24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Gender není legrace

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, novinářky a novináři z Lidových novin (lépe Novin žen, mužů a ostatních genderů) pro vás něco připravili. Zprávu o tom, jak se osoba Kalousek pohádal/a s osobou Babiš.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 6.12.2018 9:50

navrhuji vytvořit nové znaménko

něco ve smyslu mezery a tak vůbec na konci slov neuvádět i/y a další koncovky, ze kterých je patrný rod.

Ať si tam čtenář dosadí to svoje. V mluvené řeči nevyslovovat. Máme takovou pěknou značku/takového pěkného značka, která/ý v éře před sprejery byla křídou nakreslena na každém rohu a pro ty co koukal do země i na chodníku. Je opravdu načase takovou značku používat, nestačí jen koncovku vypustit viz byl/byla = byl/byl, to by byla pravá opaka.

R. Gramblička 6.12.2018 9:47

Mám skvělou správu pro všechny

Britka Amanda Liberty (34) se bude vdávat! A kdože je tým šťastlivcem? Ano, hádáte chybně, jde o starožitný lustr jménem Lumiere. Budoucí ženáč pochází z Dojčlandu má 91 let a šířku 28cm. Amanda, toho času příslušnice gender kategorie objectum-sexual je do Lumiera beznadějně zamilovaná a cítí od něj úžasnou energii (neuvedla, zda jen po zapojení do el. sítě nebo pořád). Zatím ale řeší, kde bude oddána. Xenofobní ouřady ve Velké Británii s tím totiž mají problém.

Přejme jí, ať je holka s lustrem šťastná a ať spolu zplodí hodně lustrovaných dětí.

J. Lukavsky 6.12.2018 9:28

šlo sem!

"Uvidíme, jak si s tím poradí čeština" No a což zkusit onikání: Šlo to sem! Co si to myslí? Dá si to dvě piva a... Perfektní a naprosto neutrální a navíc historicky pověřené. Pozor ale na šla sem nebo šel sem, to už smrdí harašením! Musí to být střední rod! J.L.

J. Kavalír 6.12.2018 9:24

Re: V češtině je to těžké.

Když slyším nepřechýlené příjmení, podvědomě si představím nějakého divného buzeranta. :-)))

M. Malovec 6.12.2018 9:18

Všechno špatně

Správné je např. nikoliv většinový/á, dobrý/á, ale většinová/ý nebo dobrá/ý apod. Možná by se dalo vynechat lomítko a koncovku kvůli spravedlnosti střídat. To by však neprošlo u našich sufražetek. Ale to je spravedlnost pouze pro muže a ženy. Jakou koncovku pro pohlavní míšence. Tak ÚJČ snaž se.

K. Janyška 6.12.2018 9:06

Jak ? Například napíšeme na obal místo Jed na krysy,

Přípravek ke kontrole hlodavců. Myslel jsem, že mě trefí šlak, když jsem to viděl... Dzp.

J. Gutvirth 6.12.2018 9:01

ANNA

Si přála kočárek a panenku. Koupím jí pistoli. A když bude protestovat, objednám jí k psychologovi Bravvernetu na pohovor (je sice pedofil, ale zase má zásluhy a výsledky!)

B. Carina 6.12.2018 7:59

Obávám se, že čeština si s tím poradí stejně znamenitě, jako si poradila se skloňováním cizích ženských příjmení.

T. Dufek 6.12.2018 7:57

Re: V češtině je to těžké.

pak nám vznikají roztomilé nonsensy typu: "vítáme na našem semináři další milou hostku, komentátorku Emmu Smetanu, promiňte, Emmu Smetana..."

J. Anděl 6.12.2018 7:28

Re: V češtině je to těžké.

Navíc i to dítě se od malička učí mluvit o sobě v ženském nebo mužském rodě a je opraveno, když to řekne špatně. Čistě kvůli tomu, aby se naučilo správně česky. Když maličké dítě použije nesprávný rod, těžko předpokládat, že tím úmyslně vyjadřuje svou vnitřní genderovou identitu.

Avšak podobně, jako někteří rodiče mohou z neobvyklých náznaků usoudit, že jejich potomek je inkarnací slavného krále, vojevůdce či Boha, mohou z nechápání jazykového významu rodu usuzovat taky kdeco. Záleží, jaká je ideologie, které rodič (učitel) věří. Realita vždycky zdá se potvrzovat naše vidění.

J. Fridrich 6.12.2018 6:53

Svět se v naší době nevyvíjí dobře.. Vím, to se říkávalo

Svět se v naší době nevyvíjí dobře.. Vím, to se říkávalo vždy - i za starých Řeků a Římanů.. Tak to trochu odlehčíme mírným " zaharašením " - V jedné hezké, vtipné knize od Marcela Aymého je poznámka z jedné zábavy - " Mladé a hezké ženy pištěly že je muži osahávají a staré a nehezké pištěly že je nikdo neosahává." Nedávno jsem k tomuto tématu uvedl - " My jsme na ZDŠce v 8. třídě osahávali v šatně děvčata. Máme se přihlásit sami, nebo počkat až nás naše dávné spolužačky obviní ? Děkuji za odpověd', doufám, že se jí chopí nějaká zdatná genderistka. Ano, je třeba malé chlapečky konečně odnaučit čurat ve stoje a holčičky připravit na zajímavou kariéru popelářek, hornic a ocelářek.." Ze světa odchází ZDRAVÝ LIDSKÝ ROZUM.

J. Kanioková 6.12.2018 5:53

"Jak mluvit tak, abychom vůbec nikoho neurazili?"

Ale FUJ !

Upřímně, zdvořile, NE politická korektnost. Česky a ignorovat gender nesmysly.

J. Pospíšil 6.12.2018 3:37

V češtině je to těžké.

Jakmile osoba promluví v minulém čase, tak na sebe práskne pohlaví, když není dítě. I vy, když něco řeknete o osobě v minulém čase, tak musíte prozradit její pohlaví. Když použijete zájméno, tak zase, a to dokonce i v přítomném čase. Nepomůže ani módní používání nepřechýlených přímení, tak oblíbené u "moderátorek". Ty mají smůlu navíc v tom, že je v TV ukážou a tak prozradí. Ty různé Smetany a tak.