19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Smíšené pocity

Bojovníci kmene Sentinelců zastřelili salvou šípů amerického výzkumníka, který se navzdory zákazu pokusil navštívit jejich ostrov Severní Sentinel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 29.11.2018 13:22

Jistě.

Ale to vše víme až teď, když už se to stalo. A víme, že to ani jinak být nemohlo, protože za prvé, za druhé etc.

Současníci to tak jasně nejspíš neviděli, snad kromě pár vizionářů, jež možná dnes máme za vizionáře jen proto, že právě jejich předpovědi se vyplnily, kdežto ti mýlivší se jsou dnes známí jen historikům.

Víte, můj táta ročník 1912 mi vyprávěl, že když mu bylo dvacet a někdo by mu tvrdil, že za šest let bude ležet za kulometem v polním opevnění v linii řopíků u Slavonic a že pak bude Mnichov a válka atd., měl by ho za cvoka a šílence. A dnes my chytří samozřejmě víme, že válka byla v podstatě nevyhnutelná, neboť a protože ...

Nicméně, ač se v úplnosti zjevně neshodneme, děkuji Vám za zajímavou diskusi ... :-)

J. Vintr 29.11.2018 8:23

Re:

Všechny ty veci, které jmenujete, logiku měly. Hitler byl donucen na Rusko zaútočit, aby předešel zničujícímu útoku Ruska. Americe vyhlásil válku kvůli ponorkové blokádě Btitánie, aby ponorky mohly potápět americké lodě. Věřil, že díky tomu Británie kapituluje dřív, než se stačí Amerika zapojit do války. Američani ve Vietnamu neprohráli, jen předčasně odešli a umožnili komunistům porušit mírovou smlouvu, kterou byli nuceni podepsat. Porážka Francie byla zcela logická, protože Francouzi se díky mylnému přesvědčení, že vyhráli první světovou válku, nechali ukolébat falešnou představou o síle své armády. Finové neměli jinou možnost, než se bránit, protože zřejmě velice dobře věděli, co by pro ně obsazení Ruskem znamenalo. Kvůli bolševické kádrové politice stálo velení ruské armády za starou bačkoru, což se projevilo i ve válce s Německem.

J. Fridrich 29.11.2018 6:20

Re: Musím Vás dnes opravit pane Neffe, nejednalo se o

Asi toho o misionářské činnosti v posledních stoletích v různých zemích Jižní Ameriky, Afriky, Asir moc nevíte...

I. Spálený 29.11.2018 1:58

Re:

Umělé šlechtění se zaměřuje na několik konkrétních genů, i za cenu ztráty ostatních pozitivních vlastností.

Pro přírodní vývoj je nezbytný velký počet potomků úspěšných jedinců. Až se území plně obsadí, boj o zdroje vytvoří hranice populací, ty sníží počet potomků a izolují se. Malý počet potomků vytlačí z populace málo časté geny. Tím vzniknou nové poddruhy. A pokud se ukáží výrazně úspěšnější, začnou okolní populace vytlačovat, roste počet potomků a vzniká nový druh.

Pro představu, díval jsem se na četnost genu spojeného s vývojem u lidí. V malé četnosti ho najdete už u šimpanzů, u nejstarších přírodních kmenů v četnosti 8%, u prvních zemědělců 15% a v moderní společnosti 35-40%. To neznamená, že 60% sousedů jsou běžní šimpanzi, takových genů jsou tisíce. Ale každá oblast světa má jejich unikátní četnosti.

J. Jurax 29.11.2018 0:57

No, možná ... nicméně tehdy nikdo netušil, jak se dějiny odehrají. Koneckonců Hitler nebyl samuraj a taky zaútočil na SSSR a vyhlásil válku USA ...

Víte, napadlo by Vás řekněme v roce 1967, že mocné Spojené státy o pět šest let později prohrají ve Vietnamu?

Nebo koho by na jaře 1940 napadlo, že Francie kapituluje za měsíc a dvanáct dní?

Nebo finská zimní válka - koho by napadlo, že SSSR nebude schopen porazit maličké Finsko a spokojí se za cenu obrovských ztrát jen s anexí části území? Kdyby Finové uvažovali jako "normální lidé", přistoupili by na sovětské požadavky bez odporu, protože nepoměr vojenských sil i ekonomického potenciálu byl obrovský.

A nakonec - kdyby lidí uvažovali jako normální lidi, tak snad ani nikdy neválčí ... :-)

J. Vintr 28.11.2018 23:08

Re:

Třeba takoví Navahové mají v Arizoně a v Utahu obrovské území, kde si mohou dělat, co se jim líbí. Přesto nespí ve stanech, ale mají domy, nenosí bederní roušky, ale normální oblečení a nejezdí na koních, ale v terénních autech. A neživí se lovem, ale vydělávají na turistech.

J. Vintr 28.11.2018 22:47

Re: Jo, smíšené pocity.

To je sice pravda, ale například jíst musíte. A na takovém ostrůvku dá asi dost makačku se jejich primitivním způsobem uživit. Takže jim na to štěstí asi moc času nezbývá.

J. Vintr 28.11.2018 22:39

Re:

no právě, to je to , co jsem psal na začátku. Japonsko vehnalo do války uvažování středověkých samurajů. Kdyby Japonci uvažovali jako normální lidé, tak by se nikdy do války s Amerikou nepustili.

M. Prokop 28.11.2018 22:01

Re:

Ne. S opravárenskými kapacitami a infrastrukturou nepočítali. Nenapadlo je to. Pro bojové lodi (letadla) jsou cílem bojové lodi, to byl základní japonský přístup. Jogeki sakusen.

Bitevní loď v Pearl Harboru nepřežila žádná ve funkčním stavu. Letadlovky byla klika, že tam nebyly, ale i jejich zničení by válku protáhlo maximálně o rok. Rozdíl kapacit byl přílišný.

J. Jurax 28.11.2018 21:37

No, útok na Ameriku postrádal špetku logiky - ovšem z dnešního pohledu. Z tehdejšího pohledu Japonců patrně ne.

I když sám Jamamoto byl proti rozpoutání války proti USA, které v mládí navštívil a procestoval. Wiki praví -"Nezneklidňovala ho přitom ani tak reálná síla amerického loďstva, které dle svého názoru byl schopen porazit a zničit – obával se obrovského průmyslového potenciálu USA a loďstva, které by USA dokázaly relativně rychle postavit, pokud by dostaly důvod.".

J. Vintr 28.11.2018 21:24

Re:

Opakuji, že útok na Ameriku postrádal špetku logiky. To že si jako Japonci mysleli, že když Američanům potopí pár lodí a vyženou je z Filipín, tak Amerika pokorně sklopí uši, zruší embargo a začne jim dodávat suroviny? To si mohl myslet jen blázen (a japonský samuraj, pro kterého je "čestná" sebevražda nejvyšším naplněním života). Nakonec i to, že se Japonci odmítli vzdát, když už byli fakticky vojensky poraženi a dali tak Američanům příležitost vyzkoušet si naostro jadernou zbraň, bylo projevem stejného postoje.

J. Jurax 28.11.2018 20:53

No nebránil ... ono návrat nebyl kvůli změněným podmínkám zpravidla možný. Severoameričtí Indiáni, australští Aboriginci, ale nejen oni ...

J. Jurax 28.11.2018 20:46

No vidíte, a Japonci to viděli jinak. A až do Midwaye drželi iniciativu oni.

Převahu v loďstvu a letectvu Japonci na počátku války po Pearl Harboru měli - a opakuju, počítali s větším zničením loďstva v Pearl Harboru a s poničením tamní základny, zejména opravárenských kapacit a zničením zásob paliva.

A ano, převahu USA likvidovaly během dvou let, ovšem do té doby schopny boje v Pacifiku byly jedině proto, že obě letadlové lodě útok přežily a některé bitevní lodě taky.

USA válku nezačaly, jenom kvůli agresi Japonska v Číně uvalili embargo na železný šrot a naftu. To by japonský průmysl dřív než do roka a do dne dostalo do kolen. Na japonském území je zanedbatelně surovin a žádná nafta; a nebyla ani na území tehdy Japonci kontrolovaném; ostatně japonská agrese v Číně byla motivována v neposlední řadě hladem po surovinách. No a japonští jestřábi to řešili agresí.

L. Novák 28.11.2018 20:02

Re: Jo, smíšené pocity.

Být šťasten znamená necítit potřeb... ;-)

P. Moravčík 28.11.2018 19:24

Re:

Časové údaje v Biblii údajne nezodpovedajú našej predstave o mierach ?? Človek je však biologicky programovaný zhruba na maximum 35-40 rokov - dospieť, vyviesť mladé a odchod. Po 40-tke napríklad prestáva tvorba T-lymfocytov, následok je prudký nárast výskytu rakoviny, závažných vírusových infekcií ap. Jedinec splnil svoju úlohu a basta. Pravda je, že to nevysvetlí dlhý život slonov alebo havranov :-)

J. Vintr 28.11.2018 18:44

Re:

Podle nějakého rozsáhlého genetického výzkumu má celé lidstvo dokonce jediného mužského předka. Jestli se jmenoval Adam se už zjistit nedá. Ovšem podle Bible se první lidé dožívali skoro tisíce let. Možná že naše relativní krátkověkost je právě důsledkem tohoto úzkého genetického základu.

P. Moravčík 28.11.2018 17:33

Re:

Nie že by som bol zásadne proti, len mi to celkom nesedí s tvrdením antropológov a genetikov, že celé ľudstvo je potomstvom asi 20-člennej skupiny hominidov, ktorí prežili. Príroda si asi nejako dokázala poradiť. Na druhej strane faraóni...no, boh ho vie...

J. Vintr 28.11.2018 17:18

Re:

Má to jeden háček. Fyzické postižení člověka většinou buď nenechá přežít, nebo ho vyřadí z reprodukce. U duševního postižení to neplatí. Takže výsledkem dlouhodobé příbuzenské plemenitby jsou zákonitě samí blbci. Tohle funguje i u muslimů.

J. Vintr 28.11.2018 17:13

Re:

To, jestli jim to prospělo nebo ne, je samozřejmě relativní. Těm, které to stálo zivot, samozřejmě ne. Ale ti, co to přežili, se ke svému původnímu "idylickému" životu nikde nevrátili, přestože by jim v tom většinou nikdo nijak nebránil.

J. Vintr 28.11.2018 17:05

Re:

Nezachoval se jako vůl, ale podcenil jejich primitivismus. Myslíte, že třeba James Cook, který skončil podobně, byl také vůl?

J. Vintr 28.11.2018 17:00

Re:

Takoví blbci snad nemohli být, že by věřili že se Američané spokojí s něčím míň, než s totálním vítězstvím (zvláště po tom, jakým způsobem začali válku). Na druhé straně kdyby si sami nezačali a nechali na pokoji Filipíny a pár ostrovů, kde měli Američané nějaké zájmy, tak by Amerika sama válku nezačala. Převahu, v loďstvu a letectvu kterou Japonci na počátku války mohli mít, byla Amerika snadno schopná zlikvidovat během pár let a Japonci jim v tom nemohli nijak zabránit. Jejich průmyslový potenciál byl proti Americe mizivý a na útok americké území nemohli ani pomyslet. Netroufli si ani na Havaj.

P. Moravčík 28.11.2018 16:34

Re: Pokrok civilizace? Pche!

To je naozaj výstižné :-), škoda, že ma to nenapadlo prvého.

J. Jurax 28.11.2018 16:11

Prozatím všichni primitivní domorodci, pokud měli tu možnost, přijali alespoň z části náš způsob života, to máte celkem recht. Ovšem někteří primitivní domorodci při tom vyhynuli a mnohým to přijetí moc neprospělo.

J. Jurax 28.11.2018 16:06

A byl ten misionář člověkem na vyšší úrovni?

Každopádně dopadl celkem blbě, neboť se při setkání s něčím neznámým zachoval ne snad jako primitiv, ale každopádně jako vůl.

J. Jurax 28.11.2018 15:58

Vyhrát ne.

Ale donutit USA k míru s tím, že by USA akceptovaly japonské územní zisky, přestaly blokovat japonská aktiva ve svých bankách a obnovily obchod, zejména dodávky surovin.

Ono kdyby se Japoncům opravdu povedlo v Pearl Harboru zničit americké pacifické loďstvo (víc než se povedlo ve skutečnosti, tedy kdyby se Nagumo po dvou náletech nestáhl) včetně letadlových lodi, byly by USA v Pacifiku na moři několik let prakticky bezbranné, protože silné japonské loďstvo by bylo v Pacifiku hegemonem. Stavba velkých lodí trvá léta a bez nich se na moři bojovat nedá. Navíc se dalo čekat, že USA budou angažovány i v Atlantiku, neboť na udržení atlantických tras záviselo přežití Británie (což se splnilo, protože Hitler hned po Pearl Harboru vyhlásil USA válku).

Británie měla tou dobou jiné starosti, Francie byla vyřazena a Vichy s Japonci kooperovalo a ostatní státy tam angažované měly dohromady loďstvo zanedbatelné. Takže kdyby bohové byli Japoncům hodně nakloněni, mohlo to možná i vyjít.

J. Kopis 28.11.2018 15:54

Re: Severní Sentinel - země bez novinářů,

A vám ještě nedošlo, že už se na tom pracuje?

P. Jášek 28.11.2018 15:44

Re: Poslal bych tam pár adeptů,

...hnojivo?

J. Vintr 28.11.2018 15:35

Re: Jo, smíšené pocity.

Samozřejmě. Indická vláda. Oni si žádné plavidlo vyrobit neumějí a nikdo cizí na ostrov nesmí.

J. Vintr 28.11.2018 15:32

Re: Severní Sentinel - země bez novinářů,

Oni nic jiného nepoznali a zřejmě ani nikdy kvůli svému primitivismu nepoznají. Jestli je štěstím žít a umřít jako zvířátko, proč to nedopřejeme třeba našim dětem, které se také rodí bez všech špatností, které na nás spáchala civilizace.

J. Vintr 28.11.2018 15:29

Re: To je přeci úplně jedno.

Kdyby naši předci byli stejní tupci a slepě se bránili všemu neznámému, tak dodnes bydlíme v jeskyních.