22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Klimatická konferenceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 40, poslední: 16.12.2018 21:24, přehled diskusí

Chceme-li vymanit rozvojové země z tísnící chudoby,:
Autor: P. Zinga Datum: 15.12.2018 15:15

jsou fosilní paliva nezbytná

https://www.iceagenow.info/climate-lunacy-takes-center-stage-in-poland/

Re: Chceme-li vymanit rozvojové země z tísnící chudoby,:
Autor: Š. Hašek Datum: 15.12.2018 15:55

Ale nikoliv, pane Zingo!

Neziskovky jim tam budou přednášet, že muž (osoba) meje nádobí. Za pětiletku je to tam jak v okolí Zürichu, no, možná jak ve Štrasburku na náměstí o výročním trhu.

pane Zingo:
Autor: M. Šejna Datum: 16.12.2018 10:26

pro současnou průmyslovou civilizaci jsou fosilní paliva opravdu nezbytná. Dokud lidstvo nevymyslí cenově rovnocenou výrobu energie z obnovitelných zdrojů, budou fosilní paliva nepostradatelná.

Proto také tvrdím, že je potřeba brát rostoucí obsah CO2 v atmosfeře jako zatím nezvratnou věc a na oteplování atmosfery je potřeba se adaptovat. Bojovat proti klimatu je stejné, jako bojovat proti průmyslové civilizaci.

Cenově rovnocenná, dokonce cenově výhodnější výroba:
Autor: V. Petr Datum: 16.12.2018 16:06

energie DÁVNO EXISTUE, chce to jen poslat zelené k lopatě!

Francie dokázala přeorientovat výrobu elektřiny na jádro během 15 let, to tam ovšem neměli Macrona!

Dnes skoro nedokáží postavit funkční jadernou elektrárnu...

Jsem skutečně zvědav:
Autor: S. Donát Datum: 15.12.2018 15:05

na jakých srágorách se domluví. Jendo je jisté, bude nás to stát spoustu peněz.

Víte, co je sranda?:
Autor: P. Zinga Datum: 15.12.2018 14:30

Že v delegaci Malediv není současný, ale ve volbách poražený bývalý president.

Ten nový prohlásil, že Maledivám zaplavení nehrozí a neprosí o "služné".

O to více řvou vládcové ministátečků z Tichomoří, kteří se vyznačují tím, že doposud všechny peníze prošustrovali. Jejich probléme není (ne-) stoupající hladina oceánu, ale vlastní pitomost a nenažranost. Protože v OSN mají 20% (!) hlasů-hlas Tuvalu s 11 000 obyvateli má stejnou váhu jako hlas USA či Číny-tak si je aktéři globální moci OSN předcházejí.

Nebudu na chalupě:
Autor: Š. Hašek Datum: 15.12.2018 13:47

vařit gulyás, venku, na dřevě ze staré jabloně ....... co kdyby? Do rána se zvedne teplota a CO2!!!

Aspoň si ale nebudu muset čistit zuby a rovnou z postele se dostavím na náves ........ protože přijede Bursík. Bude mít proti CO2 gázmasku.

Zkráceno, ovlivněno nepříznivými povětrnostními/klima podmínkami v okolí Strašnic. Praha 10.

Ty "neziskovky":
Autor: J. Schwarz Datum: 15.12.2018 13:35

se tváří jako spolky dobrovolných hasičů co ve volném čase bdí nad bezpečím svých spolubratří, ale ve skutečnosti jde o party ze zahraničí výborně placených rozvracečů. Jejich financování z veřejných zdrojů by mělo být zakázáno a z ciziny zdaněno a kontrolováno.

Re: Ty "neziskovky":
Autor: Š. Hašek Datum: 15.12.2018 13:53

Já bych rád pozval JauJau. Tam, co se narodila moje maminka. Mezi lid prostý, co seká trávu, štípá dříví - aby ženě a dítkám bylo teplo, ...... a i zabíjí králíky, jak ten "náš skoropresident".

Možná by jí sousedi řekli, že je kráča. A mohla by být ráda. Jeden traktorista má 115 kg svalnaté váhy. A bere zo z jedný vody.

Nepřeji níkomu mít doma v kuchyni biomasu. Tedy krom šlupek od brambor, na bramborák, na sádle (od Agrofertu).

Bursíku, ahoj a zdar!

Z úst komunisty nic nemá cenu. Jen, že by se členství v KSČ:
Autor: K. Janyška Datum: 15.12.2018 13:20

veřejně omluvil. Byl to přece zločinecká organizace. To však oni neudělají. Jednou komunista - navždy komunista. Je to jejich celoživotní náboženství... Dzp.

Re: Z úst komunisty nic nemá cenu. Jen, že by se členství v KSČ:
Autor: Š. Hašek Datum: 15.12.2018 16:04

Já zas vidím, že jeden komouš dlouholetý (Štěch) se ekluje druhého (Babiš).

A chartističtí věrozvěstové považují internet za sídlo "putinovského imperialismu". A nejlepší jsou fakt profibojovníci typu Štětina.

Omrknu seznam Babišových firem, jestli nemá párky lepší než ty od firmy, od firmy, od které kupuje Langšádlová. Taky několik umělců řeklo, že radši umřou hlady, než by ......

Nebyl jsem v KSČ a jsem lustrován. Ale dlouho jsem žil za Husáka, blbě, že?

Re: Z úst komunisty nic nemá cenu. Jen, že by se členství v KSČ:
Autor: J. Ráž Datum: 15.12.2018 17:12

(Skoro) Monopol konglomerátu firem kolem Agrofertu má jeden pozitivní účinek a sice, že nikdo neví jestli nekonzumuje nějaký Babišův produkt. Což v důsledku také může znamenat, že někteří "umělci" by raději měli dobrovolně držet absolutní hladovku, aby náhodiu nesnědli něco od Babiše. Myslím, že ty, koho se to týká, naše kultura nijak postrádat nebude.

Re: Z úst komunisty nic nemá cenu. Jen, že by se členství v KSČ:
Autor: K. Janyška Datum: 16.12.2018 9:16

Mám na mysli tohoto rudého dobrodince, autora článku... Dzp.

předindustriální éra:
Autor: M. Šejna Datum: 15.12.2018 10:51

Klimatický "závazek" je udržet globální teplotu pod hodnotu 1,5°C oproti teplotám v předindustriální éře. IPCC označuje za předindustriální éru období 1850-1900. Tímto dávám dodatečně za pravdu panu Zingovi, který tento interval uváděl v jedné z diskuzí tento týden na Psu.

V letech 1850-1900 měla průměrná globální odchylka od průměru 20.století hodnotu -0,2°C. Posledních 10 let má odchylku +0,7°C. Nejteplejší rok 2016 měl odchylku +0,92°C.

Z uvedeného plyne, že v současnosti je oproti předindustriální éře tepleji o 0,9°C, přičemž rok 2016 byl teplejší o 1,12°C. Zbývá tedy už jen asi 0,6°C k dosažení rozdílu 1,5°C.

Trend oteplování je v současnosti asi 0,18°C za desetiletí. Z toho plyne, že pokud se takto bude oteplovat dál, dosáhneme hodnoty 1,5°C někdy v letech 2047 až 2050.

Re: předindustriální éra:
Autor: L. Novák 475 Datum: 15.12.2018 13:26

Háček je v tom, že žádné složité procesy neprobíhají lineárně a neomezeně dlouho...

Re: předindustriální éra:
Autor: Š. Hašek Datum: 15.12.2018 16:14

Jasně, pane Šejno,

mám za to, že si poradíme. Horší vyrvál než politici nám příroda nepřipraví. Snad nejsme dinosauři a věci se nedějí dvakrát stejně.

Několikrát jsem radil, teoreticky, v okolí, ať nesplachují WC dešťovkou, ale ať jí nechají vsáknout/zalejou si zahradu. Z hajzlu do kanálu je to skoro hloupě. To jen tak.

Zkráceno, na okraj.

Institut IVK nečte oficiální média.:
Autor: M. Šejna Datum: 15.12.2018 10:12

Kdyby členové IVK sledovali oficiální média, věděli by, že Česko ja na konferenci COP24 reprezentováno ministrem Brabcem a delegací složenou z odborníků na problematiku z ministerstev zemědělství a financí. Dalším delegátem je náš zástupce v IPCC - klimatolog Metelka.

Pokud jde o to, co se na COP24 řeší, tak je to mezinárodní obchod s emisními povolenkami a (světe div se) finanční pomoc státům, které začínají být postiženy globálním oteplováním. Dále se řeší, zda závazky s Pařížského summitu jsou dostatečné k tomu, aby nevzrostla globální teplota o 1,5°C oproti předindustriální éře.

Z uvedeného plyne, že Česko možná na změnách klimatu vydělá. Pokud se nepletu, tak české firmy mají přebytek emisních povolenek a mohou je tedy nabídnout k prodeji. Jinými slovy - kdo omezí emise při výrobě, ten může vydělat.

Re: Institut IVK nečte oficiální média.:
Autor: J. Zbořil Datum: 15.12.2018 11:06

Obávám se pane Šejno, že jste to vy, kdo čte velmi povrchně a tady šíří spíš své dojmy. Oficiální delegace si můžete prohlédnout na seznamech na stránkách COP 24 a tam zjistíte, že ministr Brabec tam na chvilku je, ovšem celý ansámbl vede Pavel Zámyslický. Delegace je celkem 26 členná a není v ní pan Metelka, nýbrž R. Tolasz. O mnohých expertech a si dovolím zapochybovat, je tam dost nevládek s celkem jasnými cíli, které rozhodně nejsou v souladu se zájmem tohoto státu. A vůbec se tam nejedná o emisním obchodování a s prominutím neznám český podnik, který má dost povolenek (zdarma), aby na nich horentně vydělal. Hlavním cílem tohoto jamboree je sbubnovat ročně 100 miliard USD do klimatického fondu, což se nezdaří, ani omylem! a také utáhnout šroubečky v souladu s poslední zvláštní zprávou IPCC, že abychom udrželi... tak musíme globálně utratit ročně 2,4 trilionu USD do roku 2035. A to je sakra něco jiného, než se praví v našich oficiálních pramenech a má-li to pro každou rodinu např. v USA znamenat roční výdaj přes 20 000 USD, (u nás skoro půl milionu, jestli se nemýlím) tak by nějaká diskuse byla zjevně žádoucí Naše klika je, že se tenhle mejdan stejně dohodne jen na tom, že se dohodne příště. Mimochodem, víte, kolik delegátů je na tomto mejdanu třeba z Guineje? 409 hlav - a to je o devadesát méně, než bylo loni v Bonnu. Takže pan Weigel má pravdu, na rozdíl od vás. A víte, že tichomořské ostrovy se zvětšují? a že krávy svými větry ke zvyšování obsahu skleníkových plynů přispívají zcela marginálně? Asi to bude chtít číst víc, než jen titulky...

to jste se hezky rozčílil, pane Zbořile:
Autor: M. Šejna Datum: 15.12.2018 11:34

když už máte takový přehled, narozdíl ode mě, tak nám tu jistě sdělíte, který tichomořský ostrov se zvětšuje, a o kolik je to km2.

Krávy prdí mimo jiné metan, což je skleníkový plyn, jestli to náhodou netušíte. Máte ale pravdu, že metan přispívá zatím k celkovému skleníkovému efektu opravdu marginálně. Také jsem nikdy netvrdil, že metan přispívá významně. To se zas nejspíš Vám zdál nejaký divoky sen.

:-D

Re: to jste se hezky rozčílil, pane Zbořile:
Autor: L. Písařík Datum: 15.12.2018 13:47

Nejsem odborníkem přes krávy, ale četl jsem, že krávy metan spíše říhají než prdí, ale s hlediska klimatu je to celkem jedno. Metan je sloučenina 4 vodíků a 1 uhlíku a prý se ve stratosféře vlivem UV záření rozkláda na vodík, ten se slučuje s jednoatomovým kyslíkem a tak by mělo přibývat vody - že? Ale vůbec nevím, co se děje s uhlíkem, že by na nás padal ve forně sazí?

pane Písaříku:
Autor: M. Šejna Datum: 15.12.2018 14:45

máte pravdu, že metan se celkem dost ochotně v atmosfeře rozkládá. Ale rozhodně nejsou produktem toho rozpadu saze. Vzrec rozkladu metanu v atmosfeře je tento:

CH4 + 2 O2 ----> CO2 + 2 H2O

Takže při rozpadu metanu vzniká voda a kysličník uhličitý.

Re: pane Písaříku:
Autor: L. Písařík Datum: 15.12.2018 14:52

Výborně, děkuji. Ale nemělo by to znamenat, že na Zemi přibývá vody?

Re: pane Písaříku:
Autor: Š. Hašek Datum: 15.12.2018 16:18

Problém bude v tom, pane Písaříku,

že dle některých mudroslavů na zemi furt něco přibývá, ubývá, kolísá, šplhá, hrozí, řítí se, ..... netabulkově a bez pokynu/směrnice. Zkráceno.

Re: pane Písaříku:
Autor: L. Písařík Datum: 15.12.2018 17:30

Milý příteli, dík za vysvětlení, ale pokud nemáte k problému nic konkretního, je lépe mlčet.

Re: pane Písaříku:
Autor: P. Grigar Datum: 16.12.2018 21:24

.. a z nebes tím pádem prší sifóóón. Repete.. daj nám to eště jednůc!

Re: to jste se hezky rozčílil, pane Zbořile:
Autor: J. Zbořil Datum: 15.12.2018 15:34

Nad blbinami o antropogenním vlivu na klima, které se mění a nikdo to nepopírá, se už nerozčiluji dávno. V kontextu globálního uhlíkového cyklu je to docela patrné, že modely, na nichž jsou skvělé myšlenky o ochraně klimatu založené, jsou míce, než chatrné. A na dvou Copech jsem osobně byl, nikoliv za Česko, a některé lidi v orgánech UN docela dobře znám a musím konstatovat, že jsou za názory, které prosazují, dobře placeni, i když osobní názory mají docela odlišné. Mohu posloužit alespoň jedním odkazem na rozšiřující se ostrovy, je jich samozřejmě víc: Hisabayashi et al., 2018 (full paper) - popisují atoly v souostroví Tuvalu... A pokud jste četl pozorně, co jsem napsal ve své poznámce, tak o kravách (a jiných přežvýkavcích) jsem uvedl skleníkové plyny. Jako bývalý chemik samozřejmě vím, co jsou anaerobní procesy (nejen u přežvýkavců) a jejich hlavní produkt. Možná vás zaujme ještě jedna novinka: asi před měsícem byla zveřejněna německá studie, že životnost proklatých emisí CO2 v atmosféře není oněch tradovaných více, než 100 let, nýbrž něco kolem 4 let. Zkuste si najít a počíst! Samozřejmě, zastánci AGW jsou z toho hodně zděšení. Víte, na pohádky už jsem moc starý a spíše bych očekával, že z nich získám nějaká životní moudra. Pohádka, prosazovaná neblahou organizací UN, je hodně zlý pokus o získání maximálního vlivu a ještě na úkor těch nejchudších.. Dovolím si přidat separátně jisté hodnocení, možná vám budou věci jasnější, ale upřímně, je mi to úplně jedno, je to váš problém.

pane Zbořile:
Autor: M. Šejna Datum: 16.12.2018 10:23

já jsem zas dost starý na to, abych nevěřil bludům o tom, že CO2 má v atrmosfeře životnost pouhé 4 roky.

A i kdyby to byla pravda a potrvdila se tato "revoluční 4-letá teorie", tak bych od Vás rád slyšel, jak se to projeví na růstu obsahu CO2 v atmosfeře.

Vám totiž nejspíš vůbec nedošlo, že se řeší rostoucí obsah CO2 v atmosfeře a nikoli jeho životní cyklus.

Re: to jste se hezky rozčílil, pane Zbořile:
Autor: J. Zbořil Datum: 15.12.2018 15:37

Tady je originální kousek, hodnotící to poslední šílenství IPCC:

The European Union promises to cut emissions 80% by 2050. With realistic assumptions about technology, and the optimistic assumption that the EU’s climate policy is very well designed and coordinated, the average of seven leading peer-reviewed models finds EU annual costs will reach €2.9 trillion ($3.3 trillion), more than twice what EU governments spend today on health, education, recreation, housing, environment, police and defense combined. In reality, it is likely to cost much more because EU climate legislation has been an inefficient patchwork. If that continues, the policy will make the EU 24% poorer in 2050.

Máte pocit, že to chcete? Já tedy rozhodně ne.

Re: to jste se hezky rozčílil, pane Zbořile:
Autor: K. Drábek Datum: 15.12.2018 18:31

Vznik atolů vysvětlil už Ch. Darwin. Perfektně to doložili Amíci vrty na atolu Bikini.

Re: Institut IVK nečte oficiální média.:
Autor: P. Zinga Datum: 15.12.2018 14:23

Co jsou oficiální média? Myslíte stránky ministerstev či ČT?