26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Konec Velkého KŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 7, poslední: 12.1. 2019 9:19, přehled diskusí

Humorné souvislosti:
Autor: L. Novák 475 Datum: 12.1.2019 9:19

Vteřina a se****a. Proč jsou tam hvězdičky a ne plné znění slova? V době počítačové jsou na některých serverech nainstalovány filtry vulgarit. No a slovní základ jedné takové vulgarity obsahuje i naše čsová jednotka v soustavě SI. Tak ji prostě cenzurují... :-D

Mám z té "umělé inteligence", co nám je neustále podstrkována pod nos, docela strach... :-P Co když ji dostane do rukou nějaký blb, který ji nedokáže správně nastavit? Jako třeba ten filtr vulgarit. Možná si vzpomenete, že tady podobně fungoval taky. Ale ne s hvězdičkami, mazal rovnou celé příspěvky. A dělá to dodnes...

Nejen přesnost, ale hlavně společný jazyk:
Autor: M. Pivoda Datum: 10.1.2019 12:52

Nejhorší je, když různé skupiny lidí měří v různých jednotkách. Taková nějaká změť připomínající Babylonskou věž, kde se navzájem nemohli domluvit a postavili tu věž proto šikmo a nepotkali se ani stavitelé zprava a zleva.

Ve škole (v 60. letech) nás učili, že je už na spadnutí doba, aby Američané začali také měřit decimální soustavě. Jenže se tak dosud nestalo. Dosud ne. Źádný tlak z Bruselu na ně nepůsobil.

Už to bude asi čtvrt století, kdy došlo ke kuriózní chybě. Jedna skupina amerických vědců počítala v metrech a kilometrech, zatímco ta druhá v mílích. Liší se asi o násobek 1,6. A výsledkem bylo, že kosmická sonda Mars Orbiter letěla příliš nízko a narazila do povrchu Marsu. A vypařilo se tím asi 85 milionů amerických dolarů.

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.:
Autor: K. Janyška Datum: 10.1.2019 10:47

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel chování, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v nejuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.:
Autor: K. Janyška Datum: 10.1.2019 10:48

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

Pane Janyška, ale Váš příspěvek s tematem článku:
Autor: V. Petr Datum: 10.1.2019 17:01

jaksi nesouvisí!

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.:
Autor: P. Horak Datum: 10.1.2019 18:33

Pane Janysko:

kvuli Vam jsen si uz koupil 4 (ctvero) knih pana Hayeka. Uz na prvnich strankach jsem uvidel ze autor povazuje ekonomii za vedu. Coz je ovsem misnomen.

Veda je oblast, ktera STUDUJE jevy, objevuje a definuje zakony, ktere vysvetluji co se stalo a presne PREDPOVIDA co se stane v dane situaci v budoucnu. Tak lide, ktere bych nazval "vedci" napriklad uz pred tisiceletimi studovali nebeskou oblohu a ze svych studii dokazali predpovedet treba zatmeni slune. Pro jednodussi myslitele mezi nami - studiem kyseliny sirove a vody bylo dokazano ze lze bez problemu lit opatrne kyselinu do vody, zatimco lit vodu do kyseliny neradno. Ekonomie neni VEDA, je to PROFESE. A myslim ze nas fenomenalne sidi a zklamava. Neni schopna, s kolektivnim souhlasem velke vetsiny ekonomu, predpovedet nic. Rekl bych ze ani vysvetlit.

Co maji ekonomove s vedci spolecneho je pouze to ze STUDUJI. Studovani delal pan Hayek velmi dobre a vsechny jeho publikace jsou na temer kazde strance zaplaveny referencemi, kterymi dava na odiv jak je sectely. (Jako ostatne pan Klaus st.) Vsechny jeho publikace jsou zaplavou propletenych (convoluted) vet a jdou od nikud nikam. Je to takova "ekonospeak" beletrie. Ani nikde nevysvetluje minulost, nemluve o naproste neschpnosti predpovedi a navodu co delat. (Napriklad, nelejte vodu do kyseliny). Sebeobdivvujici se skupina profesoru ekonomieve v komisi Nobelovky prece tu cenu nekomu dat musi. Hayek nic prinosneho neobjevil a lidstvu naprosto zadny recept pro budoucnost neprinesl. Vy jste zrejme v jeho publikacich nasel neco, cemu verite. Ruzni lide veri mnohym chimeram - krestane veri Bibli a na trojjedineho boha, muslimove Koranu, nekteri ze zeme je placata, jini ze ockovani je zlo, nekteri verili Hitlerovi, nekteri veri na vily , vodniky, ze zeme byla stvorena Bohem za dest dnu pred 10,000 lety. Neberu jim to, ani Vam. Jenom se divim. Pokud Hayek neco kdy predpovedel, tak se to myslim nesplnilo. Pokud to vite lepe tak nam dodejte nejake priklady. dzp.

Dobrá, dobrá, a co je to spontánní řád, víte ? :
Autor: K. Janyška Datum: 10.1.2019 10:46

Bez této povědomosti se lidi dál nedostanou... Dzp.