20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Všemi silami za rozšíření kůrovce

Někdy se člověk přistihne při myšlence, že se děje něco, co nemůže dopadnout dobře. Často se to může stát při zprávách o kůrovcové kalamitě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 9.12.2018 16:45

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci lesnictví

No co co co, jenom si celorepublikově zopakujeme Šumavský přístup. Jaké "přijdeme o lesy"? Vždyť vyrostou nové, a lepší! Za sto let bude svět valit bulvy na naši divočinu!

J. Schwarz 9.12.2018 16:36

Re: Pirátský dokument?

V dřevních dobách, pokud bylo sucho či naopak povodeň, úrodu sežraly kobylky nebo pomlátily kroupy vystoupil většinou kmenový šaman s teorií, že prostopášné chování lidí vyvolalo hněv Bohů. Žádal oběti a návrat k dobrým mravům. Dnes je rozdíl v tom, že "šamani" na svůj globální sraz přiletí letadly a jejich výkřiky z mlh jsou vyjádřením přání těch, co je platí. "Globálním oteplováním" je dnes možno vysvětlit vše - sucho i povodně, výbuch sopky nebo anomální polární záři. Tři roky po sobě jsou trochu sušší a pan Rada v tom samozřejmě vidí důsledek "globálního oteplení". Mimochodem u nás se mnohem podstatněji než teplota změnily úřední procedury a vliv různých "ekoaktivistů". Pokud se tedy něco se/re ve srovnání s minulostí, pak je to spíš v důsledku počinů těchto bláznů než "změn klimatu". "Ekoaktivisté" totiž nechtějí ani tak chránit přírodu, jako škodit průmyslu, klasickým zemědělcům a myslivcům...

J. Schwarz 9.12.2018 16:16

Re: Kdo všechno za to může

Uniles udělá, to, co si "Lesy ČR" objednají.

J. Schwarz 9.12.2018 16:15

Re: Neumíte si ani představit ty hrůzy v Jeseníkách, koukám

Obávám se, že v tomto případě si kůrovce hýčká ministr zemědělství. Ministr životního prostředí si jeho chov založil na Šumavě a ministr zemědělství nehodlá zůstat pozadu.

Z. Lapil 9.12.2018 11:50

Re: Hlavní problém ?

Ne jadernou zbraň, ale třeba družice schopné velmi dobře monitorovat oblačnost nebo poškozené lesy.

Měsíc je out. Lepší jsou družice. Přinejmenším jsou naprosto zásadně úspornější ohledně dopravy.

Fotosyntézu nepotřebuju nahrazovat, stačí jí dát optimální podmínky - počítám nějaký správně vyhřívaný a osvětlený bazén nebo skleník. Slunce zatím svítí a voda se dá recyklovat.

Z. Lapil 9.12.2018 11:38

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci lesnictví

Souhlas. Dovolím si ale pokračovat: kapitalismus má tu vlastnost, že je-li něčeho nedostatek, je to drahé, tudíž se tím A/začíná šetřit a B/ začínají tisíce a desetitisíce lidí vymýšlet, co s tím: jak to vyrobit, jak to nahradit.

Socialismus tuto vlastnost nemá: tam je zodpovědnost delegována (spíš je uzurpována) na vládu/předsednictvo ÚV čehosi, a dokud tento orgán nezavelí, nebude nic. A ani tento orgán nedokáže, abych si já sám dal sud pod okap, protože voda z vodovodu je na zalejvání drahá. Nanejvýš - jak dnes vidíme se zateplením, zkasíruje VŠECHNY, aby si NĚKTEŘÍ dokázali pořídit sudy speciálně certifikovaně izolované, aby se v nich voda příliš neohřívala a neodpařovala se.

P. Rada 9.12.2018 11:37

Re: Bude pirátský průvan v kůrovcové kause stačit?

Pane Církvo mám za to, že je to jinak. Možností využívat svobodu máme naopak za celé věky nejvíce - chybí k ní ale odpovídající dávka odpovědnosti. Takto je to tedy spíše o přebujelé svévoli která bání i naplnování demokracie.

Řepka a kukuřice jsou u nás co vím dominantně aktivitami Agrofertu s vazbami na ANO. Možná je to i jinak ale to by jste neměl nejen tvrdit ale něčím ověřitelným doložit. Větrné elektrárny mohou naopak být nejefektivnějším zdrojem energií dneška - viz tabulky EROEI. Regulace sítě je skutečně problém - ale řešitelný informatikou, elektronikou a tedy technologicky. Technologicky neřešitelným problémem je doposud naopak efektivní snižování obsahu CO2 v atmosféře přičemž větrníky mají předpoklad k jedné s nejnižších uhlíkových stop.

Souhlasím, že ekoteroristické aktivity jsou zřejmě společensky kontraproduktivní jako jakýkoliv terorismus - ale jmenujte je!

Pokud jde o ekologičtější svět - rozhodně pro něj jsem. Měřítkem ekologičnosti je ale věrohodnost popisu vstahů organismů k životnímu prostředí. Mámli být objektivní pak ale můj vlastní druh musím označit za nejnebezpečnějšího parazita který kdy planetu obýval. Antropogení činost už začala podlamovat stabilitu celé řady životně důležitých systémů. Stiktněji jak dříve se dnes homo distancuje od symbiotických procesů a naopak upřednostnuje jednostranné výhody života na dluh na úkor poklesu entropie a tím stupidně podkopává základní stabilizující zpětné vazby a tedy předpoklady udržitelnosti života. - časem nejspíše i svého.

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

Z. Lapil 9.12.2018 11:19

Re: Bude pirátský průvan v kůrovcové kause stačit?

Dovolím si vaši úvahu doplnit o to, že právě zelenooptimistické předpisy a dotace jsou jedním z těch důvodů, které směřují prostředky k jakýmsi high technologiím "pro pracháče", zatímco drobná vylepšení dosažitelná průměrnými lidmi zůstávají stranou.

Viz zateplovací dotace, které dostanete na velkou investici se spoluúčastí desítek tisíc, ale žijete-li z ruky do huby, tak vám vysajou těch pár tisícovek třeba na lepší kamna.

Z. Lapil 9.12.2018 11:03

Re: Lýkožrouti jsou druhotní škůdci.

Což o to, ty stromy jsou plantáž a jsou ke kácení přímo určeny. Vůbec se mi ale nelíbí myšlenka, že když je něco užitečného a zjistíme, že to jaksi přestává být provozuschopné, tak to necháme rozpadnout a budeme doufat, že to během bratru půl/třičtvrtě století vznikne znovu.

Notabene jsou-li závažné pochybnosti, že to znovu opravdu vznikne. Ani nemusíme vymýšlet katastrofické scénáře, stačí si uvědomit, že nový les vzniká ze semen a kdo vám zaručí, že za těch kolik? Padesát? Osmdesát? let, než stromy začnou plodit, nedojte k nějakému suchu nebo vichřici, co by mladý sel znovu zásadně poničila, a TENTOKRÁT už žádná semena nebudou.

My totiž, ať se to komu líbí nebo nelíbí, přinejmenším ve střední Evropě JSME pány toho, čemu říkáme volná příroda, a snad se shodneme na tom, že rezignovat na odpovědnost pána (majitele, chcete-li) je hodně mizerné rozhodnutí. Jízda na tygru není úplně špatnou metaforou.

K. Janyška 9.12.2018 9:04

Neumíte si ani představit ty hrůzy v Jeseníkách, koukám

se na ně z okna. A z těžby napadených stromů nejvíce těží Babišovy firmy a minitrem životního prostědí je už šestým rokem rapl a zločinec z ANO. Jak jinak ho nazvat.. Dzp.

P. Rada 9.12.2018 8:29

Re: Hlavní problém ?

Pane Rybáku kontrolní otázky k "ospravedlnitelnosti":

Jak jste přišel na to, že je lidstvo schopno "ovládat" blízský kosmický prostor? Co to podle Vás je (máte snad na mysli schopnost tam umístit jadernou zbran?).

Kdy stanul člověk naposledy na Měsíci, jak jej "ovládá" a které "nebezpečné" technologie lidé do kosmu či alespon na Měsíc už přestěhovali?

Kterou technologií dokáží lidé nahradit zelenou fotosyntézu jako svůj výživový základ?

P. Rada 9.12.2018 8:17

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci ?

Pokud by jste měl pravdu - nedocházelo by k tomu, že i majitelé soukromých lesů kterých je v ČR asi 20% mají zásadní problém. Navíc je kůrovec na rozmachu v celém mírném pásmu - třeba i v Kanadě.

https://www.e15.cz/byznys/zemedelstvi/soukromi-lesnici-zadaji-stat-o-podporu-za-kurovce-chteji-stamiliony-1350337

https://www.adol.cz/blog-kurovec-netrapi-jen-lesy-cr-ale-i-soukrome-vlastniky/

http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-86-2007/lesnicka-prace-c-12-07/stav-lesu-zapadni-kanady-ocima-ceskeho-lesnika

P. Rada 9.12.2018 8:06

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci lesnictví

..."Co má nebývalá životní úroveň společného s kůrovcem?"...

Životní úroven lidí je dnes vázaná na neobnoovitelné zdroje jako na jakousi relativně snadno pořízenou ale fakticky jednorázovou nevratnou půjčku, kterou je velmi snadné čerpat ale posléze i velmi obtížné až nemožné splácet. Externality této "půjčky" však mají dopad mimo jiné v GW a okyselení půd což jsou dva hlavní faktory destabilizijící lesy a konkrétně iniciující rozvoj kůrovce na oslabeném porostu smrků.

Máme využitím fosilů prakticky všichni přístup k nebývale pohodlné dopravě ale závislé na fosilech které využívání je přes vznik GW zásadně kontraproduktivní s možností "dopravit" vodu do krajiny kde bývala. Spadne totiž jinde a to vede ke změně podnebí.

Tvrzení o technologickém pokroku který čerpáním nevobnovitelného může vzniknot a umožní "půjčku" kompenzovat je velmi ošidné. Platí totiž zatím jen v některých oborech (elektronika, informatika..).

V energetice která je pro míru životní úrovně zásadní se za celé minulé století sice objevilo mnoho nových technologií, násobně vzrostla masivnost těžby ale vlekle klesá její efektivita (EROEI) jako limitní předpoklad růstu civilizační úrovně. Můžeme si totiž dovolit stále méně transformačních kroků na jednotku dodaného výkonu a jedince. Kompenzace masivností pro zároven rostoucívětší množství jedinců je zejména v uzavřeném systému velmi kontraproduktivní.

P. Rada 9.12.2018 0:27

Re: Dokonce Zelený jehovista? :D

Kéž by byla situace taková, že výskyt sucha, klimatická změna i kůrovcová kalamita jsou řešitelné pouhým zapracováním textového editoru do diskusní komunikace. Chápu ale, že zvláště v dost beznadějné situaci se popíračům reality může hodit odvolávání na jakousi korelaci mezi gramatickými chybkami překlepy... a nadějí, že pisatel záměrně svými informacemi podvádí. Zkuste si pro kontolu pravdivosti třeba ověřit mé tvrzení o tom, že V.K. dlouhdobě a tvrdošíjně bagatelizoval dopady GW. Cituji postoj o který se např. opírá ve své knize "Modrá nikoli zelená... str. 105" - vydáno 2007.:

...."Osobně se domnívám, že k mírnému oteplování dochází. Ale myslím, že oteplování bude daleko menší než predikují současné modely klimatologů. Mnohem menší. bude těžko měřitelné."....

Račte si porovnat s realitou dnes u nás a daty běžně dostupnými v době vydání. Třeba si ujasníme co si kdo z nás představuje pod pojmem ..."magor co obelhává".

Data teplot od 1880 - 2016... odchylky od normálu ....data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts+dSST.txt data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts+dSST.txt .... ww.metoffice.gov.uk/hadobs/hadcrut4/data/current/time_series/HadCRUT.4.6.0.0.annual_ns_avg.txt ... http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/list/year_wld.html ... https://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global ....www.metoffice.gov.uk/hadobs/hadcrut4/data/current/time_series/HadCRUT.4.6.0.0.annual_ns_avg.txt .... http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/list/year_wld.html ... https://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global

Laco F 8.12.2018 21:50

Kdo všechno za to může

mimo jiné je to společnost UNILES, která provádí lesnické činnosti na zakázku pro státní podnik Lesy České republiky už řadu let. UNILES patří do holdingu AGROFERT.

L. Novák 8.12.2018 18:46

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci lesnictví

Kdyby byly lesy v soukromých rukou, majitelé by rozhodně nenechali dojít šíření kůrovce do takových rozměrů, jako jste zapříčinili vy, zelení magoři, pod heslem "nechat být a nezasahovat".

To tvoje žvanění představuje přesně to, co vadí. Pomatení bezzemci bez přírodovědného vzdělání kecají do všeho a chtěli by řídit život na Zemi...

L. Novák 8.12.2018 18:40

Re: Zelený jehovista Rada

Ještě že máme zelené magory jako jsi ty, kteří nás budou neustále strašit a obelhávat, že se řítíme do klimatické katastrofy...

A běž se už konečně do základky doučit pravidla českého pravopisu. :-P

J. Ticháček 8.12.2018 18:25

Re: Hlavní problém ?

Vy budete asi úžasný obchodník.

K. Novák 8.12.2018 17:25

Re: Nedůvěryhodný je na tom ten web Pirátů

Likvidace napadených stromů moc nepomůže. Pomáhá v případě lýkožrouta smrkového, kde lesníci mohou napadení stromů rozeznat před výletem brouků. V případě lýkožrouta severského, který je na severu hlavním problémem, se napadení pozná až když strom začne usychat, a to už je pozdě.

P. Rada 8.12.2018 16:19

Re: Pirátský dokument?

Představa většiny lidí je často o tom, že u problému jsou odborníci. To je příznačně už prvý omyl. Odborníci na klima v ČR vyslyšeni doposud prakticky nebyly. Lesní závody které dříve měli na těžbu své lidi a věděli zhruba co od nich očekávat, je při restrukturalizaci povětšinou propustily a na celoplošné sucho se nijak nepřipravovaly. V systému tendrů se předpokládalo, že zdravotní vitalita lesů se dál měnit moc nebude a tu a tam kalamitní stav po polomech vyřeší zpracovatel najatý tendrem s konkurenčního prostředí. Prakticky nikdo tedy nepočítal s celoplošnou kalamitou vyvolanou dominantně suchem - nikoli jen místním polomem a nikoliv tedy jen lokálně namnoženým kůrovcem.

Prakticky nikomu se zavčas nechtělo začít obměnovat porosty dokud nedorostou ačkoliv takový návrh zákona předložen byl. Nedošlo proto včas na změnu cílů, struktury ani zákonodárství. Toto je sice částečně pochopitelný postoj ale jen v situaci víry, že klimatická změna je opravdu jen blamáž nemající obdoby. Ve víře, že nadřízené orgány mají serioznější informace jak média upozornující na rizika i ze zahraničních zdrojů. Umírněná doporučení IPCC bere dodnes kde-kdo lehkovážně.

President Klaus národ vytrvale obelhával tvrzreními o neškodnosti GW - a nejen on ... Klimaticky navozená gradace sucha v ČR tak mnohé zaskočila neuvěřitelnou realitou na kterou celá odvětví nemají připravené adekvátní postupy.

Změna podnebí podlamuje zdraví daleko širšímu spektru živého kde smrky a problematika kůrovce v hospodářských lesích jen vyčnívají jako dominantní memento. Naprstá většina lidí přitom dál nechce slyšet, že toto je jen začátek dopadů daleko nebezpečnějších, které jsme s phodlnosti spalováním fosilů spolu-iniciovaly už před desetiletími.

M. Prokop 8.12.2018 15:57

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci lesnictví

Taky sežral, akorát se o tom nesmělo psát.

A rudí měli jediné jakž takž plus: Za nich nebyli zelení, jedna z příčin kalamit.

M. Prokop 8.12.2018 15:55

Re: Hlavní problém je v nedomyšlené privatizaci lesnictví

To komoušovi nevysvětlíte.

B. Rybák 8.12.2018 15:16

Re: Hlavní problém ?

Hlavním problémem je "zelené" odvracení pozornosti od vědecko-technického rozvoje, který by bezpochyby vyřešil i kůrovcovou kalamitu (zničil by kůrovce), ovládl by vývoj klimatu např. regulací oblačnosti...

V době, kdy je lidstvo schopno začít ovládat blízký kosmický prostor, (např. přestěhovat do něj své "nebezpečné" technologie, dosáhnout dlouhověkosti...) je "zelenost" naprosto neospravedlnitelná!!!

J. Jančura 8.12.2018 15:13

Re: Hlavní problém ?

S tím bych souhlasil. Problém do budoucna vidím, jakou skladbu budoucího lesa prosazovat. Zdánlivě se nabízí vícedruhová, ta by měla být odolnější, ale bude zřejmě náročnější a méně výnosná. Různé druhy mají různě škůdce a problémy takže i listnatý les nemusí být bez problémů. U smrku je naopak výhoda, že se smrkový les rychleji obnoví a když hrozí přemnožení škůdců, tak se může vykácet a znovu obnovit. To chce důkladné vědecké multidisciplinární posouzení bez ideologických vlivů. Samozřejmě jsou prioritní celospolečenské přínosy lesa před ekonomickými, ale i ty bude nutno brát v úvahu.

V. Církva 8.12.2018 14:18

Re: Bude pirátský průvan v kůrovcové kause stačit?

Evropskému člověku schází svoboda a demokracie aby mohl konat lépe a ekologičtěji.

Jenže cesta různých těch Pirátů a Zelených je přesně opačná. Totalita. Vůbec není potřeba se mít hůř. On běžný člověk je státem a elitami už tak dost ožebračován.

Bohužel aktivity těch zelených a Pirátů jsou řepka a kukuřice, které plundrují půdu pesticidy. Větrné elektrárny, které jsou nákladné a problematické pro regulaci elektrické sítě. Drahé bezenergetické domy, které si můžou dovolit jen pracháči. A hlavní problém je že aktivity ekoteroristů ve vyspělých zemí vedou k přesunu výroby do Číny či Indie což je z globálního hlediska ekologická facka (dovozy přes půl světa, ale hlavně neekologická výroba v Číně a jinde)

Takže jsem pro ekologičtější svět ale k tomu nám Piráti ani Zelení melouni nepomůžou ani trochu.

V. Církva 8.12.2018 14:04

Re: Pirátský dokument?

No se skutečnými dřevorubci jsem kdysi diskutoval. Byli to rozumní lidé. Bylo to v době když kdesi u Boubínského pralesa zemřel ochránce na kterého spadl strom. A měl celkem logické argumenty, že není zrovna normální neuposlechnout když Vás vykážou z těžebního prostoru.

Znám i lesníka v blízkém okolí tak se ho zeptám jak to vidí s kůrovcem on. Nemám ale pocit že by to šlo dělat až tak lépe. Prostě hromady kůrovcem napadeného dřeva je třeba vytěžit. Nějak mi připadá divné, že by 3 km pod lesem, kde dřevo stojí než ho odvezou na zpracování vznikl nějaký velký problém. Prostě kůrovec už v tom lese je a bude složité zachránit nějak lesy. V současné kalamitě je sice nutné najímat různé burany, ale nad těmi mají bdít odborníci.

V. Církva 8.12.2018 13:56

Nedůvěryhodný je na tom ten web Pirátů

Jinak je samozřejmě pravda, že těžba kůrovcem napadeného dřeva musí být řízena odborníky. Taky mne překvapuje, že před kůrovcem se varovalo od vichřice v Tatrách, tedy přibližně 10 let zpátky a nikdo se na problémy nepřipravil. Ani přírodovědci nevymysleli jak kůrovce likvidovat, ani nebyla připravena likvidace napadených stromů. To určitě diletantství je.

P. Rada 8.12.2018 13:42

Re: Lýkožrouti jsou druhotní škůdci.

Lesy asi opravdu nebudou zničené do konce století všude - ale leckde ano. Někde naopak narostou. Pokud se totiž posunou podnební pásma rychleji jak se může šířit les - nutně takový konflikt povede k výrazné změně až k eliminaci porostu třeba požárem.

Zkuste se někdy projít lesem strmě stoupajícím o kilometr dva výše. Po cestě velmi pravděodobně natrefíte na relativně ostré rozhraní kde např končí smrk a začíná kleč, o pár set metrů výše končí i ta kleč atd. S výškou se pro proměnlivé podnební podmínky (0.6C/100m...) nutně mění i složení porostů. Někdy právě až skokem. Klimatická změna přitom jen s hlediska teploty navodí v polovině století odchylku jako naopak pokles do teplejších oblastí o asi 2C což odpovídá poměrům dnešního Balkánu či Španělska. Tak si alespon prstem po mapě a googlováním obrázků zajedte okouknout, jaké asi tak lesy a kde budou u nás mít šanci přežívat. Teplota je přitom jen jedním s mnoha dnes výrazně se měnících faktorů.

R. Langer 8.12.2018 13:37

Re: Jak může fungovat republika, kde je něco takového možné ?

Tak.

R. Langer 8.12.2018 13:36

Re: Bude pirátský průvan v kůrovcové kause stačit?

Nelži zase, Zelený sedmilháři!