... Až z toho bude opravdu průšvih a UI se vymkne jakékoli kontrole, můžeme poslat šikovného programátora, který jí zkusí pomoci "zevnitř", nebo vybereme několik opravdu funkčních vzorků a na zbytek pošleme potopu. :-)

K. Janyška 24.1.2019 9:27

Já bych to s tím racionalismem a předstrkováním racionalismu

nepřeháněl. Přidáme k němu přívlastek kostruktivistický a je zle, pokud posuzujeme věci občanské. Člověk musí znát principy, na kterých vyrostl a stojí lidský svět, ne toužit po jeho zorganizování. To ani dokonce nejde a velmi to škodí. Lidský svět je totiž nezorganizovatelným spontánním řádem... Dzp.

J. Jelínek 24.1.2019 8:59

Víte pane Neffe

Celá UI, tak jak ji chápeme dnes - tedy jakýsi supersložitý algoritmus rozhodující se jen na základě strohých dat, nezatížená iracionalitou je mi nějak podezřelá. Asi jako Descartesovy hodinky, dokonalý stroj vesmíru, který si tiká a všechno klape ku všeobecné spokojenosti. Jenomže jak dnes víme, či spíše tušíme, svět tak nefunguje. Předpovědět počasí na týden dopředu je, prý z principu, nemožné. Není možné určit současně rychlost a polohu částice o které ani nedokážeme říct, jak "vypadá", pokud vůbec nějak a a zda je zrovna tam, nebo někde úplně jinde a jindy. To jsou jen dva případy, je jich jistě víc a jako autor SF víte o čem mluvím. Proč se tedy v případě UI vracíme k mechanistickému, karteziánskému vnímání světa? Pana Sedláčka mám rád, rád ho čtu, ale v tomhle tedy trochu hodně přestřelil. A není sám.

M. Pivoda 24.1.2019 9:53

Český komitét pro vědecké řízení

V době českého reálného socialismu jsem chodil na klubové večery Komitétu pro vědecké řízení v Brně, v Praze ty klubové večery nebyly. Tzv. vědecké řízení by bývalo mohlo být funkční v plánovité ekonomice, pokud by socialismus byl býval zvítězil na celé zeměkouli a podniky by tak neměly konkurenty. K tomu ale nikdy nedošlo.

Tržní ekonomika je především o konkurenci (viz Konkurenční strategie (1980) a Konkurenční přednost národů (1990) od M.E. Portera z Harvardské školy byznysu). Ředitel někdejší firmy APP Group (o které jsem v 90. letech psal případovou studii pro účely výuky) mi jasně sdělil toto: "Já se musím rozhodovat v situaci, kdy pomyslná matice mých možností je zaplněna z cca 10% a podstoupit tak riziko, že ten rýsující směr se nikdy nenaplní. Až je ta matice zaplněna z 90%, pak je situace jasná každému blbovi, a já nemohu získat konkurenční výhodu". Zapomeňte na vědecké řízení plánovité ekonomiky.

O umělé inteligenci je zde zbytečné mluvit. Je to směr sice kriticky důležitý pro lidstvo, ale ty kriticky důležité aplikace

(dnešního strojového učení) budou ve vojenství.

P. Princ 24.1.2019 11:04

Re: Víte pane Neffe

Jenom technická : to, že nedokážeme současně určit hybnost a polohu částice, není naše nedostačivost, naopak : prof. Heisenberg tím stanovil jedno ze základních pravidel fyziky (přírody, vesmíru, chcete-li).

J. Jelínek 24.1.2019 11:59

Re: Víte pane Neffe

Ano, to je pravda, asi jsem se měl vyjádřit, že "nedokážeme z principu".

M. Pivoda 24.1.2019 7:47

Strana mírného pokroku - v mezích zákona

Ondřej Neff dnes vstoupil do tématu umělé inteligence (odvoláním se na irelevantního člověka v tom oboru, ekonoma Sedláčka) po třiceti letech sledování těch českých aktivit, kde se nová hodnota určitě nevytváří, tj. politice (v politice lidé bojují o moc).

R. Langer 24.1.2019 6:09

Nemám obavu z umělé inteligence,

ale z umělé blbosti. ;-)

P. Dvořák 24.1.2019 6:45

Re: Nemám obavu z umělé inteligence,

Buďte bez obav. Blbost je zcela přirozeného původu a uměle se jenom zmenšují čísla do statistiky o jejím katastrofálním dopadu na společnost.

Markantní je to zejména u politiků. Dříve to byli ti z Východu, dnes to jsou ti ze Západu.

To ta uměle potíraná dialektika, zákon negace-negace a pod. :-))

J. Jurax 24.1.2019 12:28

Zatímco umělou inteligenci je třeba vyvíjet, neboť inteligence je u lidí ne zcela běžná, umělé blbosti netřeba. Blbosti je mezi lidmi nadbytek.

R. Langer 24.1.2019 14:26

Re:

Proč máte takovou představu, že se UI musí vyvíjet úplně jinak než lidská, pokud je lidstvo jejím tvůrcem, a prakticky vzorem? Já to vidím úplně jinak. ;-)

J. Brunner 24.1.2019 15:31

Re:

Ano. I umělá inteligence bude podrobená svému "přirozenému" výběru. A ještě dlouho bude závislá na lidech.

J. Kanioková 24.1.2019 4:17

Národ není balast, naopak.

NÁROD tvoří ti "bezejmenní", kteří den za dnem chodí do práce, s láskou se věnují svým potomkům, denně chodí do práce a poctivě pracují, pečou chleba, vaří pivo, jezdí tramvajemi, starajíc se o obec, zachraňují jiné lidi nebo jsou připravení svou zemi bránit.

Národ, naše země - to jsou naše kořeny. Je to naše dědictví po předcích, kteří tuto zemi kultivovali pro nás!

Řeči těch bohémských "lepšolidí" mi lezou krkem, když tak lehce ničí to, co patřilo a patří k naší společnosti - sounáležitost, tradice, vzájemné vazby, zkušenosti, historie.

Tohle je podobný exemplář - Václav Bělohradský: Smrt si říká unipolarismus - https://www.novinky.cz/kultura/salon/494232-vaclav-belohradsky-smrt-si-rika-unipolarismus.html

V. Kotas 24.1.2019 6:41

Re: Národ není balast, naopak.

Tak jest. Proto musí skončit i současná EU a být velmi na pozoru před tím spojení Německa a Francie.

J. Brunner 24.1.2019 15:36

Re: Národ není balast, naopak.

Souhlas.

J. Kříž 24.1.2019 17:43

Re: Národ není balast, naopak.

Možná to bude vypadat jako knižní vyjádření či frázovité vyjádření citů, ale chválabohu je slovo národ, vlast a rodina ještě spoustě lidí drahý pojem, zvláště pokud si dokáží uvědomit, že za takové a podobné pojmy je dodnes potřebí i život položit.

J. Kovaříček 24.1.2019 1:33

Zajímavé

Všiml jsem si, že o umělé inteligenci mluví většinou hlupáci. Inu, z jejich hlediska je taková inteligence snadno dostupná. Nezpozoroval jsem však, že by někdo hovořil o umělé moudrosti. Ono totiž tohle slovo jaksi vypadlo z moderního slovníku jako přežité.

J. Jurax 24.1.2019 14:03

Inteligence je něco jiného než moudrost. A souvisí spolu jen volně.