25.5.2019 | Svátek má ViolaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠKOLSTVÍ: Naučím tě lovitŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 24.1. 2019 20:26, přehled diskusí

To je zase moudro...:
Autor: J. Schwarz Datum: 24.1.2019 20:26

Fór je v tom, že dnešní "chytrý mobil" umí neskutečné množství ptákovin, které starší člověk nepotřebuje a nepoužívá. Než studovat všemožná nastavení je rozumnější požádat někoho koho to baví, aby mi těch pár věcí co potřebuju našel a nastavil. Konečně, ti "mladí" sice mají nainstalovanou desítku sociálních sítí a řadu udělátek a her, pokud jde o bezpečnost jsou na tom stejně blbě jako ti starší. Ještě nejlíp je na tom člověk, co používá mobil jen na telefonování a nepotřebuje k tomu operační systém který mu nějaký vykuk hackne, vybílí mu konto nebo může sledovat kdy dotyčný není doma...

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.1.2019 0:04

Nesouhlas.

Nám zakazovali pod lavicí číst, dnes se nečte, ale šmrdlá s mobilem. Obé při výuce ruší.

Povinná literatura pro autora:
Autor: D. Kolben-Kolář Datum: 22.1.2019 22:08

Manfred Spitzer: Digitální demence.

Vyšla česky před pěti lety. To už měl mít dávno nastudované.

A těm řečem o údajných schopnostech mladé generace se také směji, protože to vidím na vlastní oči. Hodně jich je dobrých, ale průměr nestojí vysoko. Oříznout obrázek v grafickém editoru je pro řadu děvčat za hranicemi jejich běžných možností a splnit takový úkol vyžaduje dlouhodobé speciální školení.

IT znalosti? Dobrý vtip:
Autor: P. Portwyn Datum: 22.1.2019 19:50

Dnešní generace dětí umí s počítačem MÉNĚ, než jejich předchůdci.

Důvodem jsou právě "chytré mobily", které nenechávají žádný prostor pro kreativitu.

Je to jen mačkání tlačítek a zábava.

A mimochodem, hlavní průser není v použití/nepoužití mobilů ve výuce. Je ve skutečnosti, že děti do toho krámu civí celé dny a hloupnou.

Re: IT znalosti? Dobrý vtip:
Autor: K. Pavlik Datum: 22.1.2019 21:42

Jak se pise v Saturninovi. Neco takoveho se nesmi pred dedeckem ani naznacit. Tam se tez pise: Milous nadherne brusli - proste unikum - slovo brusli nahradte slovem textuje.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.1.2019 0:12

Souhlas.

Otcové těchle dětí si na primitivních osmibiťácích psali prográmky, tedy pokud se zajímali o počítače. Dnes si jejich děti jenom šmejdí prsty při hraní nebo plkání na socsítích a vůbec netuší, jak to vevnitř funguje.

2019: rodiče žáků jsou pro plošný zákaz mobilů v ZŠ:
Autor: M. Pivoda Datum: 22.1.2019 19:42

Rozptylují notebooky studenty, nebo jim pomáhají?

Zveřejněno dne 10.1. 2008 na Neviditelnem psovi

http://neviditelnypes.lidovky.cz/skolstvi-notebooky-pri-vyuce-d2x-/p_spolecnost.asp?c=A080108_104435_p_spolecnost_wag

:
Autor: R. Tichý Datum: 22.1.2019 19:18

Asi 99% deti ma mobil k tomu, aby mohly "byt s kamarady". Umi se pripojit na facebook anebo fotit selfie.

Nema to nic spolecneho s pouzitelnymi znalostmi.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.1.2019 0:14

Ano.

Některé děti mobilním telefonem i telefonují.

Ano, je třeba naučit nebo přinutit lidi lovit ryby, :
Autor: K. Janyška Datum: 22.1.2019 11:32

ne je jimi krmit už ulovenými někým jiným... Dzp.

Re: Ano, je třeba naučit nebo přinutit lidi lovit ryby, :
Autor: Š. Hašek Datum: 22.1.2019 12:33

Samozřejmě.

Začněme třeba tím, že enterem se ryby neloví. Půjde to asi ztuha.

Strom nevysadí, tlačenka a koblihy ty lidské ruce také nedělají přes gesichtsknihu. Ty ruce většinou jsou i dílem učení, kázně a "buzerace" otce s matkou. Zkráceno

No:
Autor: P. Lenc Datum: 22.1.2019 11:17

a potom jste se pane autore probudil. O totální nevzdělanosti našich dětí již na základních školách si už cvrlikají vrabci na střeše a vy začnete "argumentovat" statísíci lety"?A chudáci děti, nesmět si během hodiny popovídat přes mobil, že?Váš článek jako sranda dobrý...

Re: No:
Autor: Š. Hašek Datum: 22.1.2019 12:44

Faktem je, že mít mobil a čučet do něj (o matice) jest základní lidské právo ťutínků, zvláště vychovávaných osamělými moderními rádobyvychovatelkami. Matky dle norem se totiž s dětmi nemažou, neboť potřebují aby mládež došla pro nákup, umyla nádobí a dávala špinavé ponožky včas do koše s prádlem. Nemá nikterak vztah k tomu, že matka občas něco ututlá ...... aby až přijde domů hospodář, nebyl furt velkej brajgl u večeře. Večeři vaří maminka. Tatínek obsluhuje stavebnice a zapaluje oheň v temném lese. Občas provede dceru v prvních tanečních.

Zkráceno. Částečně mimo thema.

Nu, tak rodiče stále své děti učí.:
Autor: D. Stirský Datum: 22.1.2019 10:48

Příznačné je, že byť jako dospělý přesně víte, kde jste si nabili čumák a před čím děcka varovat, tak to učiníte a stejně si ten čumák potomek musí nabít.(zprofanovaná historka, leč mně se stala: taťka mně učil, že nelze dávat jazyk k zábradlí, když mrzne. I vyzkoušel jsem, pravda, jen mžikově, leč krvácející ranka byla). Bude-li podobné úvahy šířiti stařičký pan profesor s 40 let praxe, řeknu OK, plný souhlas. Jenže tato moudra často hlásají ti, pro které jsou jen zástěrkou. Aby se ze školy stala žvanírna, kde se bude diskutovati o nesmrtelnosti chrousta, a to bez učení se, bez úkolů, bez povinností. Učení totiž bolí! Ono i to biflování - jistě, v rozumné míře - a učení se zdánlivě neužitečným faktům ku pořádné škole patří. Ale zákazy mobilů asi ne.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.1.2019 0:17

Zákazy mobilů ve vyučování taky; na šmrdlání po displeji je přestávka. Jinak souhlas.

Zbytečně složitý článek:
Autor: M. Zdobinský Datum: 22.1.2019 10:40

Odpověď na první otázku v článku : ("Má škola nalít dětem do hlav základní zásobárnu faktů? Nebo je spíše socializovat, naučit je vycházet mezi sebou i v rámci hierarchie a připravit na život se vším dobrým i horším, co obnáší?")

Proboha obojí!!!

A pokud se týká nových IT technologií? No rozhodně jim nebránit, pokud jejich používání (např.při vyučování) není v rozporu se záměrem v prvním odstavci. Každý rozumný kantor,kterého jsem v životě potkal to tak bral a nebylo potřeba nad tím příliš "filozofovat".

Re: Zbytečně složitý článek:
Autor: Š. Hašek Datum: 22.1.2019 14:46

Nikoliv.

Nejdřív naučit. Hlupáci těžkou budou vycházet mezi sebou (ve hloupém soužití, bez povědomí o Máji, Měsíci nad řekou, účinku broku ze vzduchovky dle fyziky, zkráceno). Ani nevím, kdo by pak řídil tramvaj a operoval žlučníkové kameny. Možná robot, který vciťovači vcítí z luftu ve fabrice.

Socializuje rodina, škola už jen přidá osoby do socializačních vzorců. Nakonec "spolupráce při napovídání a opisování" jest zajisté také socializace.

A pokud se týká technických změn - netrvám na tom, že v kabinetu bude jen parní stroj a začne se řidičákem na koňské spřežení. Naklepání kosy (dokáži) možná také nemusí nutně být u přijímacích zkoušek na ZTŠ/"hnojárnu". Nemyslím to hanlivě, zkracuji.

Úroveň znalostí našich žáků a studentů úměrně KLESÁ se :
Autor: J. Fridrich Datum: 22.1.2019 10:34

Úroveň znalostí našich žáků a studentů úměrně KLESÁ se zvyšováním platů našim kantorům - je to neuvěřitelné, ale je to tak.. Neznalosti našich mladých lidí o běžných a základních věcech našeho světa je někdy až zarážející...

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.1.2019 0:20

Ano.

A co myslíte, důkaz čí lenosti a mentální nedostatečnosti to je?

Moc věcí dohromady.:
Autor: Š. Hašek Datum: 22.1.2019 9:26

Je nutno si uvědomit, že Komenský hodlal rozvíjet mozek nové generace. Mozek člověka.

Začíná se mi jevit, že někdo si plete rozvíjení mozku s "návodem na jednoduché klávesování". Pokud to vezmu jako příjemné vytváření hlupců, zejména pro ty budoucí hlupce příjemné ...... je to přímo geniální varianta vytvoření společnosti ovladačů tlačítek, nikoliv chytrých hlav. Možná, že o to jde.

Je slyšet stále více názorů, že samostatný výpočet a vyjádření se/diktát v mateřském jazyce je něco jako učit děti lovit mamuta/tělesné mučení, které "ničí skvělou budoucnost fejsbůkářů".

Mám dojem, že Komenský by si za náměstka vybral Klause (ml.), Valachovou určitě ne.

Pokud někdo musí neustále být na příjmu s celým světem, nikoliv se spolužáky a učitelem - ať zůstane doma a nezaclání. A ve dvaceti se vrhne (jako dement/radil) do reálného světa.

Vědomosti jsou základ:
Autor: J. Kavalír Datum: 22.1.2019 9:09

Na internetu sice najdete jakoukoli informaci, ale musíte zadat nějaké klíčové slovo.

Autor článku si nepoložil základní otázku. K čemu děti ve škole ty mobily používají?

Re: Vědomosti jsou základ:
Autor: P. Portwyn Datum: 22.1.2019 19:52

No a více k tomu není potřeba napsat.

Naprosto přesné vystižení problému.

Digitální demence:
Autor: P. Kubáč Datum: 22.1.2019 9:08

Údajně nejinteligentnější byli lidi v období antiky, od té doby, písmo, knihtisk, počítače, kalkulačky nás odbřemeňují od složitých mentálních operací dokonce do té míry, že "digitální demence" už je psychiatrický pojem.

Problém nejen s mobily, ale Internetem obecně je ten, že zatím žádná umělá inteligence se nevyrovnala člověku, takže pokud si někdo myslí že "myšlenky jsou na Internetu" pak to jsou myšlenky nějakých lidí. Pokud se vzdáme vlastního myšlení "ideje z googlu" jenoho dne neodvratně dojdou.

Proto si myslím, že děti je nutné myslet vlastní hlavou, ale to myšlení musí mít nějaký materiál, který už v té hlavě je - takže zakázat mobily a drilovat a drilovat jak ve středověku.

Re: Digitální demence:
Autor: Š. Hašek Datum: 22.1.2019 10:06

Tak nějak.

Proč mi jen táta říkával ("přitom netlačil na pilu"), že co budeš mít v hlavě, to ti nikdo nevezme?

Strašné nové věci ve společnosti (zde ovladači tlačítek s mozkem desetiletého) vznikají buď mimoděk nebo cíleně. Vyberme si.

A proč vůbec:
Autor: M. Malovec Datum: 22.1.2019 8:11

mají děti chodit do škol? U mobilů mohou dřepět doma.

Re: A proč vůbec:
Autor: Š. Hašek Datum: 22.1.2019 9:28

Trefné.

Stačí naučit pořadí kliků ....... "a máte mozek absolventa university". Naznačila Valachová a modernisté.

Re: A proč vůbec:
Autor: Z. Lapil Datum: 22.1.2019 14:53

Naučit pořadí kliků... Není to nějak moc biflování?

:-)

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.1.2019 0:23

Už se vyvíjí aplikace, co to prokliká za ně.

:
Autor: R. Tichý Datum: 22.1.2019 7:13

Asi 99% deti ma mobil k tomu, aby mohly "byt s kamarady". Umi se pripojit na facebook anebo fotit selfie.

Nema to nic spolecneho s pouzitelnymi znalostmi.

Re: :
Autor: J. Pokoutný Datum: 22.1.2019 8:53

ovšem problém je, pokud mobily používájí ke komunikaci s kamarády třeba ve stejné třídě v době výuky. Představa, že se děti z vlastní vůle budou učit co chtějí a kdy chtějí mi jaxi z principu nepřipadá správná. Skončí tak nejspíš na fakultách humanitních studií nebo (pro nezaměstnatelnost kdekoli jinde) v neziskovkách, kde jhedině jejich "schopnosti komunikace" zúročí.