23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

GLOSA: Zpátky ke strojům

Tak si představte to překvapení. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal zprávu, že státní orgány a korporace by neměly používat hardware a software čínských globálních hráčů HUAWEI a ZTE.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 2.1.2019 10:23

Už za komunistů platilo "toto se neříká do telefonu"

A moderní IT technika nic jiného není!

V. Petr 2.1.2019 10:21

Nic nového pod sluncem.

Ruský president a bývalý důstojník KGB V. V. Putin už před několika lety nařídil, aby se FSB vrátila k psacím strojům.

No a pokud v minulosti tajné služby dělaly zápisy na stroji bylo samozřejmé, že se pásky a kopíráky okamžitě po napsání spálily, třeba přímo v místnosti! Počet kopií se samozřejmě kontroloval.

A. Walletzký 21.12.2018 7:38

Opus = dílo

Správný překlad Opus coronat finis, aneb jak praví latiník: závěr korunuje dílo

M. Mikulec 21.12.2018 10:52

Re: Opus = dílo

Vždycky to bylo "Finis coronat opus." První pád je Finis, čtvrtý pád je Opus, proto ten slovosled.

M. Pivoda 20.12.2018 18:12

Zpátky ke zdravému selskému rozumu!

Zatím si nikdo z diskutujících nepoložil mnohem zajímavější otázku, totiž, proč je Čína (pod vedením Komunistické strany Číny) dnes tak technologicky i ekonomicky úspěšná? Upřímně sděluji, že mi dosud není jasné

1. zda čínští komunisté jen předstírají, že jsou kapitalisty. Nebo,

2. zda čínští kapitalisté jen předstírají, že jsou komunisté.

Jack Ma, výkonný ředitel největší čínské internetové firmy, Alibaba, člen Komunistické strany Číny, na Světovém ekonomickém fóru 2017 diplomaticky sdělil, že Američané mohutně přispěli k čínskému technologickému vzestupu díky své chybné ekonomické teorii: bezbřehý outsourcing. V češtině je pro to pořekadlo: hloupý kdo dává a ještě hloupější je ten kdo nebere. Čínané nebyli hloupější: oni si (přes svou levnou pracovní sílu) ty americké technologie nejprve do číny (přes hloupé ekonomy) přitáhly a osvojili a následně úspěšně rozvinuly. --- Dnes čínské komunistické vedení rozumí špičce trendu digitalizace (tj. umělé inteligenci) nesrovnatelně lépe, než americký obchodník Trump i československý obchodník Babiš.

Závěr: Zpátky ke zdravému selskému rozumu!!!

J. Jurax 20.12.2018 15:56

Počítače ... jak známo, počítače slouží především k řešení problémů, které by bez nich nevznikly.

K. Janyška 20.12.2018 15:57

Re:

Je to jen nedokonalé pomocné nářadí pro člověka... Dzp.

B. Lukáš 20.12.2018 18:33

Re:

Vynálezem knihtisku v r. 1450 (J. Gutenberg) výrazně ubylo

písařů, produktivita tehdejší administrativy vzrostla. Vynalezením

PC a digitalizaci aparát byrokratů i spotřeba papírů

roste, rostou náklady softwarového vybavení a náklady na vlastní provoz PC techniky . Neroste však produktivita státního byrokratického aparátu, který nebude možné za nedlouho ufinancovat. Asi soudruzi v NDR udělali někde chybu.

M. Pivoda 20.12.2018 19:14

Sdělení pro Bernarda Lukáše

Existují inovace, které práci lidí zproduktivňují.

Ale existují i jiné inovace, které člověka nahrazují, a tedy z prácovního procesu ho vyřazují.

V. Petr 2.1.2019 10:25

Už roku 1975 nám říkali, že zavedením počítačů rostou

náklady na administrativu, umožňují totiž úředníkům žádat další a další údaje, které by bez počítačů nestačili ani přečíst a založit.

Zlikvidujte moc úředníků a máte po problému!

V. Kolman 20.12.2018 13:21

Pak nastane čas nás, kteří mají poznámkové bloky.....

Zlatá slova. I pan Babiš se jedním takovým papírovým poznámkovým blokem před časem pochlubil :-))

F. Kusák 20.12.2018 12:56

Ta kampaň proti Huawei

je pro mě dost směšná. Mě je vcelku jedno, a jsem přesvědčen, že většině smrtelníku také, která že to tajná služba mě sleduje a hlavně proč. Stejně nás neustále lustrují různé vyhledávače nebo sociální sítě, e-shopy, policejní a další kamery atd. atd. A proto různé diskuze a pořady na toto téma okamžitě vypínám. Docela se podivuji, koho to vůbec zajímá, a dokonce, několik dnů před Vánoci. Jo, a většinu účtů na různých serverech jsem dávno zrušil. To z principu, i když vím, že to nic neřeší. Asi jako ten zákaz plastových kelímků, brček a vatových tyčinek.

Z. Lapil 20.12.2018 15:47

Re: Ta kampaň proti Huawei

Tajné služby vzal čert, ovšem jen do doby, než zaregistrují, že - cituji z literatury - "množství nepatřičností překročilo kritickou mez". Mně třeba vzteká, když si takhle jedu autem/vlakem/autobusem (na kole se mi to ještě nestalo), zacvrliká mi mobil a po pracném zastavení (když čekám důležitou zprávu) se dozvím, že jsem právě projel kolem nejlepší prodejny na světě.

A. Alda 20.12.2018 11:29

Naprostý souhlas, pane.

Když nebyly počítače a počítačové sítě, bylo odministrativy výrazně méně. A zákony se také neměnily každý den. A stát o svých občanech nevěděl ani padesátinu toho, co dnes.

Už aby to někdo na chvíli vypnul!

J. Chaloupka 20.12.2018 11:14

Ještě si pamatuji dobu, kdy jsme před většími svátky

museli vyndavat pásky ze psacích strojů. Co kdyby přišel špion?

R. Langer 20.12.2018 13:08

Re: Ještě si pamatuji dobu, kdy jsme před většími svátky

Dobrá připomínka! :-D

Nepřítel naslouchá!

V. Kolman 20.12.2018 13:39

Re: Ještě si pamatuji dobu, kdy jsme před většími svátky

Připomněl jste mi pane Langere příhodu z doby před více jak padesáti lety.

Na "vojně" (2 letá základní vojenská služba) jsme měli české (možná v licenci vyráběné ruské) radiostanice, na nichž byl přišroubovaný štítek s nápisem: "POZOR - NEPŘÍTEL NASLOUCHÁ!" Nikdo tomu štítku nevěnoval pozornost, ani já. Ovšem jen do doby, kdy jsem se dostal do místnosti plné "wehrmachťáckých" radiozařízení z dob druhé světové války. A tam jsem na jedné radiostanici objevil štítek se stejným nápisem - ovšem německým. A nastojte - ten štítek měl nejen stejné rozměry, ale i otvory pro šroubky na stejném místě, jako ten český. Okamžitě mě napadla možnost záměny české cedulky za tu germánskou. Vymyšleno - uskutečněno. Na české radiostanici se skvěl německý nápis!!! Vojáčkové z toho měli náromnou bžundu, ale pánům lampasákům se to hrubě nelíbilo. Mluvili o sabotáži, znevažování socialistické armády a tak podobně. Dopadlo to tenkrát naštěstí dobře - nikdo mě "neprásknul".

P. Lenc 20.12.2018 11:05

Psal jsem to

již několikrát.Stačí dlouhodobý výpadek proudu a to se může z různých příčin stát kdykoliv a nepomohou ani psací stroje.Hluboký středověk přes noc.

R. Langer 20.12.2018 13:08

Re: Psal jsem to

Ano, a EU na tom pracuje všemi silami. ;-)

O. Prokop 20.12.2018 9:42

Nic novéího po sluncem

Čína za poslední desetiletí ekonomicky rostla. A proč? Protože kradla. Žádné své know how do technologií sama nepřinesla. Vše ukradla a kopírovala. A to ten dement prezident nám nalhával, že Čína přinese investice za desítky miliard Kč. Profituje z toho ne ČR,ale takoví jako Tvrdík, Nejedlý podobní... Bez svobody jednotlivce nelze vybudovat svobodnou společnost. Bez svobodné společnosti nelze mít ekonomický užitek. Všchno jsou to jenom iluze- Potěmkinovy vesnice.

F. Kusák 20.12.2018 13:02

Re: Nic novéího po sluncem

Nerozčilujte se, praskne Vám žluč. Já si pamatuji, jak něco podobného vyčítali Japoncům a následně Korejcům (myslím těm hodným). Ono je to totiž přirozené, že se ve světě kradou informace. Američané (a nejen oni) už mnoho let přetahují mozky z celého světa. Je to sice kultivovanější, ale vyjde to nastejno. No, a přijde brzo doba, kdy budou jiní krást nápady zase Číňanům.

R. Langer 20.12.2018 13:09

Re: Nic novéího po sluncem

Hm, copak vám ta Čína ukradla, mohl byste být trochu konkrétní?

V. Kolman 20.12.2018 13:48

Re: Nic novéího po sluncem

Nebyl bych pane Langere tak ironický.

Ono vypustit raketu s kos... pardon taikonautem do vesmíru není zase taková sranda a je k tomu zapotřebí něco znát a mít i patřičné technologické zázemí. A navíc, k tomu "ukradenému" přidat i vlastní znalosti. Že Číňani vědomosti "kradou" kde se dá - o tom si cvrlikají vrabci na střeše.

J. Jurax 20.12.2018 16:03

No, pred cca deseti dvaceti lety - nepamatuji se přesně - málem likvidovala blanenskou firmu Blata, protože bezlicenčně okopírovala její minibajky včetně značky a prodávala je po světě za poloviční cenu.

R. Langer 20.12.2018 23:22

Re:

Ano, na to se pamatuji. A dál?

J. Ticháček 20.12.2018 19:32

Re: Nic novéího po sluncem

Ono je to bohužel trochu jinak. Ta Čína je už drahně let na špičce technologického a vědeckého pokroku.

A to jejich "kradení"? To je také trochu složitější. V našem západním pojetí se dostala tzv. ochrana autorských a patentových práv trochu za hranu logiky. V podstatě je založena na (nejen) anglickém feudálním lenním právu. Nakonec, z pohledu historie to není tak dávno, kdy ve Velké Británii existoval jediný výrobce mýdla. Protože držel práva na výrobu něčeho, co bylo známo už pár tisíciletí.

Čína (které je to nejčastěji vyčítáno), je pouze jednou z mnoha (z většiny) zemí, které mají trochu jiný přístup. Vezmou něco hotového (a jak jsem již napsal, jsou schopni si spoustu věcí vymyslet od základu) a zkusí s tím prorazit.

Je to jen jiný přístup. Nikdo v té Číně nebrání nikomu z celého světa, aby jim do krámů dodával cokoli. Co nakonec brání Rakovnickým keramikům okouknout, jaká čajová konvice, a jaká miska v Číně nejvíc frčí.

To my jsme se zbláznili. Natolik, že když někdo vyrábí kytary, musí si vymyslet i tvar hlavy. Aby se ten obdélník nepodobal jinému obdélníku.

R. Langer 20.12.2018 23:23

Re: Nic novéího po sluncem

Asi tak.

M. Malovec 20.12.2018 9:29

Osmerky a tužka

Vám budou na (sprostý výraz), protože hladov nebude te mít sílu tužku zvednout.

J. Zmek 20.12.2018 11:22

Re: Osmerky a tužka

Nechci se dožít chvíle kdy všichni očipováni budeme poslouchat nějaké ty IT stroje. Bůh s námi.

K. Janyška 20.12.2018 8:55

No, ono si to sedne samo. Ostatně jako cokoliv jiného.

Na vině jsou totalitní socialistické režimy světa, ať už rudé nebo černé provenience... Dzp.