21.5.2019 | Svátek má MonikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Z Afghánistánu je nutno okamžitě odejít!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 112, poslední: 10.11. 2018 10:27, přehled diskusí

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: P. Grigar Datum: 10.11.2018 10:27

.. humanisti vás za tohle sežerou zaživa.

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: P. Grigar Datum: 10.11.2018 10:17

.. z čehož vyplývá, že na teror Talibánu vůči vlastnímu nespolupracujícímu obyvatelstvu je nutno ze strany zahraničních vojsk odpovědět ještě tvrdším terorem proti domorodému nespolupracujícímu obyvatelstvu. Čímž dojde k naprostému vyhubení téhož, Talibán ztratí domácí podporu a "rakóské voják opět slavně zvítězí"?

Pochopil jsem správně?

Re: Pokud vím, účast našich vojáků:
Autor: V. Kain Datum: 9.11.2018 16:17

Tak to se obáváte naprosto zbytečně,protože za mise se platí a to docela slušně.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 23:43

Souhlas

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 23:42

No jo, v Afghánistánu budeme bojovat až do konečného vítězství. Za pouhých třináct let to bude další třicetiletá válka. Veteráni do ní budou s hrudí dmouci se pýchou vypravovat své vnuky.

Jak myslíte, že válka v Afghánistánu skončí? A kdy?

Válku ani světová velmoc nevyhraje, bude-li válčit s jednou rukou za zády a nebude-li mít přesně určeno, čeho hodlá válkou dosáhnout. A zváženo, zda uvažovaný je realistický.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 23:28

Ano.

A ti teroristé ovšem přišli ze Saúdské Arábie, byť možná oklikou přes Afghánistán.

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: J. Vintr Datum: 8.11.2018 22:02

V každé válce dochází ke ztrátám v řadách civilistů. Přílišné ohledy na civilní ztráty dávají velkou výhodu druhé straně, která se pak za civilisty schovává. Řešením by bylo snažit se primárně zabít vůdce Talibanu bez ohledu na civilisty, mezi kterými se ukrývají. Další samozřejmostí by mělo být důsledně odpovídat na každý útok ze strany Talibanu bez ohledu na to, že při tom mohou vzniknout i civilní ztráty. Při technické převaze západních vojáků by měl být každý Talibanec, který se odváží na ně vystřelit, už předem mrtvý. A dalším by mělo být vyhledávání bojovníků Talibanu mezi civilisty pomocí všech dostupných prostředků. Jednak se dá chemicky dokázat, že člověk před nedávnem držel v ruce zbraň a střílel, jednak se při větší snaze dá vždycky najít někdo, kdo je práskne. "Ochota" lidí je krýt by zákonitě klesala s úspěšností zásahů proti nim.

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: J. Vintr Datum: 8.11.2018 21:44

Problém je v tom, že vinou západních politiků západní vojáci s Talibanem v podstatě nebojují a politici s Talibanem dokonce vyjednávají. Takže se dá těžko očekávat nějaká iniciativa od Afghánců. A to, že místní lidé spolupracují s Talibanem, je dáno tím, že Taliban netrpí žádnými humanistickými ohledy a nemá problém toho, kdo s ním nespolupracuje, jednoduše zlikvidovat i s celou ŕodinou, zatímco od západních vojáků Afgháncům za spolupráci s Talibanem absolutně nic nehrozí.

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: J. Svoboda Datum: 8.11.2018 21:20

Jen si udělejte v hlavě pořádek. Když s někým, vy demokrate nesouhlasíte, nemusíte mu proto komolit jméno.

S tím cvičením v Afghánistánu jste vedle jako jedle. Saddám Husajn také podle prolhaných Američanů a Britů měl zbraně hromadného ničení. Když se jim povedlo zničit Husajna i Irák, prolátlo se, že to byl nesmysl a lež. V Iráku je teď bordel větší, než kdykoliv jindy. Kdo to tam teď dá do pořádku? Budete to vy, když jste s ničením jistě vehementně souhlasil? Jak k tomu přijdou obyčejní Iráčani, že Am. měli zájem o nerostné bohatství?

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: V. Církva Datum: 8.11.2018 20:57

Tady mi něco nehraje. Pokud lidé nechtějí vstupovat do ozbrojených sil ze strachu z Talibanu, znamená to že buď je Talibánců hodně a mají hodně udavačů u sousedů ale pak berou místní spolupracující se Západem jako zrádce. Z informací které mám je toto pravda (rodina překládající našim vojákům dostala azyl).

Nebo je Taliban mnohem krvelačnější. Pak jsem zase u bodu 2)přitvrdit nebo odchod. Proč mají být naši vojáci cílem?

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: V. Církva Datum: 8.11.2018 20:51

Možné to je, pak teda at 2)? Proč máme jinak dělat jen cíle.

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: V. Církva Datum: 8.11.2018 20:44

To dává smysl. Doporučuji přečíst o SA na wikipedii. Nábožensky extremistickou rodinu Saudů na trůn pomohli dosadit USA. Proto je dodnes berou jako svoje dítě. Jen jim trochu přelezli přes hlavu. No kdo by věděl že jim ta ropa umožní zkoupit polovinu USA. Oni Američané netušili že jejich potomci nechají USA rozprodat. Oni Němci za Hitlera taky netušili, že budou živit Arabáče a zakazovat dětem vepřové.

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: V. Církva Datum: 8.11.2018 20:40

Svým způsobem ti teroristi v USA či Německu byli se souhlasem vlád USA i Německa. On ani Taliban přímo Al-Kaidu netlačil. Jen jim nevadili (tak jako Britům Londýnský starosta taky neva). Možná si fakt zjistěte některá fakta.

Re: Pokud vím, účast našich vojáků:
Autor: V. Církva Datum: 8.11.2018 20:36

Dobrovolnost u zahraničních misí už obávám se neplatí. To bylo v 90kách. Prostě jdete do armády bránit svoji zem a pošlou Vás dělat terč Paštuncům.

Afghánci normálně žít nechtějí, protože jsou zblblí Islámem. Nicméně mají právo dojít k poznání vlastním vývojem, i když to hodně bolí. Nás to v Evropě taky bolelo, než jsme došli na určitý stupeň vývoje, z kterého už zase lezeme dolů.

Re: Když odejdeme a vrátí se Tálibán:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.11.2018 20:09

Je to venkoncem jedno.

NATO a naši hrdí chlapci ovládají pásmo tří kiláčků za plotem svých zotavoven. A jen ve dne. A musí mít ráno vodu po holení.

Zkráceno, lidově.

Re: Chápu soudruha Jakla..:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.11.2018 20:07

Sloveso chcípat, ve společenském slova smyslu ...... Klaním se.

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: P. Grigar Datum: 8.11.2018 20:05

.. tož už aby na každém rohu visel plakátek s vyobrazením uniformy Talibanu, aby ty drony, satelity a jiné technické prostředky nemasakrovaly nevinné kolemjdoucí obyvatelstvo. Jak se rozezná terorista od neteroristy před tím, než zaútočí? Povídejte...

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.11.2018 20:05

Vidím to stejně.

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: P. Grigar Datum: 8.11.2018 19:59

.. což ovšem nemá logiku. Kdo má proti Talibanu bojovat, když ne místní. Cizinci s flintou tam byli, jsou a budou nežádoucí vetřelci. Třeba takoví ti Sověti...

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: J. Vintr Datum: 8.11.2018 19:48

Když v Afghánistánu vstoupí člověk do armády nebo k policii, stane se on a jeho rodina automaticky terčem pro Taliban. Takže ta "neochota" je naprosto pochopitelná a nemá nic společného se sympatiemi ke komukoliv. Pokud by se Talibánu nedával prostor, aby si mohl dělat co chce a skutečně se proti němu bojovalo, nepochybně by výrazně stoupla ochota místních se k tomu připojit.

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: P. Grigar Datum: 8.11.2018 18:45

.. pane Církvo, částečnou, byť nepřímou odpvědí na vaši otázku je fakt, že mezi mužskou částí obyvatelstva není výrazný zájem o službu v bezpečnostních složkách státu. Tak jim tu "svobodu" budou muset vybojovat cizinci? Jenže s tím zase někteří domácí nebudou souhlasit, což se už projevuje. Patová situace...

Re: Diskuzi na téma Afgánistán, by nesporně prospělo,:
Autor: J. Svoboda 169 Datum: 8.11.2018 18:16

Tak to jste hodně v křeči, že nejste schopen reagovat na mladíky vs taliban a místo toho úkolujete moji osobu.

Zas je fakt, že s vámi na 100% souhlasím v tom, že nemáte intelekt.

Pěkný den.

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: F. Navr8til Datum: 8.11.2018 18:01

Teroristé pocházeli ze Saudské Arábie a rozuměl bych, kdyby USA vybombardovaly toto islamistické hnízdo a obsadily ropná pole. Bez peněz za ropu by šejkové mohli zase v poklidu pást velbloudy, jak to dělali po stovky let.

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: J. Ptáček Datum: 8.11.2018 17:39

Cvičili se v Hamburku a USA? A se souhlasem německé a americké vlády? Tam vám to myslím trochu falíruje, nemyslíte?

Re: Jak autor přišel na to:
Autor: J. Vintr Datum: 8.11.2018 16:13

Jo, ještě k té vaší poznámce, že jste byl 23 let voják. Předpokládám, že to bylo v naší armádě, která nikdy s nikým nebojovala. Takže vaše "zkušenost" je míň nez nic.

Re: naprostý souhlas:
Autor: J. Vintr Datum: 8.11.2018 16:09

A kde myslíte, že se to můžou naši vojáci naučit? Ve VVP Jince to určitě nebude.

Re: Zkuste si představit ...:
Autor: J. Vintr Datum: 8.11.2018 16:05

Na NY žádní teroristi nezaútočili. Ale s válkou proti talibanským muslimským fanatikům souhlasím. I se svržením Saddáma Huseina. Jen se to mělo dotáhnout do konce a ne zůstat na půl cesty.

Pokud vím, účast našich vojáků:
Autor: D. Stirský Datum: 8.11.2018 15:49

je dobrovolná. Nejdou tam befelem! Proč se přihlásili? To my nevíme. Touha po dobrodružství, adrenalinu, možnost vydělat si nemalé peníze, upřímná snaha pomáhat, zblbnutí americkými akčními filmy se zpocenými hrdiny se strništěm...? Nevím. A pak: je tam většina obyčejných lidí-Afgánců, kteří chtějí normálně žít. To jediné bude platit, neb to platí po celém světě.

Re: Sice nejsem pro bojování nikde, ale:
Autor: V. Student Datum: 8.11.2018 15:43

Víte, já si myslím, že když se o odchodu začne mluvit poté, kdy tam zahynul český voják, jsou řeči typu "hlavním důvodem nejsou mrtví čeští vojáci..." celkem na víte co.

A jednání s Talibánem? Takovou větou má začínat samostatný článek. Kdo má jednat, cíl jednání atd. Jinak to vypadá dost podivně. Jednu větu pana Jakla vytesat do kamene: "Talibán má autentickou podporu velké části Afghánců, a proto je neporazitelný.". To je to hlavní, protože za tím můžou následovat věty další, např. radikální islám se porazit nepodaří, protože pro něj platí totéž co pro Talibán.

Takže souhlas - nikdy se tam nemělo jít. Jenže už se tam je, a zavelet k odchodu po úmrtí vojáka je prostě totéž jako zavelet k ústupu. Mimochodem, když ve válce ustupuje armáda, jmenuje se to strategické zkracování vojenské linie, nikdy ne ústup. Tak ať si taky nelžeme do kapsy, válka přece není.

Re: Když odejdeme a vrátí se Tálibán:
Autor: V. Novák Datum: 8.11.2018 15:34

Taliban se nemá kam vracet, protože Afghánistán ovládá. Přinejmenším v noci.