20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

PRÁVO: Exekuce dusí ruce

Stále se operuje s vysokým číslem Čechů v exekuci, řeší se dlužníci, kteří naskákali na lep různým splátkovým firmám, exekuční mafie a já nevím, co ještě. Zapomíná se však na druhou stránku exekucí. Majoritním věřitelem v exekučních řízeních je stát, v řadě případů tvoří jeho pohledávky až 50 % vymáhaných prostředků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 18.1.2019 21:30

Re: Co se exekucí týče

Vy snad chcete úplně zlikvidovat, za ostatní, přerovského Vránu nebo pražského Podkonického, osvědčené lidumily! :-)

V. Petr 18.1.2019 20:31

SPD navrhuje, aby se jako první splácela jistina!

V. Petr 18.1.2019 19:52

Pohledávka věřitele je ovšem PAKATEL proti "pohledávce"

exekutora. A o tom to celé je...

Š. Hašek 18.1.2019 18:50

Re: Měl být rozdíl mezi Švýcarskem a Mexikem.

Pane Vaňuro, já ale říkám přibližně totéž. Rozdíl je, nejsme ani Mexiko ani Schweiz.

Nelze vymýtit, ale "podívat se na věc". A nezačínal bych parlamentním určením úroků a mravnosti půjček. Půjčky se uzavírají mezi dvěma dospělými a bez kněze. Možno říci, že i bez Bublana. Podle něho i rohlík koupený ve svátek je hrdelní zločin!!!

Začal bych třeba tím, že dluh je nízký "prachy okolo/další vymyšlené - šílené". Což dá práci, že? Zmastit nějaká čísla procent, kterých "se budou smluvní strany bát", to umíme za hodinu.

Odpustit dluh nikdy! Resp. dluh odpouští věřitel. Možno, jeho/jejich věc.

J. Ráž 18.1.2019 18:24

Když se mudruje o způsobu odpuštění dluhů

tak první, kdo by měl dlužníkům odpustit část dluhů je stát a jeho úředník exekutor. Dokud se nezmění systém, že ten, kdo dlužníkovi půjčil, je v pořadí splácení až ten poslední, je nemravné spekulovat o odpouštění dluhů.

Přednostní plnění v rámci exekuce by mělo jít v prvé řadě na výživné a na splácení jistiny dluhu. Teprve pak by se měly umořovat pohledávky státu (daně a jiné platby státu), pak odměna exekutorovi a jako poslední úroky z prodlení. To by bylo nejvíce fér.

V. Petr 18.1.2019 13:44

Měl být rozdíl mezi Švýcarskem a Mexikem.

V. Petr 18.1.2019 13:43

Já jsem nikde nepsal o odpouštění dluhů, ale o omezení

peněz, co si usápnou exekutoři.

Zločin nelze vymýtit, ale lze jej omezit, viz třeba rozdím mezi Kolumbií a Mexikem.

Mimochodem, za diktátora Porfirio Diaze existovalo v Mexiku velmi rozšířené dlužní otroctví, kdy formálně svobodný dlužník byl nesplatitelným dluhem připoután k věřiteli.

Š. Hašek 18.1.2019 12:37

Re: Sám jste to napsal,

Trochu tápu. A měl byste vědět, že statisticky určitě tři čtvrtiny dlužníků "o svých nesplacených dluzích" moc dobře vědí. Vidím to naopak, než Vy. Vědí to i statistiky.

Dobromudrokonání poslanců se bude nyní věnovat těm, kteří místropřísežně prohlásí, že nikdy nejeli načerno, plynoměr doma sledují i přes mobil v Chorvatsku a částka na jejich smlouvě je zfalšovaná. To Vám garantuji. A zároveň honem stanoví "morální pojem lichva a procenta na půjčce". Úplně stejně, jako stanovili nemorální prodej a nakupování v určitých dnech. A pytlíky. A ani se nezkuckají. Budou se věnovat čárkám v docházce, nikoliv dlužníkům, zaplatíte možná Vy.

Je mi líto té menšiny, která "do toho spadla". Někdy do toho spadli nevinně jen podle svého mínění. Věčná diskuse. Hlídat si účty, poslouchat ve škole ........., žádnou radu jinou nemám.

V. Kotas 18.1.2019 12:26

Re: Hostina exekutorů

Jak to mají v Německu ?

Š. Hašek 18.1.2019 12:08

Re: Dokud budou vládnout mafiáni a lobbysté, budou

Budou se opakovat, možná by jich bylo méně.

Dle literatury pro středoškoláky, "činnost okolo dluhů", nelze naplánovat ani v čistotných, mravných, razítkově definovaných společnostech.

Samozřejmě souhlas s tím, že toho bude méně. Ale začít odpouštěním? To jako odpustíme zlodějům tresty, aby přestali tolik krást? Uznávám, že zjednodušeno.

Š. Hašek 18.1.2019 12:02

Re: Hostina exekutorů

Pane Lenci,

byl, nesleduji to a nemám důvod Vám nevěřit. Lichva a prostituce vždycky zaujme!

Jen se malinko pozastavím nad prostým faktem, že při podpisu smlouvy a předání peněz to samozřejmě není lichva. Lichvou to je až tehdy, až dlužník je jaksi v ouzkejch!!! A utíká k soudu (dnes k Maláčové nebo Moravcovi). Ale nejsem Sokrates, jen tak plkám.

Oni mnozí poslanci za Masaryka vykazovali úplně stejné znaky dobrokonání, inteligence ...... jako Maláčová, různé vedoucí školních jídelen a intoši typu Klinika, kterým je počitadlo v kanclu příliš málo pro jejich dobrodigi rozlet .......

J. Dudek 18.1.2019 11:59

Co se exekucí týče

Okamžitě zrušit exekuce jako podnikání v oboru a toto svěřit státu čímž neporostou částky do násobků dluhu. Nápad odepsat dluhy do 100 tisíc koruny mi připomíná scénku z Pyšné princezny kde král dává chůvě pilník, místo aby jí propustil z vězení na svobodu.

V. Petr 18.1.2019 11:04

Dokud budou vládnout mafiáni a lobbysté, budou

se zločiny (nejen) exekutorů opakovat...

http://www.yutoobpisnicky.cz/video/ortel-defenestrace/

V. Petr 18.1.2019 10:58

Sám jste to napsal,

"momentálně nevím o žádném svém nesplaceném dluhu."

O tom totiž to celé z velké části je. Vymáhají se, mnohonásobně navýšené, dluhy, o kterých dlužník NEVÍ!

Pokud by CELKOVÁ částka, kterou dlužník zaplatí byla limitována třeba na 200% jistiny, tohle svinstvo by skončilo.

Jenže to bychom to nesměli mít současný zrůdný politický systém. Jeho "logickým" nástupcem může být Vůdce, vyvolený Prozřetelností, protože ten chrání občana paradoxně lépe. Není totiž závislý na úplatcích a "sponzorských darech" od mafiánských zlodějů!

P. Lenc 18.1.2019 10:54

Re: Hostina exekutorů

Ano, je to blbost lidí, kteří umí číst a psát.Dovolím si takovou poznámku.Za první republiky byl 9% úrok lichva.Je zvláštní, že něco takového není v dnešní době možné.

Š. Hašek 18.1.2019 10:48

Re: Aby exekuce nedusily, když stát povolil

Pane Langere,

Váš známý nebude sám. Obávám se, že prodeji dluhů a směnek nelze zabránit. Dobře to dopadlo.

Detaily dále ladit, nikoliv ale roky trvajícím dohadováním se o výši procent u úroků půjček, definicí lichvy ..... ale jak rychle a s minimálním nárůstem vymoci dluhy! To je totiž obtížnější. A poslanci už čmuchají snadné oblbování voličů a "výjezdování kvůli předpisu na půjčky"! To zas bude kázání o mravnosti!!!

Můj názor. Nejsem exekutor a ani momentálně nevím o žádném svém nesplaceném dluhu.

Š. Hašek 18.1.2019 10:37

Re: Dluhy se platit musejí !

Jasně! Souhlas.

Detaily malé možno ladit, jsou k vyladění.

Š. Hašek 18.1.2019 10:35

Re: Hostina exekutorů

Nesouhlasím, detaily nechme stranou.

Vždy bude sektor, kde se někdo vyznačuje kombinací nižšího vzdělaní a nedostatku peněz, ochotný podepsat (podepsat dobrovolně!) vše. A firma na peníze se dostaví, z ruky do ruky!

Můj názor podepírám, mimo jiné, i tím, že stát momentálně není ani schopen zajistit plnění oficiálních smluv, dluhů za "všednodenní věci", exekucí, mimosoudního urovnání, ........

A ještě bude nějaká Maláčová kouzlit s procenty a čísly! A lichvou (dobrovolnou!!!). S procenty a čísly, která potom stejně moc soudní a policejní nebude moci vymáhat v praxi. Jó, zas se budou předhazovat cukrátka! Vycházím z toho, že podpisy nejsou zfikslované a nikdo nenutí nikomu půjčku úderem tyče do hlavy. Je mi pak líto těch dětí, rodičů, ..... manželek. Ale co? Mám jim darovat svoje peníze a prodat předtím pro jejich záchranu chalupu po mamince???

F. Navrátil 18.1.2019 9:30

Hostina exekutorů

Je to jen můj dojem, že autor si plete úlohu věřitele a dlužníka? Není mi líto věřitele, který cpe peníze lidem, kteří je nehodlají vracet. Úloha státu ve vztahu věřitel-dlužník by měla spočívat pouze v zákonu o lichvě a stanovení maximální výše úroku.

K. Janyška 18.1.2019 9:29

Dluhy se platit musejí !

Jinak dojde k rozvalu i jen základní morálky. Takže opravit exekuční systém, který má možná vady a dluhy vymáhat dál. A přísněji a hlavně rychleji... Dzp.

J. Schwarz 18.1.2019 8:59

Re: Aby exekuce nedusily, když stát povolil

Bohužel "lidé od práva" tvoří mafii, která se takřka vždy podrží. Proč nejsou nikdy podobní exekutoři stíháni a souzeni jako sprostí zloději? Proč nafukování exekucí nezajímá stát, ten stát, co má vždycky plnou hubu "lidských práv"?

J. Schwarz 18.1.2019 8:54

Tady vidím

dva problémy. Prvním je vztah výše původního dluhu a vymáhané částky - jestli nejde o dost nesouměřitelné hodnoty, třeba o desetinásobek i více. Druhým problémem je pak stav, kdy si někdo půjčil, není po něm vymáháno splacení nemravně vysoké částky a přesto se placení vyhýbá tím že buďto nepracuje a žije ze "sociální pomoci" sic! nebo pracuje načerno, přičemž o tomto problému stát ví a nic s tím nedělá. Nebo je snad legální pracovat načerno, když k tomu má dotyčný "důvod" - vyhýbání se exekuci?

R. Langer 18.1.2019 6:42

Re: Aby exekuce nedusily, když stát povolil

No, to také není zdaleka jedno! Můj známý obdržel po bývalé manželce, která vtipně utekla na Ukrajinu, exekuce v celkové výši kolem jednoho miliónu. Za všechno, půjčky, byt, elektřina, telefony...

Vtipné bylo, že všechno přišlo po mnoha letech, a krásně tam figuroval přeprodej dluhů, kdy třeba za dluh 7000 za telefon se to vyšplhalo někam k 50000. Donutili jsme ho jít k právníkům, aby to dal k soudu, přičemž bavil se s ním až třetí v pořadí, když předchozím dvěma docela slušně zaplatil za nic. Třetí právnička prohlédla shromážděné exekuce, a hned na prvním sezení prohlásila - budeme se soudit, minimálně poloviční částka je vymáhána neoprávněné. A jakmile exekuce přišly k soudu - zázrak! Z milionu bylo najednou cca 250 tisíc, přičemž exekutoři stahovali exekuce tak rychle, že to trvalo sotva měsíc, protože by mohli být žalovaní za neoprávněné obohacování. A protože známý dobře vydělává, a cca 100000 už během všeho toho martyria zaplatil, a něco mu museli dokonce vrátit, zbývá mu z toho dluhu cca také 100000. Takže pozor, ani milionový dluh není nesplatitelný! Obzvlášť když exekutoři podvádí a kradou pomocí neoprávněných exekucí, což ovšem samotný člověk bez pomoci právníků nemá šanci prokázat. A to v té zbylé částce je obsažena i platba správce konkurzní podstaty. Takže asi tak, nemusí se vždycky házet flinta do žita...

Z. Lapil 18.1.2019 5:57

Re: Aby exekuce nedusily, když stát povolil

Vím, že svého času (2000 - 2005, zhruba) byly státní dluhy vymáhány daleko méně dramaticky, než dluhy "soukromé". Ve smyslu že exekutor zabavil jen to, co musel a nenaháněl si prachy nesmyslným obstavovováním všeho možného kvůli pár tisícovkám.

Konkrétně: dluh několik málo tisíc, návštěva exekutora, dluh na místě částečně splacen (zhruba co bylo v peněžence), na televizi nálepka Exekučně zabaveno, dohodnut termín doplacení a nazdar.

Samozřejmě mluvím o dluhu "splatitelném", když člověk prokaučuje milión, tak už je celkem jedno, jestli mu to naskáče na miliónů pět nebo deset.

V. Kotas 18.1.2019 5:34

Aby exekuce nedusily, když stát povolil

soukromé exekutory a lichvářské poplatky za ně + likvidační úročení dlužné částky.