26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Horký rozpočtový podzimŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 9, poslední: 9.11.2018 21:36, přehled diskusí

Horký rozpočtový podzim:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 9.11.2018 12:00

Italský veřejný dluh je 2,3 trilion Euro (= 2341685.80 Milion EUR) a k tomu je třeba ještě přičíst téměř 0,5 trilionu Eur, což je italský dluh v systému Target 2.

Není žádný ani náznak nějakého příměří mezi italskou vládou a EU.

Bylo snadné dostat do kolen Řecko, které nechtělo opustit Euro, Itálie je jiný problém, Brusel je bezmocný v souboji s tímto čistým přispěvatelem do EU rozpočtu, může spoléhat na výbuch na trhu dluhopisů, ale to by zřejmě bylo hodně bolestné i pro EU (expozice francouzských bank na italský dluh = 12 % francouzského HDP) a znamenalo by přímé ohrožení Eura (jak říkají finančníci "redenomination risk").

Dle ex viceprezidenta ECB se žádná pomoc Itálii konat nebude, dokud se Itálie nepodřídí "bail-out" z evropského fondu ESM. To by ale musel schválit německý parlament a bylo by to spojeno s tak drastickými podmínkami, že je jisté, že je italská vláda nepřijme.

Francouzské Figaro: "hra, kterou Komise hraje je extrémně hazardní. .Úspěch "Trojky" proti revoltě Řeků v roce 2015 láká k použítí stejné nástrojů, tentokrát by to mělo nevypočitatelníé následky".

Re: Horký rozpočtový podzim:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 9.11.2018 12:24

Celý ten střet s Itálií má ještě jeden významný důsledek: posílá na smetiště Macronovy plány na fiskální unii, sdílení rizik/dluhů. Země Hanzy se už ozvaly: Realizace Macronových plánů by byla hrubou chybou, nejdříve je nutné obnovit trvalou fiskální disciplínu.

A to je v nedohlednu.

Re: Horký rozpočtový podzim:
Autor: M. Pechar Datum: 9.11.2018 21:36

Ty triliony jste opsal z nějakého anglického textu, ne? U nás počítáme jinak, je to 2,3 bilionu.

U nás: milion, miliarda, bilion, biliarda, trilion...

V Americe: million, billion, trillion, quadrillion, quintillion...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Krátká_a_dlouhá_škála#Porovnání_krátkého_a_dlouhého_systému

Co dělat s Čínským přebytkovým rozpočtem?:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.11.2018 11:49

Čína například staví přenosovou elektrickou síť (the world’s first 1.1-million volt transmission line, at a time when US companies are struggling to build anything above 500,000 volts. ... Collectively, they’ll stretch nearly 23,000 miles and be capable of delivering some 150 gigawatts of electricity—roughly the output of 150 nuclear reactors.). Koncem minulého roku proinvestovala Čína do toho projektu USD 57 miliard (at least 400 billion yuan ($57 billion)).

Pokud by se takovou přenosovou elektrickou sítí podařil propojit celý svět, pak bychom mohli snížit emise až o 80%, protože solární a větrná energie by mohla snadno protékat z míst přebytku do míst nedostatku energie během 24 hodinového slunečního cyklu. Kolik by to ale stálo peněz a světové spolupráce? (It would cost more than $50 trillion and require unprecedented—and unrealistic—levels of international trust and cooperation.)

Už je vám jasné, kde bere náš Miloš Zeman své gigantické nápady postavit říční kanál Labe-Odra-Dunaj? Miloš Zeman nehledí do Itálie ale vzhlíží k Číně. Kritickou otázkou ale je, jak shlíží Čína na českou montovnu.

Re: Co dělat s Čínským přebytkovým rozpočtem?:
Autor: R. Langer Datum: 9.11.2018 16:45

To chce klid a nohy v teple...

Itálie především potřebuje návrat k liře.:
Autor: A. Alda Datum: 9.11.2018 9:42

Když Itálie, Řecko, Španělsko opustí euroměnu, bude se jim zase dařit o trochu lépe. I za cenu permanentní mírné devalvace a občasného škrtnutí tří nul.

Re: Itálie především potřebuje návrat k liře.:
Autor: P. Lenc Datum: 9.11.2018 10:35

Ano, to tvrdí mnoho ekonomů již hezkých pár let.Otázka ale je, jestli v situaci ve které Itálie je by návrat k původní měně ekonomiku zachránil.Nejen ten dluh, ale i pracovní morálka díky odborům tomu nenasvědčuje.Nakonec situace Francie se Itálii začíná přibližovat.O Řecku je zbytečné mluvit a Španělsko hospodářsky tažené Katalánskem také není zrovna příkladem pro druhé.

Bingo. :
Autor: I. Schlägel Datum: 9.11.2018 9:17

To sedí.

Konflikt mezi národními státy Evropy a nadnárodní zločinnou :
Autor: K. Janyška Datum: 9.11.2018 9:16

organizací tedy EU, bude narůstat na všech frontách a přeroste v její rozpad. EU je jako SSSR, jen složená z civilizovanějších a vyspělejších států... Dzp.