26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: V roce GándhíhoŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 9, poslední: 16.1. 2019 22:34, přehled diskusí

:
Autor: P. Klečka Datum: 16.1.2019 22:34

Demokracie je rovněž v Turecku, ale protože se neřídí pokyny z USA, tak je prezentována jako autoritářský režim. Indie zřejmě zatím poslouchá...

Snad by se premiér mohl vydat i do Indie.:
Autor: Š. Hašek Datum: 16.1.2019 19:48

Nějak mě napadlo.

Nějak stále dokáži oddělit kšeft od všelikého balastu a údivu, že to je jinde jinak.. Pro někoho je ovšem "objev Ameriky", že v Indii mají poněkud jiný vztah k hovězímu pupku. A roštěné. A mají jinak voleného starostu než v Hodoníně.

No nic. Jest radost sledovat objevy, které kdys věděl i průmyslovák s dvojkama u maturity.

Když si dám olivy, vždy bystřím stran politického systému v zemi pěstitele oliv!

Hynek Kmoníček o Indii:
Autor: Č. Berka Datum: 16.1.2019 11:10

https://www.youtube.com/watch?v=rxdM_qS1PxM

Demokracie v Indii?:
Autor: M. Valenta Datum: 16.1.2019 9:48

To je dost přehnané tvrzení. Na druhou stranu je skoro zázrak, že v téhle nechutně přelidněné zemi to ještě jakž takž funguje. Jedním z důvodů je pro nás nepředstavitelná chudoba většiny obyvatelstva, považovaná tradičně za zcela přirozenou.

Ducko-mrázko-kejlo-kovarčíko-babiš nám dělá ostudu i tam :
Autor: K. Janyška Datum: 16.1.2019 9:09

a Agrofert tam rozšiřuje své obchodní zájmy za pomocí České republiky... Dzp.

Indie není demokracií,:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 16.1.2019 5:56

Indie je stále ještě kastovním systémem, který stále ještě většině lidí vymezuje jejich nepřekročitelné místo ve společnosti. Nejen směrem nahoru, nepřekročitelné i směrem dolů. Jen to, že tento systém obyvatelé Indie přijímají většinou za svůj, se dá vysvětlit, proč ta společnost vůbec funguje. Se svým údělem srozumnění lidé vytvářejí jakýsi růst, který by šlo využít k modernizaci krajiny, ale tomu zase brání právě ten kastovní systém. Vytváří se přírustek HDP, ale tento přírustek se musí rozpočítávat na ještě rychlji rostoucí populaci, takže v průměru jsou Indové stále chudší a chudší. Tedy samozřejmě ne všichni. Vyšší kasty berou jako samozřejmost své bohatství a nižší kasty berou jako samozřejmost svou chudobu, často neuvěřitelnou chudobu. Ale nenapadá je, že by měli zlepšit svou chudobu tím, že by sebrali majetek vyšším kastám. Snad nikdy mi nevymizí z očí pohled na dvě řady spících chudáků na peronech nádraží v Dillí a to, jak přišel zřízenech, zvolal střídání, ty dvě řady se probudily, ve dvoustupu bezeslova odešly a vzápětí přišel jiný dvoustup stejně chudých lidí, a spořádaně ulehl a spal.To nádraží byl jejich domov, to co měli na sobě byl jejich majetek, jíst dostali v práci a cestou si nadlepšili odskočením se do pole, zvláště k tomu účelu vysazené cukrové třtiny, město se o své chudé stará, tam vykonali svou potřebu a cestou z pole si ulomili přiměřený kust té třtiny, a žvýkali ji, to byla jejich snídaně cestou z hygieny. Plni energie se dostavili do své práce, většinou s lopatou nebo motykou. Jasně, že tam jsou úředníci, boháči, ajtáci a vojáci. Ale těch je nepatrná menšina. A ti s tou lopatou a ti s těmi obleky, auty a restauracemi se na sebe nezlobí, skoro bych řekl, že jsou navzájem neviditelní. Když si náhodou zkřží cestu, tak ten s tou lopatou uhne a ani jeden nedá najevo, že se potkali.

Re: Indie není demokracií,:
Autor: R. Langer Datum: 16.1.2019 6:14

No, taky až se jim tam vyskytne nějaký Lenin nebo Mao, tak tam bude hodně veselo. A že se to jednou stane, o tom nepochybuji.

Re: Indie není demokracií,:
Autor: V. Kotas Datum: 16.1.2019 7:30

A kde dnes ve světě vlastně demokracie je ?

Re: Indie není demokracií,:
Autor: K. Janyška Datum: 16.1.2019 9:15

Je prostě necivilizovaná a bude to tak ještě pěkně dlouho, ne-li navždy. To dělá to teplo tam... Dzp.