18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

HISTORIE: O svobodě a samostatnosti

S obvyklým zpožděním ke mně ze staré vlasti dorazilo 43. číslo týdeníku Respekt, a jak se dalo čekat v těch posledních říjnových dnech, ústředním námětem většiny jeho článků bylo sté výročí vzniku Československé – nyní už jen České - republiky. Vyzněly vesměs slavnostně. „Získali jsme svobodu!“ tak či podobně jásaly jejich titulky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 4.12.2018 19:42

Jo, byl to zvláštní stát, ta první ČSR. Se všemi

sousedy na kordy. A s národnostními menšinami Češi uvnitř státu jakbysmet. A v téměř spojenecké konzervativní staré dobré Anglii jako velvyslanec Honza Masaryk - hejsek, flamendr, děvkař a narkoman - no ten se tam asi musel "ujmout"! Přesto nás ten Chamberlain, na rozdíl od Daladiera aspoň v první rundě přes palubu nehodil. Až když ho Beneš mimodiplomatickými cestami požádal o "ultimatum", že když ČSR nepřijme Mnichov, bude považována za narušitele míru, tak si řekl, že když to ti Češi takhle sami chtějí... Samo, že pak v GB Beneše už nikdo nemohl brát vážně (Churchill ho nesnášel), tak to ten starý ješita pro sebe vyřešil r.43 letem do Moskvy, která mu byla ochotná garantovat, že v její sféře vlivu bude moci Edíček po válce zase hezky presidentovat. Tož tak.

B. Veltrubský 3.12.2018 18:18

Jen z mého oboru

Císařským nařízením bylo dáno, že (dnes) ověřovací listy elektroměrů musí být v češtině. Tehdy se elektroměry cejchovaly pouze ve Vídni a představený tohoto úřadu je podepisoval i pro Čechy v němčině s prohlášením ať se Češi naučí německy asi tak.

M. Prokop 3.12.2018 15:27

:-P

V době svého zániku už Rakousko nebylo žádnou zábranou německého imperialismu, ale jeho pomocníkem.

Sankce nebyly nesmyslné. Nástup Hitlera způsobila mnohem víc špatná ekonomická politika německé vlády v době krize.

R-U nešlo zachovat, nechtěl ho nikdo.

Pan Frýbort obvykle docela dobrý, ale tady blbne.

J. Heincl 3.12.2018 16:03

Přesně tak. Pan Frýbort se, stejně jako mnozí další, mýlí, když obviňuje z rozbití Rakousko-Uherska jen Čechy. Oni v něm nechtěli zůstat ani Maďaři, kteří byli v habsburské říši ve srovnání s Čechy v daleko lepším postavení.

M. Prokop 3.12.2018 16:56

Re:

Ani rakouští Němci ...

L. Severa 3.12.2018 14:59

Kdyby byly...nějak tak to začíná.

"Kdyby do ní nerýpali, mohl jistý aktivista jménem Adolf Hitler zůstat druhořadým tlučhubou bez podstatnějšího vlivu na politický vývoj; nemuselo dojít k – zatím – nejkrvavější válce lidských dějin, ani se nemusel Stalinův pařát roztáhnout na polovinu Evropy." Jó, také : Kdyby vítězné mocnosti neuvalily po 1. světové na Německo tak nesmyslné sankce, tak by A.H. mohl zůstat tím tlučhubou. Nebo: Kdyby Němci neumožnili Leninovi cestu do Ruska. To "kdyby" nepoužívají ani solidní poražení sportovci jako výmluvu, třeba na vítr, slunko a pod. Přečetl jsem se zájmem a obdivem páně Frýbortovy cestopisy, ale jeho argumenty a umanutost se zachováním R-U mne zklamala.

K. Machala 3.12.2018 14:44

Války nevznikají výlučně kvůli osobnostem

Takže ani kdyby se nedostal Hitler k moci a Rak-Uh přežilo, 2. světová by stejně byla, jenom jinak. Války vznikají kvůli krizím/ek. depresím typu 1929-33 (2. světová), ochlazování a neúrodě (Třicetiletá válka, náboženské rozpory byly jenom povrchový jev, ale hlavně byl větší hlad a bída v důsledku zimy) apod. Kromě toho soudím, že Rakousko-Uhersko válkám nezabraňovalo, dokonce jednu začalo (1. světová). Kdyby 2. světovou nezačal Hitler, možná by ji začal Stalin. I on si odkousl kus Polska, spolkl pobaltské státy a zaútočil na Finsko.

B. Rameš 3.12.2018 11:46

Nebylo toho rozumbradování už dost?

Habsburská říše neměla žádnou naději na přežití, ani bez Čechů, ani s nimi.

A. Sedláčková 3.12.2018 14:30

Re: Nebylo toho rozumbradování už dost?

Souhlasím, pane Rameši. Článek jsem ani nedočetla, p. Frýbort si nás nedovede představit jinak než pod rakouskou (německou?) nadvládou a mele furt dokolečka cosi o luxusním "žaláři" národů. Nechce vědět, že i luxusní žalář je jenom žalář.

J. Kanioková 3.12.2018 20:44

No, to ten Respekt ...

A. Alda 3.12.2018 11:30

Vy čtete Respekt?

No tak tím se mnohé vysvětluje.

J. Kanioková 3.12.2018 20:46

Jo

I. Schlägel 3.12.2018 10:09

V povaze moderního politika již z podstaty

není přítomna potřeba dlouze přemýšlet a až potom opatrně řezat. To by musel mít motivaci promýšlet dopady svého rozhodování až za horizont mnoha volebních období. Základní motivací je zejména snaha vyhrát nejbližší volby aby mohl zaopatřit sebe a rodinu. Tak že mozková kapacita takového moderního politika je zcela využívána přemýšlením nad tím, jak obdarovat "své" voliče a kde na to ze společných peněz, skutečných i virtuálních vzít. Čest výjimkám. Není a nemůže jich být mnoho.

F. Navrátil 3.12.2018 9:55

Dvě otázky

1. Ví autor, že poslední Habsburkové se nenechali korunovat českou královskou korunou?

2. Ví autor, že tzv. Německé Rakousko vyhlásilo samostatnost dříve než Československá republika?

A. Alda 3.12.2018 11:30

To ho přeci vůbec nezajímá.

F. Navrátil 3.12.2018 14:03

Re: Dvě otázky

Ale mělo by ho to zajímat při jeho svatém nadšení pro habsburskou monarchii. Vojenská přísaha českých vojáků byla bezcenná, protože správně měli přísahat korunovanému českému králi. Po vyhlášení Německého Rakouska se České království ocitlo v pozici samostatného státu a 28. říjen jen právně potvrdil existující stav a království bez krále prohlásil republikou.

J. Farda 3.12.2018 14:18

Re: plus třetí

3. Že poté, co "tygr" Clemenceau úmyslně shodil, tedy zveřejnil tajnou Karlovu nabídku separátního míru, musel ten do Canossy (na kobereček) k Frickovi II. do Berlína a tam potupně souhlasit s podřízením R-U armády německému velení a podřízení R-U válečného hospodářství německé kuratele?

J. Babička 3.12.2018 19:54

Re: Dvě otázky

Poslední Habsburkoví, by se velmi rádi dali korunovat za české krále, kdyby mohli.

Ono bylo jaksi vymazáno, že Franc Josef prispěl lvím podílem na vybudování Národního Divadla, Národního muzea a zasadil se o českou universitu

Jenže když zveřejnil svoje rozhodnutí, nechat se korunovat českým králem, zjistil, že ani císař pán si již nemůže dělat co chce. Okamžitě se zvedla taková vlna odporu němců a madarů, že byl přinucen to odvolat. Jenže tím, že z cásaře udělali lháře, nebo vlastně blba, oslabili říši a naštvaly čechy tak, že pšestali být věrnými poddanými, To samé se stalo Karlovi

K. Janyška 3.12.2018 9:22

Svoboda jednotlivce, a jiná nedává žádnou cenu, je produktem

vývoje lidského světa obchodem. A jen svoboda ohraničená a garantovaná zákonem dává smysl.

Jenže říci to takto lapidárně možňují oklonosti jen tomu, kdo ovládá kompozitivní teori. Bohužel, nikdo, kromě mně, ji u nás nezná. Aspoň jsem se s ním nepoptkal za dloouhá léta v politice a na diskuzích na netu... Dzpů

J. Lukavsky 3.12.2018 8:01

Kdybych to byl býval věděl

"Také tenkrát jeho vůdcové hned řezali, měřením se nezdržujíce" No k rozpadu RU podstatně přispěla světová válka. Do ní se RU dalo s naprosto nereálnými iluzemi, Rusko z toho udělalo válku světovou a Německo se radostně přiživilo. Kdyby se ten srbský pitomec netrefil tak možná RU se dokázalo změnit a přežít. Kdybych to byl býval věděl...... film Knoflíková válka. J.L.

J. Anděl 3.12.2018 6:59

Nelze odestát, leč lze se poučit?

Dneska si nejsem jistý, zda rozumím správně pointě článku. Je článek výzvou k neukvapenosti v czexitu?

J. Fridrich 3.12.2018 6:42

Souhlas pane Frýbort, správné zhodnocení cca 19. a 20tého

Souhlas pane Frýbort, správné zhodnocení cca 19. a 20tého století a našeho účinkování v Rakousku-Uhersku, První Republice a v podstatě do současnosti...

Jen musím připomenout, že takto to lze - a správně, hodnotit dnes, tedy zpětně. Ti naši předci z druhé půle 19tého století ( tak zvaní národovci.. ) i zakladatelé naší Československé republiky v roce 1918 po skončení Velké-později nazývané I. světové války to v té své době nevěděli a ani nemohli vědět, jakými cestami půjde vývoj v Evropě a celém světě..

Říká se " po bitvě každý generál.."

B. Hynek 3.12.2018 1:15

Začíná to o něco dříve

I když dějiny nelze vracet a je nutné se dívat dopředu bylo by možná trochu se zamyslet nad dílem obrozenců. Vím, že je svatokrádež říkat, že s nimi souvisí nacionalismus,když to vždy byli přece Němci!

S. Kalužík 3.12.2018 0:57

Už to přímo vidím,

jak Vám budou do emigrantů a odrodilců spílat a ať radíte němcům a podobně, jen aby nemuseli uznat, že máte pravdu :)

J. Brunner 3.12.2018 21:09

Re: Už to přímo vidím,

Když se jedná o "kdyby", tak žádná pravda neexistuje.