16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

KLADSKO: Zapomenutý (dříve) český kraj

Milý čtenáři, dokončil jsem pro týdeník Echo článek, který pojednává o drobných změnách českých hranic po roce 1918 – jmenovitě o Valticku, Vitorazsku a Hlučínsku. V tištěné podobě vyjde příští týden.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Hendrych 14.12.2018 16:54

Kladsko...

Kladsko patří do Sudet, jen leží na polské straně hranice.

Z. Lapil 14.12.2018 9:27

Turisticky technická

V Kladsku jsem se jednou ocitl. Shodou okolností o velikonocích (projížděli jsme, umí to být užitečná zkratka "z Čech na Moravu") a pozor: to, že v katolickém Polsku nebude o Velikonocích turisticky živo, jsme čekali, ale že nekoupíme zmrzlinu, nedáme si kafe a nepodíváme se ani na nádvoří hradu...

Ale pravda: vypadá to stejně česky, jako Vídeň vypadá pražsky a východní Slovensko vídeňsky. Rakousko-Uhersko se nezapře. Rozhodně to stojí za návštěvu. Stolové hory přímo vřele doporučuju (příjezd z Čech asi nejlépe přes Náchod. Jinde jsem tam nebyl.

V. Kún 14.12.2018 0:52

Nebylo to s Kladskem jinak?

Peo autora:

Co já si vzpomínám, tak Stalin s koncem války nabídl Benešovi vzít si Kladsko zpět ("patřilo" Říši alias Německu), ale Beneš jeho nabídku odmítl a spokojil se s požadavkem (tenkrát jistě také důležitým) obnovení Československa v jeho předválečných hranicích. To Poláci byli praktičtější a Kladsko si s radostí vzali. I když - připouštím - v celé kauze možná sehrál roli předválečný česko-polský spor o Těšínsko.