24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

VĚDA: Ecce homo modificatus

Dědičné genetické úpravy člověka se letos staly realitou. Slibují splnění mnoha snů. I těch, po kterých jsme se budili zpocení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ticháček 6.1.2019 20:11

Omlouvám se za pozdní reakci

Ale mám pocit, že jste v tomto případě trochu mimo. Pokud jsem dobře pochopil vše, co jsem během roku o tomto četl, nejedná se o nějakou strašlivou editaci genomu. Pouze o malou úpravu, která dokonce nebyla vymyšlená ad hoc. Pokud se nepletu, ten zlořečený Číňan pouze editoval genom do podoby, která se v přírodě běžně vyskytuje. Vytvořil již známou mutací, která zabraňuje víru HIV ve navázat někam do člověka. Ta mutace sice umożňuje jiným virům snazší vstup, ale na rozdíl od AIDS to jsou takové maličkosti. Ten chlap nevymýšlel nového člověka. On jen jen pomohl vytvořit člověka, který se běžně vyskytuje. Nakonec, vaše příspěvky na OSLu... Je škoda, že na různých serverech píšete s různou mírou opatrnosti.

R. Langer 1.1.2019 22:56

Re: Co je dobře, a co je špatně?

Představujete si to jak Hurvínek válku...

R. Langer 1.1.2019 22:55

Re: Já myslím, že první všeobecnou aplikací umělé inteligence

Anp, to také tvrdím... :-D

F. Houžňák 1.1.2019 20:20

Já myslím, že první všeobecnou aplikací umělé inteligence

je místní Pivoda. Na ní je vidět, že je třeba na umělé inteligenci ještě hodně pracovat.

M. Pivoda 1.1.2019 16:31

Co je dobře, a co je špatně?

Před 30 lety mým oborem výzkumu byla byznys aplikace české umělé inteligence - za což, mimochodem, jsem byl v září 1991 vyhozen z Vysokého učení technického v Brně.

Ta česká umělá inteligence (UI) doc. Václava Poláka byla koncipována inženýrskou metodou, kdy o každé komponentě systému UI bylo jasné, jakou funkci provádí. Takže designer nesl zodpovědnost za svůj výsledný produkt, podobně jako nese právní zodpovědnost za stabilitu mostu inženýr, který ho navrhl.

V posledních letech se ale staly nosným směrem UI programy učení (na počítači simulované neuronové sítě), které se samoučením mohou vyvinout v cokoliv. Tento přístup ale v praktických aplikacích (např. rozpoznávání obrázků) sype rychle peníze - a proto také naprostá většina současných doktorandů chce studovat právě tento směr UI. Zatím můžete být v klidu. Nicméně v budoucích desetiletí se tento směr může zvrhnout v cokoliv.

Profesor Petr ve svém článku správně uvedl, že aplikace nové technologie nelze dostat plně pod kontrolu, protože svět není centrálně řízen. A v dohledné době nebude. A až někdy bude, tak to bude dobře nebo špatně?

F. Houžňák 1.1.2019 10:55

Jo, Rus jménem Šukrat Mitalipov,

to je jako ze Švejka.

K. Janyška 1.1.2019 9:45

Ale no tak. To samo.

Měl jste to vymyslet vy a lidsvu to sdělit... Dzp.