26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Chcete válku?

Za ideologických totalit kvetly vtipy. Třeba ten z doby sovětské okupace Československa: „Páchne to tu, řekl tchoř, a proto tady zůstanu, dokud ten smrad nevyvětrá.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kolář 6.1.2019 17:34

uznat Tchajwan

Přál bych si , aby Česká republika uznala Čínskou republiku na Tchajwanu za suverénní stát. Škoda, že žádná politická strana toto nemá v programu. Volil bych jí. Je neuveřitelné, jak Češi se dosud nedokázali poučit z vlastních dějin.

M. Prokop 6.1.2019 22:21

Re: uznat Tchajwan

Na to by stačilo navázat diplomatické styky.

Něco, čeho se neodvážil ani Václav letiště, natož současná garnitura.

A jen tak mimochodem, Tchajwanu to uznání samostatnosti samozřejmě přeju, ale Tchajwan dodnes neuznal, že Tibet je okupovaný.

J. Vintr 5.1.2019 21:03

Ono se to dá klidně obrátit.

Byli by Číňané ochotni kvůli Tchaj-wanu riskovat válku se Spojenými státy?

M. Prokop 6.1.2019 15:58

Re: Ono se to dá klidně obrátit.

Ne, ovšem pokud by si byli JISTI, že napadení Tchajwanu znamená válku.

J. Rechnovský 5.1.2019 18:58

Průhledné Čínské blufování...

Taiwanci chtějí (a potřebují) s pevnínskými Číňany obchodnovat. Jsou si také dobře vědomi, že jich je 23,5 milionu. Proto mlčky trpí ústrky komunistických pohlavárů ohledně Taiwanské suverenity. Očekávají za to, že komunisté nepřekročí jistou hranici. Tou je ultimativní prosazování Hong-Kongského modelu nebo přímé hrozby vojenskou intervencí.

Reálně totiž Čína ani není schopná invazi provést. Čínská armáda může provést překvapivý letecký úder, zničit většinu Taiwanského letectva, část infrastruktury a snad i omezit přesuny Taiwanských jednotek. S velkou dávkou štěstí snad i provést výsadkovou operaci s cílem zlikvidovat vládní a velitelská centra v Tchai-pei. To by však k vítězství nevedlo. Nutná by byla masivní obojživelná operace, na kterou nemá Čínská armáda prostředky ani schopnosti. Navíc jí nelze utajit.

Takže. Pokus o trestnou výpravu Taiwan by zahnal Čínu do izolace. Spojené státy by Taiwanu rychle dodaly nové zbraně a uvalily na Čínu ekonomické embargo. Nastal by masový úprk investorů. Možná by se připojila i EU. Číňany by nepodpořili ani Rusové, protože příliš agresivní Čína není v zájmu Ruska. JInými slovy Číňanům se takové dobrodržství naprosto nevyplatí, což vědí moc dobře. JInými slovy jde o blufování jako obvykle...

Š. Hašek 5.1.2019 20:45

Re: Průhledné Čínské blufování...

Čína nemusí "vůbec nic".

Hlídat si svoje, svolat občas sjezd, hlídat bankovní radu, klikat na dolarové dluhopisy USA, nedupat moc po rolnící a psích/hadích řeznících ........ a jen sledovat, jak jsou mnozí překvapeni ....... překvapení z toho, že Číňani ještě nevymřeli a nedovážejí vlaky polévek Knorr. A přebytky řízené, "kapitalistické" ekonomiky brusele.

Nemám z toho radost, jak by se zdálo. Jen v klidu sleduji a nemám Tibetskou vlajku z okna. Zkráceno.

M. Prokop 6.1.2019 17:18

Re: Průhledné Čínské blufování...

Ty polévky dovážejí.

A Tibet i Sin-tiang okupují.

V. Podracký 5.1.2019 12:59

Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

Obyvatelé Thaiwanu totiž k Číně nechtějí. A asi budou bojovat, když by došlo na věc. Rusové nic neriskovali, byli na Krymu přivítáni, riskovali jen mezinárodní problémy, které dobře neodhadli. Čína nepůjde vojensky na Thaiwan. To by znamenalo opravdový střet. Čína toho nemá zapotřebí. Zatím je to jen strašení.

P. Pavel 5.1.2019 19:22

Re: Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

Právě rusácká okupace Krymu ukázala, že správnou motivací ve formě kalašnikova lze docílit kýženého výsledku v referendu.

V. Podracký 5.1.2019 19:59

Re: Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

Naprostý nesmysl. Obyvatelé Krymu mnohokrát usilovali o nezávislost. Zpočátku měli svého prezidenta a jakousi rozsáhlou autonomii. Oranžová revoluce jim to vzala, Juščenko to zrušil. Janukovič vytvořil Ukrajinu regionů a opět obnovil autonomii Krymu. Jakmile přišel majdan a vláda po něm zrušila Janukovičovu ústavu, viděli obyvatelé Krymu, že už toho mají dost. Referendum byl nezmanipulované, všichni to potvrzují. Pokud by obyvatelé Krymu k Rusku nechtěli, tak už o tom dávno víme od různých disidentů a pod.

P. Pavel 5.1.2019 21:23

Re: Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

Tak, tak, naprostý nesmysl. O prezidenta a ústavu Krym nepřipravila žádná oranžová revoluce, o ty je připravil prorusácký prezident Ukrajiny Leonid Kučma už v roce 1995, žádná "janukovyčova ústava" neexistuje. Existuje pouze ústava z roku 1996, kdy o megazloději a rusácké loutce janukovyčovi nebylo ještě ani vidu ani slechu. Kdo co potvrzuje? Snad ne zelení mužici?

T. Kohout 6.1.2019 9:07

Re: Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

Je-li na Krymu většina (asi 80%) Rusů, tak co je na tom divného, že se spojili zase s Ruskem? Kdybych měl tu velkou smůlu a byl Rusem na Krymu, tak bych se choval stejně. A vše ostatní je podružné.

Š. Hašek 5.1.2019 20:48

Re: Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

To referendum séře i Štětinu, právě proto, že se mu ho nepodařilo zfikslovat. Vy nesledujete život, člověče! Pavle! Hlupáček se málem prokecl.

P. Pavel 5.1.2019 21:28

Re: Thaiwan se nedá srovnávat s Krymem

Takže ŠTětina jezdí fixlovat referenda? To řekni orbánovi, s tím sorosem je totiž už poněkud nudný. V ČR ti ale doporučuji vytáhnout ruku z nočníku. Tady se těmi svými vlhkými nočními fantasmagoriemi leda ztrapníš.

P. Lenc 5.1.2019 10:14

Oproti

panu Petráčkovi si myslím, že dokud bude prezidentem Trump, tak ani Izraeli, ani Tchajwanu zničení, či obsazení nehrozí.Ovšem stačí další Obama a vše může být jinak.

R. Gramblička 5.1.2019 12:47

Re: Oproti

neberu vám vaši víru, nicméně, přestože sa Trump hraje na drsňáka, razí politiku izolacionizmu a nemá zájem, zas se někde ve světě vojensky angažovat. USA už ve světě nemají takový kredit jako 20-30 let zpátky a naopak Čína si vytvořila velkou síť spojenců a vazalů, takže USA nemají možnost ji zlomit mezinárodními sankcemi a vojensky by proti ní nešli, na to jsou síly USA a Číny příliš srovnatelné

J. Richter 5.1.2019 13:52

Re: Oproti

jasně, síly USA a Číny jsou srovnatelné . Tak schválně, kde myslíte, že by se válčilo, poblíž USA a nebo poblíž Číny? Nemají šancí žluťásci, absolutně žádnou.

V. Čermák 5.1.2019 14:32

Re: Oproti

Ćína s USA válčit nepotřebuje, brzy si je koupí....

P. Pavel 5.1.2019 19:18

Re: Oproti

Vždycky mně rozesměje jak místní volksrusáci rozvíjejí fantasmagorické představy na téma jak Čína skupuje USA, zatímco tak ostentativně ignorují fakt, že Čína už vlastní půlku východní Sibiře.

Š. Hašek 5.1.2019 20:53

Re: Oproti

Vy jste úplný magor. Denně si asi večer prohlížíte katastrální mapy Sibiře.

Měl byste vědět, že cizích vlastníků půdy v Rusku je asi milióntina proti arabským vlastníkům nemovitostí třeba i jen v Rakousku.

Byl jste bez cestovky na Sibiři nebo v hospodě v Zell am See? Jste éro.

P. Pavel 5.1.2019 21:10

Re: Oproti

Helemese, hašek dostal hysteráček a tak si zase cucá dojmy z prstu a fakta ignoruje.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-rusko-kaceni-lesu-tajga-ekologicka-katastrofa.A181101_111015_zahranicni_baje

M. Prokop 5.1.2019 16:22

Re: Oproti

Obávám se, že v těhle věcech je Trump zcela nevyzpytatelný, až všehoschopný.

M. Prokop 5.1.2019 16:24

Re: Oproti

Viz https://www.denik.cz/ze_sveta/trump-sokoval-kabul-sovetsky-svaz-mel-na-invazi-do-afghanistanu-pravo-20190104.html , úplný nesmysl.

Š. Hašek 5.1.2019 20:56

Re: Oproti

Nikoliv, pane Prokope.

Pouze ten president svoji strategii nevykládá porád v poledne u Moravce a na těch bláznivých ksichtoknihách patnáctiletým dívkám, co mají kravský kroužek v nosánku (možná i tam ......) . Zjednodušeno.

M. Prokop 6.1.2019 17:19

Re: Oproti

Zjednodušeno do nesmyslnosti.

P. Papež 6.1.2019 23:16

Někomu nepochopi ani zjednodušení, vidí v tom nesmyslnost.

M. Zima 5.1.2019 9:09

Za svobodu jak Československa tak Formosy

by jistě nikdo nebojoval, protože to nedává smysl, i když z rozdílných důvodů.

Autor článku opomíjí, že jak Komunisté, tak Kuomintang zastávali vždy "nárok na výlučné zastoupení" a to pochopitelně každý pro sebe, tedy politiku jedné Číny. Např. : Když byla po Chiang Kai-shekově ústupu na Taiwan celá Čína zastupována v OSN pouze Taiwanem a Komunisté přepadli, okupovali a anektovali Tibet nevystoupil Taiwan proti komunistické Číně, ale naopak, hlasoval a vetoval zcela v komunistickém zájmu, takže OSN Tibetu nepomohla (Porážku Tibeťanů definitivně dokonala americká de facto zrada)

F. Navrátil 5.1.2019 11:49

Re: Za svobodu jak Československa tak Formosy

Pokud vím, tak nikdo neprotestoval ani v roce 1903, kdy do Tibetu vpadla britská armáda a kulomety zmasakrovala tibetskou domobranu. Pak byla podepsána protektorátní smlouva, ve které se Tibet zavázal, že bude dávat koncese na železnici, telegraf a dolování britským firmám a že zaplatí náklady, které vznikli Britům vysláním vojska do Tibetu. De jure ovšem nikdy nebyla zpochybněna autorita Číny nad územím Tibetu.

M. Zima 5.1.2019 13:42

nebylo to spíš tak,

že britské selhání, v koloniální akci motivované strachem z Rusů, tu čínskou autoritu etablovaly? A ta čínská autorita zpochybněna byla a to vícekrát.

M. Prokop 5.1.2019 16:25

Re: Za svobodu jak Československa tak Formosy

Jo, to byly pro Tibet zlaté časy.