16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Měny, neměny a tak vůbec

Říká se tomu výzva. Prakticky to spíš znamená něco jako malér.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vave 16.1.2019 20:58

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,

Oh, na počátku byl Satoshi Nakamoto!

Z. Vave 16.1.2019 20:58

Re: Děkuju moc,

Skoro se mi chce napsat "to je dobře". :)

T. Zana 16.1.2019 20:46

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,

Teda bitcoin, ne to kafe :P

T. Zana 16.1.2019 20:46

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,

No, nějakých 0,000.... BTC :-)

Aktuálně stojí kolem 80 tis. Kč :-)

Z. Hanča 16.1.2019 20:25

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,

Ježišmarjá a kolik stojí to kafe, když 1 bitcoin se obchoduje já nevím třeba za 100 tis. Kč?

Z. Lika 16.1.2019 19:39

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,

Bylo by skvělé, kdybych si bitcoinovým zaplacením za kafe vydělala víc než na to kafe!

T. Zana 16.1.2019 19:19

Re: Milá Zano

Ach, krásně modrá obloha a voňavá sláma - přávidím!!

M. Crossette 16.1.2019 19:00

Re: Milá Zano

Díky Zano. Já měla na mysli to, že jsem neznala slovo "těžit" pokud jdo o peníze, ale díky za další vysvětlení.

Odkaz si přečtu, ráno jsem to nestihla, jen jsem četla "tebe":) Ale při snídani jsem se manžela ptala, jestli ví, jak vyskoká je cena bitcoinu. Věděl, že je vysoká, ale velice nestálá, "houpavá". No jo, my se o bitcoinech normálně u snídaně nebavíme, tak pro mne ta cena byl šok, pro něho ne. Takže, když jsem i teď otevřela den spodní odkaz, koukám, že asi bude právě o tom. Jen je dlouhý, tak se k němu musím vrátit později, teď je venku krásně modrá obloha a tak já půjdu "vyměnit slámu" v Trixine venkovní dřevěné boudě. Trixie se pak do slámy téměř zachumlá a když vyleze má krásně navoněný celý kožich :)

T. Zana 16.1.2019 18:05

Re: Ne že bych

Eh, nevím, jak moc a kam se kvalifikuju, ale je to takový zajímavý fenomén, který existuje už deset let. To mi přijde, že v dnešním rychle se měnícím světě už něco znamená :-)

T. Zana 16.1.2019 18:03

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,

Hančo, nejsem si úplně jistá, jestli ti rozumím, ale pokusím se o odpověď.

Bitcoin je navržen jako "svého druhu měna". To znamená, že prvotně k placení. Což je opravdu možné - třeba v té kavárně, jejíž dveře jsem vyfotila (v Praze na Dejvické). Nebo v Alze. Když lidé platí, vznikají transakce. Transakce potřebují potvrdit, aby se provedly, tj. aby člověk zaplatil třeba za to kafe. Ten, kdo první dokázal transakci potvrdit, tedy "těžil", získá odměnu v bitcoinech a může ji utratit za kafe :-)

Samozřejmě to vede k otázce, jestli bylo dřív vejce, nebo kuře - odpověď zní, že první transakci provedl Satoshi Nakamoto.

Když tak se ptej dál!

Z. Matylda 16.1.2019 17:53

Ne že bych

tomu rozuměla, ale uklidňuje mě, že aspoň někdo jo :)

Z. Hanča 16.1.2019 17:49

Děkuji mnohokrát, milá zano,

za práci, kterou sis dala s tímto článkem. Mně osobně jsi vyprovokovala k tomu, že jsem se konečně odhodlala něco málo si o kryptoměnách přečíst. Přemlouvala jsem se k tomu už dlouho. Myslím, že něco jsem pochopila, ale - a tady se nejspíš ukáže, že berušku do notýsku si nezasloužím, protože jsem nečetla všechny odkazy - stále mi uniká ten prvotní smysl. Dobrá, zapojím se do systému, poskytnu část výkonu svého počítače a podaří se mi objevit nový balík transakcí, za což získám svůj první bitcoin. Prima, mám platební prostředek,který nepodléhá inflaci (i když MF tvrdí, že to jsou "svého druhu zásoby"). Ale jaký je užitek z toho balíku transakcí, kdo z toho profituje? Všichni účastníci "bitcoinové těžby" ? A jak - že získali přístup k něčemu, k nějaké databázi? Možná se ptám úplně jako mimoň, v tom případě se omlouvám. :-))

T. Zana 16.1.2019 17:05

Re: Zanóóó

Alex, moc jsem doufala, že si někdo z toho článku střípek informace odnese.

Nakonec pro svoje běžné životy ani víc nepotřebujeme, další rozumy už jsou pro ty, kdo se tím živí.

A. Lex 16.1.2019 16:47

Zanóóó

díky moc za osvětlení. Ne že bych se stala těžařem, ani omylem, ale alespoň trochu jsi mi pomohla pochopit o co jde!

Velmi mne překvapilo, že to souvisí se spotřebou elektrické energie! Jsem ráda, že se už nemusím zabývat takovou problematikou. To už je nad moji mozkovou kapacitu. Ale moc díky!

T. Zana 16.1.2019 16:18

Re: Milá Zano

Maričko, ohledně ceny bitcoinu - přečti si ten článek z posledního odkazu (poslední věta článku).

A bitcoiny se taky kupují a prodávají - asi jako kdybys kupovala a prodávala třeba (chtěla jsem říct dolary :DDD ) - řekněme eura. A doufala, že díky pohybům v jejich hodnotě na tom vyděláš.

Samozřejmě nečekám, že by někdo díky tomuhle článku prozřel a šel zbohatnout na bitcoinu - psala jsem to jako zajímavost a proto, že třeba někdy v budoucnu uslyšíš slovo blockchain a řekneš si: aha, to už jsem slyšela :-)

M. Crossette 16.1.2019 16:12

Re: Zano,

Pokaždé, když se mamince trochu zvedl důchod říkala, že to znamená, že zase "bude dráž" :) A měla pravdu!

T. Zana 16.1.2019 16:10

Re: Děkuju moc,

"Už už jsem si myslela, že v bitcoinovém systému bychom se mohli obejít bez bank" ... ono skoro jo, protože to jsou dva oddělené kanály, jako když se topí buď na plyn, nebo elektrikou.

Buď platíš bitcoinem (furt mluvím o bitcoinu, ale ono kryptoměn jsou mraky) a pak platba jde bitcoinovým systémem přes těžaře, NEBO platíš klasickou měnou a platba proběhne přes banky (a ty tě zkásnou).

Ovšem banky nabízejí mraky dalších služeb (kartami počínaje a investováním konče), takže se jich asi stejně těžko zbavíš...

M. Crossette 16.1.2019 16:08

Milá Zano

poctivě jsem tenhle velice detailní článek přečetal a k odstavcům se vracela na druhé, třetí přečtení (i když to moc nepomohlo :) ). Moc za to děkuji, hlavně za ty bitcoiny, o tom, že se "těží"(místo kupují a prodávají)jsem nevěděla a že se to děje přes jakýsi super tajný blockchain teprve ne. Velkou novinou (ba přímo šokem) je vysoká cena jednoho bitcoinu. Když se o nich před lety začalo mluvit, nejprve jsem si myslela, že je to nějaká virtuální počítačová hra a bitcoiny jsou "virtuální mince" minimální hodnoty. Takže jsem se pak už ani nesnažila dál tohle téma sledovat, nezajímalo mě o co vlastně jde. Tvůj skvělý článek mi teď otevřel oči, že naopak jde o sktečné finanční transakce, které jsou ovšem zcela mimo mé chápání (no však obchodování na burze je pro mne také dost velká neznámá). Každopádně moc děkuji, protože teď díky tobě víc přeci jen o trochu víc.

T. Zana 16.1.2019 15:58

Re: vůbec

Bedo, státní dluh může být vnitřní, což je pro stát výhodnější - to je dluh vůči domácím subjektům (pamatuješ, jak se i u nás před časem vydávaly dluhopisy? Tehdy si je mohli koupit i občané)

Pokud domácí zdroje nestačí, může si stát půjčit i v zahraničí (obchodní banky, Světová banka...).

Vždycky to může být od fyzické i právnické osoby, většinou tedy banky.

A máš pravdu, dluhy většina států nesplácí, ale prostě vydá nové dluhopisy. Není to zdravé, ale je to tak.

A kouzlo inflace tkví v tom, že snižuje dluhy (samozřejmě i vklady, ale to stát netrápí).

Z. Jenny 16.1.2019 15:23

Re: Článek jsem jen zhltla

Aha! Už vidím jak všechny zbohatneme a to hned jak to pochopíme. :-)))

Z. Jenny 16.1.2019 15:20

Re: Zano,

Takže taková inflace je prostě taky komodita, kterou využívá ten či onen a odvíjí se od toho balamucení občanů, např. o tom, že se nemohou zvýšit důchody, či jiné smysluplné výdaje ale mohou se zvýšit ceny všeho. Hmchm, dobře zužitkovaná komodita. :-)

Z. Vave 16.1.2019 14:59

Re: Děkuju moc,

To nic nemění na tom, že to je fascinující. A nemusím rozumět všemu, že. :)

Z. Vave 16.1.2019 14:58

Re: Děkuju moc,

Nojo. :) Ale jinak je to marný, je to marný, je to marný. Ustrnula jsem zcela nepochybně na úrovni tři vrtané mušle za sušenou rybu, nebo tak něco.

Už už jsem si myslela, že v bitcoinovém systému bychom se mohli obejít nez bank a hle, banka dojí, redy vlastně těží taky. To prostě nedám. :)

O. Joklová 16.1.2019 14:53

Re: vůbec

zano, já si umím představit že dlužíme, ale KOMU, když VŠECHNY státy na světě dlužej???? to jako sobě si všechny navzájem?? to mi nějak hlava nebrala - až jsem pochopila (správně??) že asi všechny dlužej bankám... hm, chtěla bych být banka - teda za předpokladu že aspoň něco z toho dluhu z někoho vyrazím, pokud vím, tak někde s bídou splácej úroky, jistina zcela v nedohlednu, v podstatě všichni vědí že se to asi NIKDY nesplatí

je to aspoň částečně správně???

T. Zana 16.1.2019 14:41

Re: Děkuju moc,

Protože neplatíš bitcoinem, a tudíž za platební transakci, která neprojde "bitcoinovým kanálem", ale klasickým platebním stykem, platíš bance - ať už platbou za položku nebo platbou za vedení účtu nebo jakýmkoliv jiným způsobem - banka vždycky nějak od tebe peníze získá - ostatně jinak by neměla za co platební služby provozovat. Tzn. v tomto případě "těží" banka :-)

Z. Vave 16.1.2019 13:52

Re: Děkuju moc,

Jojo, ten blockchain (ne že bych mu úplně rozuměla) je dobrá věc, i když asi není lidský výdobytek, aby nešel zneužít a tady by to asi byla pecka. Nicméně pořád tomu nerozumím. Vidím to tak, že kolečkem platebního styku otáčím já, když platím elektronicky. Proč z toho nemám bitcoin já? :)

T. Zana 16.1.2019 13:47

Re: Děkuju moc,

Jj, realita je, jaká je. Dík.

T. Zana 16.1.2019 13:46

Re: Zano,

No aby ne! Viz ten státní dluh, jak píše Beda.

Jo a pardon, v tom příkladu s 8 a 15 mi vypadlo, že jde o důchod, platy jsou samozřejmě jiná čísla - o čísla jako taková ovšem nejde, jde o ten poměr....

T. Zana 16.1.2019 13:43

Re: Děkuju moc,

No... ona ta těžba je do jisté míry zavádějící termín. Je to vlastně odměna za to, že otáčíš kolečky platebního styku. A celé je to zabalené do určité "hry". V tomhle smyslu k tomu námitky moc necítím, protože ve mně převažuje pocit, že sem nedosáhne drápek státu, což je spíš pozitivum.

Vnímám to - celou tu záležitost kolem kryptoměn a hlavně blockchain jako takový - jako pokrok. Pokrok sám je neutrální, dá se samozřejmě zneužít (viz hodný pan Nobel a dynamit), ale je to pokrok. A dnešní společnost je už tak hluboko v elektronickém světě, že není kam se vracet. A třeba možnost téměř nezničitelného a neodcizitelného úložiště dat (vezmi si všechny ty "kartotéky", které se dnes v elektronické podobě válejí někde v kyberprostoru naprosto nechráněné, resp. chráněné heslem 1234).

Z. Vave 16.1.2019 13:35

Re: Článek jsem jen zhltla

Haha! Jsem totální obchodní antitalent a pořád nevím, jak se to vlastně s tím bitcoinem dělá.