19.6.2019 | Svátek má LeošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 38, poslední: 17.1. 2019 7:28, přehled diskusí

Na řadě jsou zákonodárci. Měli by se přestat ohánět:
Autor: J. Macků Datum: 16.1.2019 7:43

svobodou podnikání, tady o žádnou svobodu nejde, ti si půjčují jsou skoro vždy nějaké extrémní situaci, kterou věřitelské firmy nestydatě zneužívají. Přitom by problém těchto neúměrných nákladů půjček a jejího vymáhání šlo vyřešit jedinou větou v OZ a sice Úrok a náklady vymáhání mohou činit maximálně 100 % (120, 150) dlužné jistiny. To by zásadním způsobem omezilo nemravný obchod v tomto oboru. Obchody typu půjčíš si 10, ve skutečnosti ale dostaneš jen pět se omezí jen těžko.

Re: Na řadě jsou zákonodárci. Měli by se přestat ohánět:
Autor: Z. Lapil Datum: 16.1.2019 9:46

Existují taková slova jako podvod, zneužití čísi slabosti, soulad s dobrými mravy (Jahelka: Jmenovaný je alkoholik, ale nepije nad míru v obci obvyklou) a tak podobně. Myslím, že nemravné úroky spadají právě sem.

Taky si myslím, že číselné zastropení úroků povede přímou cestou k půjčkám nelegálním, přičemž místo exekutorů právnických nastoupí exekutoři ručního, případně bejsbolově pálkového typu.

Jen takový nápad: možná by trochu pomohla povinnost ve smlouvě kromě úroků v procentech napsat taky absolutní částky: dnes ti půjčím tisícovku, příští měsíc zaplatíš tři. Chápu, že v procentech se může číselně pomalejší člověk ztratit.

Onehdy - snad brzy po "zavedení" RPSN - jsem slyšel reklamu: úrok 0%, správa dluhu 0%, poplatky 0%, RPSN 50% (těch 50% jsem si teď vymyslel, ale vím, že sazba byla překvapivě nehorázná).

Re: Na řadě jsou zákonodárci. Měli by se přestat ohánět:
Autor: Š. Hašek Datum: 16.1.2019 10:19

Dluhy budou.

Souhlasím s Vámi, že "státní, krasoposlanecké šťourání se ve výši úroků" způsobí je nárůst smluv "mimo dozor". Bylo, je, bude. Prachy dělají věci! Krasohled vše jen zmrví. "Už teď by nejraději hlídali, kolik si dávám zubní pasty na kartáček!"

Moje poznámka se nikterak nevztahuje k zajištění pořádku mezi věřiteli a dlužníky soudní cestou. Samozřejmě nikoliv trvající pět let!

Re: Na řadě jsou zákonodárci. Měli by se přestat ohánět:
Autor: Z. Lapil Datum: 16.1.2019 10:28

Howgh.

Kriminální vymáhání dluhů lze ovšem omezit, i když:
Autor: V. Petr Datum: 16.1.2019 12:26

zločin nelze totálně likvidovat. Dokonce to jde i podle dnešních zákonů. Každopádně by pak nemohlo být v exekuci milion lidí, to by podsvětí při fungující policii a justici prostě nezvládlo!

Re: Na řadě jsou zákonodárci. Měli by se přestat ohánět:
Autor: I. Vermis Datum: 16.1.2019 10:49

Jenže zákonodárci musejí myslet na to, jak zabezpečit "financování politických stran" - kdopak je asi sponzoruje? Ti dlužníci sotva ...

Proce ožebračování těch nejslabších:
Autor: D. Polanský Datum: 16.1.2019 7:31

za asistence právníků a exekutorů nemilosrdně pokračuje. Bohatí jsou bohatší, chudí ztrácí i to poslední. Žádná výuka tomu nezabrání, může zákonitý proces jenom zpomalit. Každá společnost má své zákonitosti.

Pomohou tomu hlasy pro SPD!:
Autor: V. Petr Datum: 16.1.2019 12:33

A dokonce už vědomí, že pokud politické strany hlavního proudu selžou, lid nedá na jejich kecy o "neonacistech" a klidně zvolí protisystémové, ale rozumné, strany "pro lidi!"

Jinak, k těm zákonitostem může patřit také Robespierre a guilottina pro "nepřátele lidu..." Ve Francii pod ní skončili i nájemci výběru daní...