25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Být straníkem, či aspoň odborářem

Všichni jsme se takto nějak namočili, jestliže nás postihla nepříjemnost budování vědeckého socialismu. V našich českých podmínkách jsme všichni měli jednu stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 27.11.2018 20:21

No jo, každý se s tím vyrovnával po svém.

Ale věta, "Doma zanechal svoji choť, kterou v manželském loži začal nahrazovat jeho kamarád.", mi přijde přehnaná i na velmi tuhou normalizaci.

M. Mařák 27.11.2018 18:40

Re: Ve státech jako třeba ČR, které se

Napsal jsem, že se podílely. Nepamatujete si již na milion odborářů na Václaváku s jejich hesly proti Klalouskovi a Nečasovi?

M. Pivoda 27.11.2018 18:24

Dvě vzpomínky na odbory: české i zahraniční

Vzpomínka č. 1. Po listopadu 1989 jsem argumentoval, že odbory v Česku potřebovat asi moc nebudeme, protože v úspěšných a konkurenceschopných firmách se odborářství příliš neujalo. V té době jsem stále ještě s obdivem shlížel k technologické firmě IBM, u jejihož pčítače jsem pracoval 6 let ve velkém strojírenském podniku. Věděl jsem, že odbory se ve firmě IBM ujaly pouze v zemích jako bylo Řecko.

Vzpomínka č. 2. V 70. letech mi bylo sděleno, že nemohu mít kádrově schváleno mé doktorandské studim (tehdy CSc) ve společenských vědách, protože jsem nikdy v životě neměl žádnou volenou funkci. A soudružka mi tehdy přitom pošeptala, ať jí ten můj již patřičně upravený životopis přinesu později zpět. Což jsem učinil. Jak? Tou dobou jsem již asi 8 let nepracoval ve strojírenském podniku. Takže jsem si do svého životopisu dopsal, že jsem v tom podniku pracoval jako předseda odborů jedné divize (což ale nebyla pravda). A teprve pak, mé kádrování na KV KSČ konečně prošlo.

Mnohem větší problémy jsem měl na svém vědeckém pracovišti, výzkumném ústavu řízení při VUT Brno. Tam si moji kolegové, vyškrtnutí členové z KSČ, mé změny v životopise bezpartijního všimli - a protestovali. Ale nakonec mi to nějak prošlo. (Upřesňuji: Díky "volené" funkci v životopise jsem mohl vystudovat vědeckou aspiranturu v oboru Teorie řízení a plánování, nikoliv Odvětvová ekonomika.)

F. Houžňák 27.11.2018 12:13

Obdobným stylem jsem se na vojně stal

předsedou praporní organizace SSM. Po třech měsících jsem byl z této významné funkce odstraněn politrukem kpt. Slováčkem, který moje vedení a sesazení komentoval slovy, "že mu tam z toho dělám cirkus a šaškárnu". Pak už jsem měl pokoj, nicméně jsem to posléze mohl využít, když jsem se jako protisocialistický element hlásil na aspiranturu v Akademii věd. Když si na konci vojny absíci mezi sebou rozdávali drobné odměny, chtěl jsem místo aktovky metál za práci v SSM, jak mi to poradil můj budoucí školitel. A to, jak jsem se posléze dozvěděl, byl ten přesvědčivý argument pro kádrováka, aby moji přihlášku rovnou nezahodil. Tak to tenkrát fungovalo.

V. Novák 27.11.2018 11:34

Vážně?

"Pro odbory příznivější klima se zrodilo až v osmdesátých letech závěrečné doby dvacátého století, za vlády Margaret Thatcherové v Británii a Ronalda Reagana v USA, tehdy zápolících s všemožnými stávkami a podobnými nepříjemnostmi."...

M. Klas 27.11.2018 11:15

Re: Ve státech jako třeba ČR, které se

Nečasovu vládu svrhl přímovolený pan president, StB Bureš a jeden nyní dobře uklizený policejní plukovník.

A. Nový 27.11.2018 10:50

Re: Ve státech jako třeba ČR, které se

Nečasovu vládu svrhly demonstrace? :-))

M. Krátký 27.11.2018 10:35

Býval jsem kdysi pár let úsekovým důvěrníkem

v naší dílně - všichni jsme byli v montérkách ( i o víkendech jsem na chatě dosud ) a dosadili mě tam kolegové z hecu. To neměli dělat. Předem upozorňuji, že se necítím být disidentem - jen takovým malým komikem pro obveselení. Ale až když se vybíraly peníze na nějakou pomoc do Angoly ( nebo čert ví kam ) tak jsem demonstrativně vložil do kasičky 2,80 kč což byla cena jednoho náboje do SA 58 a černouškové v Angole jich měli dost - tak nám to tehdy říkali soudruzi na vojně - no byla z toho veselá taškařice - hlavní pokladní za mě do té sbírky doplatila na minimálních 10,-kč raději sama - hezký den přátelé

K. Janyška 27.11.2018 9:46

Re: Odbory jsou z bůhvíjakého důvodu povolené výpalnické a

Nebyl, vy motovidlo... Dzp.

D. Green 27.11.2018 9:31

Re: Odbory jsou z bůhvíjakého důvodu povolené výpalnické a

Proto jste byl důvěrníkem ROH v LNH, Vrbčo ?

K. Janyška 27.11.2018 9:03

Odbory jsou z bůhvíjakého důvodu povolené výpalnické a

zločinecké organizace, založené tzv. zaměstnanci pro neoprávněné zevzácnění práce. V totalitě však měli jinou funkci, jen další podchycení soukromých aktivit lidí a také jejich odměňování za loajalitu... Dzp.

B. Volarik 27.11.2018 8:30

Re: Ve státech jako třeba ČR, které se

President Reagan jim svého času šéfoval.

B. Volarik 27.11.2018 8:29

Nebyl jsem v ROHu.

Svého času (už po sovětské okupací)jsem pracoval v ČKD v Praze jakožto dělník v expedici.Jednou jsem musel do nějaké kanceláře vyřídit nějaké papíry.Byla tam jedna ženská, která mne oslovila "soudruhu". Tak jsem jí řekl, že bych dával přednost oslovení "pane", neboť nejsem členem komunistické strany. Dámě poklesla čelist, vyvalila oči a zablekotala něco jakože... No ale jsme v ROH, takže vlastně jsme soudruzi tak jako tak. Na což jsem odvětil, že nejsem v ROH ...(ano nebyl jsem a nestrhávali mi příspěvky do ROH!!!)a tudíž trvám na tom aby mi říkala "pane". Megera se roztřásla a se slovy "Tohle mi ještě nikdo neřekl" se rozbrečela. Tak jsem pravil, že tedy teď už jí to někdo řekl a mohla by si začít zvykat na normální občanskou slušnost. Málem se zhroutila. Mně se nestalo nic, nebylo možné mne přeřadit na nižší posici, žádná nižší už nebyla a dělníky ptřebovali. Později jsem pracoval ve družstvu (STAV Praha) a ve družstvech se odbory nepěstovaly. Tož tak...

V. Kotas 27.11.2018 7:58

Re: Ve státech jako třeba ČR, které se

Zřejmě si neslyšel nikdy o amerických hereckých odborech, že ?

M. Mařák 27.11.2018 6:13

Ve státech jako třeba ČR, které se

poučily z italského fašismu a jeho korporatistického modelu správy věcí veřejných, se odbory podílejí i na legislativním procesu, viz tripartita a tak, nebo také i na svržení vlády pouličními demonstracemi (Nečasova vláda). Ale jinak mně také jejich smysl uniká a v žádné odborové organizaci jsem v životě nebyl.