19.5.2019 | Svátek má IvoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Co mi nejde do hlavyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 38, poslední: 10.1. 2019 23:19, přehled diskusí

Tak Ondro, ty brčka asi nebudou to hlavnííííí:
Autor: Z. Pešek Datum: 10.1.2019 23:19

Re: Dříve se v Německu:
Autor: J. Brunner Datum: 10.1.2019 22:12

Proč?

Re: :
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.1.2019 19:43

Nene, začnou se ve velkém pěstovat lopuchy (samozřejmě jenom firmy s certifikátem ISO :) a ty po předchozí úpravě a laminování budou využívány k balení potravin... :-P

Re: Dříve se v Německu:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.1.2019 19:28

To je pěkná blbost. Vratné plastové láhve jsou neekologický nesmysl.

Re: Doba odpadková.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.1.2019 19:26

A to jste vyčetla z novin?

Astone, neblázněte!:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.1.2019 19:25

"... Musí se najít řešení, které bude zároveň efektivní a zároveň nás zbaví toho protivného, zatěžujícího a úmorného plastového odpadu."

Takové řešení neexistuje. Plasty jsou ideální obalový materiál, a obal, jak je už notoricky známo, prodává. Není ani protivný, ani zatěžující a úmorný. Protivní a obtěžující jsou zelení magoři, fanatičtí dogmatici, kteří programově zveličují málo významné problémy. Plasty a obaly z nich jsou efektivní zanedbatelnou hmotností při výborných vlastnostech pevnostních i hygienických a snadným využitím ve velkovýrobě čehokoliv. Pokud je cílový zákazník řádně odevzdá do kontejneru na odpad a odpad se spálí ve spalovně s využitím tepla, je vše v nejlepším pořádku. Potíž je zase v zelených magorech, kteří řvou že spalovny néééé, protože jsou fuj, a fuj jsou proto, že problematice spaloven zelení magoři vůbec nerozumí, jako ostatně nerozumí skoro ničemu.

Zakazovat plasty je nehorázná blbost a iniciátory podobných aktivit bychom měli nabrat na vidle a hodit na hnůj, aby si užili přírodní dekompozice dosytosti.

Re: :
Autor: Z. Vydra Datum: 10.1.2019 19:14

To mi nejde do hlavy, pane Juraxi, jak jsme to vlastně bez těch hypersuper v té Praze, která už tehdy měla kolem milionu obyvatel, přežili. No, rodičů už se, bohužel, nezeptám, a já měl tehdy jiné zájmy než chod domácnosti.

Re: Dříve se v Německu:
Autor: J. Kombercová Datum: 10.1.2019 17:43

Češi prý jsou v třídění odpadů na špičce žebříčku.

A podle průzkumu by většina Čechů uvítala vratné plastové lahve. Tak co tomu brání?

Doba odpadková.:
Autor: B. Lukáš Datum: 10.1.2019 16:42

Stálý tlak na růst HDP, neuvážený konzum, plýtvání a na nich navazující drancování přírodních zdrojů mění přírodu v globální smetiště, které z hlediska kvality života je stejnou,ne-li větší hrozbou než globální oteplování či změna klímatu. V časovém sledu dějin lidstva jsou jednotlivé etapy vývoje označovány jako doba kamenná, bronzová, železná, a další, tu současnou můžeme bez většího pochybení označit jako dobu odpadkovou. " A votom to je".

Re: Dříve se v Německu:
Autor: P. Zinga Datum: 10.1.2019 15:13

Jednak "imigranti", jednak výsledek "liberalizace" výchovy.

Re: Dříve se v Německu:
Autor: P. Grigar Datum: 10.1.2019 14:20

.. ale pořád tam zůstává dost odpadků, což dříve nebývalo. Proč se z Němců stali bordeláři, takříkajíc ze dne na den?

Tož se vrátíme..:
Autor: P. Grigar Datum: 10.1.2019 14:18

.. k slaměným brčkům. Má to pouze jeden malý háček, vhodná je sláma žitná a ještě k tomu by neměla bát strojně vymlácená. Tož kdo z vás to umí s cepem, potomci husitů?!

Nebo se bude dotovat výroba z modifikovaného škrobu, to si zase někdo namastí konto..

Dříve se v Německu:
Autor: P. Zinga Datum: 10.1.2019 14:13

u laviček válely plastové lahve a pivní piksle. Dnes je tam neuvidíte. Proč? Je na ně záloha. I když vy je tam pohodíte, bezdomovci je seberou a utíkají s nimi do krámu. Jak jednoduché, Watsone.

U nás (v Děčíně) jsou před barákem podzemní kontejnery a -představte si- lidi je vzorně plní. V kontejneru pro domovní odpad láhev-plastovou či skleněnou-skoro nenajdeš. To samé papír.

Re: Tu plastovou flašku:
Autor: P. Harabaska Datum: 10.1.2019 13:21

Chtěl jste napsat "lidí sapiens". Rozumných lidí je dnes ještě méně.

Re: Plasty sem, plasty tam:
Autor: Z. Lapil Datum: 10.1.2019 13:10

Pamatuju doby, kdy plasty UV záření vydržely. Jejich rozpadavost je umělá. Abych nekecal - vím, že se někdy koncem 80. - začátkem 90. let řešila jako dobrý nápad. Ale nevěděl to každý, například ta kolegyně, co se jí po pár týdnech začala rozpadat flaška od jakési francouzské limonády (zalévala tím kytky), a ona vyjádřila překvapení, jakýže ksindl se to na tom skvělém západě vyrábí. Chvíli jsme nad tím dumali, než nám došlo, že se jedná o ekologicky prospěšnou novinku.

Re: SOUHLAS S ASTONEM:
Autor: J. Uzel Datum: 10.1.2019 12:06

Ano, to je základní problém. Ostrovy plastu v oceánech nepochází z Evropy.

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.1.2019 12:01

Jojo, a regály v hypersuper budou zít prázdnotou, protože koňské povozy to kapacitně nezvládnou. Zboží budou nosit ekologičtí nosiči jako na Téryho chatu - v Průhonicích nafasují metrák na záda a vyrazí do obchodních center. Vyřeší to nezaměstnanost jednou provždy ...

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.1.2019 11:51

I přestupníci zákona mají lidská práva, jež se nesmí porušovat. Což vede k tomu, že někteří dostatečně drzí přestupníci zákona na ten zákon můžou zvysoka srát.

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.1.2019 11:45

Protože zblblé mozky prorostlé zelenou plísní.

Slaměná brčka spasí EU i planetu a deset deka vlašáku dostanu do papíru jak za mlada ...

Re: Tu plastovou flašku:
Autor: J. Lepka Datum: 10.1.2019 11:38

Jo jo, byly doby, byly. Byly doby různé, byly i doby hrůzné. Ovšem teď mají chovatelé koní problém tu cennou surovinu udat, nikdo jí totiž nechce, zahrádkáři "pěstují" trávník (a neví co s posekanou trávou) a místo ho skleníku si jdou pro okurčičku do hypermarketu. No a ty hromady koňského hnoje přerývají jen prasata, luxující tam žížaly.

Re: Co byste po těch policajtech všechno nechtěli, :
Autor: P. Hlosta Datum: 10.1.2019 11:26

...a musejí asistovat u "kliniky" protože exekutor nemůže vyhodit okupanty, páč je nesmí bít. Policajti taky nesmí bít, tak jsem zvědavý, kdo vyhraje tuhle staronovou frašku o právu a bezpráví. ;-))

Já se utřídím! ;-)):
Autor: P. Hlosta Datum: 10.1.2019 11:21

Třídit odpad není tak jednoduché. Naše ves je vzorná a dodává jednou měsíčně při dovozu tříděných odpadů nové barevné pytle. Plastové pochopitelně. Já, ikdybych se snažil sebevíc, nemám tolik naplněných pytlů jako sousedi a popelnice je odvážená jednou za čtrnáct dnů ode mně poloprázdná, na kompostu se navrší další hromádka kompostovatelného. Tašku s plasty nesu do sklepa a do pytlů třídím a třídím. Odtrhávám od papíru plast, mačkám plechové konzervy, rozmýšlím co je plast a co vlastně papírové, či dokonce kovové. Jsou obaly papíroplastové i plastopapíroplechovo hliníkové. S bolavými zády u pytlů zápasím o odtržení těch druhů odpadu a správné umístění do pytlů. Petflašky deformuji v deformátorovi na stěně sklepa, plastové barely deformuji nohou, kterou si pravidelně tím otlačím.

Po všem, už letitém, snažení se dovídám, jak jsem blbý, že to vůbec třídím, když je to vlastně marnost nad marnost a planeta se mnou nezachrání. Zapomněl jsem na sklo! To taky končí v pytli, ale nějak je mi líto těch různých sklenek, co se jednou mohou hodit, tak je schovávám v regálech a už je nemám kam dát. Nikdy je všechny už marmeládami, zeleninou, ovocem a nápoji nenaplním. Zůstanou tady na obtíž potomkům. Elektropřístroje jsou též skladovány, protože nemám srdce je vyhodit. Třeba se k něčemu bude hodit takový starý mandl.

Máme prostě blahobyt jako prase v žitě! nebýt blahobyt, žili bychom jako na Kubě a opravovali a opravovali až do smrti a odpad by byl jen organický, v přírodě se rozpadající. Tak to vidím já. ;-))

Re: Mně zase nejde do hlavy...:
Autor: J. Dudek Datum: 10.1.2019 10:43

Promiňte, ale jist si jist že se v ČR plasty vzorně recyklují. vynáším pravidelně odpadky a dovolím si s vámi nesouhlasit. Ona vzornost vypadá poněkud jinak, nic ve zlém...

Re: SOUHLAS S ASTONEM:
Autor: R. Dubravský Datum: 10.1.2019 10:36

A zase ... že je nás jako ... fekálií se vyčítá nám, kterých už nejmíň sto let spíš ubývá. Na ty, kteří se bezhlavě množí bez ohledu na to, jestli mají kde žít a jak se uživit, jaksi není metr.

Re: Jo:
Autor: R. Dubravský Datum: 10.1.2019 10:31

Já taky. Jenže dnes se pěstují jiné odrůdy obilí, ze kterých se ty brčka dělat nedají...

Mně zase nejde do hlavy...:
Autor: R. Dubravský Datum: 10.1.2019 10:29

...proč se s tím začíná jako s tím příslovečným hledáním klíče pod lampou. Razantně se zakazuje každá plastová drobnost v zemi, kde se plasty vzorně recyklují. Razantně se zakazují auta, která způsobují jen malou (a čím dál menší) část škodlivých emisí. Razantně se prosazují elektrická auta do provozních podmínek, pro které se nehodí. Atd.

Jo:
Autor: V. Pavelka Datum: 10.1.2019 10:18

Já si pamatuji brčka se slámy !

Re: Tu plastovou flašku:
Autor: V. Kolman Datum: 10.1.2019 9:51

Ba-ba. Z dob svého raného dětství se pamatuji, jak se nad jedním koňským koblížkem (tehdy ještě nezabaleném do plastu :-) popraly dvě ženštiny, vybavené kyblíčkem a lopatkou. Bylo to žertovné.

Kde jsou ty idylické časy mého mládí, kdy nás "lidí rozumných" byla na Zemi pouhá cca třetina dnešního množství :-(

SOUHLAS S ASTONEM:
Autor: V. Kolman Datum: 10.1.2019 9:44

Jenom bych připodotknul, že jednou (nikoli nepodstatnou!) příčinou současného stavu je neoddiskutovatelný fakt, že lidí je na Zemi jako sr....fekálií (a stále přibývají!). Je "nás" dnes už cca 25x více nežli za dob Ježíše Krista. To nemůže lidstvu dlouhodobě "projít" bez následků.

Re: Což začít u kořenů Astone?:
Autor: P. Harabaska Datum: 10.1.2019 9:31

Na tom něco je. Pár domů od mého bydliště je filiální služebna MP a před ní (na noc) tolik služebních aut MP, že jim na to vyhrazených 10 parkovacích míst nestačí, takže si "civilové" nemají svoje auto kam odstavit. Přes den je tam volněji. Kde asi mohou být? Vyšel jsem si na procházku k lesíku a tam na plácku, ukryto za křovinami, stálo jedno: seděli, vlastně leželi v něm dva unavení strážníci na sklopených sedadlech, pokuřovali a s přivřenýma očima poslouchali rádio Blaník.